1 ’s Graven h age ge dagen ziet men 31 Januarij' Zaturdag I BINNENLAND. Ills '9} 61 5J een met ;3; !21- !31 i4' 6}J 19' 35. kker uit; n re- ïdere ilian- mii lerkt. I, zij Twij- eveu. Leur, arkt itad :n te i liet •ars aan- I vee! Koe- Im- iiider n des iang- hui- van bete- faculteit pen aan h'aclft >or d. s uit- >boiiw >elet, «enlij- ware zien maar nff te «hi tter- kun- Is tot n de ringe voor- i niet egens ■zelve persoon ter audiëntie tegenwoordig was, heelt hierop ver klaard dat zijn cliëntom een einde aan de zaak ruimen tijd, zoo kennelijk aan de schandelijke misdaad van geldsnoeijerij in deze residentie moeten hebben schuldig gemaakt. (ff. b.') De Regtbank te Trier heeft dezer dagen het volgende zonderlinge regtsgeding te behan delen gehad. In 1840 had de verloving plaats van den heer B. Moliter met mej. E. Martin, beide tot de klasse der ambachtslieden behoorende. Onder de voorwaarden was wel uitdrukkelijk opgeno men dat het huwelijk in de kerk ingezegend zou worden. Het burgerlijk huwelijk werd hierop den 24 December van evengenoemd jaar, dooi den maire van de stad van Funch Weiler, nabij Trier, overeenkomstig de wettengeslotenmaar toen nu de jonge vrouw op de inzegening in de kerk aandrong, weigerde de heer Moliter hier in toe te stemmen, zeggende niet kerksgezind te wezen en van geene plegtigheid, die voor hem geene beteekenis had, te willen weten. De jon ge vrouw, van haren kant, weigerde hierop bij haren man te gaan wonen en keerde naar het ouderlijk huis terug. Sedert heeft zij herhaal delijk, maar steeds vruchteloos pogingen aange wend, om haren man tot toestemming in de kerkelijke inzegening over te halen. Na derhalve vijf jaren lang afzonderlijk geleefd te hebbenheeft de vrouw haren man voor de regtbank van Trier gedagvaardom de echtschei ding te hooren uitspreken. De advokaat van dat de weigering doen inzegenen, daarstelde de eischeresse heeft betoogd om het huwelijk kerkelijk te eene genoegzame beleediging om de echtscheiding te motiveren. De bij de wet gebezigde uitdrukking van grove beleediging, zeide hij, is zoo onbepaald als be trekkelijk. Zoo het eene waarheid is, dat de zelfde behandeling, die in de hoogere standen der maatschappij eene grove beleediging te achten zou zijn, daarvoor in de mindere standen niet te houden zou kunnen wezen, zoo is het om gekeerde even zoo waar. De zeden en denkwij ze van den ambacbtsstand brengen mede dat een paar, ofschoon ook voor den burgerlijken stand gehuwd, voor niet gehuwd wordt gehouden, zoo lang de kerkelijke inzegening niet gevolgd is en dat men in zoodanig geval bijzonder voor de vrouw zulk eene minachting heeft, dat zij zich nergens kan vertoonenzonder zich aan de erg ste beleedigingen bloot te stellen. De advokaat van Moliter, die in audiëntie tegenwoordig was, heeft hierop ver klaard dat zijn cliëntom een einde aan de zaak te maken, besloten had, de kerkelijke inzege ning te doen plaats hebben. De jonge vrouw, die mede de debatten bijwoon- de, heeft alsnu uitgeroepen, dat het nu te laat was, en dat zij nimmer haar vertrouwen zou kunnen schenken aan iemand, die geene gods dienst hadzoodat zij in haren eisch tot echt scheiding bleef volharden. De Regtbank heeft het volgende vonnis ge wezen: Overwegende, dat het volgens de denkwijze, die onder de burgerklasse van de Rijnprovinciën heerschende is, wezenlijk eene grove, der vrouw aangedane beleediging is, van te weigeren het hu welijk door het kerkelijk gezag te doen inzege nen, omdat die weigering de vrouw aan de al- gemeene minachting blootstelt; Maar, overwegende, dat die beleedigingdooi den heer Moliter zijne vrouw aangedaan, opge houden heeft te bestaan door het aanbodhet welk hij gedaan heeft, om het huwelijk kerke lijk te doen inzegenen; Verleent aan Moliter acte van dit zijn aanbod en ontzegt aan vrouw Moliter, geboren Martin, haren eischmet compensatie der kosten. A msteRD am26 Januarij. Sedert kort heeft eene vertimmering aan het Postkantoor ter de zer stede toevallig tot de ontdekking geleid ee- ner te voren bij geene der postbeambten beken de kast, opgevuld met eene groote hoeveelheid onbezorgde brieven, dagteekenende van de jaren 17351755 of daaromstreeks. De brieven zijn meerendeels afkomstig uit het noordelijk gedeel te van Duitschland, Hanover en Hamburg. Het is opmerkelijk, dat niemand weet op te lossen, hoe die brieven daar alle opgezameld geworden en gebleven zijn. Vermoedelijk zullen dezelve naar het rebuut-kantoor, hetwelk te’s Hage aan het ministerie van financiën gehouden wordt opgezonden en aldaar even als met andere onaf gehaalde brieven geschiedt, onderzocht worden. Welligt zullen onze oudheid- en geschiedkun- I digen hunnen geest Vaardig moeten Diakenom van deze raadselachtige ontdekking den waren sleutel te vinden. Rotterdam, 25 Januarij. Eenige dagen ge leden waarschuwden wij de ingezetenen, om hun ne woningen niet zonder eenig opzigt te laten dit schijnt door velen niet te worden nageko men; ten blijke strekt, dat men heden avond, omstreeks half acht uur, in de woning van den heer Schot, in de Goudsche-wagenstraat, terwijl de bewoners ter kerk waren, door middel van valsche sleutels was binnengedrongen en van uit dezelve had ontvreemd ruim duizend guldens aan kontanten. De Policie doet al liet mogelij ke om de daders op het spoor te komen. Men verneemtdat de Tweede Kamer der Staten-Generaal tegen Vrijdag den 6den Febru ary aanstaande, bijeengeroepen isom hare werk zaamheden te hervatten. Rotterdam, 27 Januarij. Men verneemt dat zondag onder de morgenkerk in een bur gerhuis te Nijmegen een belangrijke diefstal is gepleegd, o. a. van certificaten W. S.gouden en zilveren voorwerpen en geldspeciën, te za nten tot een niet onaanzienlijk bedrag. Utrecht, 23 Januarij. Men verneemtdat een opmerkelijk bedrog alhier jegens de bank van leening is gepleegd. Sints de maand October van het vorige jaarzou een cigarenfabrijkant Van C. bijna honderd cigarenkisten op onder scheidene tijdstippen ter beleening gebragt, en daarop bereids meer dan ƒ1000 ter leen ontvan gen hebbenlaatstelijk had hij weder zes kisten aangeboden en daarop 150 gevraagdten ge volge echter van gerezene vermoedens, zijn die kisten met de vorige onderzocht, en zijn daarin slechts enkele bovenop liggende cigarendoch overigens tabaksteelen gevonden. De beklaagde is gisteren op bevel der j ustitie in hechtenis ge nomen. Utrecht, 24 Januarij. Aangaande de uit gifte der muntbiljetten kan ik u nader melden dat dezelvedoor toevallige omstandigheden nog eenigen tijd zal moeten verschoven blijvenom standigheden in verband staande tot den aan leg van de nieuwe gebouwen voor den muntslag. Meer dan in vorige jaren heeft men gedu rende het tegenwoordige jaargetijde in deze pro vincie overlast van vreemde bedelaars, vooral in de grens-gemeenten aan de zijde van Gelder land. Het garnizoen van Amersfoort levert wel vele patrouilles in den omtrek, maar deze schij nen óf niet menigvuldig genoeg uit te gaanóf althans geenen voldoenden afschrik in te boeze men want over onveiligheid van personen en eigendommen hoort men algemeen klagen. Arnhem, 24 Januarij. Uit een bevelschrift van den advokaat-generaal bij het provinciaal geregtshof van Gelderland, en dat eergister aan onzen drukker is beteekend, blijkt, dat de zaak tegen de Arnhemsche Courant op den 17 der volgende maandin appel bij het geregtshof zal worden behandeld. Ook nu zal de heer en Mr. J. M. de Kempenaer de verdediging van den geappelleerde voordragen. ’s Hertogenbosch, 24 Januarij. De re- presaille-maatregelcntegen Rclgie genomen hebben ook het personeel der ambtenaren op de linie in deze provincie met 150 nieuw aangestel- den vermeerderd; de aanstellingen dier personen zijn echter allen slechts buitengewoon tijdelijk en worden dezelve per dag betaaldhetgeen al hier met eenigen grond de hoop doet voeden dat de ontstane handelsbelemmeringen tusschen de twee rijken weldra zullen uit den weg ge ruimd zijn. Eindhoven, 20Januarij. Gepasseerden zon dag avond heeft er op het gehucht Sterkselon der Leendeeene stoute dieverijdie echter ge deeltelijk mislukt is plaats gehad. Het was op dien avond bij Van den Bomen een’ der ge goedste ingezetenen van dit gehucht, terwijl bij hem eenige vrienden waren uitgenoodigddie nog aan tafel zatendat zyne vrouw hem kwam verwittigen dat er dieven in huis warenen zij reeds een’ van hen bij de mouw gegrepen had die haar ontvlugt was. Hierop sprongen allen van tafel, en na onderzoek bleek, dat ee nige stoutmoedige schelmen met het stelen van rogge op den zolder bezig waren geweest. Eenige vaten rogge zijn medegevoerd en men vond nog een’ zak volgeladen staandie door de overhaastige vlugt is moeten achtergelaten 23 Januarij. Sedert eeni- door de straten van Brussel aardig klein wagentje rijdenbespannen een klein paardje en bestuurd door een koetsiertje in liverij. Op dat wagentje staan de woorden la Montagnarde te lezen. Dit voer tuig is beladen met al de benoodigdheden tot eene schoorsteenvegers onderneming, waarvoor een brevet van uitvinding is genomen en die op dezelfde wijze wordt uitgeoefend als in Enge land. Te Londen zijn alle schoorsteenvegers verdwenen en door eene onderneming als de hier bedoelde vervangen. Daar bij eene fransche wet van 7 Augustus 1842 het schoorsteenvegen door kinderen verboden isheeft men op deze wijze hunne bediening willen vervangendit doel heeft de vernuftige uitvinder zich tot taak gesteld te bereiken. Dit mechanische zamenstel is zeer eenvoudig. Het bestaat ten eerste in hetgeen men une iele noemtwelk werktuig vier stalen armen heeft die te zamen een vierkant vormen en aan den buitenkant van dunne baleinen voorzien zijn om tot bezem en schrapper te dienen. Door de kunstige bewerking verwijden of vernaauwen zich deze vier armennaar mate van de wijdte der schoorsteen- of kagchelpijpen. Aan dezen toe stel wordt een stok bevestigd, die naar eisch verlengd kan worden en van onderen in den schoorsteen gebragt wordt. De schoorsteenveger duwt nu de geheele machinerie op en neder, en de schoorsteen is in weinige minuten en zon der omslag geheel schoon. Met February e. k. zal deze nieuwe uitvin ding ook hier ter stede in uitvoering worden gebragt. Bij besluit van 21 Januarij jl. No. 64 heeft Zijne Majesteit benoemd: tot buitengewoon hoog- leeraar in de faculteit van bespigelende wijsbe geerte en letteren aan de hoogeschool te Utrecht, den heer C. W. Opzoomer te Rotterdam, can- didaat in de wijsbegeerte en letteren, en doctor in de regten; en tot gewone hoogleeraren in de van wis- en natuurkundige wetenschap- de hoogeschool te Utrecht, de buiten gewone hoogleeraren P. Harting en W. AVenc- kebach. ’sGravenhage, 25 Januarij. Men verneemt, dat het menschlievend gedrag van den Engel- schen koopvaardijkapitein Roxby, in de redding van een gedeelte der manschap van het veron gelukte Nederl. koopvaardijschip Jan Hendrik in Mei 1845 ’s Konings aandacht niet ontgaan is en dat Z. M.een blijk willende geven van Hoogstd. tevredenheid over dat gedragaan wel- gemelden kapitein eene gouden doos voorzien met eene toepasselijke inscriptie op de binnen zijde van het dekselheeft gelieven te vereeren. ’sGravenhage, 26 Januarij. De geruch ten nopens de vervanging van den minister van binnenlandsche zaken, zijn talloos. Het schijnt echter, dat het voornemen bestaat, om voor het oogenblik alle moeijelijkheden uit den weg te ruimen, door de benoeming van den secretaris generaal van het departement van binnenl. za ken, Mr. C. Vollenhoven tot minister ad in terim van hetzelve. ’sGravenhage, 26 January. Men verneemt dat de huiszoekingen, die door de justitie ën policie, ondersteund door de militaire magt, heden morgen alhier hebben plaats gehad, heb ben geleid tot de in hechtenis neming van zes personen die verdacht gehouden worden van geldsnoeijerij of van misdadig in omloop bren- ging van besnoeide munt. Deze personen zijn naar het huis van burgerlijke en militaire ver zekering overgebragt. De bedoelde huiszoekin gen zijn van heden morgen half tien tot des namiddags drie ure gehouden. Een aantal voor werpen waaronder eene aanzienlijke som be snoeid geldmoet in beslag genomen zijn. Naai de in omloop zijnde geruchten, zou het de Rot- terdamsche policie gelukt wezen eenige aanwij zingen omtrent de schuldpligtigheid van som mige der gearresteerden te kunnen gevenwaar op hunne in hechtenis neming heeft kunnen volgen. Immers daaraan schrijft men de tegen woordigheid van een’ der commissarissen van policie van Rotterdam bij deze huis-visitatien toe. Het is te hopen dat de justitie er einde lijk in zal geslaagd zijn, de voornaamsten in handen te krijgen van hen, die zich, sedert ge- klein paardje woorden la ïïlontagnarde te lezen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1