1846. Jtoensdag :r van en be den rden mde- ipar- r J BINNENLAND. Gerrit ze Z. K. II. prins Frederik der Neder- In liet IPee/t- waarschijnlijk door honger gedreven BUITENLAND. ^er. oer, trole i ver ons f, dat 1 twij- gevoe- voegt, -ne tot ;rond- f eens kill, ing te welke d slot e aan- bij mij dden et zal 1 veel wei- relke taalt, ijken altijd irdie- oene- ieuw- niet de- het leze het PIJ- van AT- en >ort. win- tot als ren. ier n te ;aar- ver- eent rdag. ƒ1.65. Drukker 12 uur; eiken re- or iedere paketten van den i het oo- ver- eloof men t wel n de ken m in enst e nu ceerd moes hen den n als :rzor- mes zoo de ongelukkige, na later den geest gaf. Deventer, 29 Januarij. en blijft zoo van bedelen en aan ver- Deventer, 29 Januarij. De Hamburger postwagen die jl. maandag-avond van Amster- openb. P.eene i de vervoering naar tracht den postiljon vallen en zich van meester te maken. •weg was een touw gespannen genblikdat de conducteur zich lige inschrijvingter ondersteuning der arbei dende niet bedeelde volksklasse aldaar, heeft opgebragt, de aanzienlijke som van ƒ2915. De Helder, 25 Januarij. Na reeds vroe ger te 1 de UIr. Pr. aanzien zullen hebben hoe langer zoo men ziet men i te zeldzaamheid vooral -plaatsdaar de zelve zoo noordelijk en juist aan zee gelegen is. De landman verheugt zich in die blijde voor- uitzigten. Ook hebben de proeven welke in den verloopen zomer genomen zijn, om in den omstreek nog aardappelen in het zand te poten gunstige resultaten opgeleverd daar er bier in de gepasseerde week eene kleine hoeveelheid nieuwe aardappelen zijn geweest, welke bijzon der goed van smaak waren. Met de vischvangst gaat het tot dusverre niet gunstig: er wordt, hetgeen voor dezen tijd opmerkenswaardig is, nagenoeg geen schelvisch gevangen en zeer wei nig kabeljaauw. Oude lieden kunnen zich naau- welijks een voorbeeld herinneren van het zoo weinig vangen van zeevisch. Z woll E 26 Januarij. Te Oene buurschap JJ - T3 Z"N 1 1 1 1 1 11 geluk van aan met de gemeenste scheldwoorden De burgers van Manheim hebben terstond zeer krachtige petitie aan rigtopdat deze op van dien officier en scherming der onafhankelijkheid spreken der stende-leden mogt aandringen. Frankfort, 28 Januarij. In den morgen van den 26 dezer, te 8 ure, had te Marburg een vreesselijk ongeluk plaats. Een omtrent 100 voet lange en op verscheiden punten 30 tot 40 voet hooge muur van het op eene hoogte gele gen weeshuis, stortte plotseling in en begroef onder zijn puin een aantal kinderendie naar school gingenen andere personen. Geheel Mar burg beijverde zich terstond het puin weg te ruimen. Bij het vertrek van den postdie de- droevige tijding overbrengt, waren er reeds zeven kinderlijkjes uit de puinhoopen opgedol ven. Vele kinderen werden nog vermist. Berlijn, 28 Januarij. Uit Warsehau ver neemt men dat het onderhoud des keizers met den stedehouder van Polen niet zeer minzaam is geweesten men het niet voor onmogelijk houdtdat het koningrijk eenen anderen stede houder erlangtdit althans staat vastdat Op denzelfden dag van Zr. Ms. aankomst, couriers met nieuwe instruction aan de gouverneurs der verschillende provinciën werden afgezonden en men welligt eene militaire bezetting van Polen door troepen uit de binnenlanden van Rusland heeft te verwachten. Keppschloss,23 Januarij. Bij heldere lucht en matigen zuidwesten wind ontwaarde men heden avond omstreeks 8J ure op de westwaarts een halve mijl zich uitstrekkende vlakte eene rijzige lichtzuildie nu eens flaauwer, dan we der schitterender, wel 50 ellen hoog scheen op te flikkeren. Na verloop van eenige minuten verhief zich deze kolom van den grond, pakte het vuur tot eenen onregelmatigen kogel zamen en kwamin eene schijnbare hoogte van 30 tot 50 ellen geheel gloeijend zoodanig op Kepp- schloss aangedreven, dat de dit verschijnsel waarnemende personen elk oogenblik verwacht ten hetzelve met de mtiren zien in aanraking komen, staakte plotseling zijne dam vertrok is bij Denekamp door de bera denheid van den postiljon, uit een dreigend ge vaar gered. De weg liep over eene brug ge legd over eenen stroom, welke des zomers bijna droog looptdoch nu door de aanhoudende regens tot eene aanmerkelijke hoogte was opge voerd de voorzigtige postiljon maakte den con ducteur opmerkzaam op het gevaarlijke van de zen overtogtwaarop men de zes passagiers uit den wagen deed stappen, het geld en andere goederen er afpakte en de paarden uitspande ten einde alzoo eerst den ledigen wagen en la ter de personenpaarden en goederen er over te brengen doch naauwelijks was het rijtuig op de brugof dezelve scheidde zich van den straatweg af; de menschen reddeden zich doch de wagen werd met den stroom medegesleurd en ligt thans verscheidene voeten onder water. ’sHertogenbosch, 29 Januarij. De be- rigten welke ons van alle zijden dezer provin cie omtrent den waterstand geworden, zijn zeer zorgwekkend. Het water is in de laatste dagen op eene schrikbarende wijze gewassen en wordt al hooger en hooger. Indien wij geloof mogen slaan aan de voorzeggingen van w aarnemers wier gevoelen op eene langdurige ervaring en gegronde kennis rusthebben wij eenen water vloed te wachten zoo als in zeer vele jaren niet beleefd is. De hemel behoede ons voor rampenMaar wanneer zullen toch ook eens menschenhanden iets toebrengen om ons van die onnoemelijke schade welke het water bij na jaarlijks aanrigtte behoeden? De tijdingen uit België nopens den waterstand zijn ook al lerongunstigst. Frankfort, 25 Januarij. Naar luid van onderscheidene dagbladen zouden dezer dagen te Berlijn berigten van gewigtigen aard nit West- Pruissen ontvangen zijn. Gelijk men weet, bad men een aantal personen die in het poolsche complot gewikkeld waren, naar Graudenz ge- bragt. Men hoopte door eene tijdige tnsschen- komst iedere uitbarsting der zamenzwering en alle gewelddadigheden te hebben onderdrukt doch vergeefs. Indien namelijk de berigten juist zijn, dan zou in den nacht van den 18 Op den 19 eene poging gedaan wezen i om eeïle der poorten van Graudenz te overrompelen en al zoo de gevangenen met geweld te bevrijden. Men voegt er bij dat de poging mislukt is. Talrijke patrouilles kavallerie doorkruisten de omstreken, terwijl op nieuw inhechtenisnemin gen hadden plaats gehad. Frankfort, 25 Januarij. Men wildat er eene overeenkipnst nopens de beperking van het spel in de Badplaatsen tot stand gekomen is tusschen de daarbij l>elanghebbende mogend heden, Gisteren werd de Belgische contre-bank te Homberg door de pachters der speelbank geheel en al geplunderd en verwoestzij moest met een verlies van 200,000 frs. het slagveld ruimen. Frankfort, 27 Januarij. Te Manheim werdeenige dagen geledeneen liberaal lid van de tweede kamer der Badensche stenden de Heer von Soiron wegens uitdrukkingen die hij in de kamer gebezigd had door een officier aangevallen. eene de tweede kamer ge- eene gestrenge bestraffing op de krachtdadigste be en vrijheid van van het gebouw te Doch de vurige bol i vaart toog langzaam terug naderde andermaalging wederom heen en verdween langzaam aan den westelijken ho rizon. Wat mag dit geweest zijn? Deskundi gen houden het voor de weerkaatsing der on dergaande Venus, van welke overigens niets meer aan den gezigtseinder was te zienmaar van welken aard mag alsdan de beneden-damp- kring geweest zijn waarin het lichtbeeld door geenen wind gehinderd zich bewoog Het was eene begoochelingdoch geene die in twee oo- gen lag maar die wel door twintig oogen werd waargenomen. Keulen, 28 Januarij. De brievenzakken uit Elberfeld Bannen, Dusseldorp, Langenfeld, Sonnborn, Solingen, Opladen en Mühlheim aan den Rijnwelke met den laatsten spoortrein van Dusseldorp te Deutz waren aangekomen zijn bij het overvaren in de rivier gevallen en hebben niet kunnen opgevischt worden. De brug tusschen Keulen en Deutz wordt sedert eenige dagen niet gepasseerdde overtogt ge schiedt met stoombooteu. onder de gemeente Epe in Gelderland, had den 23 dezer het volgende verschrikkelijk onL plaats. Gerrit van Vreden vast arbeider den waterstaat bij de benedenste schutsluis het kanaal op Apeldoorn begaf zich des mor gens naar zijn’ broeder te Oene. Aldaar aange komen komt er een bakker binnen om witte brood te ventenen om zich te vermaken, gaan de beide broeders eene weddingschap aan, om geblinddoekt een wittebrood in een bepaald aantal sneden door te snijden. Gerrit van Vre den doet zijn’ broeder den doek voor de oogen, digt bij hem staan dat dezedie met drift het mes in het brood wil slaanhet diep in zijns broeders zijde stiet, dat de wreedste pijnen, IJ uur ’s Graven rage 27 Januarij. Het beroem de, zoo uitmuntende schilderij-kabinet van wij len den baron Verstolk van Soelenhetwelk door den dood des smaakvollen eigenaars met eene verspreiding bedreigd wordtwelke niet weinig is te betreuren, is door de erfgenamen voor de kunstenaars en liefhebbers opengesteld. Voor den korten tijd dien deze kostbare ver zameling nog misschien bijeen zal blijven zal er gewisselijk door velen nog gebruik gemaakt worden van de gelegenheidom de daarin prijkende kunstgewrochten te kunnen bewon deren. Uit een berigt van bestuurderen der Noord en Zuid-Hollandsche redding-maatschappij blijkt, dat het getal geredde schipbreukelingen sedert de oprigting der maatschappij in November 1824, gezamenlijk bedraagt 677. Onder dankbaar op zien tot den Albestuurdesvoor de gewigtige uitkomst hunner pogingen, blijven bestuurde ren als altijd de maatschappij aan de mensch- lievendheid hunner landgenooten aanbevelen. ’s Gravenhage 29 Januarij. Het heeft Z. M. behaagd eene commissie in te stellen tot onderhandeling met den uit Belgie hier aange komen oud-minister Mercier, buitengewoon Bel gisch gevolmagtigdeen den generaal Wilmar, gewoon Belgisch volmagtigde omtrent een tus schen Nederland en Belgie te sluiten handcls- verdrag. Tot leden dier commissie zijn door Iloogstd. benoemdde ministers van buiten- landsche zaken van financiën en van koloniën. Heden middag is alhier uit Brussel aange komen de heer Mercierbuitengewoon commis saris der Belgische regering bij de onderhande- lingen wegens de tarieven-kwestie. Tusschen Dordrecht en Ossendrecht heb ben in den afgeloopen nacht kwaadwilligen ge- van eene postkar aan te zijde brieven en Aan weerszijden en op van dien hin derpaal trachtte te bevrijden kwamen hem twee personen te lijf. Dank zij echter zijne tegen woordigheid van geest en zijnen moedwant het is hem geluktdezen onverwachten aanval van zich af te weren en zonder letsel aan de han den dier boosdoeners te ontkomen. Men is de schuldigen op het spoor. Delft, 29 Januarij. Dingsdag morgen cir ca half acht ure had alhier de plegtigedoch zeer eenvoudige begrafenis plaats van den jeug digen prins Willem Frederik Nicolaas Albert zoon van 7 landen. Rotterdam, 30 Januarij. blad van het Regt leest men Voor de arrondissements-regtbank te Amster dam stond den 21 dezer teregt een bejaard man een vader des huisgezins gezegend met niet minder dan 8 kinderendie op zekeren morgen waarschijnlijk door honger gedreven (hoezeer hij dit laatste ontkent, onder voorge ven van vragende, met zijne pet in de hand, door twee dienaren van policie was gezien en aangehouden. Onderscheidene fatsoenlijke lieden der hoofd stad hadden zich zijn lot en dat zijner vrouw en kinderen aangetrokken en de beste getuig schriften zijner vroegere loopbaan afgegeven. Het openb. min. eischtop grond van art. 274 C. P., eene gevangenzetting van drie maan den en de vervoering naar een bedelaars-ge- sticht. De verdedigerMr. van Vlietzegt hoofdza kelijk, dat, daar de beklaagde slechts éénmaal om onderstand had gevraagd, gelijk het feit dan ook teregt bij de dagvaarding slechts was ge- cjualificecrd het vragen van een’ aalmoes, art. 274 C. P. op hem niet toegepast kon worden, wijl voornoemd art., sprekende daardoor alleen het herhaaldelijk schillende personen vragen van onderstand op het oog had. De regtbank (3de kamer), zich echter niet niet dat gevoelen vereenigende, veroordeelt den beklaagde M. K. W. tot aeht dagen gevangen zetting met last om na expiratie dier straf, naar de- bedelaars-kolonie vervoerd te worden. Dordrecht, 30 Januarij. Uit de gemeen te Strijeu wordt ons gemeld, dat eene vrywil- werk genoeg te hebben), op de straat policie Na reeds hebben gemeld (zoo luidt een brief aan - en Si. Cour.) dat alles alhier het verkrijgtdat wij een vroeg voorjaar zoo worden wij in die hoop meer versterktaan vele boo- reeds eene uitbottingeene groo- noordelijk I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1