I Zaturdag 7 Februarij, BINNENLAND. BUITENLAND. ver 221 t Bi 75 250 den 50. )9.’ 5. Jter ur; re- iere van policie ilaatse begeven, in het werk o. hj loei ’t uu. •azenij rei' w». i'-hl'B l <li>» •n uk mi fc betooning ontvanger en T bevindt hij zich thans gevaar zeer wel. wat, er het »'lve k- ge- •blxti. 'gaans st hij, Jtuler- tand, aslige en de t shit «Mill'll serkt, Zij e liew "PIT sluot iaden- 22r‘T heeft aangeboden, 23’ 33r>, vooral de naatste betrekkingen in diepen zijn gedompeld. Zes personen namelyk naar de haven dezer stadten ein de met water bedekte weilanden uur hadden zij op hoorde reeds hun hulp waarop dadelijk de in t schippers met booten zich begaven ten einde Bank bij de agenten hij de ontvangers van gewone kantoor-urenter inwisseling kunnen woïtlen aangeboden pi' oude dubbeltjes (geheel onverminkt). Jfc oude stukjes van één stuiver. j)e stukken van acht stuivers. 41 welke munten met den 15 dezer maand Wqrden buiten omloop gesteld volge niet meer in betalingen en 27 dezer den dief opsporen, een geladen geweer een man met alle voorzig- oni weder eenige De knecht schiet zijn en dien ten ge- voor de schatkist zullen aangenomen worden noch door de inge zetenen zullen behoeven te worden aangeno men. Rotterdam, 1 February. In den laatst vcrloopen nacht is in de Tuinderslaan alhier, in het des winters niet bewoond wordende kof- fijhuis: Ons Genoegen van den heer van Lier, een diefstal gepleegdwelke om deszelfs onge hoorde complicatie vermeld te worden, lijk zes deurenzoo van van kasten opengebroken de spiegels muur 1 om alles gemakkelijkèr uit tc brengen, de hoofd deur door middel van een touw opengespannen hebben. Midden op den vloer stonden twee ■pakt met al hetgeen zij haddenzoo als poppelein, Frankfort, 29 January. Volgens een be- rigt uit Bazelin sommige dagbladen overge nomen zou dr. Steiger in Winterthur op het punt geweest zijn van opgeligt te worden. Op zekeren avond zoo luidt het verhaal ver-1 scheen een rijtuig voor zijne deur, en ontving hij de uitnoodiging om ten spoedigstetot het verleenen van geneeskundige hulp op eene ver wijderde plaats in hetzelve te stappen. Reeds was de menschlievet de man gereed om aan dit verzoek te voldoen toen zijne vrouw hem nog in tijds op eenige verdachte omstandigheden op merkzaam maakte, ten gevolge waarvan hij van zijn voornemen afzag. Toen men den volgen den morgen op de bedoelde plaats onderzoek deed bleek dat hier geen zieke geweest en de zaak alzoo niets dan een fijngesponnen list was. Frankfort, 30 January. Gisteren nacht werd in twee kerken in Mainz tegelijk inge broken. De dieven hebben de offerkast geopend en het daarin zijnde geld geroofd. Het heilige vaatwerk hebben zij echter laten staan. Uit Dresden wordt geschreven, dat ook dc Elbe buiten hare oevers getreden en de daar» aangrenzende landenzoo ver het oog reikt onder water gezet heeft. Sn EEK, 5 February. Naar wij vernemen, zijn de personen van Fokke en Willem Ages ten Brink, die aanvankelijk verdacht waren van schul dig of medepligtig te zijn aan den moord te Balk gepleegd in den avond van den 6 December 1845 op requisitoir van den heer Officier bij de Ar- rondissements-Regtbank te Sneekbij ordonnan tie van de Regtbank aldaar ontslagen en voor- loopig in vrijheid gesteld s terwijl de instructie tegen .zekeren Ruurd Paschiers van Dijk als ver- moedelijken dader van dien moordharen voort gang heeft. Tegen genoemden Van Dijk moeten meerdere bezwaren van diefstalelders gepleegd ten laste zijn. Het is bekend, dat de Keizer van Rusland onlangs den heiligen vader een prachtig geschenk bestaande in een gouden Christus-beeld met een kruis van lapis lazuli en eene kroon van diamanten. Thans heeft de Paus wederkeerig zijne milde hand geopend en aan den Keizer de reliquien van den heiligen Nicolaas den patroon der Russische natie ge schonken. Indien hierbij alles welgemeend toe- gaat hetgeen moeijelijk valt te beslissen bij geschenken tusschen de vorsten der aarde dan heeft het reizen en trekken van den Russischen Czaar nog al iets toegebragt aan de verdraag zaamheid tusschen de H. Katholieke en de Griek- sche kerken en beide deze hooge personaadj en geven op deze wijze een goed voorbeeld aan hunne onderdanen maar zijn alle deze vertoo- ningen niets anders dan hoofsche complimen ten of listige middelenom elkander te fop pen en het volk zand in de oogen te strooijen, hetgeen bij slot van rekening zal moeten blij ken hoe schadelijk werken dan niet zulke han delingen der grooten op het algemeen, te meer wanneer men zich bij zulk eene comedie tot decoratien bedient van gewijde zaken als Chris tusbeelden reliquien enz. ’sGravenhage, 31 January. Met betrek king tot den brand die in den nacht van 22 op 23 December 11. het huis van den winke lier Nelck in den asch heeft gelegdis nog geene melding gemaakt van de navolgende bij zonderheid: Des anderen daags namelijk ont ving de eenig overgeblevene freule van Haren- carspel Eckhardteen eenvoudig maai’ compleet rouwgewaad van H. M. de Koningin welk ge schenk de freule begreep zeer beleefdelijk te moeten afwijzen als niet volstrekt van midde len ontbloot zijnde. De geëerbiedigde Zendster deed haar evenwel het geschenk andermaal ge worden met opmerking, dat de freule niet op de waarde van het gezondene moest letten maar dat een gebruik van het Russische hof medebrengtom van deszelfs bijzondere deelne ming in den rouw van zeer geachte familien op zoodanige wijze aan de naastbestaanden te doen blijken. Amsterdam, 3 February. De minister van financiën brengt ter algemeene kennis dat van Dingsdag den 10 tot Zaturdag den 14 dezer maand ingesloten bij de Nederlandsche van ’s Rijks schatkist en ’s Rijks middelenop de van 5 el 89 duim. Den ganschen nacht door bleef het wa ter wassende en heeft gisteren circa 5 el 96 duim hoogte bereikt. Nijmegen, 3 February, Ten gevolge van den hoogen stand der rivierenzijn de dijk- wachten op nienw betrokken en is de buiten gewone rivier-correspondentie weder in Werking gebragt. De hooge stand onzer rivieren en de aan houdende was des waters verwekt algemeen© bekommering. De straatweg op Kleef is op ee. nige punten overstroomdonder anderen van af den Ooijschen dijk nabij deze stad tot aan Ubbergenzoodat dezelve niet te passeren is. De rivier de Waal stond den 31 Januarij ter hoogte van 6 el 44 duim den 1 February 6 el 42 duim, gisteren 6 el 43 duim, en he den 6 el 45 duim. Wageningen, 2 February. Gisteren na middag omstreeks drie ure had alhier een zeer droevig ongeluk plaats, waardoor alle inwoners en vooral de naatste betrekkingen in diepen rouw begaven zich de aldaar over te varendoch nog geen half het water vertoefd of men noodgeschrei om 1 de haven liggende schippe naar de plaats des ongeluks te redden wat er nog te redden was daar in- tusschen de boot was omgeslagen. De ter hulp toegeschotenenhadden eindelijk het geluk twee personen te reddenterwijl de vier anderen daarbij het leven hebben ingeschotenzijnde drie van deze veel belovende jongelingen en de vierde gehuwd, nalatende eene weduwe met twee kinderen. Op heden zijn reeds drie van de vier lijken opgevischt. ’s Hertogenbosch, 31 Januarij. Uit Roos teren (Limburg) schrijft men onsdat een schuit je waarmede men uit hoofde van den hoogen waterstandzich van de eene plaats naar de an dere moest begevenen waarop zich bevonden de heeren Coolen, koopman van ’s Bosch, Scheu- rigers van Maastricht, Loomans en J. Driessen van Roosterendoor het stooten op eenen stronk is omgeslagen. Alleen door de spoedig aange- bragte hulp van een ander schuitje, door den heei’ J. II. Smits te Roosteren aangevoerd, zijn de eerstgenoemde en vooral de heer Coolen die in een dreigend gevaar verkeerdegered. Gemelde heer en de heer Scheurigers werden in het naaste logement gebragt. Men was eeni- gen tijd beducht voor het leven van den heer Coolen doch door de gepaste en ijverige hulp- van den heer burgemeester, den heer van Winkelde heeren J. J. Graus P. Beckers is hij behouden geworden en na het wijken van alle glazen flesschen bordenenz. Deze laatste massa dus eene hoogte had bereikt bijzonderheid doet echter vermoedendat de boosdoenersdoor eenig gerucht vervaard ge worden op de vlugt zijn gegaan, en deze man den hebben achtergelaten. Zij hadden tevens de cognacflesch duchtig aangesproken, want een half gevuld glas stond met ledige glazen nog op het buffet. De heer commissaris Janssen heeft zich dadelijk ter pl en het naauwkeurigst onderzoek gesteld zoodat het te hopen is dat het ZEd. gelukken zalde vermetel» daders op het spoor te komen. Te Valburgin de Betuwe isnaar men verneemt, den 27 Januarij een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Bij een aldaar wonende land bouwer werden geduriglijk uit eenen kuil aard appelen gehaald de knecht wilde des nachts tusschen 26 Hij had nog niet lang met gestaanof hij ziet tigheid den kuil naderen, aardappelen te stelen, geweer op den dief af, dien hij zoodanig treft, dat hij onmiddelijk den geest gaf. Den geval lene naderende erkent hij zijnen vader; in zij ne wanhoop loopt hij naar eene bijgelegene kolk waarin hij zich verdrinkt. Rotterdam, 2 February. Zekere J. Del- haas die sedert eenigen tijd het land afliep met een aantal boekwerkenwier aanbod tot ver koop een onverheeld beroep op de algemeene liefdadigheid was en dieonder meer anderen te dien einde een’ aanvang gemaakt had met het nadrukken van de Leerredenen van wijlen den hoogleeraar E. A. Borger, is hierover door de arrondissements-regtbank te Leeuwarden, op den 27 December 1845 veroordeeld tot betaling aan den eigenaar van den wettigen druk dezes werks, eener schadevergoeding van het bedrag van 2000 exemplaren van den oorspronkelijken druk, eene geldboete van IQ{)ten voordeele der armen, conficatie der voorhanden exemplaren van den nadruken in de kosten van het regts- geding. Utrecht, 2 February. Gisteren namiddag, omstreeks zes uurwerd de stilte van den zon dag eensklaps door het luiden der klokken en het geroep van brand!” verbrokenterwijl te vens een hevige gloed zich deed bespeuren. Weldra bleek, dat het locaal aan de Mijjiebaan alhierhetwelk vroeger aan de Maatschappij tot aankweeking van deii witten Móerbezien- boomde opvoeding van Zijdewormen en zijde teelt toebehoordeen sedert korten tijd dooi den heer W.bloemist alhier, tot eene berg en stookplaats voor gewassen was ingerigtin lichte laaye vlam stond; de brand nam ih kor ten tijd zoodanig in hevigheid toe dat er aan geen stuiten meer te denken viel, hetwelk dooi den verren afstand van allen watervoorraad bo vendien zeer bemoeijelijkt werd. De gebouwen zijn dan ook nagenoeg geheel uitgebrand. De eigenaar ontving het berigt dezer ramp terwijl hij zich in de kerk bevond. Men zal zich gemakkelijk zijnen schrik en ontsteltenis kunnen voorstellen. Men verneemt, dat het gebouw sedert korten tijd verzekerd was doch de zich daarin bevindende gewassen niet. Zwolle, 30 Januarij. Heden overleed al hier na een lijden van 3 weken de wel eerw. zeer gel. heer 11. J. Hertzveldridder der orde van den Jiederlandschen fteüw en opper-rabijn van het rabbinale ressort te Zwollein den ouderdom van 64 jaren. Dit sterfgeval verwekt in deze stad eene al gemeene deelnemingdaar de overledene be kend stond als een zeer kundig schrander en regt- sehapen man, bij wien strenge godsdienstigheid met eene mate van verlichting gepaard ging die zijne geloofsgenooten tot een waardig voor beeld moge strekken. Is het verlies alzoo, voor al voor zijne gemeentegroot te noemen bo venal is het hoogstsmartelijk voor zijne betrek kingen daar hij in alle opzigten een voorbeel dig echtgenoot en vader was. Zütphen, 1 February. Gisteren nacht wer den dc bewoners dezer stad en hare omstreken plotseling uit hunne sluimering gewekt door een viermaal herhaald schieten, Dit verkotidig- de hun doch vooral aan de Vcluwenaars en de bewoners der IJssel-oeversdat de. IJssel den Kanondijk (den weg die <an hief ■naai’ Arn hem leidt) was overgeloopenen dat de water den heer om deszelfs en stoutheid wel verdient De dieven hebben name- binnenvertrekken als van den weggenomen en medegevoerd terwijl zij, deur door middel op mandennetjes volge vervoerbaars gevonden

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1