F i 1846. JVoensdag BINNENLAND. S N E E K 10 Februarij. BUITENLAND. i5‘ List. 1.40, hevige 1.50. EIN, 1.40, ikkrr uur; ■n re- icdere 23 22T’t 40 23 J 33 J «I 61/, lk«lb| onder- inkar. eer» brok onge. an dit leven oppen •onia, ouds- hiw- als- bloot neck eigd, ndcn. twij- men be en op- ij on- leven e veel leren s wel ■miaj n het r on- frond reeuw ■tkoo- Zoowel de breede als de smal- En wat doet de stad en hier en zaken gebore- De ilaatsen ge- den 4 tot den 7 in het hos- gekomen18, waarvan aan zij al niet bezwijken de beide bee- van den vorstzullen moeten ongeveer 30,000 thaler, tuigen gehoord. Toen de uitspraak van de straten der hoofdplaats ge- 'en te doen teekenen tot de van de graanwetten. enkelen dag zijn te Manchester dgezondene petitie 50,000 onder- ters, vrucht- en woudboomen beginnen te zwel len gelijk anders in het laatst van April ook en klavervelden zijn meer dan 2 maan- Gaastmeer ondervindt thans ook den nadeeügen den vooruit. ’sHertogenbosch, 4 February. Hetgeen wij en allen met ons voorzien hebben is ge schied. Het water heeft onze stad ingenomen en een groot aantal straten zijn met hetzelve op sommige plaatsen ter hoogte van twee voet, overdektvele huizen en onder dezelve een groot getal van minvermogende staan onder. De circulatie is op onderscheidene plaatsen ge* deisbenevens haren hoofdman met name Sliwinski in een dorp, nabij de Poolsclie grens, na eenen wanhopigen tegenstand gevangen geno men. Uit Koerland, 22 January. In Lijfland heeft de nood een’ verschrikkelijken graad bereikt: scharen van boeren komen naar Riga en bede len langs de huizen om datgenewat in de keu ken afvalt en voor de varkens bewaard wordt. In Koerland dat overigens bij de uitdeeling van graan door de kroon anders niet stiefmoe derlijk bedacht werd, is de armoede in de stre ken van Mitau en Tockum het grootste, zoodat derhalve ook daar rooveryen aan de orde van den dag zijn. Keulen, 2 February. Heden is door het hof van assises alhier uitspraak gedaan in de meergemelde zaak van wisselvervalsching. De beide beschuldigden zijn tot 5 en 6 jaren tucht huisstraf veroordeeld. Het aantal vervalschte wissels beliep 60, gezamenlijk ten bedrage van Er waren ruim 80 ge- een dei’ beschuldigden het hof hoorde greep hij on voorziens de bajonet eener naast hem staande schildwacht, en trachte zich daarmede van het leven te berooven in welk voornemen hij ech ter nog in tijds verhinderd werd. Het proces was zoo ingewikkeld dat de gezworenen op niet minder dan 119 vragen te antwoorden hadden. Hamburg, 1 February. Geen geringen in druk heeft hier onlangs verwekt de arrestatie van twee jonge kooplieden hier ter stede, die beschuldigd zijn een pakhuis met goederen in brand gestoken te hebbenten einde de zeer hooge assurantiegelden in handen te krijgen daar de zaak van vele verzwarende omstandig heden gepaard ging zal hunne straf vermoede lijk zeer zwaar wezen. Londen, 2 February. Dezen morgen had den zich meer dan 1000 personenieder van eene tafel papierpen en inkt voorzien op de hoeken van plaatstom petiti geheele afschaffing In eenen op eene ron teekeningen geplaatst. De predikant van wel onderrigt kan en onlangs uit Londen is terug gekeerd verzekert dat sir Robert Peel in het huis der gemeenten eene aanzienlijke meerderheid zal hebben voor zijne voorgenomene hervormingen men begroot het getal der meerderheidwelke hij had bekomen, op 100 stemmen. In het hoogerhuis bestaat eene zeer oppositie tegen de voorgenomene maatregelen des eersten ministers doch het is onwaarschijn lijk dat het gebruik zal maken van zijn regt om die maatregelen te doen verwerpen of uit te stellen wanneer eene zoo groote meerder heid der volksvertegenwoordigers zich daarvoor verklaart. »In de zitting van het huis der vertegen woordigers te Wassington van den 7 January heeft een merkwaardig voorval plaats gehad het welk echter het reeds lang verledene betrof. Den vorigen dag waren eenige zeer levendige woor den gewisseld tusschen de heeren Rhett en J. Eijtje S.boeren-dienstmeid bij de T.welke meid tijdens de afwezigheid op den 28 derzelve maand des zes ure de woningwaarin zij waszonder verlof (naar beweerd ordt) had verlaten, en aldaar sedert niet schijnt te zijn gezien ten gevolge van algemeene geruchten wordt zekere Z. D. boerenknecht verdacht gehouden van aan den dood der dren kelinge niet onschuldig te zijn en men voegt er bij, dat de justitie zich met het onderzoek der zaak bezig houdt. Leijden, 7 February. Men verneemt dat op den 11 February aanstaande, den Wel-Ed. Zeer Gel. heer C. A. Sleurs oud lid van den raad dezer stad het zeldzaam voorregt te beurt zal vallen, den dag te mogen beleven, waarop hij vóór 58 jaar den doctoralen graad in de ge neeskunde verwierf, en zijne betrekking als stads doctor 50 jaren zal hebben waargenomen. Al le die. den waardigen man, in zijne veelvuldige betrekkingen, gekend hebben, zullen zich voor zeker met ons verheugen dat hem eene zoo langdurige loopbaan is geschonken. Nog lang moge de heer Sleurs ondanks zijnen vergevor- derden ouderdom van 83 jaren zich verheu gen in het bezit eener gewenschte gezondheid naar ziel en ligchaam; lang blijve zijn ijver, en onafgebrokene werkzaamheid dezelfde, ter wijl de geredde kranken als de schoonste kroon, zijne grijsheid sieren. Nijmegen, 7 February. Gisteren avond ten elf en een half uur ontwaarde men alhier eene ligte aardsclmddingwelke 3 a 4 secon den aanhield eenige oogenblikken later ont stond een vrij hevige storm, de barometer tee- kende 1 onder 0 de wind W. Z. W. In den nacht van 31 January omstreeks 2 uremeen den sommigen ditzelfde natuurverschijnsel waar genomen te hebben. Appeldoorn, 2 February. »Als bijdrage tot de voortdurende zachte weersgesteldheid, verdient welligt opmerking, dat krokussen, ee nige maandrozen, alsmede hollandsche aardbe ziën reeds bloeijen de pirus sidonia staat in vollen bloei even als de peperboom; de capri- folium is met bladeren bezet en vertoont blocnj- Te Liverpool heeft men het plan, om in de zaal voor den handel openbare lezingen te houden, van al de belangrijke debatten, welke er in den loop der zitting van het parlement zullen plaats hebbenten einde op die wijze de arbeiders in de gelegenheid te stellen zel- ven hun oordeel daaromtrent bekend te maken. Parijs, 2 February. Volgens een brief uit Algiers van 23 January bedroeg het aantal of ficieren die van pitaal te Sétif waren velen zoo j nen ten gevolge worden afgezet. Een persoon die zeer zijn Berlijn, 31 January. De regering heeft aan alle legerkorpsen de studie der tuinbouw kunde voorgeschreven. Er zijn belooningen tot aanmoediging toegekend aan al de jonge solda ten in de talrijke inrigtingen voor dit vak welke te Berlijn bestaan. Men begrijpthoe nuttig dusdanige maatregel zij, daar de soldaten, eenmaal uit de dienst ontslagen en naar het land terug keerende, bruikbare kundigheden, en welke geheel met de vorderingen der weten schap overeenkomen medebrengen. Berlijn, 31 January. Uit de verschillen de gedeelten van het rijk, komen uiterst be droevende tijdingen aan. De streken langs den Oderzijn weder door watersnood bedreigd die in verbinding met het reeds heerschend gebrek de ongelukkige bewoners van die oor- j den aan de vreesselijkste ellende moet prijs geven, i Van den Rijn ontvangt men de treurigste schil- Z11 deringen en klagten over den toestand waarin de armere klassen door de tegenwoordige duur te van levensmiddelen zich bevinden. Frankfort, 1 February. De oudste lie den in den Elsas herinneren zich niet ooit een zoo zaehten w inter beleefd te hebben als thans. Men heeft daar over het algemeen eene warmte van 1012 graden. In sommige gedeelten der provincie heeft men nog in het geheel geen sneeuw gehad, in andere nog zeer weinigdaar entegen vreest men voor geweldige overstroo- mingen, daar de meeste rivieren ten gevolge van de hevige regens gedurende de laatste dagen I buitengewoon gezwollen zijn. Te Degetow bij Grevesmühlen, heeft eene moeder van twee levende onechte kinderen gedurende eene reeks van jarenzeven barer pasgeboren kinderen om het leven gebragt en heimelijk uit den weg laten ruimen. Bij het onderzoek heeft men reeds de overblijfselen van vijf lijkjes gevonden. Een wever die haar be hulpzaam was geweest om het laatste te verber gen heeft door de wroegingen van zijn gewe ten gepijnigd, de misdaad aan het licht gebragt. Men zal bezwaarlijk een tweede voorbeeld van dien aard in de geschiedenis der lijfstraffelijke regtspleging aantreffen. Frankfort, 2 February. Bijna in alle oor den van Duitschland hebben de hoog gezwol len rivieren min of meer belangrijke overstroo- mingen en schaden veroorzaakt. Intusschen schijnen de rivieren voor ditmaal haar hoogste standpunt te hebben bereikt en begint het wa ter allerwege te dalen. Frankfort, 2 February. In de grensdis tricten tusschen Rusland en Pruissen vertoonen zich nog somwijlen rooverbenden van ouden stijl. Eene dusdanige bende die sedert jaar en Puar en zijn vicaris 1 hebben het anglikaansche geloof afgezworen en i zijn katholijk geworden. Het aantal aanzienlij ke personendie eenen gelijken stap hebben gedaan, is in de laatste twee maanden tot over de 100 gestegen waaronder ruim 40 geestelij ken. Te Liverpool heeft heel gestremd. Ie haven staan onder, omal ware het slechts eenigzins daar in de uit dien toestand van ne ongelegenheden te voorzien NIHIL, tijdingen, welke ons uit een aantal worden omtrent de waterhoogte leveren nog geen vooruitzigtdat wij spoedig van die plaag verlost zullen worden. De toegang tot het post kantoor is gestremd. Die centen heeft kan zich met eene malle-jan over de geinundeerde stra ten laten rijden, door arme slokkersdie, hun ne gezondheid wagende den ganschen dag door het water baden: die geene centen heeft, moet zoo goed hij kan er door zien te komenter wijl de jeugd zich braaf amuseert, met opstel len te loopen. Het naburig dorp de gras invloed van het tegenwoordig hoog water, al- zoo de polderdijk, aan het Ileeger-meer gren zende, op den I February 11. voor het eerst, en, na eene gebrekkige herstelling, bij herha ling op den 3 February daaraanvolgende is doorgebroken, door welk ongeval op ditoogen- blik ongeveer duizend pondematen lands ouder water staan. Men beschuldigt den eigenaar- van den doorgebroken dijk van verregaande ach teloosheid als hebbende verzuimd, dezen dijk, bij tijds in goeden staat te stellen gelijk zij ne naburen gedaan hebben. Naar men zegt ontbreekt hier een geregeld polderbestuur, waar in het allezins wenschelijk is, dat zoodra mo gelijk voorzien worde. Ten opzigte van den brand in de Malie baan te Utrecht, in ons vorig nommer vermeld, bevat de Provinciale Courant het volgende »Het geregtelijke onderzoek, door de policie aangevangen en op heden door den regter-com- missaris in tegenwoordigheid van den officier van justitie, bijgestaan door den substituut-grif- fier op de plaats zelve voortgezet, heeftnaar men verneemt, het buiten allen twijfel gesteld dat de brand moedwillig is veroorzaaktdoor zoo op de zoldering boven de oranjerie alwaar, behalve een 20 ton turf, eene groote hoeveel heid rietmatten geborgen was, als in verschei den vertrekken van het voorgebouw en bepaal delijk in de aldaar zijnde kasten hoopen turf gelijktijdig aan te steken. Tot het aansteken van eene onder eenen trap aangebragte hoeveelheid krullen en houten van verscheiden turfhoo- pen op de zolders van het voorgebouwschijnt den kwaadwillige die kennelijk het doel gehad heeft, het geheele gebouw in eens te vernielen, den tijd te hebben ontbroken. Rotterdam, 4 February. Op den 30 Ja nuary des avonds tegen vier uur is te Raam- brugge in den Amstel drijvende gevonden het lijk van Eijtje S.boeren-dienstmeid bij de we duwe v. der weduwe avonds vóór dienstbaar w van 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1