1846. 14 Februari^ Zaturdag L r- s; L - ip ilhier i I BINNENLAND. 33AJ 4G BUITENLAND. .75. ei; 09/, 23 22; 40 ii aan vrije men er ou- .rooie deze i den EIN, .40, ikker uur n re- edere met p de moei- s tel- n be- 'ij ie- oodat i kan irven e gel- h ge- zeke- zich die schil- rover ig al s een zou ons, :ulke i ver- inge- eerd- ;wart >uwd 'wee- ook mo- Op den 24 Janu- alhier een valsch is daarop landenwaarvan de eigenaren of huur- vergunning tot dat graven niet hadden van die alzoo tot bescher- van af Den 5 dezer Z. Holl. te regt W. v. diefstal bij nacht met braak zijnen broeder. de een den anderzich in doodsangst vastklemden den voorsteven. Den volgenden morgen wa- nog 30 personen in levende kapitein f25 aangeboden en Frankfort, 6 February. Men schrijft uit Koblentz, dat het tegenwoordige jaargetijde zich in die stad en derzelver omstreken door eene buitengewone sterfte kenmerktvooral Worden vele menschen door aanvallen van beroerte ge troffen. De geneeskundigen schrijven dit ver schijnsel toe aan de voor dezen tijd te warme luchtsgesteldheid men had namelijk in Je laat ste dagen van 10' tot 11 graden warmte. liet nieuwe financieële plan van sir Robert Peel veroorzaakt allerwege eene groote bewe ging in de Duitsche handelswereld. Men is al gemeen van oordeeldat ingeval hetzelve mogt doorgaan het Duitsche tolverbond op eenen ge heel anderen grondslag zou moeten gevestigd wórden aangezien de Duitsche industrie door dit Stelsel van Peel ten volle onderriiijnd woédt; - In Beneden-Hongarije heerscht eene geweldi- en begint zich eene magtige opnosi- o g en het bestuur des lands Men vreest, dat het eerlang tot er is geen watermerk van namen en woorden is De versierselen op de nagemaakt; De gedrukte woorden aldaar ontbreken even als de woor den de Directie der Nederlandsc/ie Bank boven de naamteekeningen de naam Droockewit is geschreven met rooden inkt enz. Alles is ken1- nehjk met de hand getrokken niet gedrukt alleen de eerste indruk is bedriegelijk door de uitvoering in haar geheel genomen. Een ieder wachte zich voor schade! Utrecht, 9 February; Op den 7 dezer heeft Zich alhier bij onderscheidene kantoren, laatstelijk op dat van den heer Sinkei alh'ief vervoegd een koopman Samuel A.welke eene zoogezegde Engelsche banknoot,- groot ƒ200 p. st. (ƒ2400 circa), ter verwisseling tegen contan ten aanbood. Die banknoot was echter niet anders dan eene soort van devies bij suikergoed meermalen voorkomende. De persoon is aan vankelijk aangehoudenop het oogenblik dat hij met den avond-spoortrein naar Amsterdam stond te vertrekkenom verder informatie te nemen tot vertrek naar Amerika; hij zeide dit stuk te hebben ontvangen van een’ oom G. te New-York woonachtig thans hier te lande. Hij is echter ontslagen geworden uit hoofde der hier te lande bestaande jurisprudentie ter zake van poging tot opligtingwelke gehouden wordt niet aanwezig te zijn vóór eene benadeeling door werkelijke afgifte van gelden of goederen. E L B R G 6 February. Er is hier eene som van ƒ1462 bijeengebragt, ten einde minvermo genden doch niet door het armbestuur bedeeld wordendenin staat te stellen tegen veel ver minderden prijs levensbehoeften te koopen. Door het armbestuur is eene colecte gedaanwelke ƒ223.76 heeft opgebragt. Voor de nagelatene weduwen en kinderen der bij Hattem veronge lukten is ƒ72.90 gegeven; zoodat in weinige dagen eene som van ƒ1758.66 is bijeengebragt. Daarbij wordt door het bestuur aan de arbei dende klasse zoo veel mogelijk werk verschaft. Groningen, 5 February. De op gisteren voor het provinciale geregtshof behandelde cri minele procedure tegen den beschuldigde Roelf Jans van Dijk, van beroep wagenaar, wonende te Midwolde, ter zake van diefstal van een paard uit het weideland van de weduwe Huisman, land bouwer te Scheemderzwaagheeft het gelukkig lijk ongewoon verschijnsel opgeleverd, dat een der getuigenzekere welbekende Fiebo Jans Brui- niusthans op de Horstenin de gemeente Oïist- wedde woonachtig, door zijne verklaringen in hooge mate de verdenking op zich ladende van valsch getuigenis te geven, in den loop der open lijke teregtzitting op bevel van het hof in hech tenis is genomen, ten einde tegen denzelven, ter zake van valsche getuigenis in eene crimine le zaakten voordeele van den beschuldigde te kunnen worden geprocedeerd. Groningen, 9 Februarij. Men verneemt dat in den nacht van den 5 en 6 February jl. de dijk van den polder te Klein Oostwold voor den geweldigen aandrang van het Drentsche wa ter is bezweken en geïnundeerdgelijk zulks weinige dagen bevorens mede het geval is ge weest van den polder bij de Vier Verlaten. Assen, 9 February. Te Dwingelo zijn gis teren vier huizen afgebrand een jong meisje is hier gevankelijk binnen gebragtverdacht van dien brand moedwillig gesticht te hebben. geld gegeven zonder argwaan. Het valt echter niet moeijelijk hetzelve met de minste Oplettend heid te onderscheiden inen de plaatsing in vele opzigten foutief; kant zijn niet ééns Sneek, 13 February. Als een bijzonder bewijs voor de buitengewone groeikrachtthans reeds in den grond aanwezigkan men met ze kerheid melden: dat Klaas Volbeda, tuinman alhier, op den 16 January 11. op geheel kon den grond gezaaid heeft capuzijner erwten en groote boonenwelke den 5 February daar aanvolgende boven den grond waren en heden reeds anderhalve duimoude maathoog zijn. ’sGravenhage, 10 February. In de zit ting van heden is ingekomen onder anderen Een ontwerp van wetten doel hebbende het verstrekken eener buitengewone bijdrage aan de maatschappij van weldadigheid, ten gevolge van den ongunstigen uitslag van den aardappe- len-oogsthoogstens tot een beloop van 80,000. Amsterdam, 9 February. Z. M. heeft den heer W. A Baron Schimmelpenninck van der Oije van de Poll op zijn daartoe gedaan verzoek, met den 15 February aanstaande eervol ontslag verleend als minister van binnenlandsche zaken, en is dezelvemet dat tijdstipbenoemd tot minister van staat, alsmede tot kanselier van de Militaire Willems-orde en van de orde van den Nederlandschen Leeuw. Wijders is bij het voorschreven besluitde waarneming der betrekking van minister van binnenlandsche zaken mede met ingang van den 15 dezerad interim opgedragen aan den staatsraad gouverneur der provincie Zuid-Hol- land den Heer Mr. J. A. Ridder van der Heim van Duyvendijke, onder uitdrukkelijke bepaling, dat hij in allen gevalleeene maand vóór de opening der gewone vergadering van de Provin ciale Staten van dit jaar, zijne functien van gouverneur zal hervatten. Op zondag 8 February jl. zag men te Al- phen het merkwaardig en door de duurte der granen des te merkwaardiger verschijnseldat er in de waag aldaar een varken gewogen werd zwaar 7 18 halve Ned. pd. Hetzelve was gemest bij den bouwman P. van Trietonder Alphen, gekocht door Jacob Roerkoopman te Zwam de wed. J. Halde- merdamen afgeleverd aan riet en Zoon, te Amsterdam. Rotterdam, 9 Februarij. stond voor het hof van II., beschuldigd van gepleegd in een pakhuis van Vroeger was hij bij deze in dienst geweest, doch ongelukkig was hij verslaafd aan het onmatig ge bruik van sterken drank. Meermalen schijnt zijn broeder, die hem zeer genegen was, erover geklaagd te hebben, dat hij door W. V. II. werd Bestolen, en toen hij eindelijk vreesde dat hij het slagtoffer van dezen zou wordenliet hij het pakhuis voorzigtigheidshalve bewaken, maar was de dader dan ook spoedig bekend en in han den. De bestolene had dringend verzocht in de ze zaak niet te worden gehoord, ten einde niet als aanklager of beschuldiger van zijnen broeder te behoeven op te treden. Het bof heeft he den7 dezer, in deze zaak uitspraak gedaan, W. V. II. schuldig verklaard aan diefstal, ge- deegd door middel van inklimming in een ge- )ouwen denzelven veroordeeld tot tepronkstel- ing gedurende een half uur, en confinement voor den tijd van vijf jaren. Donderdag, vrijdag en heden, zaturdag, heeft het provinciaal hof voormeld zich bezig gehouden met de behandeling der zaak van Ga briel Fröhlich, beschuldigd van dubbel huwe lijk (bigamie). Wij zullen op de behandeling dezer zaak later terug komen. (A. R. c.) Utrecht, 7 February. Doordien verschei dene personen blijven voortgaan, in de gemeen te Bunnik, bij Vechten, beenderen uit te gra ven op ders de gegeven, zoo is tot het helpen beletten ongeoorloofde behandeling, en ming van eigendom, noodig geworden, den 6 Feb. 1846, eene dagelijksche patrouille uit het garnizoen van Utrecht derwaarts te zen den. Utrecht, 9 February, arij jl. is bij een’ winkelier bankbriefje van ge gisting tie tegen de regering te vormen; T ernstige onlusten zal komen; -Men neemt thans in Venetie proeven met het boren van artetische puttenten einde de ze zeestad van goed drinkwater te voorzien. Frankfort; 7 February; De aartsbisschop» van Freiburg in Baden heeft door eene nieuwe daad van Onverdraagzaamheid de gemoederen in beweging gebrègt. Hij heeft aan de pastoors verboden de kerkelijke huwelijksinzegening te verleenèn,- of als peters of meters toe te laten degenen ,- welke hunne godsdienstige pligten in <ïe paaschweek niet zouden hebben vervuld. Londen, 7 February; Wij lezen in dó Engelsche bladen van den 5 February het ver haal van den y door ons reeds met een woord vermelde schipbreuk van den Cataraquij waar bij 414 menschen het leven hebben verloren. Een meer uiteengezet verhaal daarvan ,- zal ook onzen lezers niet onwelkom zijn. De Catara- quidie vol emigranten was is op de kust King’s-Island geheel verloren gegaan. Het schip was vertrokken van Liverpool op den 20 April met 369 landverhuizers en eene equipagie van. 46 personen benevens twee geneesheeren de heeren C. en Ed. Carpenter. Onder deze pas sagiers waren 120 gehuwden, die zich met hun ne familiën hadden ingescheept. Men telde in alles 73 kinderen. Op den 4 Augustus des morgens ten 4 uurstootte het schip f voort gezweept door een woedende storm en eene ber gen hoog gaande zeeop eene klip aan de wes telijke kust Van King’s-Island en bij den in gang van het kanaal van Bass. In een oogen blik tijds had men vier voet water in het ruim. Het toonCel van wanhoop en verwarring, door dezen ramp ontstaan, is onbeschrijfelijkalle passagiers trachtten het dek te bereikenwaar in vele slaagden tot dat de touwladders bra ken. Hartverscheurend was toen het UngStgegil van mannen vrouwen en kinderen ,- die bene den achterbleven en om hulp smeekten. Do geheele equipagie bevond zich juist in het oo genblik des gevaars op het dek, en deed nu zijn bestde passagiers naar boven te dóen stij gen. Intusschen brak de zee met verdubbelde woede op bakboordzijde van het schip, en nam, met lavinekracht over het dek zweepende, even dikwerf eenige passagiers in den afgrond mede! Omstreeks vijf ure in den morgen neigde het schip over bakboord zoodat het verdek letter lijk onder water stond. In dit hagchelijk oo genblik beval de kapitein, de masten te kap pen, in de hoop dat het schip zich weder op1 rigten zoueb dat men de passagiers die nog beneden gebleven warennaar boven zou kunnen brengen. Toen de dag aanbrak was echter reeds de geheele achtersteven gezonken en talrijke lijken spoelden Condom het wrak of lagen tegen de rotsen Verpletterd. De equi pagie en een gedeelte der passagierseen to taal üitmakeude van ongeveer 200 manbaddert zich nog aan het schip vastgeklemd; eene zed stortte over hen heenen spoelde altijd eeni ge dier rampzaligen weg; Omstreeks 4 ure in den namiddag spleet de Cataraqui in het mid den en in een oogenblik tijds werden 70 a 100 menschen in den kolk bedolven, waarin de woedende baren schenen rond te dansten. Toen begonnen de overige deelen van het dek zich los te laten. Men vervaardigde toert een ankerboeiwelke men naar den oever lief drij ven, maar zij bleef op de rotspunten vast zit ten en men kon haar slechts op 20 metres naderen daarenboven was er niemand op den oever om den ankerboei te grijpen en op het zand vast te hechten. De woede der zee ver minderde nieten ten vijf uur waren alle spar ren en balken reeds weggerukt, en was het ge tal der verdronkenen zóó grootdat ei' nu nog slechts 70 personen overblevendie op op ren

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1