v Mi 1846. Woensdag .j I f MC No. 14- ts Februarij» de< BINNENLAND. I tE 9ï 51 54 gedurende den brand weinig IV, O, !2I !2A !3‘ !3i; I Lten, I om neen niet - in ilap- 1 de- ge- sel :eft ter- laat- nagt iliek len ;ere- erkt het oekt liet voe- en lan- ing. 1 :er re- :re in die hoop teleurge- van terugkomst was ver- de diepbedroefde familiën Amsterdam, 12 Februarij. Naar wij ver- heeft Z. M.bij besluit van 31 Januarij 74, bepaald: dat het aantal miliciens, worden geligt, in vervanging 13 Februarij. Gis- zijn alhier twee meisjes gevankelijk opge- 1 van in eenigeri tijd het on- van ruim 600 COrSetten ont- aan Mejufv. S. alhier waren. Al die van leening verpand, nemen jl.no. dat in 1846 za van hen wier dienst is verstreken zal bedragen 9559 dat het contingent daarvan voor iedere provincie bedraagt als volgtVoor Noord-Bra- band 1258 Gelderland 1173; Ztiid-IIolland 1764; Noord-Holland 1499; Zeeland 497; Utrecht 480; Vriesland 759 Overijssel 670Groningen 590; Drenthe 238 Limburg 631. Voorts, dat, zoo voor de gewone ligting als voor de benoodigde aanvulling boven het con tingent, een aantal van 9910 man zullen wor den ingedeeldten welken eindebehalve de vermelde 9559 man nog voor het buitengewoon contingent moeten optreden 351 man, als uit de provincie Noord-Braband 31; Gelderland 39; Zuid-Holland 61; Noord-Holland 40 Zee land 20; Utrecht 22; Vriesland 47; Overijssel 25 Groningen 29Drenthe 13 Limburg 24. Amsterdam, 16 Februarij. De Minister van Financiën, als daartoe gemagtigd bij Koninklijk besluit van 14 dezer, heeft ter algemeene ken nis gebragt: Dat van Dingsdag 3 tot Zaturdag 7 Maart aan staande ingesloten, bij de Nederlandsche Bank, en bij agenten van ’s Rijks schatkist, op de ge wone kantoor—urenter inwisseling kunnen wor den aangeboden De heele of halve ducatons of zilveren rijders. De rijksdaalders of stukken van twee gulden vijftig centsmet de kalven. en vierden derzelve. Dat de ontvangers der belastingen de inwisse ling zullen bevorderen door overneming tot den 7 Maart aanstaande van de buiten koers gestelde specien tegen andere, zooveel hunne kassen dit toelaten. Dat de bovengenoemde munten met den 8 Maart aanstaande worden buiten omloop gesteld, en dien ten gevolge niet meer in betalingen voor de schat kist zullen aangenomen wordennoch door de in gezetenen zullen behoeven te worden aangenomen. Rotterdam, 11 Februarij. Gisteren avond omstreeks kwartier voor negen ure sprong er onverhoeds eene jonge vrouw van den Steiger bij de Korenbeurs in het watergelukkig dat er in de nabijheid nog werklieden aanwezig wa ren die haar oogenblikkelijk uit het water to gen en haar in eene in de nabijheid gelegene herberg bragten alwaar zij met de meeste hulp en bereidvaardigheid is behandeldzoodat zij binnen een paar uren in staat wasvergezeld door hare ouders die in dien tusschentijd ge roepen warennadat men van haar langzamer hand vernomen had wie zij wasnaar hare wo ning terug te keeren. Deze vrouw is 22 a 23 jaren oud en gehuwd met eenen man die thans uitlandig is. Wat de reden van dit haar wan hopig besluit moge geweest zijnis niet met ze- >0. kerheid bekend. Rotterdam, 12 Februarij. Uit eene goe de bron verneemt mendat van af 5 April aan staande de engelsche brieven niet meer per Ge neral Steam-Navigation Company zullen wor den verzonden maar per gouvernements-stoom- booten van Ilellevoetsluis op Harwich, van waar zij terstond per spoorweg naar Londen zullen worden geëxpedieerd. Door dezen nieuwen maat regel zullen de brieven niet langer dan 14 a 15 uren onderweg blijven. (R. C.) De klasse der letteren van de koninklijke akademie te Brussel heeft, onder anderen, den hooggeleerden heer P. van Limburg Brouwer professor te Groningen, tot haren buitenland- schen geassocieerde benoemd. Rotterdam, 12 Februarij. Door Z. M. zijnbij besluit van den 5 Februarij jl. no. 53, goedgekeurd de beroepingen van predikan ten uitgebragt door de kerkeraden der her vormde gemeenten, hierna genoemd, als: van Roordahuizum, onder de klassis van Leeuwarden, op T. Pijttersen predikant te Nijehaske, c. a. van Borneonder de klassis van Deventerop J. C. C. van de Velde Jr. kandidaat bij het provinciaaal kerkbestuur van Gelderland. Groningen, 13 Februarij. Dingsdag mor gen heeft zich, in het Sterrebosch buiten de Heerepoort alhierdoor een pistoolschot van het leven beroofd de persoon van P. P. v. G. oud 33 jarengeboren te Graveen die als bediende werkzaam was bij eenen chirurgijn hier ter stede. Men vond bij hem een tweede nog geladen pistool en naar men verneemt een’ brief aan zijn meisje met hetwelk hij eerstdaags in den echt dacht te treden. De oorzaak van deze wanhopige daad wordt toegeschreven aan het verschil van godsdienst tusscheu hemdie Rooinsch-Katholijk was en zijne beminde die tot de Protestantsche kerk behoorten welk verschil aanleiding schijnt gegeven te hebben tot vele bemoeijingen die hem tot een’ zelf moordenaar en slagtoffer gemaakt hebben van eene vooral in ons overigens zoo verlicht va derland diep betreurenswaardige onverdraag zaamheid. Zierikzee, 10 Februarij. Als een waar schuwend voorbeeld kan misschien strekken de schrikkelijke vermeldingdat gisteren morgen ter dezer stedebij afwezigheid der ouders een 6jarig dochtertje van J Stofregen zoo deer lijk gebrand isdat het weinige uren na het ongeluk aan de gevolgen daarvan overleed. 0 0 T M A R s u M6 Februarij. In den avönd van den 2den dezer, is in de nabijheid dezer stad ter hoogte van den papiermolen, bewoond door J. ten Oever, in de buurschap Hezingen, gemeente Tubbergeneen persoon welke voor zien was van een half anker jenever, waarschijn lijk om te smokkelendoor den commies bij ’s rijks belastingen Froenroth nadat deze hem eerst tot staan had getracht te brengen, door middel van een schot op onderscheidene deelen des ligchaams getroffen ten gevolge waarvan hij bedlegerig is doch bestaat er evenwel geen direct gevaar. Mep pel, 9 Februarij. De onvoorzigtigheid eenei’ moeder heeft heden wederom een zwaar offer geëischt. Terwijl namelijk de huisvrouw van Roelof Keizer alhier woonachtighare wo ning verliet, waarin haar tweejarig eenig kind, bij den haard zittende, alleen achterbleefheb ben deszelfs kleederen vuur gevaten is daarbij het kind zoodanig gebrand dat hetzelve aan de gevolgen daarvan weinige uren later overle den is. Meppel, 10 Februarij. Nopens den brand te Dwingelo verneemt mendat dezelve ge pleegd is door een zeventienjarig dienstmeisje genaamd Jantien Jans Klaster, en in dienst zijn de bij haren oom Eddert Klaster te Dwingelo. Nadat namelijk hare tante j met welke zij in on min leefde haar laatstleden zondag morgen ge zegd had den volgenden dag te moeten vertrek ken vatte zij dadelijk het voornemen op ter bevrediging harer wraakzucht, het huis van ha ren oom in brand te steken, hetwelk zij dan ook werkelijk nog in den avond van dien zelf den dag, omstreeks ten half zes uurten uitvoer bragtdoor eene gloeijende kool in het stroo hetwelk in het achterhuis aanwezig was, te leg gen. Niet lang na deze ijsselijke daad werden de ingezetenen van Dwingelo, door den plotse ling ten huize van E. Klaster uitgebarsten brand verschriktdie zóó hevig was dat niet slechts in zeer korten tijd dat huisbenevens het zich in hetzelve bevindende vee bestaande uit 3 koeijen 2 varkens en 1 paardvoorts den geheelen voorraad van koornstroohooi enz.en al het boerengereedschap maar daar enboven nog drie aangrenzende huizen eene prooi der vlammen werden. Eene kraamvrouw die eene kamer van liet brandende huis bewoonde, is twee dagen na hare bevalling zonder den tijd te hebben zich van eenige kleeding te kun nen voorzien in allerijl hare woning ontvlugt. Gelukkig heeft er gedurende den brand weinig wind geheerscht. De beschuldigde, welke reeds dadelijk eenig vermoeden op zich deed vallenheeft kort na den afloop van den brandin tegenwoordigheid der 1111. Sluisnotaris, lleppener, med. dr, en den secretaris der gemeente Dwingelohare mis daad beleden en is den volgenden dag gevan kelijk naar Assen vervoerd. ’s II ER TOG en BOSCH, 12Februarij. De hoop die er bestond dat weldra het water binnen deszelfs gewone palen zou terugkeerenis in de laatste 24 uren op eene verontrustende wij ze verdwenen als zijnde hetzelve in dat tijds bestek wederom 11 dm. gewassen terwijl vol gens ingekomen berigten op de Maas van hier I I11 11 tot Grave, mede van I tot 10 dm. wiiS is waar genomen en ook de Rijn andermaal klimt. Het is nu ruim drie wekendat het lage gedeelte der stad en in het bijzonder de Havenkade ge-» ïnundeerd zijn, Sedert een paar dagen eerst waren de huizen aldaar van water bevrijd en hadden de bewoners derzelven hunne noodstel lingen weggenomen ,- doch zijn zij thans nog maals verpligt geweest die te herstellen daar liet water andermaal in hunne woningen is door gedrongen. ’sHe R TOGEN BOSCH teren bragtbeschuldigd gcloofelijk bedrag vreemd te hebben aan Mejufv. S. alhier,- voor* welke zij werkzaam waren. Al die voorwerpen waren in de bank van leening verpand. Men is nieuwsgierig, welk licht het aan te vangen on derzoek over deze zaak werpen zal. Ravestein, 10 Februarij. Gisteren had al hier een groot ongeluk kunnen plaats hebben. In den voormiddag arriveerde voor deze stad de stoomboot de Maas j' welke geheel gestopt lagtot bet aanvaren met het roeibootje van den veerman de Bruijnom passagiers aan boord van de stoomboot te brengen. Het roeiboetje botste echter te onverwachts en op zijne lengte tegen het wiel aan, zoodat het vol water sloeg en zonk. De kapitein G. de Laatdie het ge vaar merkte, liet aan bakboordzijde de machine sleurend werkenom te verhoedendat de in het water vallende personen niet onder de boot zouden gerakenijlde zelf in het wielredde daar een’ passagier en den veermansknecht, ter wijl een ander passagier door de overige equi- pagie werd gereddoor hem een toliw toe te werpen en zoo uit het water te trekken. De veerman echter was dadelijk onder het stoom schip geraakt; en alleen toen het scheepsvolk de roeiboot van het schip te water gelaten had, werd de drenkeling, die, ofschoon hij goed zwem men kon, evenwel door zijne zware kleeding reeds zinkende was, gered. De kapitein, die zich zoo wel van zijnen pligt gekweten heeft, benevens zijne equipagie, verdienen den meesten lof, en hebben dan ook, bij hunne terugkomst hier ter stede eene hartelijke ontvangst genoten. Al de bagagie der passagiers is gered gewor den, uitgenomen die van eenen armen venter uit Ravestein. Numansdorp (gezegd de Buitenshuis), 9 Februarij. Ten gevolge van een allertreffendst ongeluk op zondag avond, bij de overvaart van hier over het Hollandsche-Diep naar Willem stad werden heden onderscheidene familiën in diepen rouw gedompeld. De koene maar tevens voorzigtige en bekwa me varensgezellen Johannes Liefting Korne- lis Liefting beide broeders en Jan Korbijn de twee eerstgenoemden in dienst aan het veer, de laatste als adsistentzijn op zondag avond ongeveer zeven ure met de nieuwe hengst van deze zijde gevarenom twee passagiersmet namen Izaac Levi en Aart Koopmansbeiden wonende te Willemstad over te brengendus te zamen vijf in getal. De wind was noordelijk ofschoon buijig en somtijds eene stilte die de gelegenheid aanbood om de passagiers spoedig over te brengen. Dan na een half uur vertrokken te zijn kwam er eene zware bui opzetten waarop belanghebbende en ervarene varensgezellen aan deze zijde niet te gerust waren. De vertrokkenen werden dien avond te ver geefs teruggewachtmen wachtte dezelven op den volgenden morgen nogen men vermoed de dus dat er iets aan liet vaartuig konde be schadigd zijn of dat het ongunstig weder hen naar elders had doen afdrijven want van Wil- lemstad kwam de tijdingdat niemand aldaar was aangekomen. Eindelijk werd men steld omdat het getij loopen. De angst van en van de ingezetenen werd steeds grooter. Reeds waren eenige varensgezellen naar de overzijde der rivier gesneld ten einde nasporing te doen naar de plaats waar men vermoeden kon dat het ongelukdoor de elementen veroorzaakt kon hebben plaats gehad. Laat in den namid dag biagten ons die verdienstelijke mannen, te-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1