1846. Zat ur dag No. 15. --.s BINNENLAND. ijlen 5 BUITENLAND. 00. I !2 19’ O 1 T >3t‘t BIN, .40, ikker uur n re- edere te Lemmer van van daar vernietiging voor cipale werd overgegaan. tien van niet voor gegrond danigheid voerde van Maanen bij de eerste bij* eenkomst der notabelen te Amsterdam (1814), welke over het onderwerp der grondwet hadden te beslissen het woord en hield bij die gele genheid zijne bekende, kernvolle rede. Hij was voorts lid in de commissie tot her ziening van die grondwetnoodig geworden de vereeniging met Belgie. Hem werd nu paaldelijk de portefeuille van minister van titie opgedragenhetwoJI hij op eene tusschenpozing in behouden te midden ligt niet in het doel gewest aks het onze, waar eenen aanzienlijken tak van en welvaart oplevert, kan We ENEN, 8 February. Men zegt, dat een kortelings genomen Keizerlijk besluit verklaart, dat het. Oostenrijksche gouvernement zich kracht- dadiglijk verzet tegen de invoering van het Duitsch-Katholicismus in de Oostenrijksche Sta ten men wil zelfs, dat, volgens dit bevelschrift, de overgang tot die nieuwe godsdienstleer als eene misdaad zal beschouwd en bestraft worden. Er wordt daarentegen ook beweerd dat de ge strengheid der wetten in deze zaak slechts op de priesters zal toegepast wordendie zich van de moederkerk zouden afscheiden en dat de leken slechts met ballingschap zullen gestraft worden. Frankfort, 14 February. Men wil, dat zeker hooggeplaatst staatsman over de snelle rei zen des keizers het volgende zou gezegd hebben: Wanneer ik mij den keizer als het zinne beeld van Ruslands magt denk zoo vreesselijk in veler oogen, en daarbij het oog vestig op zijne woeste reizen door Europa dan schieten mij altijd de woorden van Leonores uit het graf opgestanen minnaar te binnende dooden rij den snel.” Want dood is het aanzien en de invloed der Russische magtwanneer men ze vergelijkt met die welke zij tien jaren geleden bezattoen zelfs Engeland haar in menig op- zigt, en Frankrijk in vele dingen ontzag. Thans zijn de sympathien van Oostenrijk en Pruissen voor den voormaligen vriend in denzelfden graad verminderdals de vrees voor den na tuurlijken vijand bij Engeland en Frankrijk. Het gekletter der wapenen te St. Petersburg is noch in staat om de leden der nieuwe quadruple- 1. Op schending van art. 94 van het wet boek van strafvordering uit hoofde van de fei ten welke de delicten (waarvoor de beklaagde veroordeeld was) zouden uitmaken niet in het bevelschrift van regtsingang waren uitgedrukt hetwelk bij bedoeld art. op straffe van nietig heid is voorgeschreven of althans 2. Op grond van schending van datzelfde artikelin verband met art. I en 233 dewijl wij naar de openbare teregtzitting zijn verwe zen en gedagvaard ter zake van- geheel andere feiten dan welke in het bevelschrift van regts ingang waren uitgedrukt. 3. Op grond van regtsweigering, of althans van schending en verkeerde toepassing van art. 90 en 94 van het wetboek van strafvordering daar de beklaagde, voor den regter-commissaris geroepen Zijnde, bij een bevelschrift van ver schijning, waarin het feitelijke der aanklagt niet was uitgedruktzich uitdrukkelijk Op de bepa lingen van art, 90 en 94 beroepen heeften de vernietiging der geregtelijke akten heeft ge vraagd zonder dat door de regtbank daarop is acht geslagen of althans gevolg aan gegeven is. Na de ontwikkeling dezer exceptiën en de toetsing van de beslissing daarop door den eer sten regter genomen aan de wet en de regtsbe- ginselen wilde hij 4. aantoonendat de regtsmiddeleli in den tegenwoordigen stand van het geding geheel pe- remtoir zijn aangezien thans een herstel door het bevelen eener nieuwe instructie onmogelijk is gewordendaar het regt tot strafvordering is verjaard. 5. Wilde hij aantoonenzonder in de in nerlijke waarde van het vonnis a quo te treden, dat liet reeds per se onbestaanbaar en nietig is, uit hoofde van onbevoegde regtsspraak en over schrijding van regtsmagt, omdat de regtbank in contraventie met art. 204 en 205 (wetboek van strafvordering)de uitspraak in stede van acht, veertien dagen heeft uitgesteld. Na de voordragt en incidentele conclusiën aan de zijde van den appellantbekwam de proeureur-generaal Mr. P. M. van Goens het woord en requireerde dat het Hof zou gelas ten dat de beslissing nopens de incidentele vordering en deze bezwaren tegen bet vonnis a quo gelijktijdig en vereenigd met het onder zoek en de beslissing ten principale zou plaats hebbenen alzoo de onverwijlde voortzetting van het onderzoek bevelen en dat van dit re quisitoir zou worden verleend Acte. Arnhem, 16 February, De afloop van de veiling der Domein-goederen op 15 Dec. 11., baart eenige verwonderingdaar velen niet be grijpen welken grond er bestond voor de toe wijzing van kav. 19, waaraan door deskundigen eene veel grootere waarde wordt toegeschreven. Dat overigens de meeste perceelen zoo weinig hebben kunnen geldenzal wel niemand be vreemden, die weet, dat omtrent deze belang rijke veiling de diepste stilte is in acht geno men dat daarvan geene melding is gemaakt in de nieuwspapieren en de catalogussen niet vóór het laatst van November zijn verkrijgbaar ge weest. Moet men niet met reden twijfelen of zulks wel de regte wijze is, waarop ’s lands finan ciën behooren te worden behartigd Sn eek, 20 February. Er bevindt zich thans binnen deze stad eene ziekedie de bij zondere aandacht boeit van het publiek. Het is eene jonge dochter tusschen de 25 en 30 ja ren oud, <liebij hare moeder de wed. W. inwonendeal langen tijd sukkeldemaar nu sedert de laatste maanden het zonderlinge Ver schijnsel oplevert, dat de achtingwaardige ge neeskundige, die haar in behandeling heeft, van tijd tot tijd spelden uit onderscheidene dee- len van haar ligchaam haaltdie onder de op pervlakte der huid verborgen zitten, en som wijlen zoo diep dat dezelve door operatie ge vonden moeten worden. De lijderes ontdekt de plaatsalwaar deze spelden zittendoor inwen dige steking of pijnen het reeds uitgehaald getal daarvan bedraagtnaar wij vernemen al over de zestig. Om meer dan ééne reden, is het wenschelijk, dat de oorzaak van een verschijnselnaar wiens wederga men misschien te vergeefs zal zoeken, helder aan het licht kome. Voor een gewest als het onze, waar het rundvee zulk eenen aanzienlijken tak van be staanhandel en welvaart oplevert, kan een berigt, dezer dagen in de dagbladen voorkomen de niet onbelangrijk zijnhetwelk wij uit de N. R. Courant ontleenen. Te Poissy, in Frankrijk, heeft den 13 Feb., onder eenen ontzettenden toevloed van vetwei ders en slagers, en begunstigd door het schoon ste wederde wedstrijd plaats gehad voor de keuze van eenen vetten os, die jaarlijks, vol gens gewoonte te Parijs de eer van bet karne- val moet uitmaken. Des middags ten twaalf uur stonden 1,607 os sen ten toon gesteld op het groote kermisveld. De os, Dagobert genaaamdoud 5|- jaar, en toebehoorende aan den heer E. Cornet van Caen, is met algemeene stemmen der jury verklaard waardig te zijn de vette os van Parijs voor het karneval van 1846 te wezen. Wat grootte en dikte betreft, heeft Dagobert geen’ mededinger in Frankrijk dan de olifant in den plantentuin. Zijne lengte, van de kruin des kops tot het uiterste van den ruggegraadis 2 ellen 85 duimzijne hoogtegenomen van de schoft, 1 el 74| duim; en zijn om vangge nomen van het borstbeenis 3 el en 2 duim. Hij weegt 1,975 Ned. ponden en is 5 Ned. pon den zwaarder dan die van het vorige jaar. Naar wij vernemen heeft de heer Tulle ner te Lemmer van zijn voornemenom eene wagendienst van daar naar Sneek opterigten, af gezien. ’sGravenhage, 14 February. Heden over leed alhier Zijne Exc. de minister van staat Mr. Cornelus Felix van Maanen grootkruis der or de van den Nederlandschen Leeuw ridder van de orde van het Legioen van Eer. Hij was den 9 September 1769 ter deze stede geboren; werd in 1793 na een vijfjarig bezoek van Leijden’s hoogeschool in de regten gepromoveerden verdedigde ter dier gelegenheid eene dissertatie: de ignorantice et erroris naturapraeeipue in contractibus ei de tic lis, die veel bijval vond. Hij vestigde zich als advokaat in zijne vaderstad, alwaar hij eerlangtot secretaris der stad werd aaugesteld. Hij ging vervolgens in de staats dienst overen werd eerst advokaat-fiskaal daarna proeureur-generaal van Holland Zee land en West-Vriesland. Laatstgemelde betrek king behield de heer van Maanen bij de stich ting van het koningrijk Holland; terwijl koning Lodewijk hem eerst nog tot staatsraad verhief, en daarna tot minister van justitie en policie. Eindelijk ontstond echter tusschen genoemde Vorst en den heer van Maanen een misverstand, zoo men wil omdat laatstgemelde volstandig weigerde de geheime policie in te voeren. Het had ’s ministers verwijdering ten gevolge. Na de inlijving van Nederland in bet Keizerrijk werd de heer van Maanen tot eersten president van het hof van appel hier ter stede benoemd, en kweet zich met eenen ongemeenen ijver van zijne gewigtige taak. Rij de herstelling van ’s lands onafhankelijkheid van het Huis van Oran je, erlangde hij van den souvereinen Vorst al spoedig voorloopig het ministerie van justitie terug dat hij vroeger had bekleed. In die hoe na be- jus- hetwoll hij op eene korte 1830, na, tot in 1842 heeft van velerlei strijd, liet van een voorloopig levens- berigt, eenen man te beoordeelen die zulk ee ne gewigtige en langdurige loopbaan in zijn vaderland vervuld heeft; hij behoort tot de ge schiedenis welk oordeel echter tijdgenoot of nakomelingschap over van Maanen’s bewinds- en staatsleven veile, zijn karakter als inensch zijne talenten waaronder zijne mannelijke wel sprekendheid uitblonk, zijn groote ijver en werk zame geest, hebben allen, ook zijne bestrijders, weten te waarderen. ’sGravenhage, 16 February. Z. Exc.de minister van binnenlandsche zaken ad interim heeft bekend gemaaktdat door hem eiken za- turdag des middags ten 12 uur, aan het depar tement van binnen), zaken diegenen zullen ontvangen worden, welke verlangen mogten hem over zakengemeld departement betreffende te spreken. Amsterdam, 18 February. Naar wij ver nemen hebben bestuurderen van het collegie Zeemanskoop alhierten behoeve van het Wel- dadig Zeemansfondsop nieuw eene gift van Duizend Guldens ontvangen namens denzelf den geheel onbekenden gever, die reeds vroe ger herhaalde malen eene gelijke som tot het zelfde doeleinde zond. Eere zij den edelen ge ver of geefster, die geen aardschen dank be geert voor eene menschenliefde die van hemel- schen oorsprong is. Daar de strekking van het IKeldadig Zeemansfonds de verzorging van be hoeftige zeelieden en die van weduwen en wee- zen van zeevarenden is moet men zich verheu gen dat zij, die ruim met aardsche goederen be deeld zijn, hunne belangstelling in die nuttige inrigting op eene zoo schitterende wijze aan den dag leggen. Mogt dit voorbeeld navolging vin den De Beemster, 15 February. Als iets zonderlings kan ik u melden dat op den Hoef, niet ver van hier, zich wild gedierte schijnt op te houden, hetwelk het vee in de weiden ver scheurt en wel zoo verregaand dat men in eenen kring van twee uren gaans het vee op zekeren morgen verscheurd gevonden heeft. Van de soort van dit verscheurend gedierte weet men nog niets te melden daar er tot dusverre nog geen spoor van gevonden is. Men onder stelt dat het welligt eenig van een gestrand schip ontvlugt dier kan wezen. Zwolle, 14 February. Heden heeft voor het Hof alhier de zaak van den heer K. van Hulstuitgever van den Polilieken Snelwagen in appel gediend. Nadat de raadsheer Mr. van de Graaff, in deze als rapporteur benoemd, het verslag had gedaan vroeg de heer Mr. Boisse- vainadvokaat te Arnhemin deze als verde diger van den heer van Hulst optredende het woord en ontwikkelde in eene uitgewerkte pleit rede eenige peremtoire exceptien, waarop hij de van het aangevallen vonnis vroeg, dat tot de behandeling der zaak ten prin- De drie eerste excep- niet ontvankelijkheid waren reeds den eersten regter behandeld. Zij waren L7 CS*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1