1846. 25 Februari^ Woensdag Li No. 16. 1 I ’i v, r; t J J 1 tr- BINNENLAND. de daad BUITENLAND. >4 Naar wij •lie 10. dat besluit de ver- militairen te huis- 2 IA U 2 er ■fi re en en ens •ne- igs- we- óór ene erd van ans :iog en. als ren gt, lijk tte- is, lar, an, sch aan »g> oet 'er in ;er- ba- pt. >A van 25 Octo- i betaling j I meeneene school voor Gymnastische Oefe ningen geopend worden. Deze school Zal door een’ bekwamen Schoolonderwijzer besttfürd wor den. Behalve het onderrigt aan jonge lieden zullen er ook afzonderlijke leeruren Worden ge opend voor meisjesterwijl er teven* gelegen heid zal bestaan om onderrigt in de Scherm kunst te ontvangen. De prijs der lessen is zeer billijk en er is gelegenheid gegeven om op een’ bepaalden tijd de lessen te kunnen bijwanen. De Commissie van Toezigt over deze School heeft tot voorzitteronzen voor de zaak van het on derwijs altijd even ijverigen Prof, van Swinde- ren terwijl onder anderen ook een Chirurgijn lid is dier Commissie. Men mag met allen grond van deze schooldie in eene hoe langer hoe meer gevoelde behoefte voor onze stad voorziet de' schoonste verwachtingen koesterenen moet wenschen dat men allom in ons vaderland zul ke scholen oprigte; Men verneemtdat reeds met den eerstelt Mei zal worden begonnen met het afbreken van den Area en andere akademische en rijksgebou- wen in de Broerstraatalwaar het akademische gebouw zal worden opgerigt, en dat het terrein in den loop van dit jaar geheel in orde zal worden gebragt, om in het volgende met het bouwen zoodra mogelijk eenen aanvang te kun nen maken. niet hier dervinden. Gisteren heeft weder eene dienstmaagd al hier door verdrinking in eenen regenbak zich van het leven beroofd. Wat de eigenlijke reden van dien stap geweest zij, is nog niet met juist heid ter ooren gekomen. Hier en daar zijn bij het omspitten van den grond levende meikevers gevonden, hetgeen als bewijs van het zachte jaargetijde en van eene vroege lente wordt medegedeeld. Groningen 19 February. Met den eer sten Maart e. k. zal er van wege het departe ment Groningen der Maats, t. N. van 'tAlge- 0.dat alvorens te kunnen oordeelen over de strafbaarheid van die daad, uitgemaakt be hoort te wordenwelke wet of besluit op dit geval van toepassing moet worden geacht te zijn. 0. dat alhier niet in aanmerking kan komen het besluit van kouing Lodewyk van 4 Janua ri) 1809 alzoö hetzelve is vervallen door de later hier te lande in werking gebragte wet van 10 Julij 1791. 0.dat het koninklijk besluit ber 1815 betrekkelyk de wijze van betaling voor huisvesting en voeding van marcherende mili taire korpsen en detachementen door de Staats- Courant van den 4 November 1815 aan de in gezetenen bekend gemaakt zijnde, daardoor, in gevolge het advies van den staatsraad van 12 PrairialXIII jaar, in de voormalige llollandsche departementen executoir verklaard van verbin dende kracht is. 0.dat derhalve dit besluit tot rigtsnoer bij de beoordeeling van de daad van den beklaagde moet strekken. 0.dat volgens art. 1 van pligting der ingezetenen om vesten zich bepaalt bij marcherende korpsen en detachementen en ten platten lande kanton- nerende troepen. 0.dat de militairen welke de beklaagde heeft geweigerd te huisvesten niet belmoren bij een marcherend detachementmaar bij een in de stad Z. Boemel tijdelijk gevestigd detachement. 0.dat alzoo geene verpligting bestaande om zoodanige militaire personen te huisvestende weigering daarvan geene strafbare daad is. 0., dat derhalve het feit, den beklaagde bij dagvaarding ten laste gelegdnoch misdaad noch wanbedrijf, noch overtreding oplevert. Gezien art. 234 1 en 210 2 van het wet boek van strafvordering. Ontslaat den beklaagde enz. Haarlem, 20 February. Naar wij verne men zal maandag a. s. met een groot getal schutters jagt gemaakt worden op een roofdier hetwelk in de omstreken van Castricum Ileilo Egmond enz. moet bespeurd zijn en daar in de laatste weken eene menigte schapen heeft ge dood. Baardwijk, 20 February. Weinige dagen geleden, hebben onze naburen te Waalwijk en Sprang herhaaldelijk branden ondervonden. Ook deze gemeente is wederom bedreigd geweest en liep gevaar dezelve vermenigdvuldigd te zien. In den avond van gisteren ten 9 uur werd in het rietendak van Willem Verheydenmetse laar brand ontdekt. De vlammen hadden zich reeds geopenbaard doch werden door spoedig aangebragte hulp der ingezetenen gebluscht. Bij onderzoek heeft men langs deu dijk achter het huis eenige zwavelstokken en lucifers gevonden. Groningen, 18 February. Aangezien er sedert éenigen tijd eene groote menigte arbei ders uit alle oorden onzes vaderlands, zelfs uit de verst verwijderde en dikwijls met vrouw en kinderen naar onze provincie overgekomen zijn, in de hoop van werk te zullen vinden bij de inpoldering van een gedeelte van den Dollard met welke inpoldering zij meenden dat zeer spoedig een aanvang zoude worden gemaakt, zoo heeft de heer gouverneur onzer provincie aan de plaatselijke besturen in dezelve eene circulaire gezonden ten einde de dóórtrekken de arbeiders te waarschuwen om niet verder te gaan, en op het nadrukkelijkst te vermanen, om naar hunne woonplaatsen terug te keeren. liet is te hopen dat de bladen der onderschei dene provinciën dit berigt zullen overnemen, ten einde zoo doende te verhoeden, dat nog meer besturen in onze provincie (en ook en daar in Drenthe) langer dien overlast on- Frankfort, 15 February. Het Journal de Constantinople van den 26 January luidt volgenderwijze«Hetzelfde verschijnsel, het geen in de lente des jaars 1841 in Van is waar genomen heeft zich nu in het district Jenische- hir herhaaldonder geheel dezelfde en even, buitengewone omstandigheden. Het blijkt uit onderscheidene brieven van personen die in de hoofdplaats wonenen alle geloof verdienen dat na een gevoelig gebrek aan levensmiddelen, dat wonderhetwelk eenmaal Israël in de woes tijn redde nn weder is gebeurd en dat eene verbazende hoeveelheid van eene graauwachtige zelfstandigheid van den hemel gevallen is on geveer van een’ omvang als een groote hagelkor rel en niet ongelijk aan het traanvormige manna, daarbij vrij aangenaam van smaak. Deze zelf standigheid is in eene zoo groote hoeveelheid gevallen, dat zij den grond 3a 4 duim hoog bedekte en eenige dagen lang den inwoners tot voedsel strekte. Het meel dat men er van be komt, is buitengewoon wit, doch het brood dat men er van bakt, is, hoewel schoon van kleur, niet zeer smakelijk. Het ware te wenschen, dat het bestuur van Jenischehir eenige stukken van dit manna inzond ten einde door deskundigen onderzocht te worden. Frankfort, 16 February. In den avond van den 3 February is aan den rand van den ouden krater der Vesuvius naar de zijde van Napels eene schoone heldere lavastroom met tamelijk veel kracht, naar buiten gestroomd, terwijl bij tusschenpozen vuur en steenen wer den opgeworpen. Vele vreemdelingen spoedden zich dien avond naar den bergom het natuur- schouwspel van naderbij te bewonderen. Frankfort, 17 February. Betreffende de onderhandelingen tusschen Rome en bet hof van St. Peterburg circuleren verschillende geruch ten. Zoo wil de D. Ally. Zty. wetendat Rusland zou verklaard hebben geneigd te zijn tot het verleenen van godsdienstige vrijheid aan de Roomsch-Katholijken in Rusland en Polen zoodra ook Z. II. bet grondbeginsel van kerke lijke en godsdienstige vrijheid op deszelfs eigen grondgebied zou verleenenen aan andersden kenden het stichten van scholen en kerken in den romeinschen staat zal toestaan. Voor de vijfde maal sedert korten tijd is het te Weenen gebeurddat de schildwacht des nachts op eenen man die de brandende sigaar op de aanmaning van dezelve niet uit den mond nam, vuur gaf. Deze laatste keer vloog de ko gel gelukkiglijk den arm van den weerspanni- gen rooker slechts rakelings voorbij. Praag, 1 February. De historische gebeur tenissen van den beroemden krijgsheld Wallen stein hebben in den jongsten tijd tot vele verschillen aanleiding gegeven. De duisternis Sn eek, 23 February. Onder de belangrijke bijzonderhedenaan onze stad boven andere plaatsen der provincie eigenmag men vooral tellen den grooten aanvoer van Boter en Kaas op onzen wekelijkschen marktdag. Volgens eene officiële, ons ter hand gestelde opgave, heeft toch deze aanvoer in het afgeloopen jaar 1845 bedragen Boter 53,351 4de ton. 6,151 8ste zamen 2,257,060 Ned. ff. Kaas 678,179 ffi. De aanvoer van kaas is betrekkelijk minder in liet oog loopend hetwelk daaraan is toe te schrijven, dat vele landbouwers niet ter markt, maar aan kooplieden, in hunne dorpen of in hunnen omtrek wonende, de kaas brengen, zon der dezelve aan eenige publieke waag te laten wegen. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal zitting van donderdag den 19 February Is beraadslaagd over het wets-ontwerpbe trekkelijk de bezwaarschriften in zake van di recte belastingen. Bij de discussion daarover heeft de heei- Van Dam even als vroegerge wag gemaakt van eenein der tijd door Z. Exc. den minister van financiën aan de hoofd-amb- tenaren der belastingen gerigte, circulaire, om te zorgendat de belastingen meer productief (opbrengend) voor de schatkist werden. Dit heeft aanleiding gegeven tot eene buitengewone, zeer ernstige woordenwisseling tusschen den mi nister en gezegd lid. De minister verklaarde het gezegde van den heer Van Dam voor LASTER te moeten houdenindien het buiten de verga dering gezegd werd maar in de vergadering liet hij het regt van vrije discussie zijnen loop houden. De heer Van Dam achtte zich hier door beleedigd, en heeft, bij deze, onbewim peld betoondeen volksvertegenwoordiger te zijn die zich niet laat beheerschen door de vrees voor ongenadeeen schoone trek in ’s mans karakteren een onmisbaar- vereischte voor zijne betrekkingom dezelve met waardig heid te bekleeden. Ten slotte heeft hij ver zocht: »dat de Kamer zich van alle bemoeijing »zou onthouden in den twist tusschen den mi- nister en hem; dat hij deze zaak beschouwde »als eene personele kwestie, en hij in de ver- «gadering niet weder zoude verschijnen, vóór «dat hij daar als man van eer zou kunnen te- «rugkeeren dat hij de middelen kende, waar- «door hij die herstelling zijner eer kon verkrij- «gen, en daardoor den minister zou dwingen, «hem dezelve te bezorgen.” Het wets-ontwerp is vervolgens met algemee- ne stemmen verworpenietsdat met wets ontwerpen zelden gebeurten bij het onder havige gevalaanleiding geeft te denken dat de leden der Tweede Kamer hunnen kordaten ambtgenoot niet in het ongelijk stellen. Amsterdam, 19 February. Bij circulaire van 18 dezer heeft Z. Exc. de Gouverneur van Noord-IIollandin aanmerking nemende de na- deelen en kwade gevolgenwelke voortvloeijen uit de gewoonte die op vele plaatsen bestaat om bij openbare verkoopingen en verpachtingen van goedierensterken drank te doen schenken of aanbieden, de stedelijke besturen uitgenoo- digd zorg te willen dragen dat het bedoelde misbruik zoo veel mogelijk worde geweerden in het algemeen derzelver invloed te bezigen om de pogingen welke worden aangewend tot afschaffing van sterken drank, bevorderlijk te zijn. Rotterdam, 20 February. In het Tiel- sche IVeehblad vindt men het volgende belang rijke vonnister zake van weigering van in kwartiering waarvan wij vroeger melding maak ten. Overwegendedat door de eedelijke verkla ring van den schout van policie te Z. Bommel en de bekentenis van den beklaagde en alzoo wettig en overtuigend is bewezen dat op den 10 December 1845 de beklaagde, wonende te Zalt-Bommel mondeling geweigerd heeftom bij zich in kwartier te nementwee bij hem ge- billetteerde lanciersbehoorende tot het tijde lijk te Zalt-Bommel verblijf houdende detache ment lanciers.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1