1846. No. 19. Zaturdag <u: 7 Maarts buitenland. BINNENLAND. Hij is dadelijk in handen der '3i 51 dingsdag den 17 tot zaturdag >91 igen iren. goe- het het af- ezen ‘j >le ver- kost >1 GA 1 vo llen. hol vet zien bij het ten. dijk en blij- Jtdt >che tans nen aats ont- :nen edte klei- iten men euw In fant af rei d uoe- gels noe- lijke -kol ge- :ene iron van nla 4.50 4.95 3.00 3.40 3.G0 4.00 3.00 3.40 2.85 7.50 5.00 5.00 8.25 0.75 6.00 :in, 40, cker lur i re- dere !2 ipgehouden de Pruissische Berun. Volgens heden ont- zijn vele inwoners van het naar Berun gevlugt. Men meent een heftig en aanhou- Een den vrijstaat moet in op- eenen anderen brief een officier met 25 gemeente Muntendam, welke bezig waren nrrt aardappelen te stelen op een aardappelveld ge* legen onder Kiel-VVindeweergemeente Hooge- zand zijn door de policie van het HoogeZand 14 personen gevat, zijnde 6 mannen en 9 vrou* wen, welke vrgdag avond alhier zijn binnen* gebragt, en in het burgerlijk en militair huis van verzekering opgesloten, Den 25 jl. des avonds is Hendrik O os te- brink, landbouwer te Ballo (Drenthe)vader en verzorger van een talrijk gezin te Rolde droe vig om het leven gekomen door zijne op hol geraakte paarden nledegesleeptstierf hij kort daarna aan de gevolgen van den val, den worden handeling. Eene soortgelijke gebeurtenis als tusschen Z. Exc. den minister van financiën en den heer Aan Dam van Isselt plaats greep, heeft de af treding van den Spaanschen minister Narvaez ten gevolge gehad. Het Journal des Débals vermeldt dienaangaande het volgende: Na eene hevige discussie in de Kamer (9 dezer) stelde de president (de generaal Narvaez) voor dat al de ministers hunne demissie zouden indienen. Dit werd door allen afgewezen. De verbittering van den generaal Narvaez kende geene grenzen; zelfs persoonlijke beleedigingen volgden op de staatkundige verwijtingen. De vice-admiraal Ar- mero antwoordde hierop op denzelfden belee- digden toon en daagde hem uit. De generaal Narvaez nam dit dadelijk aan. De generaal Lar- ra werd dooi- den minister van marineen de generaal Loïgorri door den minister gekozen, overeen hebben. van oorlog Deze beide heeren kwamen dadelijk dat het tweegevecht geene plaats kon Desniettegenstaande leverde de gene raal Narvaez den volgenden dag zijn ontslag bij de koningin in. Amsterdam, 2 Maart. Bij resolutie van 13 Februarij jl., no. 164, heeft Z. Exc. de mi nister van financiën bepaald dat de jaarletters voor de branding der schepen en vaartuigen bij de meting van dezelvevoor het regt van patentin het dienstjaar 1846 en 1847zal zijn de letter N (in den vorm eener kapitale schrijf-N). Amsterdam, 4 Maart. Het Staatsblad no. 10 bevat een koninklijk besluit van den 2 dezer, waarbij op den 22 Maart eerstkomende worden buiten koers gesteld de stukken van achtentwin tig stuivers of zoogenaamde florijnen, nadat, van dingsdag den 17 tot zaturdag den 21 der- zelve maand Maart ingesloten gelegenheid tot inwisseling dier oude specien zal zijn gegeven. Ter uitvoering van dit koninklijk besluitheeft C, VV* --- ’s Grave nhage, 28 Februarij. De leden der Tweede Kamer van de Staten-generaal zullen aanstaanden dingsdag of woensdag voor eenigen tijd huiswaarts keeren na vooraf nog de nomi natie van kandidaten voor den vacerenden post bij liet collegie van Raden en Generaalmeesteren der Munt, te hebben opgemaakt. ’sGravenhage, 3 Maart. Z. M. heeft be noemd tot kapitein bij de dienstdoende schutte rij te Harlingen den heer-F. Fontein D. P. zoon. Men verneemt, dat op gisteren namiddag twee militairen, die eenen gevangene uit Les den herwaarts hadden gebragt, op eene deerlijke wijs op de Voldersgracht zijn mishandeld geworden en gewond geraakten dien ten gevolge zijn heden morgen acht personen naar het huis van arrest alhier overgebragtwelke verdacht gehou- van schuldig te zijn aan die mis gesteld, en dien ten gevolge niet meer in beta ling voor de schatkist zal aangenomen worden noch door de ingezetenen zal behoeven te wor den aangenomen, Het provinciaal geregtshof van Noord-Hol- land heeft, op den 4 Maart 1846, P. A. ten 0 schuldig verklaard aan het toebrengen van slagen aan zijne wettige ouders en hem diensvolgens verklaard te zijn eerloos en ver oordeeld tot vijf jaren confinement in een tucht huis, met de kosten. Go CDA, 2 Maart. Gisteren avond omstreeks 7 ure is alhier eene allerverschrikkelijkste euvel daad gepleegd. De bleeker Bosman twee zij ner zusters bij zich te visite hebbende, bevindt zich met dezelven woonvertrek als kinderen op zijnen schoot is spelend< zijne vrouw even wordt hij op eens men nietgrijpt ?n geeft met hetzelve het kind zijn eigen kindtusschen de 8 Ter uitvoering de minister van financiën ter algemeene kennis gebragt: 1°. Dat van dingsdag den 17 tot zaturdag den 21 Maart aanstaande ingesloten bij de Ne- derlandsche Bank en bij de agenten van ’s Rijks schatkistop de gewone kantoor-urenter in wisseling kunnen worden aangebodende stuk ken van achtentwintig stuivers of zoogenaamde florijnen. 2°. Dat de intrekking van de voorzeide munt stukken zal plaats hebben tegen anderein om loop zijnde oude of nieuwe zilveren munten, of tegen muntbiljettenvolgens de wet van den 18 December 1845 (Staatsblad no. 90) daar- gesteld. 3°. Dat, bij ongenoegzaamheid der kassen, door de agenten zullen worden afgegevenbe wijzen betaalbaar vijf dagen na dato als on der 2° vermeld, en zulks ten hunnen kantore of te Amsterdam bij de Nederlandsche Bank haar de keuzedoor de belanghebbenden bij de afgifte der specien te doen en in het hun uit te reiken bewijs te vermelden. 4°. Dat de ontvangers der belastingen de in wisseling zullen bevorderen door overneming tot den 21 Maart aanstaande, van de buiten koers gestelde specien tegen anderezoo veel hunne kassen dit toelaten. 5°. Dat de bovengemelde muntspecie met den 22 Maart aanstaande wordt buiten omloop Frankfort, 27 Februarij. De nleitwsta berigten uit verscheidene gedeelten van Polen deelen mededat werkelijk op onderscheidene punten onlusten uitgebarsten zijn. De dagen van 20 en 21 dezer waren door de zamenge* zworenen tot eenen algemeenen opstand bepaald geweesten dezelve zou in het eerste oogenblik vreesselijk geweest zijnindien het der waak zaamheid der overheid niet gelukt ware, van de bijna ongeloofelijke ontwerpen der revolutio naire partij nog in tijds onderrigt te worden zich meester te maken van de meeste raddraai- jers, en zoo doende den hevigsten stoot nog ge lukkig af te keeren eer hij gedaan konde wor den. De evenwel thans nog uitgebarsten onlus ten zijn niets dan gedeeltelijke stuiptrekkingen onmagtige pogingen van wanhopige geestdrijvers of verblinde volkshoopen en er zal vermoede lijk slechts weinige moeite toe noodig zijn om den opstand spoedig en overal te dempen. De gelijktijdigheid intusschen waarmede de onder scheidene bewegingen op ver van elkander gele gene punten losgebarsten zijntoont aan hoe uitgebreid de zamenzwering en hoe zij op eenen grooten algemeenen slag berekend geweest is. Men wildat de wapenen der oproerlingen in den vrijstaat Krakau floor priesters gewijd en in gezegend zijn geworden. Verders beweert men, dat zich in het koningrijk Polen met name in de grensdistricten naai’ den kant van Galicie, die van troepen ontbloot zijn wezenlijke guerillas gevormd hebben. Uit Lemburg de hoofdstad van Galicie, wordt gemeld, dat aldaar, zoo als in de meeste kreitsen dier provincie, van 16 tot 18 dezer vele arrestatien onder anderen van 12 officieren plaats gevonden hebben. Aan het gouvernementsgebouw te Lemberg waren oproerige plakaten aangeplakt geworden naar Bosnië werden van 60 tot 80 staatsgevangenen gebragt de zich aldaar bevindende philologi- sclie school werd opgeheven en de studerenden (meestal edellieden, jonge militairen, studenten en dienaars van rijke edellieden) weggezonden. In Galicie was om de volksmenigte tot revolu tionaire pogingen te verleiden het communis- mus een monster, dat alle maatschappelijke banden verscheurt, tot dekmantel gebezigd ge worden. Aken, 23 Februarij. Ter gelegenheid van het aanstaande paaschfeestzal er in onze stad een groot concert plaats hebben uitgevoerd door nagenoeg tweeduizend toonkunstenaren en waarvan de heer Spohr de leiding heeft op zich genomen. Op dit concert zal zich Jenny Lind doen hoorenen vervolgens zal deze be roemde zangeres zes tooneelvoorstellingen in den schouwburg alhier geven, waaronder ook belmo ren zal de opera Alceste van Gl'uck, voor de eerstemaal in 1776 te Parijs opgevoerd. Breslau, 23 February. De briefwisseling met Krakau heeft o] post gaat slechts tot 1 vangene berigten, naburig Galicie van de zijde van Krakau een heftig en dend kanongebulder gehoord te hebben, gedeelte der boeren van stand geraakt zijn. Volgens zijn den 20sten Februarij man van Krakau naar Joworzano gezonden, om den pastoor en eenige ambtenaren dier plaats in hechtenis te nemen. Bij de aankomst dier ge wapende magtstonden de mijnwerkers op ontwapenden de soldaten openden de gevange- en zijne huisvrouw in het wanneer hij nog met een der 3e. Nadat het vertrek heeft verlaten woedend waarom? dit weet een mes dat voor de hand ligt en 10 jaren oud eene zoodanige snede in den hals dat liet weinige oogenblikken daarna den geest gaf. Hoe de moe der hierbij gesteld is geweest, laat zich ligt be seffen toen zij weder terug kwam en haar kind levenloos en in het bloed badendewedervond. Men schrijft die daad nergens anders aan toe dan dat de man die zich maar al te dikwijls te buiten gaat aan het gebruik van sterken drank, zich ook ditmaal daaraan in hooge mate heeft schuldig gemaakt, justitie gesteld. Go RISC H em 3 Maart. Gisteren in den vroe gen ochtend te half zes ure barstte er brand uit in de woning van de weduwe van Rijswijk, aan den Uppelschen dijk, onder Almkerkwel ke zoo snel de overhand nam, dat men schier niets heeft kunnen reddenen vóór half ze ven ure de geheele woning, met al wat er zich in bevond waaronder een voorraad hennep reeds eene prooi der vlammen was geworden waardoor de bewoners aangezien er niets ver- assureerd was geheel hun vermogen hebben verloren. Arnhem, 3 Maart. Het provinciaal geregts hof alhier heeft, bij uitspraak van heden, het openbaar ministerie niet ontvankelijk verklaard in de klagte tegen E. Meeterredacteur van liet dagblad de Ooijevaarop grond, dat de regts- vervolging was verjaard en er zelfs eenige uren meer dan de volle drie maanden welke tot de vervulling der verjaring vereischt werdenwa ren verloopen. Nijmegen, 28 Febrnarij. Gisteren avond heeft zich alhier in de kazerne op Marienburg, door middel van een geweerschotvan het le ven beroofd de persoon van Jan Koenigoud 29 jaren geboortig van Leeuwarden fuselier bij de 3de komp. 1ste batt, van het 1ste re- gement infanterie, alhier garnizoen houdende. Deze persoon wiens gedrag overigens bij het korps werd geprezen had eenige oogenblikken te voren de policiewacht aan die kazerne verla ten toen hem werd aangezegd dat hij met acht dagen policiekamer was gestraftwegens eene hebbelijkheid, die eigenlijk eene dynami* sche blaaszickte dewelke zich bij nacht in ha re ziekte-uitwerkselen openbaart, schijnt geweest te zijn. Deze omstandigheid moet hem dermate hebben getroffen dat hij zich het hoofd ver brijzelde en op die wijze een einde maakte aan een leven dat hem uit gevoel van schaam te ondragelijk toescheen. Moordrecht, 28 Februarij. Als buiten gewoon en merkwaardig te vermeldenis dat óp heden aan den dijkgraaf van den Zuidplas- I’older in Schieland van eenen landbouwer ten geschenke is gezonden versche grasboterwaar van de koebeesten den 19den dezer in het land zijn gegaan en thans nog overvloed van gras hebben. Groningen, 2 Maart. Als eene zeldzaam heid kan gemeld worden dat door twee voet gangers gaande den weg over Noordlaren naai de Puntop donderdag jl. den 26 Februarij in het bosch van den heer van Hasselt de nach tegaal is gehoord en de vlinders er rondvlo gen even als of het midden in den zomer ware. Van een 70tal personen, woonachtig inde

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1