1846. No. 20. Woensdag 11 Maart, u 0} 8i v< J J BINNENLAND. BUITENLAND. »K 12 1 I wat 3i 5 :.3O 75. 2i or- en- die ieA- 9- t ein on- oot en, ►or- lige t is et IN, IO, ker ir; re- lere .30 .75 .90 .30 1.55 .95 :.00 .40 .75 .25 .00 1.00 1.25 1.50 >.00 'aul >or. m, be de justitie kennis Bijsterveld in ver in het huis van van dolk en Zeilung Het provinciaal geregts- verworpen te hebben de Hulst (waarbij hij eisch- gewijzigd ontwerp van dat het den regter niet feit te doen straffeni oorzaak er van is geweest ben de exception van nietigheid aangewend tot gchcele bende op het spoor te komen en aan te houden welke gedurende de laatste drie maan den talrijke huisbraken en diefstallen van meu bels en kleederen heeft gedaan. zijn overgeslagen. Wij onthouden ons, thans meer van de dui zend en één berigten van den Poolschen opstand over te nemen uit de dagbladen, die er vol van zijn, en maken, ter dezer zake, alleen nog de aanmerking: dat deze schrikverwekkende gebeur tenis, waarvan duizenden en duizenden welligt de slagtoffers waarbij misschien steden en dor pen verwoestmoordplundering en allerlei wraakoefening gepleegd zullen worden zijne kiem heeft in liet afschuwelijk stelsel van volks- onderdrukking, dat men sedert jaren onafgebro ken, tot op dit tijdstip, op de Poien heeft toe gepast. Het beschaafde menschdom in het al gemeen en de op vrijheid en eigene zelfstan digheid gezette Pool in het bijzonder, zijn onge schikt geworden, om op den duur vorsten of regenten te gehoorzamendie hunne onderda nen als hunne slaven beschouwen. Zij de Po len zullen zeer waarschijnlijk bezwijken voor de groote vereenigde inagt van OostenrijkRus land en Pruissen die ten minste wat Polen betreftzoo gaarne begeerenwat des naasten ismaar dit nieuwbloedig bedrijf op het too- neel der wereld, kan de regerende magten ter les verstrekken dat hare troonen door mindere of meerdere gevaren omringd zijnnaar mate zij zacht en wijs of hard en onverstandig re geren. Eene maatschappij van actionarissen heeft te Flumetichkreits Stanislawon eene fahrijk van beetwortel-suiker opgerigt en in werking gebragtwelke jaarlijks nagenoeg 50,000 cente- behoeftigen in de koloniën der Maatschap- van Weldadigheid, vastgesteld bij art. 5 wet van 10 February 1844 (Staatsblad 7), wordt, voor het jaar 1846, vermeer- 'en post de Maatschappij ’s Gr A VEN H age 6 Maart. De kennisne ming der laatst afgesloten balansen van de Maat schappij van Weldadigheid over 1843 en 1844, welke, naar aanleiding der irret haar geslotcne overeenkomst aan de regering zijn overgelegd heeft deze volkomen overtuigd, dat het der Maatschappij ten eenemale onmogelijk is, het voorhanden verlies uit eigene middelen te dekken, zonder het maken van nieuwe schulden tot het aangaan van welke de regering om de redenen in de memorie van toelichting aangegeven ver meent hare toestemming niet te moeten verlee- nen. Het daarbij gevoegde wet luidt als volgt: Wij Willem II, enz., enz., enz. Eenig artikel. De begrooting van uitgaven voor het bijzonder fonds tot voldoening der uitgaven voortvloeiende uit de kolonisatie van behoef tigen in de koloniën der Maatsckap- pij der no. derd met den navolgend h. Voor tegemoetkoming aan de Maatschappij van Weldadigheid in de buitengewone uitgaven voor voedingsmiddelen voor de bovengenoemde in hare koloniën uitbesteedde personenƒ80,000. Amsterdam, 6 Maart. Te Wissenkerke, in Zeeland, zijn drie zusters. Maatje Hoelands Maria Hoelands en Johanna Catharina Hoelands nagenoeg te gelijker tijd de eerste den 28sten February jl.de tweede en derde den Isten Maart jl. voorspoedig verlost, alle drie van eene dochter. Het dagblad Nederland meldt, dat de ther mometer die den 4 Maart 1845 des middags ten 12 uur 20 graden F. teekende na ’s mor gens ten 7 uur op 14 gestaan te hebben, dit jaar op dien dag 62 teekende. Arnhem, 7 Maart. Als eene zeldzaamheid die wel door de liefhebbers mag opgemerkt en aangeteekend worden, meldt men ons uit het naburig Eistin Overbetuwe dat aldaardezer dagen, door den heer Van Dam van Kostverlo- ren verkocht zijn zes bijzondere vettebetuw- sche hamel-schapen voor 35 het stuk; en nog zeldzamer is dat er voor drie van die zes la ter ƒ50 per stuk is geboden. Nijmegen, 4 Maart. In de afgeloopene week werd door de arrondisseinents-regtbank alhier zeker meisje zijnde het elfjarig dochtertje van een oppassend en braaf huisvader ter zake van niet minder dan vijf onderscheidene diefstallen, op verschillende tijdstippen gepleegdveroor deeld tot eene correctionele gevangenisstraf van achttien maanden. Na het uitspreken van het vonnisrigtte de Edel-Achtb. heer president tot de jeugdige veroordeelde eene indrukwek kende toespraak die echter meer het publiek dan de teregtgestelde scheen te treffenten minste bij haar geene zigtbare gemoedsbeweging achterliet. Elburg, 2 Maart. Het alhier bestaande in stituut van opvoeding en onderwijs is in den laatsten tijd zoo zeer toegenomen in het getal kweekelingen inzonderheid van diegenen wel ke tot de hoogere studiën worden opgeleid dat de daardoor vermeerderde werkzaamheden ver bonden aan het onderwijs in de oude talen het welk aan den rectorden heer Halbertsma is toevertrouwd de behoefte deden gevoelen aan een tweeden onderwijzer voor dit vak. DeHH. curatoren van gemeld instituut hebben dan ook tot deze uitbreiding besloten, en tot deze nieu we betrekking onlangs benoemd den heer F. van Cappelle phil. theor. mag. litt. hum. doctor, van Amsterdam. Zwolle, 5 Maart, hof heeft heden na conclusie van Karei van Hulst (waarbij hij eisch- te buiten proces gesteld te worden uit hoofde dat de schrijver van het aangevallene stuk was genoemd), op grond dat zulks is geschied, na meer mogelijk was het en hij dus vrijwillig de na verworpen te heb- F RANKFORT, 3 Maart. Uit Bulgarye is te Weenen bet berigt ontvangen, dat de rijke stad Philippopolis op 13 February voor het groot ste gedeelte door brand is vernield 1500 hui zen benevens de bazar werden in asch gelegd. Frankfort 4 Maart. De intogt der op standelingen in de stad Krakau onder aanvoe ring van de edellieden Patetski Darowski Bjstrzanowski en Wenzyk had in den avond van den 22sten plaats zij bezetteden het kas teel terwijl de Oostenrijksche troepen naar Pod- gorze terug trokken. Aanstonds vormde zich een voorloopig bewinddat de leiding van den Opstand op zich namdit bestuur bestaat uit de volgende leden: Ludmig Gorszkowski (voor malig adjunct bij het natuurkundig kabinet te Krakau)Johann Lisowski (docter in de medi cijnen) en Alexander Grzegor Zewski alle joli ge met geestdrift vervulde personen. Men zegt dat zich in het koningrijk Polen geheele scharen tegelijk bij de oproerlingen aan sluiten over wier sterkte de opgaven tusschen de 30 en 40,000 man verschillen. Zij zouden, vooral de ruiterij, goed zijn georganiseerd; de bevelhebbers dragen witte uniformen met gebor duurde ringkragen en mutsen met de Pool sche kokarde en wit omboorsel. liet voetvolk is van alle soorten van wapenen meestal van zeissen voorzien. In de Krakauer zou zijn bekend gemaakt, dat zich de koninklijk-Poolsche regering nog in Frankrijk bevindt. Rusland heeft in Litthauen en aan de Oost en W est-Pruissische alsmede aan de Posener grenzen de handen zoo bezetdat er aan het afzenden van aanzienlijke legerkorpsen naar het Krakausche in het geheel niet te denken valt. Bovendien is de afstand van de Russische depóts zoo grootdat er voorzeker drie weken konden verloopen alvorens Russische troepen het Kra kausche gebied zouden betreden. Dezer dagen zijn een Poolsche bisschop en een edelman gevankelijk te Weenen aangebragt. De nieuwe Poolsche regering heeft reeds nieuw geld doen slaan en nieuwe papiermunt uitgegeven. De insurgenten trachten te doen gelooven dat de Pruissische troepen zich niet in de Poolsche beweging zullen mengen. Volgens een dezer dagen verspreid gerucht zouden te Petersburg 7 regementen tot opstand bestrijding het door de arrond. regtbank alhier geslagene vonnis den beklaagde schuldig verklaard als met den inhoud bekend zijnde drukker van de aangevallene artikelen in de Kritiek der Troonrede enz.en alzoo bevestigd het. vonnis, te dier zake door de arrond. regtb. gewezei) zijnde eene gevangenisstraf Van twee jaren. Groningen, 3 Maart. Zekere D. L. Brou wers, arbeider te Opendsgemeente Grootegast had, nadat de Kaleweg, op hoog bevel, was doorgestokenwaardoor zijne vruchten geheel onder water geraakt waren de zoogenaamde Sur- huisterdijk doorgegraventen einde die vruch ten niet geheel door overstroom!ng zouden ver loren gaan. Die dijk strekt tot afkeering van het water uit deze provincie naar de provincie Vriesland. Die persoon is, ter zake van die doorgraving, bij arrest van liet Hof alhier, van 2 December 1845 veroordeeld tot tepronkstel- ling op een schavot en tuchthuisstraf van vijf jaren. Thans verneemt men met genoegen, dat het Z. M. goedgunstig behaagd heeft, bij besluit van den 19 February jl., die straffen te veran deren in eene correctionele gevangenisstraf van twee jaren; terwijl voorts bepaald is, dat de be- volene aanplakking van het uitgesproken arrest geen plaats hebben zal. Leeuwarden, 6 Maart. Heden morgen omstreeks ten 7.j- uur vond men alhier op de Eewalin eene kruiwagen met kalk, eene hou ten doos met een touw digt gebondenen toen men deze opende bevond zich in dezelve een pasgeboren levenloos kind gelegd op stroo en gewikkeld in een stuk kleed of' hetzelve leven loos geboren dan of het vermoord zoude zijn is nog onbekend een en ander is onmiddelïijk door den heer directeur van policie in bewa ring genomen en daarna verzegeld naar de ar- rondissements-regtbank N’erz.onden het lijkje zou de heden nog aan eene geneeskundige visitatie worden onderworpen. Heer en veen, 6 Maart. Sedert den 8 No vember jl. werd vermist zekeren Jochum Kok, te dezer plaatse geborendoch thans woonach tig te Appelschaalwaar hij het bedrijf van schoenmaker uitoefende. Omtrent zijne verdwij ning waren allerlei geruchten in omloopnie mand echter kon de ware oorzaak ontdekken. Intusschen waren de handelingen van zijnen knecht, Adrianus Bijsterveld, van zoodanigen aarddat men meende dezen persoon niet on bekend met de oorzaak te kunnen honden en aangezien deze van eene zeer ongunstige zijde bekend stond, begon men het vermoeden op te vattendat hij zijnen meester om het leven zou hebben gebragtom in het bezit van ongeveer ƒ80-» te komen, welke men wist dat Kok in huis had, en voornemens was aan zijnen leer- looijer te bezorgen. In dit vermoeden werd men versterktuit hoofde Bijsterveldna de verdwijning van Kok, eenige kleedingstukken aankocht en betaalde waartoe het geld vroeger ten eenemale ontbrakterwijl hij een zilveren horologie verkocht, hetwelk de eigendom zijns meesters is gebleken te zijn. A an een en ander werd aan gegeventen gevolge waarvan zekerde bewaring genomen en arrest alhier werd overgebragt. Nog altijd bleef de verdwijning van Kok eene geheimvolle zaak, terwijl de knecht te kennen gaf, niets anders daarvan te weten, dan dat bij op reis gegaan was. Eindelijk echter werd het lijk van den vermisten persoon op den 28 der vori ge maand in de vaart te Appelscha drijvende gevondenen al aanstonds waren de kenteeke- nen zigtbaar, dat hij vermoord was, zoodat het bijna aan geen’ twijfel onderhevig is, ofBijster veld heeft zijnen meester door hamerslagen de hersenen verbrijzeld en daarna hem in het vaar water geworpen, welligt aan steenen of eenig gewigt vastgemaaktten einde hem te doen zin ken. Het lijk is gekist en daarna gepasseerde maan dag alhier aangebragt. Bij een geregtelijk genees kundig onderzoek is het vermoeden van vermoor ding bevestigd. Het is te hopen dat de beschul digde zijne gruweldaad zal belijden. ’sIIertogenbosch, 5 Maart. Naar men thans met zekerheid hoortis het der justitie mogen gelukken in de gemeente Boekel eene

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1