1846. Zaturdag 14 Maart* bijl lit tle ;n het ge- soo Ive zan lik- tar- en >le- al- en- ge- ev ens [let at cht BINNENLAND. paar echtgenoo- Vijf bij hun corps 0. BUITENLAND. de Re sell al len nin >ud djn oor •lo- zal oo- en len van ter ror- e. !)i 84- 51 6 4.10 4.55 2.85 3.25 3.40 3.85 2.85 3.15 2.65 7.00 3.00 2.00 8.25 0.25 5.00 Ï1N, .40, kker uur 1 re- :dere Onge- schoot zoo de bei- moeten er i hoeveelheden de aardhopen vindenvermits onder die aardappelen bederf heerscht nog niet gelukt, Onder de gestole- een gouden en een Indien men ge- de geruchten van den dag van Akerlaken of de heer van binnenlandsche zaken bengeltjes messen en den eene som van en een roggenbrood. revende en zulks ten gevolge van het bovenma tig gebruik maken van sterken drankin welke vlaag hij dan ook gepasseerde jaar op eenen ze keren nacht uit zijn bed stappendezich in het water stortte ten einde zich te verdrinkenals wanneer hij niet dan met de meeste moeite is gered geworden. Nijmegen, 5 Maart. Vijf bij hun corps disciplinair gestrafte infanteristen hadden in den avond van den 22sten Febr. jl. het middel we ten te vinden, om uil de hamer, waarin zij wa ren opgeslotente ontvlugten. Eenige dagen later werden zij echter te Arnhem gearresteerd en gevankelijk herwaarts overgebragt. Cp hoog bevelwerden te dier zake twee hunner met 50 en de drie overigen ieder met 25 rietslagen gecorri geerd welke strafoefening op gisteren voor het front der wachtparade in de Havenkazerneop hen ten uitvoer werd gelegdin tegenwoordig heid van twee officieren van gezondheid ten einde, des gevorderd de noodige geneeskundige hulp toe te dienen. De met gespierden arm door zes korporaals bij afwisseling toegebrag- te slagen hadden bij één hunner eene bloedspu wing ten gevolgede anderen stonden deze tuch tiging, door hunne wapenbroeders zeker met weerzin uitgeoefend, ©ogenschijnlijk zonder ee- nig letsel daarvan te bekomen door. Deze strafoefening, op hoog bevelmet het ongelukkig gevolgdat een menschbij wien dezelve eene bloedspuwing teweegbragtwelligt daardoor levenslang ongelukkig is, behoort on der de blijken van teruggang eener natie. Kampen, 8 Maart. Sedert eenigen tijd heerscht de kinderziekte hier ter stede in eenen hevigen doch overigens in geenen gevaarlijken graad zoodat wij dan ook weinig meer dan de gewo ne sterfgevallen hier hebben. Leeuwarden, 9 Maart. Volgens berigten in deze provincie nog aanzienlijke a aardappelen bij de landlieden in of zoogenaamde bulten zich he men nog niet verneemtdat zoo is men hier algemeen van gevoelen dat de aard appelprijzen spoedig zullen dalen, en dit te meer, wanneer het zachte weder voortduurtwaar door een rijke en vroege oogst van deze aard vrucht beloofd wordt. Groningen, 9 Maart. Te Hoornonder de gemeente Wedde, is, in den nacht van den 2den op den 3den dezer, een zeer stoute diefstal gepleegd ten huize van den landbouwer Willem Tomas Edens, door middel van uit- en inwendige braak, en met geweldpleging en ver wonding van dien landman. De daders, drie tot nog toe onbekende gewapende personen, heb ben een gat in den voorgevel der behuizing ge broken en zijn alzoo gekomen in de kamer, al waar de bewoner sliep, welke, op het gerucht ontwaakt, opstond, doch, door de booswich ten gegrepen en mishandelddoor bedreigingen gedwongen werd, weder naar zijn bed te gaan en stil te blijven liggen zoodat hij zelf aanschou wer was van den hij hem gepleegden diefstal. Een paar knechten zijn door eene nicht van den bestolene, bij wien zij te huis was, opgeroepen doch dezen zijn uit vrees in hun bed blijven liggen, en hebben dus hunnen meester laten mishande len en berooven zonder zich daarover te bekom meren welk laaghartig gedrag algemeen veront waardiging verwekt. De justitie heeft op de plaats zelve alle vereischte nasporingen gedaan doch het is haar tot dus verre om de daders te ontdekken. I ne voorwerpen bevinden zich geel oorijzer, 2 zilveren lepels, 2 zilveren knip- met eenig geldmet zilver beslagen vorken eenige beddelakens en hem- ƒ51, 22 Ned. ponden spek Reeds den 18 February bemerkte men te Kra kan eene algemeene gistingmaar nog geene open lijke demonstratie tot aanval. Den 19 trokken Velen der misnoegden en revolutionairen naar de stad. De Oostenrijksche troepen welke gedu rende dezen ganschen tijd drie dagen etl drie nachten onder de wapenen blevenzonder kwartieren te betrekken hielden de hoofdplei nen bezet. Den 20sten werd uit bijna alle vensters der omliggende huizen op de troepen gescho ten, en toen generaal Collin de eerste verdie pingen deed ontruimenverschenen de oproer makers op de daken der huizen. Daar intus- schen de avond invielwerd bevel gegeven al le vensters te verlichten, opdat de insurgenteil niet onder begunstiging der duisternis op de troe pen konden vuren. Op denzelfden avond ver zamelden zich velen der aanzienlijkste inwoners van Krakau in het huis van graaf Jozef Wod- ziskiom eene duputatie aan den senaatspresi- dent te zendendaar viel een schot op een in dit huis onverlicht gebleven Venster, en dit gaf het sein tot verder vurenhetgeen zoo wel van de zijde der troepen tegen de gezamen lijke venstersals van de zijde der oproer makers op de militairen met eene hevigheid en snelheid, als een regelmatig pletonvuur, plaats hadwaarbij vrouwen en meisjes voor de mannen de geweren laadden en hen hielpen. Van de militie had ieder man dezen nacht 80 scherpe patronen afgevuurd. De Oostenrijksche troepen hadden de hoofdwacht bezetom die tegen eenen mogelijken overval te beschermen maar de huizen, waar de insurgenten zich op hielden, één voor één bestormd, en alles, wat wederstand boodneergemaakt. Hoe Velen van beide zijden gebleven zijnis nog niet naauw- keurig bekend. Intusschen werden de oproe- rigen in de straten en de twee hoofddepöts van dezelve, welke zich in het logement van Vogt en de pastorij van onze Lieve Vrouw bevonden met storm genomen. De logementhouder Vogt verdedigde zich als een woedende, en eerst na dat in de eetzaal nog vele schoten gewisseld ea de deelnemers na den hardnekkigstenwanho- pigsten tegenstand overweldigd warenwerd Vogt geheel met wonden bedekt en met verbrijzelde leden op de hoofdwacht gebragt. Zijne doch ter een nog jong meisjeschoot zich zelve dood toen zij zag, dat haar vader weggebragt werd. In het veroverde logement en de gemelde pas torij vond men eene groote menigte wapenen, van allerlei soort. Zeven geestelijken waren daags te vorenals verdachtgearresteerddaar zij beschuldigd werdenhet volk tot oproer aan te hitsen, gelijk het blijkt, dat een groot gedeelte der Poolsche geestelijkheid de boeren door aller lei beloften van vrijheid van tienden en belas tingen in rep en roer gebragt heeft. Na eenen hardnekkigen strijd bij de Florianpoortwaar ontelbare offers vielenwerden de oproermakers overweldigd, waarop huiszoekingen en talrijke arrestatiën volgdenen de gevondene voorraad van ammunitie wapenen en vaandels op het plein opgehoopt. De 2lste ging zonder stoornis voor bij maar des zondags (22) verspreidde zich het berigt, dat de stad door tallooze massa's insur genten van het land bedreigd werd. Van het slot zag men eenige duizenden (meest landvolk) van alle kanten in troepen van eenige honder den gewapend met gewerenzeissen en pieken en gekleed in het witte hemd en met eene Pool sche roode muts (Konfederetka) tegen de stad trekken. Terwijl de troepen het hoofd pleinge lijk alle straten, als een veldleger, bezet hiel den hadden de oproermakers het onbezet geble ven slot bemagtigd en hetzelve verlicht. Bij de zen toestand van zakenen daar het getal der oproerigen steeds dreigender werdvond de kom- manderende generaal het gepast, zich met de troe pen terug te trekkenen aan den anderen kant van de Weichsel te Podgorze eene goede positie in te nemen. De stad bood eenen aanblik van ellende en jammer. Overal lagen in de straten eene menigte lijken en doode paarden rondom heen vreesselijke sporen van verwoesting. Het getal der dooden en gewonden op te geven is nog onmogelijk; het is, uit alle standen, jaren en geslacht, zeer groot. Onder de Polen, die buitenlands gevlugt zijn bestaan menigvuldige associatiëndiezoo zij elkander in één doelde herstelling der nati onaliteit ontmoetentoch in de wijze van uit- In plaats van onze courant met de menigvul dige somtijds tegen elkander inloopende berig ten en gissingen optevullennemen wijuit al les, het navolgende uit een onzer dagbladen over, hetwelk op den aanvang van den opstanden op den geest der uitgewekene Polen betrekking heeft en nog al belangrijk is: Sn eek, 12 Maart. Bij een paar echtgenoo- ten zonder kinderen, onder het behoor van het naburig dorp Abbega wonende, is onlangs, op eene buitengewone wijze, in dit kindergemis voorzien geworden. In den nacht tusschen den 5 en 6 dezer maand namelijkheeft men aan hunne woning een jonggeboren kind van het vrouwelijk geslacht bezorgd, onder geleide van eenen brief, inhoudende, dat de inzender of inzendster van het kind hetzelve hun ter ver zorging en opvoeding aanvertrouwde met toe zegging van kostgeld, met verzoek het te laten doopen, en met opgave van den naam, welken het kind zal dragen. Lieden die den bijgaan- den briefwaarvan men geen geheim maakt gelezen hebben willen daaruit opmaken dat de begiftigde echtgenooten meer van deze zaak schijnen te weten dan het publiek. ’sGravenhage, 8 Maart. Omtrent de ver schillende geruchten in de laatste dagen alhier verspreid betrekkelijk het roofdier, dat zich in deze omstreken en zelfs in onze buurt zou op houden kan men thans uit eene goede bron melden dat sedert de op hetzelve den 22sten der vorige maand gemaakte jagt in Noord-Hol- land bij het gouvernement of bij de opperhout- vesterij geen officieel berigt is ingekomen dat dit dier nog bespeurd zou zijn evenmin heeft men van latere schade onder het vee aangerigt vernomen hoewel men onbekend is met de plaats waar het zich ophoudtmeent men ech ter met zekerheid te mogen aannemen dat het dier niet binnen de grenzen van onze provincie is gekomen. Intusschen worden aanhoudend de zorgvuldigste nasporingen gedaan en zijn er zelfs premien uitgelooid, eene van ƒ25 voor hem, die het dier doodt of vangten eene van ƒ3 voor dengene, die het spoor van het dier kan aanwijzen. Volgens den Haagschen Nieuwsbode is het zoo veel gerucht makende roofdier door vijf per sonen op verschillende tijden omstreeks Alk maar SchoortEgmond aan Zee en Bergen ge zien het wordt beschreven als volgtgroot als een zware karnhond korte pooten haar van voren lichtkleurig van achteren donker mid delmatig groote kop en bek in den vorm van een varkensnuitspitse en staande ooren lan ge zwierige en dikke staartverbazend snelle loop; hoewel vreesachtigheeft het dier een’der boven bedoelde personen van verre vervolgden zich eerst verwijderd toen deze met eene geraas maakte. De indruksels der klaauwen in den grond droegen blijken van scherpe nagels en zeer breeden voet. ’sGravenhage, 9 Maart, loof kan slaan aan dan zoude of de heer Bruce tot minister worden benoemd. Rotterdam, 9 Maart. Naar men verneemt moet er reeds valsche papieren munt in omloop zijn, ten gevolge waarvan dan ook van regerings wege zoo men verzekerteene contra-order zou gegeven zijnom het papieren geld niet verder in werking te brengen aangezien het valsche papieren geld volstrekt niet van het echte te onderscheiden is. Dordrecht, 9 Maart. Gisteren is alhier, bij het uitgaan der Augustijner kerkeen elf jarig meisje onder een rijtuig geraaktterwijl dat den draai nam uit de Nieuwstraat op de Voorstraat; de straat is daar naauw en het liind had door angst gedreven om het rijtuig te ver mijden, de wijk genomen op een steenen beer, welke aldaar op den hoek geplaatst is. lukkig gleed hetzelve daarvan af en doende onder de wielen die toen over de dijbeenen passeerden. Het kind bevindt zich in eenen zorgelijken toestand. Gouda, 7 Maart. Tot meerdere aanvulling van onze berigten omtrent de vreesselijke ver moording van het 8jarig dochtertje van II. Bos man door haren eigenen vader en welke afgrijs- selijke daad deze stad met ontzetting heeft ver vuld kan nog dienen, dat het nader gebleken is en schier met zekerheid kan worden aange nomen dat de persoon van Hendrik Bosman sedert geruimen tijd aan waanzinnigheid is labo-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1