1846. JJ oensdag No. 22* 18 Maart, ;.oa 1» 25 BINNENLAND. BEKENDMAKING. 9 1 heen reed. Hij is BUITENLAND. 8| •IN, .40, kker lur i re- der. •or- mil ide- irij- Jok an- eze L90 I. 30 £.80 J. 10 J.30 8.70 2.60 £.90 2.40 7.00 3.00 2.00 8.25 0.25 5.00 len be en* met kig van ge- vier wekt. te of aak or- rer bij- een OJ 9 7 0| 0J Cel’ eke be- as, ld; der aal- De ik, in ior- al on- uit opt nde on ongelukkig ter zij- en zwaar en Woedend vielen i aanwelke in een men i meer en moge zien toenemen ten einde baar gel- ruim genoeg worde, om aan dit waarlijk nationaal doel te zullen Maart. Naar men ver heelt de tweede algeineene vergadering 12 Maart. Als eene zeldzaamheid Zuid-Bevelandkunnen wij mel- oensdag 11. onder ’s Heer Altekerke Frankfort, 10 Maart. Bij de agentschap pen der Rijnsche stoombootmaatschappijen ko men uit verscheidene plaatsen van Baden Wur- temberg en Rijnbeijeren dagelijks berigten aan welke de verwachting bevestigen, dat inditjaar de landverhuizingen zeer aanzienlijk zullen zijn. De zoo hoog gestegen prijzen van allerlei levens middelen zoo wel als de buitengewoon lage dag- loonen kunnen als de ware oorzaken van dit verschijnsel beschouwd worden. Frankfort, II Maart. De opstand in de vrijstaat Krakau is nu geheel ten onder gebragt. In Gallicie heerscht eene volmaakte rust. Ook de jongste berigten uit het koningrijk Polen spreken niets van eenige stoornis der openbare orde. Men schrijft uit Posendd. 7 Maart dat het gezag der wetten aldaar niet verder aan gevallen is en dat de gestrengste maatregelen waren genomen tot bescherming der veiligheid. de wagen gekneusd toestand. Rotterdam, 14 neemt1 der koninklijke Nederlandsehe Yachtclub, onder presidum van Z. K. H. prins Hendrik der Ne derlanden op heden in het hotel des pays-bas alhier plaats gehadalwaar weder zeer vele waaronder hoogst aanzienlijke personen, tot ge wone, buitengewone en eereleden zijn aangeno men. Onder verschillende zakenwelke aldaar zijn medegedeeld, vernemen wij met genoegen, dat door Z. K. 11. den president te kennen ge geven is, dat Z. M. de koning ter dispositie van de club heeft gesteld eene som van ƒ600, voor de wedijvering in het roeijen en zeilen voor de ze stad en eene van gelijk bedrag voor het zelfde doel te Amsterdam. Z. K. H. de presi dent heeft insgelijks van zijnentwege premiën toegezegd. Zoo ook zal de koninklijke Neder- landsche Yachtclub aanzienlijke premiën van BURGEMEESTER en W ETHOUDERS van de Stad SNEEK, vernomen hebbende, dat zich in deze Stad een dolle hond heeft vertoond Gelasten door deze elk en een iegelijk bin nen deze Stad en jurisdictie, om hunnen hond pf hunne honden van stonden aan vast te leg gen en te houden tot en met den JIden April dezes jaars, zullende het gedurende dien tijd ook aan niemand gepermitteerd zijn, om met eenen hondaan een touw keten of iets anders vast gemaakt, langs de publieke wandelingen of stra ten te gaan; alles bij boete van drie gulden, te bekeuren volgens de wetterwijl daarenbo ven de losloopende honden zullen worden dood geslagen. En worden de Commissaris en Dienaren der Policie gelast, om toe te zien en te zorgen, dat hieraan naauwkeurig worde voldaan. En opdat niemand hieraan eenige onkunde zou kunnen voorwendenzal deze worden af- gekondigd en aangeplakt, alsmede een exemplaar aan den Commissaris van Policie ter hand gesteld. Sneek den 17 Maart 1846. Burgemeester en II et houders voornoemd S. TEN CA TE. Ter ordonnantie van dezelven IIACIA. ’sGravenhage, 10 Maart. Zijne Exc. de minister van marine heeft ter kennisse gebragt van de ouders of voogden die voor hunne zo nen of pupillen de admissie op het koninklijke instituut voor de marine te Medemblik reeds heb ben verzocht, of alsnog wenschen te erlangen, dat er naar aanleiding der bepalingen, vervat in het reglement voor het gezegde instituut, van af den 1 Junij aanstaande, te Medemblik een examen van adspiranten bestemd voor de zeedienstzal plaats hebben en datom daar toe te worden toegelatenmen zich bij requeste aan het departement van marine, vóór of uiter lijk op den 1 Mei aanstaande zal moeten aan melden met overlegging van de vereischte be scheiden voor zoo ver die niet reeds vroeger ingezonden en bij het departement van marine berustende zijn alvorens de toelating tot het examen plaats hebbe zal door den officier van gezondheid van het gezegde instituut naauwkeu- rig worden onderzocht, of de adspiranten zijn van eene goede physieke gesteldheid en vrij van ligchaamsgebrekenwelke voor de dienst onge schikt maken. ’sGravenhage, 13 Maart. Laatstl. dings- dag, in den vroegen morgen, is te Overschie een droevig ongeluk gebeurd. De slager Van F., ter dezer stede woonachtig, met de diligen ce van hier vertrokken om te Rotterdam als naar gewoonte de markt waar te nemen ver liet te Overschie gekomen den wagen een oo genblik om een’ hem bekenden koopman te spreken. Zulks afgeloopen zijndeachterhaal de hij de diligence, en trachtte onder het lang zaam voortrijden plaats op den zoogenaamden bok te nemen doch stapte de zoodat hij onder het voorwiel geraakte over hem en bevindt zich in een’ zorgelijk Geloofwaardige berigten uit Tarnow van February geven eindelijk eene voldoende in* lichting aangaande de treurige gebeuriemsseii welke de vermoording van den Tarnower' adel en tevens het onderdrukken van dendoor de adelijken in dit gedeelte van Gallicie bewerkten opstand ten gevolge hadden. Door het Poolsche casino te Posen was Tarnow tot het middelpunt van den Gallicischen opstand bestemd geworden en aan den adel in die stad, welke grooteudeels in du zamenzwering betrokken was de taak op gedragen zich tot eiken prijs van Tarnow mees ter te maken. De zekerheiddie zij hadden van verraden te zijn bewoog de zaamgezwore- nen, den aanslag vroeger te doen plaats hebben. Des voormiddags van 17 February verliet de adel plotseling Tarnow, en verzamelde zich op eene mijl afstands te Lisza Gora ten einde on der de bijeengebragte troepen wapenen amuni- tie lansen en zeissen te verdeden. De door hunne landheeren ter dezer plaatse opgeroepC ne boeren verschenen wel is waar, maar Wei* gerden aan den opstand deel te nemen beve len gebeden smeekingen beloften om onge* stoord de geheele stad en vooral de rijke Joden te mogen uitplunderenalles was te vergeefs. Toen geraakten eenige van de zaamgeZworeneH in toorn, en de graaf Wysolawsky kwam op het dolle denkbeeld, om, tot het aanjagen van vrees met pistolen onder hen te schieten hier door werd een van de boeren doodelijk gekwetst en nu ontstak plotseling onder de overigen dorst naar wraak. oedend vielen nu de boeren de adelijken aan, welke in een oogenblik uit elkander gejaagd werden men nanl er 30 ge vangen. en voerde hen naar Tarnow; 6 dier ge vangenen werden onder weg met dorschvlegels dood geslagen de overige gruwelijk mishandeld en verminkt. Bij het Tarnower Kreitsbestuur verscheen eene plegtige deputatie van liet al grooter en grooter wordende boerenlegermet het verzoek om gewapend te mogen blijven ten einde de zaamgezworenen te bestrijden en levend of dood over te leveren. In de hagche- lijke omstandigheden van het oogenblik moest men dit aanbod als een onverwachte hulp aan nemen, en bovendien was men ook niet in staat het af te wijzen of de moord ademde benden zoo eensklaps weder binnen de grenzen der ge- matigheid te brengen. Zoo begonnen dan die afgrijsselijke tooneelen van moord en plundering, waardoor reeds binnen den tijd van twee dagen meer dan 400 adelijken, meestal op eene gru welijke wijze teregtgestelden meer dan 100 van hen als lijken naar Tarnow gebragt werden en wel met de paarden van de vermoorden zel- ven 1 Latere berigten hebben gelukkig de tij ding aangebragt, dat het aan de overheden spoe dig gelukt isdoor het nemen van gestrenge maatregelende boeren in hunne ongeregeldhe den te be toornen. Frankfort, 11 Maart. Den 15 February overleed te Reval na eene langdurige ziekte in den ouderdom van 58 jareu de beroemde zeereiziger Otto von Kotzebue. Hij heeft driema len eene reis om de wereld gedaan en men is aan hem menige belangrijke ontdekking verschul digd. Sedert 1829 verliet hij de diensten leef de in den kring zijner familie op zijn erfgoed Kau in Esthland. Men wil, dat de geleden on gemakken zijner reizen naar de Poolzceën zijne ziekte en dood veroorzaakt hebben. Volgens brieven uit Berlijn heerschte al daar de meening, dat tegen de hoofden van den opstand in Krakau in zoo ver men dezelve namelijk zal meester worden met groote ge strengheid zal w orden te werk gegaan doch dat de overige insurgenten op eene zachte be handeling zullen kunnen rekenen. Sedert eeni ge dagen werden de passen van zulke personen welke naar Weenen reizen willen, niet over Breslau en Sileziemaar over Dresden en Praag geviseerd. B E r L IJ N9 Maart. Eergisteren avond heeft op nieuw een fatsoenlijk gekleede jongeling op den Potsdammer spoorweg nabij deze stad op eene gruwelijke wijze een einde aan zijn leven gemaakt doordien hij zijn hoofd door eene na derende locomotief van den romp liet scheiden. Keulen, 5 Maart. Volgens het zondags blad van de JE eser Zeitunej zou aan de fami lie Flon te Elfistuna in Zweden een groot gelijk bedragvoor Rotterdem en Amsterdam uitloven. Z. K. H. heeftuit naaui van den raadte kennen gegevendat menzoo veel mogelijk de financiële toestand van de club het zal toelaten het groote doel zal trachten te be reiken namelijk jonge lieden van hunne jeugd aan te gewennen goed en handig met roei- en zeilvaartuigen om te gaanen is men voorne mens jongens uit de mindere en burgerklasse der maatschappij zoo veel doenlijk kinderen van weeiieden daarin te ^onderwijzen en op te leiden. Eindelijk heeft Z. K< H. de prins van Oranje (die deze vergadering met zijne tegen woordigheid vereerdeen door eene deputatie uit de Nederlandsehe lachtclub ontvangen en ter vergaderzaal binnengeleid was)te kennen gegeven, dat Hoogstdezelve het voornemen heeft voor zijne rekening in het toekomende jaar pre miën uit te loven niet alleen voor de hardst zeilende of roeijende vaartuigenmaar ook vooi- de best gebouwden. Wensclielijk is het dus, dat de koninklijke Nederlandsehe Yachtclub het getal barer leden door het geheele rijk meer delijke toestand ruim - edelgroot en 1 kunnen beantwoorden. Dordrecht, 13 Maart. Gisteren morgen beeft in het naburig Zwijndrechtop den pel- en tras* molen van Van Looneen treurig ongeluk plaats gehad. De zoon van den molenaar, een jonge ling van 15 jarenbezig zijnde de kammen van den molen te smeren is in dezelve beklemd geraakten wel zoodanigdat hij een oogen blik daarna er geheel verpletterd werd uitge haald. Goes althans voor den, dat w reeds melkkoeijen in de weijle zijn gebragt. Waalwijk, 12 Maart. Voor de derdemaal na slechts een tijdsverloop van vier weken wer den de ingezetenen heden nacht ongeveer ten ure door den brandkreet al weder opge- Naauwelijks was de nachtwacht ter rus men ontdekte brand; dadelijk bleek het, dat de schuur, gelegen achter het huis en de brouwerij van den heer L. Hofmans, benevens de kolossale schuur of bergplaats der erven Van der Sanden in brand stonden. in eerstge noemde zijn drie koebeesten, een kalf, paard met rijtuig en karrenhet vaatwerk gevulde tonnen en bouwgereedschappen eene prooi der vlammen geworden terwijl in de bergplaats die aan partikulieren verhuurd was zich eene aanzienlijke partij drooge en natte huiden brandstoffen nieuw vervaardigde looijers-kuipen, enz. bevondenwaarvan weinig of niets is over gebleven. Naar men Verneemt, zijn de gebou wen alléén verzekerd. De brouwerij die reeds aan de achterzijde vuur had gevat, is met het voorhanden bier, tonnen en andere materialen gered en behouden gebleven. De schade is aan zienlijk de oorzaak wordt aan onvoorzigtiglieid toegeschrevendoordien de knecht van den heer Hofmans in den nacht het paard uit den stal gehaald zou hebben, om eene hieren-vracht naar 's Bosch over te brengen. Men doet on derzoek.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1