ijl I I ^1* Zaturdag 21 UI aart. .1 I D 1846. 1 :o 10 ;o 15 .0 15 O :0 >o 0 o 5 5 O h i 1 J en en is. it- BINNENLAND. re V. 3 -9 BUITENLAND. •r m i; i “4 Li te in et- bÜ an ar A ur ch d. n- ;e- en 5 n- 'g- de af e t, dik weid' blijken geeft i een troep baida lig uur van door het ondergaan vangen worden en nieene kosten eene opgerigt. en met donderdag den 12 van 9 tot 11 en des namid- ure bij overlegging van het om niet kunnen terug beko- 1 Betrekkelijk den Poolschen opstand, deelen wij, uit de vele berigtenslechts het volgende mede Volgens schrijven uit Weenen, meent men minder ziekten, plaats hebben. Maastricht, 16 Maart. Wij hebben hier weder'eeu bewijs gehad dat bij het aanbrengen van passagiers met schuitjes aan stöombooten de grootste voorzigtiglieid dient in acht geno men te worden. Brie heerenzijnde de heer Frappier, linie-inspecteureen der heeren con troleurs benevens een ambtenaarzich met een visschersschuitje aan boord willende laten brengen van de boot die van Venlo op deze stad vaart, had dit vaartuigje het ongeluk, van tegen de raderkast te stooten waardoor de hr. Frappier het evenwigt verloor en over boord sloeg met een zijner sporen aan het schuitje blijvende vasthaken, zoude dit ongetwijfeld ziju omgekanteld zoo niet de spoor ware gebroken. Zonder zijne tegenwoordigheid van geest te ver liezen zwom de heer inspecteur naar land terwijl de lieer controleur met moeite aan boord werd gebragten de ambtenaar inmiddels zich in de raderkast in veiligheid had gesteld. Een zeeofficier meldt uit Carlscronadat aldaar van de 70 varensgezellen die overgege ven waren aan het misbruik van sterken drank en zich vrijwillig aangemeld hadden, om in het ziekenhuis de Berzelius-Schreibersche kuur te ondergaan, reeds 21 (altijd slechts drie tegelijk) dezelve gelukkig hadden doorgestaan en met dat gevolg dat zich tot nog toe geen op nieuw aan dat misbruik had schuldig gemaakt. Deze kuur welke drie tot acht dagen aanhoudtbe slaat daarin dat men den patient niet het ge ringste toelaat tot spijze of drank te nuttigen ol het moet vermengd en doorweekt zijn met brandewijn. Genoemde officier houdt zich ver zekerd dat er duizende menschen door dit mid del konden gered wordenreeds was dronken schap onder de zich te Carlscrona bevindende zeelieden eene reden tot minachting geworden en velen hoeden zich om dronken te worden uit vreeze van aangewezen te zullen worden voor de kuur. Een tijdschrift uit den wensch, dat alle op dronkenschap gestelde geldstraffen door het ondergaan van deze kuur mogten ver- dat op elk dorp, op alge- gelegenheid daartoe werd eene boodschap in de buurt doen. De man rookte eene pijp en raakte bij den haard in den dut. Bij zijne ontwaking vermiste hij met verwondering zijne vrouw. Na eenige nasporin- gen met behulp van anderen vond hij bij het licht eener lantaarn zijne vrouw voorover geschoten, met het hoofd in den modder eener sloot aan den Bolenstijnschen dijk I Zij scheen levenloos, en de genees- en heelmeester, lloe- demakerin allerijl geroepen verklaarde dan ook na vruchtelooze pogingen tot levens-op- sporing dat zij dood en in den inodder gestikt was. Men voegt er bij dat de overledene van tijd tot tijd door duizelingen werd overvallen. Er bestonden bij de lijkschouwing geene de min ste blijken van gewelddadiger dood en er zijn evenmin andere vermoedens te dier zake gerezen. Assen, 16 Maart. Joseph Gotlinskisedert vele jaren Israëlitisch onderwijzer te dezer stede is gisteren, na afgelegde belijdenis des geloofs, in de Hervormde kerk alhier gedoopt, door Ds. Zubli. ’sIIertogenbosgh, 16 Maart. Als eene merkwaardige bijzonderheid kan worden mede gedeeld dat in de gemeente Heeswijk hebben de eene bevolking van ruim 1000 zielensedert den 5 September van het afgeloopen jaar dat is in ruim zes maanden, geene sterfgevallen hebben plaats gehad, terwijl er sedert 1 Janu ary jl. reeds 17 geboorten zijn geweest. De oorzaak van dit buitengewone voorval wordt door geneesheeren aan het plaats gehad hebben de misgewas der aardappelen loegeschrevendaar over het algemeen sedert de schaarschbeid van die vrucht, en de daaruit voortspruitende noodzake lijkheid om andere spijzen te gebruiken er ziekten, en dus ook minder sterfgevallen De keizer van> China aan den presi- eenen brief geschre- en drie voet breed is. Onze groote tragedien- den 12 dezer voor de koophandel gedagvaard op ver- den heer Roux tooneel-agent. Zie aanleiding van dit proces. De heer handelende in naam van den heer van den Franschen schouw- Sneek, 20 Maart. Als een bewijs van bui tengewone vruchtbaarheid en vroege ontwikke ling der planten, dient vermelding, dat in het naburig Oppenhuizen, reeds in de maand Fe bruary bij W. T. Z.eene Hortensia met vier schoone bloemen stond te prijkenalsmede de bijzonderheid, dat den 12 Maart reeds kievits eieren in die gemeente zijn gevonden. Amsterdam, 16 Maart. De minister van financiën heeft bekend gemaaktdat de stukken van 28 stuivers of florijnen alsnogop maandag en dingsdag den 23 en 24 dezer maand, op de kantoren der agenten van de schatkist, en op maandag den 23 dezer maand bij de ontvangers der belastingen ter inwisseling zullen kunnen aangenomen worden bij de laatstenzoo veel hunne kassen zulks toelaten. Amsterdam, 18 Maart. Wij vernemen met genoegendat het Z. M. den koning wederom heeft behaagd, bij dispositie van 15 dezer, no. 8, aan de alhier gevestigde vereêniging: Tót On dersteuning van Hulpbehoefligente verleenen de som van honderdvijj'lig guldens. Z. Exc. de minister van financiën heeft be kend gemaakt, dat de rentebetaling van de ka pitalen, ingeschreven op het grootboek der na tionale schuld, rentende 4 pCt. in het jaar, over hel half jaar, verschijnende op den eer sten April 1846, zal plaats hebben van af woens dag den Isten en met vrijdag den lOden April 1846. Utrecht, 16 Maart. In Augustus 1845 kwam een deurwaarder de douairière v. S. te Vreeland sommeren tot betaling van belasting; toen hij het exploit invuldegreep de freule S. hem aan, uitroepende: »lk weet van geen in naam des konings; maak, dat je met je brutaliteit de deur uitkoml!” scheurde hel ex ploit gedeeltelijk uit zijne handen aan stukken, opende de deur, en duwde den verbluften die naar der wet uit het huis. Deswege is de man- hafte freule door de Utrechtsche regtbank ver wezen tot ƒ25 boete. Utrecht, 17 Maart. Te Willige Langerak is in de vorige week aan de hondsdolheid over leden zekere Pieter Eikelenboom. Deze man bedelaar van beroep was negen weken bevo rens in de gemeente Vlis nabij Schoonhoven op eene zijner wandelingen door eenen kwaadaar- digen hond gebeten. Deswege door eenen heel kundige bijgestaan was de wond nog naauwe- lijks genezen, toen eensklaps zich de verschrik kelijke gevolgen dezer verwonding openbaarden en den lijder eenen verschrikkelijkeu dood heb ben doen ondergaan. Bij de ontkleeding des overledene werd eene som van ruim dertig gul den in een pakje op zijne borst gevonden, wel ke som hij sedert den aanvang dezes jaars met zijn bedrijf bad verdiend. Ook vernemen wij dat hij bovendien de som van ƒ800 heeft nage laten. Nijmegen, 17 Maart. Men leest in de A«- tholijke IVederlandsc.he Stemmen het volgende navolgenswaardige voorbeeld Op den 10 dezer is, door den stads-omroe- per te Grave, het onderstaande bekend gemaakt: Er wordt bekend gemaaktdat al degenen die, gedurende de maanden November en De cember 1845 en January en February 1846, panden van vijftig cents in de bank van lee rling te Grave verzet hebben dezelve panden van af hedentot dezerdes morgens dags van 2 tot 4 beleenings-briefje men.” Wie het is of zijn aan wiens of wier lief dadigheid de behoeftigen dezer stad in dezen kommervollen tijd, eene zoo belangrijke weldaad hebben te danken is alleen medegedeeld aan den redacteur der Katholijke Nederlandse he Stemmen, in wien men wel het genoegzame ver trouwen heeft willen stellen om hem te ver zoeken van alleswat tot het verwezenlijken dezer schoone daad noodig was te bewerkstel ligen. Maarssen, 15 Maart. Gisteren avond om streeks acht ure ging Margarelha II. na met haren man het avondëten genuttigd te hebben reeds bekend te zijn met de drijfveeren en liet eigenlijke doel van dezen opstand. Zeer velen der zaamgezworenen hadden het oogmerk om uit Polen eenen republikeinsch - godsdiensti- gen slaat te maken. De geheele geestelijkheid van Krakau deelde in den opstand, terwijl zij niet alleen door het woord de opstandelingen aanmoedigde maar hun ook met het zwaard in de hand in den strijd voorging. In twee was een groote voorraad van wapenen om bij den opstand uitgedecld te kloosters voorhanden worden. De stad Posen is in staat van beleg verklaard hoewel de bekendmaking het woord niet uit spreekt. Intusschen laat de veiligheid aldaar nog veel te wenschen over. Zoo werd dezer dagen een hoog geplaatst persoon des avonds plotseling aangevallen en met eenen dolksteek begroetdie echter gelukkiglijk op eene zilve ren doos afstuitte. Alle Polen en Poolsche vrouwen dragen rouwgewaad. Een sombere dreigende ernst ligt op hel gelaat der mannen terwijl dat der vrouwen bleek en treurig is; meermalen ziet men deze laatsten vooral wan neer zij voorbij de gevangenissen of den bazar gaan den zakdoek voor de oogen houden en niet zelden hoort men ze luid weenen. Een zonderling contrast met deze lieden vormt het talrijke Duitsche en Joodsche publiek dat in be stendigen angst zweeft, en van schrik wanneer zich gemeen vertoont. Op ieder uur van den dag kruissen patrouilles door deze verschillende groepen, die arrestanten in hun midden voeren deels welgekleede lieden deels ware sancullotten. Krakau is thans opgevuld met militairen der drie beschermende mogendheden. Prachtige mon teringen en schiterende parades van Oosten rijkers Ptussen en Pruissendoen den vrijheid- lievenden inwoner te dieper zijne teleurstelling gevoelen over het mislukte pogen tot bevrijding van dwang. Frankfort, 13 Maart. De academie van wetenschappen te Berlijn heeft nu officieel be kend gemaaktdat de 3 eerste deelen der lang betwijfelde uitgave der werken van Frederik den Groote binnen kort het licht zullen zien. Frankfort, 15 Maart. Volgens de Archi ves Israelites de France heeft zekere Raphael Uzielin Smyrna, een Joodsch dagblad in de Spaansche taal opgerigt, dat den titel voert: De Poorten van het Oosten. Aaar luid van berigten uit Koblentz, blijkt, bij de opening der aardappel-kuilendat alle vrees voor een toenemend bederf onder deze aardvrucht ongegrond was, en dat de belangrij ke, daarin bewaarde kwantiteiten volkomen goed, zijn gebleven. De speculanten die op zeer’ hooge prijzen in het voorjaar gerekend hadden worden nu door de waarschijnlijke daling der- zelve, met een belangrijk verlies bedreigd. Reeds is door de landhuishoudkundige vereeniging van Rijn-Pruissen lot een verzoek, om opheffing van het verbod van uitvoeraan de regering besloten. Berlijn, 12 Maart. Sir Mozes Montefiore, zwager van de gebroeders Von Rotschild die zich len taak heeft gesteld den drukkenden toe stand zijner Joodsche geloofsgenootenzelfs in de meest verwijderde lauden te helpen verlig- tenis met zijne echtgenoot alhier naar Pe tersburg doorgereisd om door zijnen invloed zijne geloofsbroederen in Rusland een dragelij ker lot te verzekeren. Londen, 16 Maart, heeft, naar luid der dagbladen, dent der Vereenigde Staten vendie zes voet lang Parijs, 13 Maart, ne Mile. Rachelwas regtbank van zoek van hier de i Roux Chotarddirecteur burg te Amsterdam heeft met Mile. Rachel een contract gesloten, waarbij die beroemdetooneel- kunstenares zich verbonden heeftom zich tus- schen den 1 en den 5 Junij e. k. naai’ Amster dam te begeven, en op den Franschen schouw burg dier stad tien representation voor 3,000 fr. per avond te geven. De heer Roux eischt thans van Mile. Rachel eene som van 600 fr.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1