d 1846. Woensdag 25 Maart* als of B U I T E N I. rf D. ens aar oo ien Be en nt- ;da jof as. dat eid óór bÜ aar f-'f nu de ant ALF itte ar, het fer- ure te ge- sch /er- dag De tij* BINNENLAND. tspeciën ind 3.60 4.00 2.60 3.00 3.25 3.70 2.40 2.80 2.45 6.75 13.00 12.00 8.25 10.25 15.00 10 19J 16’ !0’ 10/, .EIN, 1.40, ukker uur; en re- iedere 8 baktanden en buiten een vleeschvreterbehoo- de wet no. 50) 19 Maart, een man i Sneer, 23 Maart. Wij vernemen, dat ze kere Ruurd van Dijk, sedert eenigen tijd ge detineerd in het huis van arrest alhier, als ver dacht van den moord in de maand December des voorgaanden jaarsaan eene hoogbejaarde vrouw te Balk gepleegddeze zijne misdaad ein delijk heeft beleden alsmede nog een paar an- Fr ANK fort, 18 Maart. Een brief uit Ber lijn in de A. A. Z., deelt de twee volgende karakteristieke trekken medewelke een licht verspreiden over den geest der bevolking in de provincie Posen. Een reiziger trad op een' de zer dagen in de eerste de beste herberg in eene stadniet ver van Thorn en bestelde een mid dagmaal. De waard die eenige mede aldaar aanwezige Polen zelf bediende deed niets om aan het verzoek van den vreemden reiziger te voldoen. Eindelijk wenken hem zijne Poolsche gasten zelve toe dat hij den reiziger niet lan ger zal laten wachten waarop hij bun luide antwoordde: Voor een’ Duitschen hond heb ik geen eten. En dit gebeurde in eene stad die bijna sedert 100 jaren Pruissisch is. Zekere graaf B. een der rijkste grondbe zitters in de provincie Posen zou in hechtenis genomen worden. Een Duitsche edelman de zoon van eenen Pruissischen minister die daar in de nabuurschap woonten met de beminnens- waardige Poolsche familie tot nu toe in de meeste vriendschappelijke betrekkingen had ge staan, hoort dit, en besluit dadelijk, om als privaat persoon te doen wat hij kanen ten minste aan de familie de onaangenaamste scène te besparen. Hij rijdt aanstonds derwaarts en noodigt de gravin B. uitmet hem een tonrtje te rijden. Naauwelijks was het rijtuig een eind op weg, toen hij haar rond weg te kennen gaf, wat op dit öogenblik in haar huis voorviel, en dat hij haar alleen uit hare woning getroond had om haar de smart en het pijnlijk gevoel der scène te besparen, Neem vrij alle on ze mannen gevangen antwoordde de jonge gravinbreng hen om het leven zoo gij dit durft wagen wij hunne vrouwen blijven ech ter over, en Polen is nog niet verloren!’* W ij lezen in een schrijven gedagteekend van den Donau dd. 11 Maartde volgende beschouwing: De diplomatieke beweging en de dagelijksclie gesprekken draaijen zich nog steeds om de Poolsche insurrectie. Zij is onderdrukt, zij heeft zich zelve den doodsteek gegeven doch men kan daarom nog niet zeggendat Gallicië tot orde en rust is terug gekeerd. De vonk glimt nog onder de asch voorten er moeten gepaste maatregelen getroffen worden om te be letten dat de brandstof niet weder ontvlamme. Hoe vele offers deze Poolsche revolutie ook mo ge gekost hebben zij heeft liet lot der Pool sche nationaliteit voor altijd beslist. En dat juist niet daardoor, dat de drie mogendheden hunne Poolsche onderdanen denkelijk buiten staat zullen stellenooit weder eenen opstand te beproevenmaar omdat deze insurrectie den Poolschen adel en deszelfs aanhangers bewezen heeft, dat zij niet meer op de kern der natie, de boeren rekenen kunnen. Men moge in Parijs het meest mogelijke deel in de Polen ne men, zulks zal niets baten. Overigens wil men in Weenen weten, dat een hoog geplaatst per soon met eene buitengewone zending naar Pe tersburg zal vertrekken alvorens eene commis sie van onderzoek over de Poolsche revolutie worde benoemd. In een stadje in de provincie Posen heeft eene gebeurtenis plaats gehad, welke waardig is vermeld te worden. Een inwoner had het ge rucht verspreiddat de Polen op die stad aan trokkenzich reeds in de voorstad bevonden en zich voorsteldendes nachts de inwoners te overvallen, en de Duitsche familën te vermoor den. De burgemeester, na zich overtuigd te hebben dat dit gerucht eene volstrekte onwaar heid was liet den man aanhouden en noodzaak te hem de stad te doorloopen vergezeld van verscheidene geregtsdienarenen op de hoeken van alle straten de volgende wedei-intrekking zijner woorden voor te lezen s Ik heb mij gisteren av<?:-ó vermaakt met het gerucht te versni'<’; ’.<udat een detachement kwaadwillige Polen in onze voorstad wasen de weinige Duitsche familiën in onze stad wilde vermoerden; een gerucht, hetwelk de inwo- bevreesd gemaakt heeft. Ik heb dit gedaanwant er was geen woord, waar van hetgeen ik verhaalde niet alleen heb ik geenen enkelen Pool gezienmaar ik ben in nerlijk overtuigddat onze Poolsche broeders tot eene dergelijke daad niet in Staat zijn. Ik verzoek derhalve vergiffenis aan diegenen mij ner medeburgers, aan welke ik eenige ongerust heid mogt hebben veroorzaakt. De Fransche bladen hebben allerlei onge rijmdheden over den Poolschen opstand uitge- kraaind. Een derzelve verhaalt in ernst, dat de Czaar op de eerste tijding van den opstand woedend werd, den minister van binnenlandsche zaken op het lijf viel en hem een oor bijna afbeet zijne dochter Olga alleen was in staat hem te temmen Londen, 14 Maart. Als een blijk van de deugdelijkheid der instellingen aan de werven, en van de bedrevenheid der Engelsche zeelie den wordt aangehaald dat het linieschip Bel- lerophon dezer dagen door de bemanning van de Rodney in 48 uren tijds van masten tuig en geschut is voorzien en geheel voor zeedienst uitgerust. Dr. Albert Koch vond onlangs in Alabama een kolossaal skelet van het dierdat Harlan Basilosaurus en Owen Zeuglodon genoemd heeft. De lengte bedraagt 104 voeten. Het vas te gedeelte van eenen rugwgrvel heeft 16 a 18 duimen lengte en 8 a 12 duimen diameter. De zeer verlengde kakebeenen hebben 40 snijtan den 4 hoektanden en twijfel was het dier eenen kuil nabij het huis heeft gestopt, en dat op last der justitie een onderzoek is bewerkstel ligdten gevolge waarvan het kind is gevonden, hebbende de tong buiten den mond. V LIS SINGEN, 14 Maart. Heden had alhier de plegtige uitreiking plaats van groote en klei ne zilveren en bronzen medaillesgouden tien guldenstukken en vereerende getuigschriften aan den schipper P. van der Staal den zeeloods C. van 44 ijck de kweekelir,gen van de Neder landsche loodsboot no. 8 ‘F. Naerebout E. van Bel en J. C. Smit, welke belooningen hun toegedacht waren door de Zuid-IIollandsche Maatschappij tot redding van Schipbreukelingen wegens liet reddenop den 1 December 11. der bemanning van den in zinkenden staat ver keerenden Franschen logger de Alcyon. Wij ontleenen het volgende uit de Drentsche Courant Dr. Gruber te Petersburg deelde onlangs over een door velen geloofdmaar vroeger nooit we tenschappelijk beschouwd verschijnsel, in een bekend Duitsch weekblad het volgende mede, als resultaat zijns onderzoeksAls men het uit einde van eenen draad waaraan een stukje me taal hangtin de hand houdtgeraakt weldra dit voorwerp in regelmatige slingering. Deze slingering verschilt in soort en kracht, naarge lang der wijze, waarop men de proef neemt. Die den draad vasthoudtmoet het oog gerigt houden op het metaal, daar anders, zoo het schijntgeene slingering plaats grijpt. Niet door electriciteitnoch door uitstroomende ligchaams- warmte noch door de kloppingen van het hart en der slagaderen wordt de slingering teweeg- gebragtmaar denkelijk door eene eigenaardige uit de spieren vloeijende stof, door G. bewe- gingsstof genaamd. Dr. Ali Cohen het boven staande in zijne ïïlededeelingen vermeldende wilde niet beslissen, wat x-1' van de zaak zij, maar achtte ze nader onderzoek waardig. Nu bevat het genoemde tijdschrift een’ brief van den heer J. Bonman in de Beemsterwaarin men leest: Het is niet onverschillig, hoe men den draad in de hand neemtRen boude dien tusschen duim en voorsten vinger, zoodat de duim met den nagel naar beneden zoo veel mo gelijk in horizontale rigting komtterwijl de arm geheel vrij in gelijke rigting zich uitstrekt. De slingering volgt den wil desgenendie den draad houdt; zoo lang deze niets bepaalds wil, hangt de slinger stilook schijnt het volstrekte vereischtedat het oog op het voorwerp geves tigd zij. Dat electriciteit niet de oorzaak is de zer beweging, bleek mij door dat het vrij on verschillig is, of de draad van wol, vlas, zijde of metaal is de slingering heeft evenzeer plaats met hout, steen, glas, als met ijzer, koper, zilver of eenig ander metaal. Intusschen schij- n*|zc<j1 nen de proeven met eene koperen keten waar c at aan een koperen gewigthet best te voldoen.” derezeer bezwarende diefstallen. 's Gravennage, 19 Maart. De minister Van financiën herinnertter gelegenheid van de uitgifte van nieuwe Nederlandsche munten de navolgende bepalingen voorkomende in de artikelen 10 en 11 der wet van den 18 Decem ber 1845 (Staatsblad no. 90) 1) Geene der Nederlandsche muntspeciën naar de wet van den 28 September 1816 (Staats blad no. 50) en volgende wetten geslagenwor den in ’s rijks schatkist aangenomen wanneer dezelve eenigzins gealtereerd en alzoo vervalscht, verminkt, besnoeid of uiterlijk geschonden mog- ten zijn, en zal niemand gehouden wezen dus danige gealtereerde vervalschte verminkte be snoeide of geschondene munten te ontvangen. 2) De nieuwe muntspeciënin gealtereer- den vervalschten verminkten besnoeiden of geschonden toestand aan de landskantoren wor dende aangeboden, kunnen aldaar aangehouden en na het afgeven van bewijs der aanhouding aan raden en generaalmeesteren van de munt worden opgezonden, om, na onderzoek, of, na uitspraak, dat dezelve zich werkelijk in zoo- danigen toestand bevindente worden doorge sneden en alzoo aan de aanbieders te worden terug gegeven.” Zijnde aan alle comptabelen welke eenige ontvangst voor ’s rijks schatkist doen zeer uit drukkelijk voorgeschreven om deze bepalingen met alle naauwkeurigheid en zonder eenige toe gevendheid na te leven ten aanzien van alle muntspeciën naar de wet van den 28 Sept. 1816 (Staatsblad no. 50) en volgende wetten geslagenwelke hun worden aangeboden wes halve elk en een iegelijk gewaarschuwd wordt, om, ter voorkoming van hunne schade, ook de hiervoren gemelde wettelijke bepalingen in acht te nemen. Amsterdam, 19 Maart. Het Journal de la Haye verklaart, dat het verspreidde gerucht als of er valsche papieren munt in omloop zou de zijn dat de nagemaakte munt-biljetten zoo volmaakt gelijk aan de deugdelijke zouden we zen dat zij ónmogelijk van elkander te onder scheiden zijn en dat dien ten gevolge de minis ter van financiën zou besloten hebben de uit gifte van papieren munt te staken van allen grond ontbloot is. Botterdam, 19 Maart. Op het eiland Harris is onlangs een man overleden Martin genaamd, die den ouderdom van 112 jaren had bereiktweinige dagen vóór zijnen dood was hij nog in het volkomen bezit van zijne geestver mogens, en kon hij nog eene voetreis doen van 3 uren. Toen prins Karel Eduard bij Kaap Bodel te midden der rotsen ontsnapte op het oogenblik waarop hij door een Engelsch schi p werd ver volgd dat onder bevel stond van kapitein Fer guson was Macleod Bernarybij wien Martin knecht was, verpligt eene schuilplaats te zoe ken omdat hij in geheime betrekking tot den pretendent had gestaan. Verscheidene maanden bleef Bernary in eene rotskloof aan den oever der zee verborgenen gedurende al dien tijd bragt Martindie te Meawey woonde dat is op een’ afstand van 3 uren zijnen meester da gelijks voedsel. Utrecht, 19 Maart. Indien wij wel on- derrigt zijn dan is er in de laatste dagen voor een aanzienlijk bedrag nieuw geslagene zilveren muntspeciën uit ’s rijks munt naar de Neder landsche bank gezonden bepaaldelijk stukken van 2^ gulden. Harderwijk, 20 Maart. Zekere M. II. benevens hare stiefmoeder M. J. vrouw van L. H. arbeiderwonende in de buurtschap Kier den worden beschuldigd, van het kind der eerstgenoemde te hebben vermoord. M. H. is ruim 30 en de stiefmoeder 70 jaren oud. Men verzekertdat de stiefmoeder het kind in

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1