i o Wf 1846. No. 25. Zaturdag L 28 Maart. BINNENLAND. 1 BUITENLAND. rï iiG t'or- :n dit ani ne kt,. Big Ive kvas policie h •op Sneer, 27 Maart. zijne verklaring ge- 1 T m er r« V, zaak bitter weinig sprong hoofd zakelijk Dingsdag den 10 dezer een op ian j 00 m» SQ 00 25 70 *0 80 45 75 Ófl oo 25 25 11(1 r T S Ook zeer snel alle zij- dij- ur- eru den boer. van het openbaar ministerie was ge boete. te schaf- van brand van de hoogste Men zal zich Wegens de zitting van van den eener vloeijende, vergenoegd heeft niet waarschuwing en het vervolg meer heid bij het werk bezigen. rak iar- ■bij ens •or- md ere icn oe- list liet in oe- n, •en iet tan te ar- an ;el- di- g, 1W m- ras cli en 3P- ng en tw steld. waren ten. zen wettelijke bepalingen doelom de opbrengst zekeren en te verbeteren. Breslau, 14 Maart. In de vorige week heeft alhier een voorval plaats gehaddat, zoo wel bij de protestanten als bij de rooinsch- katholijken de uiterste verontwaardiging heeft verwekt. De vorst bisschop is op eene middag wandeling door de aan den Dom gelegene voor stad grovelijk door vier studenten beleedigd; meer dan een vierde van een uur zijn zij hem, voortdurend dan eens gevolgd dan weder op zijde of vooruitgegaanzich daarbij uitdruk kingen over de kerk veroorlovendemet alle denkbeeld van voegzaamheid onbestaanbaareen maal zelfs dreven zij de onbeschoftheid zoo ver, van zich tusschen den bisschop en den hem verzeilenden domheer Forster in te dringen., om leve Ronge te roepen, De zaak werd spoe- ophelderingen mooi praatje In den gang ko en onder- toonenverscheidene personen 1 verdieping naar beneden gelaten, herinneren, dat het Z. M. den Koning behaagd heeft, zich een dergelijk werktuig aan fen hetwelk gewis bij bet ontstaan van veel nut kan zijn. ’sGravenhage, 22 Maart. Gisteren mor gen heeft een elfjarig meisje, bij gelegenheid dat hare meesteres afwezig was, zich overgege ven aan het overmatig gebruik van sterken drank in hare dronkenschap lie zij pogingen gedaan om met den band van haar voorschoot zich te worgengelukkig evenwel is men tijdig genoeg ter harer hulpe kunnen komen; een ogenblik later en zij ware het slagtoffer harer roekelooze onvoorzigtigheid geworden. ’s G R a VE N H AG e 25 Maart. Gelijk vroeger gemeld is, zijn er op den 2 Maart jl. op de Voldersgracht alhier, verwondingen gepleegd ten opzigte van twee militairen. Thans verneemt men dat de fuselier door den heer regter-com- missaris hij de arrondissements-regtbank alhier is gehoord, en dat de korporaal het hospitaal nog niet kon verlaten om zijne verklaring voor dien regter af te leggen. Dezer dagen zijn afgewezen de verzoeken om gratie van A. Reis, schipper te Aalzum, en II. Zandbergen, schipper te Oosterwieruniver oordeeld bij vonnissen der arrondissements-regt bank te Leeuwarden van 11 en 27 December 11. tot drie dagen gevangenisstraf, ter zake van het in lading leggen hunner schepen tot vervoer der zich aanmeldende personen ter benadeeling der bestaande beurt- en veerschepen. Amsterdam, 25 Maart. Bij de gevallen van hondsdolheid, welke zich dezer dagen heb ben voorgedaan, kan het welligt belangrijk zijn aan eene genezing van de watervrees te doen herinnerenwelke in het jaar 1823in het ho tel Dieu te Parijs plaats vond. Het was op eenen maandag in October van dat jaardat zekere bakker in' dat hospitaal werd gebragt, die verscheidene toevallen had ge had waarvan een stads geneesheer geene ver klaring had kunnen geven. Dingsdag ochtend erkende Dr. Gaillard geneesheer van het éta blissement, dat er dolheid plaats vond, welke, na eenige uren tot eenen zeer hoogen graad klom; de razernij, de begeerte om te bijten, het schreeuwen en de afkeer van alle vocht stegen ten top. Men beproefde herhaalde ader latingen doch zonder vruchten men schreef den lijder geene twee uren levens meer toe. Dr. Caillard, wetende, dat Dr. Magendie zich onledig had gehouden met navorschingenbe treffende de watervrees, liet denzelven verzoe ken zijne zorgen aan den ongelukkige te wij den. Zonder tijdverlies voldeed deze aan dat verzoek en gebruik makende van zijne onder vinding, bij vroegere proefnemingen verkregen spoot hij, met behulp der kweekelingen van het hospitaal ongeveer eene pint bloedwarm water in eene ader van den arm. Dezewegens de verschrikkelijke stuipen van den lijder, hoogst moeijelijke bewerking had de gelukkigste uit komst. Een half uur na de inspuiting herkreeg de zieke zijne verstandelijke vermogens; de stui pen en de lust om te bijlen hielden ophij kon drinken, en alle kenteekenen dfer watervrees verdwenen, tot niet geringe verbazing der om standers. Weinige dagen later was de herstel ling volkomen. T r e l 25 Maart. stond voor de regtbank te Deventer teregt eenvoudig boer uit Rijssen beschuldigd van nieuwjaarsdag ongeregeldheden te hebben bega; tegen den rijks-ontvanger aldaar. De heer pro cureur Mr. II. W. Jordens die anders gewoon lijk de administratie of ambtenaren met zijne talenten dienttrad hier als verdediger van den beschuldigde op en kweet zich van zijne taak meesterlijk. Hij trachtte aan te toonendat de zaak bitter weinig om het lijf had en de oor sprong hoofdzakelijk aan de overdrevene vrees achtigheid (hazennatuur?) van den heer ontvan ger moest toegeschreven worden. De beschuldigde was namelijk in eenen eenig- zins benevelden toestand niet vreemd op nieuwjaarsdag ten huize van den ontvanger gekomen om te feliciteren met het feest van den dagen had bij die gelegenheid uit ge zegden van mevrouw en hare dochters, meeuen te moeten opmaken dat men hem hield voor den man die den vorigen avond de huisdeur beteerd had. Hij keerde hierop terugom deswege te vragen doch met een scheepten de dames hem af. mendeontmoet hij den ontvanger houdt ook dezen over de beschuldiging terwijl hij eene pistool voor den dag haalde waarmede hij zoo even een vreugdeschot gedaan had. Op dit vreesselijk gezigt zou de ontvanger zoo erg ontsteld zijn geworden dat hij alles bij clkan- dei’ schreeuwdeblaauw om den mond werd en men van alle kanten toeschoot. Ook een klerk was ter adsistentie aangesneldhielp den boer uit de deur schuivenen werd buiten door denzelven meêgesleept. Mevrouw zond haren heer liefste uitom den klerk te ontzetten. Bij deze gelegenheid ontving heer liefste een paar oorvegen van De eisch vangenis en Jl. dingsdag is de beschuldigde gecondemneerd om eene maand te brommen en ƒ8 op te dok ken behalve de kostenzijnde het minimum der bedreigde straf. Zwolle, 23 Maart. Het is onze lukt een der wezensdie zich met het verlei den der zorgelooze jeugd bezig houdendoor genoegzame aanwijzingen, in handen der justi tie te leveren. Zekere vrouw R. bekend van een zoogenaamd stil huis te houdenis in den nacht van zaturdag op zondag in verzekerde be waring gebragt. Goes, 22 Maart. Bij de berigtenwegens het zeldzame zoo vroeg in het jaar wederkeeren der ooijevaars van deze en gene plaats vermeld kan men als nog grootere bijzonderheid voegen dat op eene hofstede tusschen Meliskerke en Zoutelande (eiland Walcheren) zich geduren de den geheeleu winter een ooijevaar heeft op gehouden slechts nu en danbij de grootste koude, zich tusschen liet zaadstroo verbergende. Maastricht, 20 Maart. De arrondisse- ments-regtbank ter dezer stede heeft hedenbij onderscheidene vonnissen, veroordeelingen tot geldboete, ieder van f 1uitgesproken tegen een aantal ambtenaren van den burgerlijken stand in dit arrondissement, ter zake van overtredin gen door dezelven in den jare 1844 begaan, we gens het niet behoorlijk houden, afsluiten of tij dig ter griffie overbrengen der registers. Uit ee ne circulaire aan die ambtenaren door den offi cier van justitie gerigt, en de inlichtingen aan de regtbank gegeven, is liet gebleken, dat de opneming van meer dan 300 registers van den burgerlijken stand over gezegd jaar 1844, aan leiding heeft gegeven tot éénentachtig ver schillende aanmerkingenwelke ieder afzonder lijk eene overtreding daarstellenen dat geen enkel dier registers daarvan vrij was gebleven terwijl echter voor dit jaar alleen vervolgd zijn geworden de overtredingendie aan eene straf bare nalatigheid moeten toegeschreven worden en men zich omtrent andere welke veelal het gevolg zijn van onwetendheid en onbedrevenheid uit de invoering eener nieuwe wetgeving voort- eene ernstige aanbeveling te doenom in oplettenheid en naauwkeurig- van den burgerlijken stand te de Tweede Kamer der Staten-generaal 23 Maart leest men De heer van Heemstra onderzoekt de verschil lende wetten, die sedert 1819 hier te lande no pens den suiker-accijns achtervolgens zijn vastge- De wet van 1819 en de latere wetten inderdaad niets anders dan belastingswet- Naar mate van de veranderingenin de- tak van industrie ontstaan, werden ook de gewijzigd, altijd met het van den accijns te ver- De wet van 1819 be vatte j uiste grondslagendaartoe behoort men terug te keeren. Zij waren deze; 1°. stijving van de schatkist; en 2°. het verleenen van eene ma tige bescherming aan dezen belangrijken tak van nijverheid. Op zich zelve is reeds elke bescher ming onnatuurlijk, en dezelve wordt alleen ge wettigd dooi- bijzondere omstandigheden. Maar hier werd de premie allengs boven mate opge voerd en dit tracht men bij het ontwerp te be stendigen. Uit eene becijferingdoor den spre ker voorgedragenblijktdat van de 3 millioe- nen guldensdie voor deze belasting worden ontvangende schatkist slechts 1 daarvan ver krijgt. Deze voordragt komtzijns inziensal- zoo niet overeen met de beginselen, die naar zijne meening hier ten grondslag moeten liggen zij strijdt met de beginselen eener goede ac- cijns-wet en met de matige bescherming, die men aan de nijverheid soms kan verzekeren zij strijdt met de beginselen eener goede staathuishoudkun de; zij strekt alleen, om enkele fabrijkanten ge noegen te geven. Hij stemt tegen het ontwerp. De breede kerkeraad der Nederd. herv. gemeente te bot terdam vraagt, in een adres aan de Tweede Kamer, de ver werping van liet wetsontwerp op de ondersteuning van behoef tige!) als aanrandende kerkefijke regten en vrijheden die ver heven zijn boven besluiten van den sla.it. De diaconiën (zegt de kerkeraad), die in bet ontwerp worden opgenomenzijn ge heel van kerkdijken aard. Dagteekenende uit de eerste dagen der Christelijke kerk, hebben zij gedurende de 18 eeuwen des Christendoms haar bestaan gehandhaafden hare krachthaar leven ontleend aan de kerkdie haar te voorschijn riepzij zijn te beschouwen als bijzondere instellingen van liefdadigheid. Ook de oorsprong harer fondsen komt hierbij in aanmerking door de leden der gemeente in hare godsdienstige zamenkom- sten als liefdegaven uitgereiktof door vrijwillige schenkingen en erfmakingen verkregenzijn die fondsen uitsluitend de ei gendom der gemeente, enkel bestemd Óm de belioiflige leden der gemeente hulp te Verschaffen. Als Chrittelijke handreiking beschouwd, mogen zij niet ter ondersteuning gebruikt worden daar waar het kerkbestuur overeenkomstig den gi est des Chris tendoms geene vrijheid tot bedoeling geeft. Aan dat kerkbe stuur, hetwelk de gemeente vertegenwoordigt, zijn de diaco niën verantwoording en gehoorzaamheid schuldig. Eindelijk kan eene verpligte bcdeeling door den Staat aan de diaconiën niet worden opgelegd het diaconaal beginsel laat geene verpligte bedoeling toe van kerkdijk standpunt beschouwd zijn er per sonenaan wie, en omstandigheden, waarin uit de kerkelijke fondsen geene bedeeling mag gegeven worden. Op alle kerke lijke besluiten en reglementen moet .ór derzelver invoering de toestemming der Regering verkrege- worden maar daaruit volgt nietdat de Regering wetten cu L r.1iingen kan aanbieden die inbreuk maken óp het regt en de vrijheid der diaconiën.” Wij vernemen het volgende: Den 15 Maart wierp eene koe van het vierde kalf te Andel (Groningen) drie kalveren, welke gevolgd wer den door een •buiger d. i. een vormlooze ron de, met haar bezette vleeschklomp ter grootte eener vuist. De twee eerstge worpen kalveren waren volvormd en levenddoch het derde was minder ontwikkeld en scheen reeds eenigen tijd in het moederlijf dood geweest te zijn. Daal de zuiger niets is dan eene door gebrek aan vormkracht niet ontwikkelde vruchtis dit een voorbeeld van eene buitengewone vruchtbaar heid. ’sGravenhage, 21 Maart. Heden zijner in de Hoogstraat en op dc dagelijksche groen markt in tegenwoordigheid van een talrijk pu bliek door den majoor Ke sfels uitvinder van het werktuig de Redder (Ze Sauveur)open bare proeven met hetzelve genomen. Men weet dat het strektom bij het ontstaan van brand personen en goederen te kunnen behouden. Een ieder was tevreden over de vlugheiddie de werklieden aan den dag legden over de stout heid, waarmede zij langs den buitengewoon hoo gen ladder tot de bovenste sport klommen. nu, gelijk vroeger, werd het werktuig opgerigtaangewend en gekeerd naai den waar men dit verlangde. Er werdenom den aard der bewerking te ^oAp

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1