1846. B I 1 a r- j le BINNENLAND. Q e n x_ I 1 i BUITENLAND. T e 9 k r- e s e e lT 1- >r e- et st i, EIN, .40, kker uur ii re- edere .60 .00 :.75 .15 1.40 !.85 1.65 !.00 1.70 >.50 !.00 1.00 I. 25 J. 25 5.00 r- 60. 224 naauwkeurig van de be en wel in Boomen Wethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van dev>elven1 MA GA. weneel en Bart Muddeknechts van B. Luiter te Lekkerkerk met eenen hoogaars, visch aan den Moerdijk gebragt hebbendesloegen op hun ne terugreis, door den hevigen wind en het hol le water, met hun vaartuig om; doch daar bei den zich aan het vaartuig vastgeklemd hielden is het de equipagie der stoomboot Wilhelmina varende tusschen den Moerdijk en Willemsdorp zijnde schipper A. Klein, Christ, de Korvet, L. den RooijenJ. II. Meijer en B. van der Sluis door het aanwenden van groote bedaard heid en voorzigtigheidmogen gelukken de beide bovengenoemde personen met de sloep te redden, en tegelijk het vaartuigje, met de stoom boot, in de Moerdijksche haven te slepen. De geredden zijn bij den kastelein M. van Lom- mel opgenomen en van het noodige voorzien geworden. Kampen, 25 Maart. Gisteren namiddag om streeks 4 uur barstte hier boven de stad eene hagelbui los verzeld van eenen zwaren don derslag welke eenen molenaarsknecht van den heer Schippers zoodanig trof, dat deze daar door geheel en al verlamd is van andere on gelukken heeft men niets vernomen. Deze man, die eene vrouw en vier kinderen heeften door dit ongeval onmogelijk met handen-arbeid den kost meer voor hen kan verdienenbevindt zich in eenen beklagenswaardigen toestand. Groningen, 25 Maart. Als eene bijzon derheid kan worden aangemerktdat de thans te Niehove, in het Westerkwartier, staande pre dikant Ningo Nienhuis Sinninghedie aldaar sedert 5 Januarij 1783 staat, in ruim negentig- jarigen ouderdom nog onafgebroken zijne gehee- le dienst waarneemt, en de oudste der 1550 in dienst zijnde Nederduitsche Hervormde predi kanten is. GRONINGEN, 26 Maart. in de vorige weck is hier ter stede een gruwelijk feit bedreven. De persoon Pietro Toninigeboortig van Mode na, oud omstreeks 25 jaren stond sedert eeni- ge tijd in betrekking met den heer N. Mertens gips-beeldgieterwonende in den Krom-elboog alhierten einde voor eigene rekening beelden bij de huizen rond te venten. Te dezer zake begaf hij zich somtijds ook naar de dorpen ten platten lande. Den 19 dezer zoude hij zich weder op reis begevenen had ook werkelijk reeds een weinig vóór zes uur ’s morgens het huis van den heer Mertensbij wien hij kost en inwoning had wanneer hij hier ter stede ver wijlde verlatentoen hij kort daarna in het zelve terug keerde uit hoofde hij zoo als hij voorgaf, zijne geldbeurs had vergeten en alzoo de kosten der reis niet konde betalen. Op voorstel van de jufvrouw Mertenswerd nu besloten, dat hij eerst door een ontbijt zich zoude verkwikkenen alsdandewijl nu reeds de schuit was vertrokkende reis voorbands te voet aannemen. Maar terwijl hij zich aan den haard had nedergezet en de jufvrouw daaraan bezig was met het gereedmaken der koffijgrijpt Tonini eensklaps eenen hamer en geeft haar daarmede niet minder dan drie slagen op het hoofdten gevolge waarvan zij bewusteloos en in haar bloed badende nederzeeg. Weder eenig- zins tot zich zelve gekomen en daarop zich ter achterdeure uit om hulp wendende tot ha re bnren is de onverlaat inmiddels tot het ver trek doorgedrongenwaar de heer Mertens nog te bed lagen waar hij wistdat de goederen van waarde zich bevonden. Vermits echter op het hulpgeschrei van de mishandelde de buren dadelijk kwamen toeschieten is hij niet tot zijn vermoedelijk doel kunnen geraken, en heeft al zoo dadelijk de vlugt genomen. Door de ijve rige pogingen der policie is hij echter reeds maandag jl. te Appingedam in hechtenis geno men. Gelukkig is de jufvrouw thans weder in zoo verre herstelddat er hoop bestaatdat de ondergane mishandeling bij haar geene nood lottige gevolgen zal achterlaten. Sneek, 31 Maart. Alhier is thans het ge rucht in omloopen wordt als waarheid ver haald dat de longziekte zich vertoond heeft bij het rundvee op eene boereplaatsdoor de er ven van Kornelis Uilkes bewoond, in den om trek van Bies, in Gaasterland. Diensvolgens zoude op heden de geheele stalbestaande on geveer uit 40 runderen, oud en jong, op last der bevoegde autoriteit, worden afgemaakt. ’sGravenhage, 25 Maart. Bij een konink lijk besluit van gisteren, zijn, te rekenen van den 19 April eerstkomende, buiten koers ge- i van drie gulden en tien schel- van twee gulden; zullen- dingsdag den 14 tot en met zaturdag maandag den 20 en aan de gewone kanto- gelegenheid tot inwisseling dier oude spe- getuchtigd. Men zegt, dat zij bij hoopen in de Weichsel geworpen zijn. Ook heeft de Russi sche generaal een’ prijs bepaald voor iederen Gal- licischen boerwelke men zou meester worden. De Poolsche grensboeren wilden ook het voor- deelige voorbeeld der Gallicische tegen de ede len navolgen. Zoo bragten sommigen hunner eenen landeige naar en zijnen zoon uit Miacho gekneveld voor den Russischen generaal. Deze liet “ie gevan genen aanstonds in vrijheid stellenen aan de boeren eene dragt slagen met den knoet toedie nen.Welke gruwelen door de boeren in Ga Hi de gepleegd zijn, komt dagelijks meer in het licht. De haren rijzen te berge wanneer men Gallicische boerinnen met een kanibaalsch genoe gen hoort verhalenhoe hare mannen de edel lieden behandeld hebben. Vele Gallicische boeren bieden hier snoeren paarlen gouden horologiën fijn porselein en andere kostbare voorwerpen ten verkoop aan alles door hen geroofden zonder dat zij zich daarover schamen. In Gallicie zelf heeft de re gering een onderzoek bij de landlieden bevolen ten einde hun dergelijke geroofde voorwerpen af te nemem. Van alle kanten wordt de kloek moedige verdediging van het grafelijk slot te Dsikow bewonderd. In hetzelve bevond zich de graaf met zijne 17 bedienden, toen het boe ren roofgespuis naderde. Het slot werd zoo spoedig mogelijk in weerbaren staat gebragt waarop deze 18 personen zich drie dagen lang tegen de aanrukkende boeren verdedigden tot dat deze moesten aftrekken. Den 21 werden vooi’ de hoofwacht te Krakau daarwaar Vroe ger de kanonnen stonden twee groote hauwit- sers geplant. De overige militaire maatregelen zijn nog altijd dezelfdeen men weet niet wanneer deze toestand een einde nemen zal. Uit Hongarije, 20 Maart. De geschiede nis van den advokaat Büky von Felsöbük te Presburg die sedert eenigen tijd met eerbewij- zingen van allerlei soort als wordt overladen verwekt groot opzien. De advokaat is een jong menschvan adelijke geboortedie nog kort geleden met alle zorgen des levens te worstelen hadmaar nu plotseling een welgezeten man geworden isen tot verwondering zijner me deburgers eene menigte Fransche, Duitsche en Italiaansche ridderordes draagt. Deze zeldzame onderscheiding verwekt natuurlijk groot opzien men verklaart de oorzaak daarvan volgenderwij- ze: Bij het ten uitvoei- leggen van een testa ment kwam de heer Büky toevallig in het be zit eener kist met oude bestovene papieren. Nie mand stelde er eenig belang in en dezelve werd derhalve gaarne aan hem overgelaten. Hij doorsnuffelde de papieren en vond tot zijne groote verbazing eene politieke correspondentie, waaraan de tegenwoordige tijdsomstandigheden eene bijna nog lioogere belangrijkheid bijzetten. Die kist was afkomstig van den magtigen con tra - revolutionairen Oostenrykschen minister von Thugntbekend door zijne stoutheid in het ontwerpen van plannen en derzelver uitvoering tot eiken prijs: een volkomen westersch vizier, en die te Presburg overleed. Dit is alles wat men zeker weet; het overige wordt gegist. Men heeft dan ook reden om te gelooven dat die papieren eene hoogst belangrijke corresponden tie bevatten tusschen den hertog van Orleans (Philippe Egalité) en Thugutter bewerking van eene contra-revolutiewelke echter niet tot stand kwam daar het hoofd des eersten onder de guillotine viel. Ook andere hoven schijnen in meerderen of minderen graad hierin betrok ken te zijn. De onderscheidingen, die den heer Büky ten deel zijn gevallen schijnen derhalve het loon te zijn van diplomatieke stilzwijgend heid want de papieren moeten reeds lang over geleverd zijn in handen der belanghebbenden. Die gelukkige, welke de vereischte 16 voorva deren en kwartieren niet kon aantoonenis des niettemin verheven tot K. K. kamerheer. Wat moet men daarvan denken? Onlangs ontving hij van den prins Joinville eenen prachtigen met edelgesteenten versierden sabel, en hij schijnt den hoogsten trap der eerbewijzingen nog niet beklommen te hebben. W ie weetwat hem ten dezen opzigte nog te wachten staat 1 Men kan zich ligtelijk verbeeldendat dit voorval in Presburg de grootste verwondering heeft doen ontstaanhonderde geruchten zijn dienaangaan- Frankfort, 26 Maart. Men schrijft uit Krakau, dd. 21 Maart, aan de D. A. Z. als volgt: De Gallicische boerendie eenen aanval in het koningrijk Polen gewaagd hebben, zijn door de Russische troepenwelke uit het gebied van Krakau tegen hen waren afgezonden geweldig 11. zondag op maandag het Stads-Waterkantoor i straat iet wa- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEKmet leedwezen vernomen heb bende dat sommige kwaadwilligen zich schuldig maken aan het schenden van Boomen en Plant soenhebben goedgevondenbij vernieuwing, k door afkondiging* en aanplakkingde Ingezete nen te herinneren aan de Publicatie van den 14 April 1843, zijnde van den volgenden inhoud: Burgemeester en Wethouders van de Stad nSlVEEK, maatregelen willende nemen ter bete nre handhaving van de Policie-verordeningen in het algemeen en ter bewaring van het nieu- n we Plantsoen op het Kerkhof en de Stads Wal in het bijzondergelasten door deze de com- miesen van de plaatselijke belastingen alle ge- emploijeerden aan de Stads waag, de graan- werkersde turfdragers en metersbenevens de ratelwachtsom opzettelijk en te waken tegen alle overtredingen staande wetten en verordeningen het bijzonder tegen het schenden van en vernielen van Plantsoenen elke overtre- nding, zonder eenige oogluiking, ter kennis te brengen van den Commissaris van Policieom proces-verbaal te doen opmakenten einde de overtreders worden vervolgdovereenkom- stig de wet. En daar het ons verlangen isdat hieraan stipt worde voldaan zullen de bovengenoem- de beambten bij nalatigheid zelven in hun- ne betrekking worden geschorst, of wel daar- uit ontzetal naar mate van omstandigheden. En zal afschrift dezerten fine van mede- deeling aan de genoemde beambtenworden gezonden aan den Hoofd-commies der plaatse- lijke belastingen, den Waagmeester, den Graan- meter den Kapitein van de turfdragers en den Commissaris van Policie en bovendien worden wafgekondigd en aangeplakt.” Sneek den 28 Maart 1846. Burgemeester en steld de stukken lingenalsmede die de van den 18 April, alsmede op dingsdag den 21 April, ren, L ciën worden gegeven. Amsterdam, 28 Maart. Jongstleden don derdag avond, omstreeks ten 7 ureis Jan Hen drik Melchershuisknecht van den heer C. Lantz op de Heerengracht bij de Reguliersgrachtdoor eene glazen deur gevallen waardoor hij eene diepe wonde in den hals bekwam die onmid- delijk zijnen dood ten gevolge heeft gehad de 1IH. chirurgijns Schumer en Vollenhoven en de apoth. Adama hebben nog alle pogingen aan gewend, om den ongelukkige in het leven te be houden doch te vergeefs. In den nacht van is de kommandeur van 1 de heer H. C.door twee personen op aangevallen, die hem mishandeld en in h ter geworpen hebben. Nadat hij door ter hul- pe toegesnelde personen gered was, bleek het, dat hem eene rib gebroken en hij ernstig ge kneusd was. Willemsdorp, 26 Maart. Heden morgen omstreeks elf uur deed zich weder een schrik kelijk schouwspel op de personen Wouter Ou-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1