NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1846. Zaturdag den April» scha- tucht- ’4 3, 25, 10, 2, 1, vein BINNENLAND. BUITENLAND. eene >4 <>n goed circulatie-middel '4 '1 ’A koesteren ederland- 5, .70 .10 .90 .30 .55 00 P.O 10 85 50 00 00 25 50 00 De lieer Noecon- natuurlijke historie Galataserai en het zilvergeld 55 deelen koper. die zelfde dagteekeningno. aan meergemelde arrondisse- tafiels inel ogen oep, ira twee Ook s de dien d af- was- mnt on- ge- is, 1OU- bra- iaal- van keu- mde ,aad aak- aar- :em-, au- n of ver. van het nne een laai ind oen ge- oot de 'igd de zoo i en len tig- dat >en rkc 'n net mi- wi"tjes. tluiz. 722 364« 500 500 ietigd. N, O, ter ir; re- ere vijf guldenstuk zilveren 2j guldenstuk 1 y 25 een!-stuk 10 5 nemen; na hun vertrek eerstontdekte inert den diefstal. De paraplui werd door hen dadelyk alhier verkochtalsmede de halsketing hij zeke ren goudsmid/ Niettegenstaande de onnaauwkeu- rige signalementen zijn de daders evenwel ont dekt en in hechtenis genomen een hunner is vroeger reeds wegens diefstal veroordeeld gewor den de ander heeft den diefstal gepleegd of helpen plegen 1 nadat hij daags te voren zijnen vader ten grave had gebragt. Men verzekert dat het bij nader onderzoek gebleken isdat de aangehoudenen zich ook nog aan andere dief stallen, zoo hier ter stede als elders, hebben schuldig gemaakt. Assen, 29 Maart. Er heeft hier door on- voorzigtigheid een treurig voorval plaats gehad. Een vader met zijne dochter waren bezig een zwaren boomstam om te bakken ofschoon de boom op het punt stond van te vallen bleven zij nogtans in de nabijheid van denzelven staan met dat ongelukkig gevolg, dat de boom op het meisje viel. Daar regterbeen is gebrokenhaar aangezigt was zeer gezwollen maar de schedel volgens geneeskundig onderzoek onbegeerd ge bleven zoodat er hoop Op behoud van leven is. Frankfort, 27 Maart. Naar luid van brie* ven uit Berlijn zou onder de Pruissische mili tairen, die tot de expeditie naar Krakau gebruikt zijnvooral onder de officieren eene groote ontevredenheid tegen de Russen heerschen wel- ke mede den vrijstaat hebben bezet. He* moet ook eenigzins verwondering baren dat men van wege Rusland niet alleen reguliere troepen maar ook woeste barbaarsehe horden in Krakau ge bezigd en aan dezelve te veel speelruimte gela ten heeftwaarvan natuurlijk onaangename bot singen met de streng gedisciplineerde troepen? der twee andere mogendheden het gevolg moes ten zijn. Volgens een berigt van de Poolsche gren zen zou de Russische regering de ten uitvoer legging der bekende maatregelen tegen de Joden tot welker verzachting sir Moses Montefiore naar St. Petersburg is vertrokkenvoor vier jaren hebben uitgesteld. Frankfort, 28 Maart. De nieuwste be-» rigten uit Turkije zeggen dat een vreesselijke storm de stad Philippopoli grootendeel» heeft verwoest; binnen weinig tijds waren 700 win kels of kramen, twee moskeen en I40 der fraai ste woonhuizen vernield de schade wordt op niet minder dan 40 millioeu piasters begroot. De verslagenheid is algemeen. Frankfort, 28 Maart, servator bij het kabinet van bij de medische school van Galataseraieen Duit- scher, had zich naar Jenischehir begeven, om daar onderzoek te doen naar den bekenden man- na-regcn in die streken. Volgens hem zou de ze stof aan zekere plant, eene soort van Sica- riaharen oorsprong verschuldigd zijn. Deze plant namelijk bloeit in de lente verwelkt spoe dig geheel en laat niets dan bolletje»achter, die slechts even met aarde bedekt zijn. Door eenen sterken regen was deze dunne laag aarde weggc- spoeld waardoor de bolletjes dezer in die stre ken veelvuldig voorkomende, plant bloot kwa men te liggen. Frankfort, 29 Afaart. liet aantal van de thans voor de regtbank gestelde personen ter zake van deelneming in de zamenzwering zal in Gallicie alleennagenoeg 2,000 beloopen. Omstreeks 50 zendelingen van buitenlandsche Polen-comité’s zijn in Gallicie, deels gedood, deels gevangen genomen. Berlijn, 26 Maart. Van goederhand ver neemt men, dat de II. Vader aan den bisschop van Kulm eenen brief heeft gezondenwaarin Z. II. zijn smartgevoel te kennen geeft, wegens de in Pruissens oostelijke deelen aangestookte za menzwering, en zijne vrees openbaart, dat de katholijke godsdienst daarbij tot voorwendsel wa llet gehalte 9 0 0 I 0 0 0 5 gen dat goud en uit 945 deelen fijn zilver Buitendien blijkt uit de hierboven aangegevene gewigtendat 100 gulden van elke zilveren geldspecie, naauwkeurig een Ned.j)ond wegen, en dat dus bij de wet de waarde van een pond fijn zilver op 105,82s nieuwe guldens is aange nomen geworden. Het remedie of het verschil tusschen het be paalde gehalte en gewigt en debij de fabrica tie toegestane, kleine variatie, is zeer gering, en zelfs minderdan in de meeste staten van Europa. Naar wij vernemen geschiedt de ver vaardiging met de meeste zorg, is dezelve in alle opzigten onder een streng opzigt geplaatst, en zijn daardoor aan de natie de meest mogelij ke waarborgen voor een goed circulatie-middel verzekerd. Nog vermeenen wij te moeten opmerken.dat, om het decimaal stelsel te behouden voortaan de zakken met 2i, 1 en guldens niet meer 600 maar slechts 500 guldens zullen bevatten. Hoezeer men bezig is, om de munt te Utrecht zoodanig uit te breiden, dat dezelve binnen kort het vermogen om 25 millioen jaarlijks te ver vaardigen zal bezitten zoo gaat men echter ijverig met het aanmunten voort, en werd thans reeds ongeveer de helft der hierboven gemelde hoeveelheid afgeleverd. Alle overige munten zullen worden van het goudgeld bedraagt steeds dat van liet zilver 190-ff50 dat wil zeg- een goudstuk bestaat uit 900 deelen 100 deelen koper en ’sGravenhage, 29 Maart. Z. Exc. de mi nister van financiën heeft, bij resolutie van den 18den Maart 11.no. 21eenige voorschriften gegeven tot regeling der beschrijving voor de personele belasting, voor h- t .dienstjaar |846 en 1847. Deswege is aan de arrondissements-direc- teurs der directe belastingenin- en uitgaande regten en accijnsenonder anderen te kennen gegevendat voor opgemelde dienst de navol gende opcenten zullen behooren te worden ge heven te weten20 voor het rijk6 voor de provincie, 7 voor de gemeenten, benevens zoo vele buitengewone opcenten van bijzondere ob jecten, afloopende termijnen enz., als bij ko ninklijke besluiten voor sommige localiteiten zijn bepaald. Bij resolutie van 22heeft Z. Exc. ments-directeurs eenige voorschriften gegeven tot regeling der beschrijving voor het regt van pa tent. voor evengenoemd dienstjaaren hun dien aangaande o. a. te kennen gegeven dat voor de dienst 1846 en 47 op het patentregt zullen be hooren te worden geheven 28 opcenten ten be hoeve van het rijk, terwijl op de patentzegels 38 opcenten, mede ten behoeve van het rijk, zullen moeten worden geheven. Een dagblad begroot het bedrag der door het rijk ingewisselde oude dubbeltjes, op waarde van negentien tonnen gouds. L E ij D E N27 Maart. De Leijdsche Courant terugkomende op het ongelukkige voorval met de van honger omgekomene vrouwdeelt als een bewijs dat ook vroeger wel eens eene ach teloosheid van dien aard begaan werd het vol gende mede Het gebeurde dan in het jaar der Bataafsche vrijheid 1796 dat bij het onderzoek naar het gedrag der gevangenen op ’s Gravenstein jaar lijks door het comité van justitie gedaan wor dende eene vrouw werd voorgebragtin het crimineel klagtboek geheel onbekend. De cipier gevraagd zijnde wanneer en waarvoor die vrouw was gedetineerd antwoordde er niets anders van te weten, dan dat, ruim één jaar geleden, die vrouw op last van den burger Van der Aar, lid van het comité van veiligheidin ’s Gra venstein geplaatst w asen hij er sedert niets van vernomen had; de burger Van der Aar, daarover onderhouden zijnde verklaarde er zich niets meer van te herinneren; waarschijnlijk bad zij oranje gedragen of eenigeu anderen dergelijken gruwel bedreven. Vlet eene berisping en ver maning van het nooit weer te doen werd zij ontslagen; gelukkig dat de vrouw niet vroeg: wat zij nooit weer doen mogt U t recht, 30 Maart. Heden ochtend in den vroegen morgen heeft zich de heer II.Iloog- duitscher van geboorteen student in de theo logie aan deze hoogeschoolop eene allezins verschrikkelijke wijze van liet leven beroofd. Na zich eerst met een mes verscheidene wonden te hebben toegebragtis hij eindelijkin eenen staat van volstrekte naaktheid, van de tweede verdie ping uit het raam gesprongen, en erg verwond op straat nedergekomen zijndeis hij dadelijk in het water gesprongen waaruit hij wel is ge reddoch zonder dat het, door de in de werk gestelde pogingen, is mogen gelukken, hem in het leven te behouden. De overledene was iemand van groote bekwaam heden en diepe grondige studie. Wijsbegeerte maakte een groot deel daarvan uit. Zinsverbijs tering schijnt de oorzaak te zijn van de daad waardoor bij een einde aan zijn leven maakte. Delft, 30 Maart. In deze stad werd inde voorgaande week eene behendige diefstal gepleegd door twee personen bij gelegenheid dat een der bewoners van deze stad eene onderdeur had laten openstaan. Een der boosdoeners zocht dadelijk de bewoners die zich in de huishoud kamer bevondenophun naar zekeren naam vragende de andere bad daardoor middelerwijl gelegenheid, in eene suite, uit een meubelstuk, door middel van het opentrekken eener onge- slotene lade, een halssierraad met gouden slot en eene paraplui uit de tweede kamer weg te Sn eek, 3 April. Eenigen tijd geledenheeft alhier eene instructie plaats gehad tegen zekere Crisie Marcus Turksma en Isaac Markus Turks- maals beschuldigd van het afleggen van eenen valschen eed, ten behoeve van eenen beklaag de, dewelke teregt stond voor de correctionele regtbank alhier. Men berigt ons, dat deze bei de delinquentenbij arrest van het provinciaal geregtshof van Friesland, van den 31 Maart jl., zijn veroordeeld geworden tot eene tuchthuis straf, voor den tijd van vijf jaren. Dien zelfden dag moet ook zekere Cornells Kasdorp-, van Bolsward, ter zake van erge ver wonding voorbedachtelijk gepleegdveroordeeld zijn geworden tot tepronkstelling op een votgedurende een kwartier uursen huisstraf, voor den tijd van vijf jaren. Het gerucht omtrent de longziekte bij eene stal runderen in Gaasterlandwaarvan wij in het voorgaand nommer dezer Courant melding hebben gemaaktheeft zich bevestigden 39 a 40 runderen zijn op den 1 April werkelijk afgemaakt. Bij gelegenheid van het in omloop bren gen der nieuwe muntspecie waaromtrent som migen misschien verkeerde begrippen koesteren ontleenen wij het volgende uit den Nederland- schen Stoomposl Door de wet van 1839 is de dubbelde stand aard aangenomen en als de eenheid van ons muntstelsel vastgesteld. De. Nederlandsche guldenwegende 10 wigt- jes, van eene gehalte van 935 duizendste fijn zilver, of het tiende gedeelte van het gouden tiengulden-stukwegende 6,729 wigtjes en heb bende eene gehalte van 900 duizendste. De gul den heeft dus eene waarde van 9,450 wigtjes fijn zilver, of van 0,605,610 wigtjes fijn goud, en hieruit vloeit dus voort, dat de verhouding tusschen de waarde van het zilver en die van het goud volgens de wet is bepaald op 115,6. Die standpenningen die bij ons nieuw munt- sjstema worden vastgesteld, zijn: liet gouden tiengulden-stukwegende 6

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1