NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I I 5 1846. Woensdag den 8 April. I t- eP *ik de ro 10 pv»*. tier ieid BINNENLAND. platen •is. BUITENLAND. liet 5 reeds 61 achtereen volgende jaren bij ge- l 1 te ne en i5. 3 fde ver- arron- den me •!i- an B I, l, r’r rel- 'F, •e 10 JO 50 10 10 10 <5 >0 10 10 !5 ;o )0 fse- hip LUS- van be- itas lad ene te op- Frankfort, 30 Maart. Nog in den loop van dit jaar zal in het koningrijk Griekenland eene vrije Duitsche Koloniein eene zeer ge zonde fraaije en vruchtbare streek van den kreits Argos-Korinthe gevestigd worden. Naar men wilzou de Grieksche regering aan dit plan hare bijzondere bescherming hebben toe gezegd. Zijdie leden van deze kolonie wen- sclien te worden moeten ten minste een vrij beschikbaar vermogen van 1000 daalders bezit ten. Volgens de mededeeling van eenen land bouwer bij Euskirchen heeft men reeds in deze dagen dus eene maand vroeger dan gewoonlijk eene volwassene korenair gevonden. Te Gent in België heeft men reeds aspersies van den kon den grond op de markt te koop aangeboden. Trier, 29 Maart. Men schrijft uit Jeruza lemdd. Ifi JwiuarijWi it XL-?. fï. I-f-g.: HeJL misgewas van het afgeloopen jaar, dat in de Europesche landen door den overvloedigen regen is veroorzaaktwas in ons land het gevolg van eene buitengewone droogte. De vroege en spade regen, van welken, gelijk men weet, de vruchtbaarheid van het jaar afhangt, was zoo gering, dat de regenbakken, die deels tot be watering van den bodem gebruikt worden deels dienen om uit te drinken, tot dit ©ogenblik ge heel ledig warenzoodat zelfs het drinkwater moest gekocht worden. De prijzen der granen hebben dien ten gevolge eene verbazende hoogte bereikt, waardoor de geringere klasse aan den vreesselijksten hongersnood prijs gegeven is; voor al onder de Joden is de ellende ten toppunt ge stegen en een Jeremias zou over de verschrik kelijke gebeurtenissen die dagelijks voorvallen nieuwe klaagzangen kunnen aanheffen. De En- gelsche missie besteedt hare rijke middelen op de meest inenschlievende wijze, tot leniging de- zer ellende; doch hare hulp wordt door de Jo den die dezelve aan bekeeringszucht toeschrij ven meestal van de hand gewezen. Kleef, 1 April. In een logement alhier ontstond eene woordenwisseling tusschen den Hollandschenmaar hier- woonachtigen baron v. B. en den Kleefschen koopman W.die door den eerstenten aanhooren van een geheel gezel schap, een leugenaar werd genoemd. Den vol genden dag vraagt deze voldoening of herroe ping. v. B. weigert beide en ontvangt daarop eene oorveeg. Een dag later had nu de ver wachte uitdaging door v. B. plaats, liet geluk te echter den secondantende beleedigde par tijen te verzoenen. Misschien echter van zijne Sneek, 7 April. Prof. G. J. Mulder, onze wereldberoemde scheikundige, hield te Utrecht eene voorlezing over de voeding in Nederland in verband tot den volksgeest. Hij wees de bestanddeelen aan van het voedsel vooral het ge- wigtigste van alle uit hetwelk het dierlijk ligchaam in de eerste plaats bestaatdat onmisbaar is in het plantaardig en dierlijk voedselde proteïne terwijl de overige, op eene voor allei- oogen hangende tafel bijeengesteldnader in hunne betrekkelijke waarde werden beschouwd, en daar bij betoogd, dat de mensch verscheidenheid van voedsel behoeft. Dat onze volksgeest kwijnt komt mede van de slechte voedingswijze: er wordt te veel koffij thee en jeneverte weinig goed voedsel gebruikt. Vooral het bovenmatig gebruik van aardappelenwaarin nog geen een percent proteïne voorkomt, maakt krachteloos. De aar dappelziekte noemde hij eene weldaadin zoo verre ze op dat overmatig gebruik had bedacht gemaakt. Hij roemde de afschajfings-genooï- schappen maar wilde daarnevens aanschaffings- genootschappen tot betere volksvoeding wat on derscheid is ei’ niet tusschen een paarddat ha ver, en een dat stroo krijgt! De Engelsche na tie is zonder twijfel hare veerkracht deels ver schuldigd aan hare krachtige dieet. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-generaalgehouden den 4 Aprilis het wetsontwerp Astrekkende tot opheffing van fonds van den landbouw en instelling van een veefonds, verworpen met 45 tegen 13 stemmen waarop Z. Exc. de minister de overige ontwerpen BC en D heeft ingetrokken. Onder de discussien deswege gevoerdis de aanmerking van den hr. Enschedé nog al van belangin zoo verre de zelve het algemeen doet zien welk een tak van nationalen rijkdom de veestapel in ons vaderland is, wordende de waarde daarvan geschat op 91 millioen. Amsterdam, 3 April. Alhier is gearriveerd de heer Wilhelm Ehrhardtdie reeds verscheidene jaren in Duitschland gunstig bekend stond door de talrijke door hem verrigte genezingen door middel van het mineraal-magnetisniusin ver binding met een magnetc-eletrorolatie-toestel waarvan de meest gezaghebbende dagbladen met lof gewaagd hebben en welke geneeswijze door de beroemdste geneesheeren is aanbevolenvooral als het krachtdadigste voorbehoedmiddel van jicht en rheumatismus. Armen zal hij gratis behan delen terwijl hij daarenboven de gewoonte heeft om vóór zijn vertrek, de geheimen zijner kunst mede te deelen aan heeren geneesheerendie zulks verlangen. Deze soort van magnetismus, geheel afgescheiden van het dierlijke-magnetis- mus, moet de verrassendste resultaten opleveren. Rotterdam, 3 April. Wij vernemen, dat een onzer stadgenooten eerlang en wel op den 22sten dezer, op de plaats Concordia te dezer stedemet een luchtballon zal opstijgen tot het doen eener luchtreize. Hebben wij in het vori ge jaar meermalen de gelegenheid gehadom die van eenen buitenlandschen reiziger te zien, en hebben wij ook ondervondendat somtijds omstandigheden van den wil des reizigers onaf hankelijk zijn voornemen om op te stijgen ver hinderen zoo kunnen wij bij deze gelegenheid niet nalaten hemdie voor de eerste maal en alleen, zoo eene stoute ondernemingwelke aan tallooze gevaren gepaard iswaagtden besten uitslag toe te wenschen en ook dat eene talrij ke opkomst van toeschouwers, hem voor zijne moeite en kosten schadeloos stelle. Als een bewijs van den vooruitgang hier te lande in de boekdrukkunsten de pogingen welke de heeren A. Zweesaardt en Zoonboek drukkers te Amsterdam, mede daartoe aanwen den, kan dienen, dat van hunne drukkerij, als proeve (niet in den handel)onlangs is versche nen eene afbeelding van het nieuwe Beursgebouw* daar ter stede, te zamengesteld uit duizenden typograpliische karakters, welke vereenigd eene verrassende uitkomst en bevallige afbeelding te weegbrengen. Wordt men gedwongen de net heid en smaak bij de zetting in acht genomen te bewonderen niet minder verdient het opmer king, dat de exemplaren, op Chineesch papier gedrukt, daarna zonder stijfsel of lijm met het wit papier zijn vereenigd J deze typograpliische bewerking in noch in dit rijknoch elders te voorschijn gebragt. Ook de verschillende kleu ren waarmede de afdrukken prijkenverdienen de aandacht des liefhebbers van de edele druk kunst. Utrecht, 2 April. Heden ochtend ten 7 uur is het stoffelijk overschot van den heer II. in stilte ter aarde besteld. De zich hier bevin dende, en aan deze hoogeschool studerende lands lieden des overledene hadden zich vooraf naar het kerkhof begevenen toen de kist naar de groeve was gedragenzongen zij te zamen een lijklied, waarna een hunner een gebed deed. Hierop werd de kist met aarde bedekt, en be gaven de aanwezigen zich weder huiswaarts. Nijmegen, 1 April. Gisteren middag werd door - eenige jongens, bezig zijnde wormen te zoeken om te visschen in de helling van het Kelfkensbosch alhier gevonden, eene aanzien lijke hoeveelheid zilverwerk, als: door midden gebroken lepels en vorken een komfoor en an dere voorwerpenhetwelk daar ter plaatse in den grond begraven was. Vermoedelijk zal dit zilverwerk van eenen diefstal, opPruissisch grond gebied gepleegd afkomstig zijn zijnde in deze streken van dusdanige ontvreemding niets be kend. De gevonden voorwerpen zijn voorloo- pig in beslag genomen. Groningen 2 April. Ten gevolge van het vernielde in ons vorig nommer, met betrekking tot den hoogen ouderdom en de langdurige dienst vervulling van ds. N. N. Sinninghete Nieho- ve wordt ons medegedeeld, dat bij dezen pre dikant als dienstmeid woonachtig is Elizabeth Hoeksum die nu in haai’ drieënzeventigste jaar is en reeds 61 achtereenvolgende jaren bij ge noemden heer heeft gediend, zijnde zij als meis je van 12 jaren bij dezen als kinder- of klei- ne-meid aangenomen. In een der nieuwsbladen van de Kaap de Goede Hoop dd. 9 September 11. vindt men het volgende medegedeeld hetwelk tot waar schuwinginzonderheid van zeelieden, strek ken kan In de Simonsbaai lag liet Hollandsch oor logschip de Postillon gevoerd door kapitein Cambier, op welk schip onder de equipagie het volgende onheil plaats vond. Het is bekeiid dat zich in die baai een visch ophoudtgenoemd aan de Kaap de blaasop” of ijaAdvisch” en in het Engelsch toad jish. Gewoonlijk wordt door den havenmeester aan de inkomende sche pen gewaarschuwd van dien visch niet te eten daar dezelve vergif in zich bevaten voor den eter in den regel doodelijk is. Drie der man schappen van het oorlogschipte weten twee onderofficieren en de koksloegen de hun ge dane waarschuwing in den wind, en de gevol gen waren dat zij overledenmet uitzondering van den kokdie door middel van de maagpomp gered werd.” II EER EN VEEN, 3 April. Naar men neemtis de regter-conimissaris bij de dissements-regtbank alhier, vergezeld van subst. officier en den subst. griffier, eergisteren naar Appelscha vertrokken om aldaar nog een nader onderzoek te doen betrekkelijk den ge- pleegden moord op den persoon van Jodium Kok. Intusschen is het Adrianus Bijsterveld welken men van dien moord beschuldigde en die gedurende een’ geruimen tijd reeds alhier in hechtenis was gisteren nacht geluktuit de ge vangenis te ontsnappen echter is de justitie er in geslaagdom hem weder op het spoor te ko men en heeft men hem reeds heden morgen in de gevangenis terug gebragt. V lissingen, 1 April. De heer W. van der Oswiens uitmuntende fabrijk van geoctrooijeer- de brandspuiten door aanzienlijke bestellingen, zich meer en meer uitbreidt, en alhier door het verschaffen \an arbeid veel nut stichtheeft van het keizerlijke Russische gouvernementvoor het welk hij vroeger reeds brandspuiten vervaardig de aanschrijving bekomenom zich ten koste van dat bestuur naar Petersburg te begeventen einde aldaar te onderhandelen voor de leveran cie van een aanzienlijk getal brandspuiten. Maastricht, 1 April. Gisteren morgeT. heeft een houthakker, die in het bosch van het kasteel van Pieterheim bezig was een’ eikenboom van grooten omvang om te houwenin deszelfs geheel uitgeholden stam het lijk gevonden van eenen manmet de beenen in de hoogte. On danks de ontbindingwaartoe het lijk reeds was overgegaankon men toch nog genoeg van zij ne gelaatstrekken herkennen om verzekerd te zijn dat de ongelukkige geen bewoner van deze om streken geweest is. De karabijn, welke in de hand van het lijk gevonden isdoet vermoedendat de ongeluk kige een wilddief moet geweest zijndie mis schien op de aannadering van een’ houtvester in den boom gekropenen naderhand daar gestikt is. De ongelukkige is gekleed in eenen gestreep- ten broek en eene blousezijne weitasch en zijn hemd zijn gemerkt W. R.hij heeft zwarte ha ren en haard, bruin gelaat, grijze oogeneenen langen en breeden neus, een lidteeken boven het linker oogliden is naar het schijnt 30 A 35 jaren oud. ■-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1