ME» EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. ‘1 No, ua I Zaturdag den 11 April» 1846. 5 A >A BINNENLAND. BUITENLAND. iaar t verderf in die strekenals Ir’» I IV, o, lee- lid- kan de dn- :rin ene Hes •ing ten 'erd die aan ten tot [ie, 1 .GO .00 .85 .25 .45 .85 80 10 80 25 00 00 25 50 00 is, ■ol- wel <ér ir; re- er. werden dorslagen. luid gehoord Reeds sedert eenigen en bekenden het gerucht den slry k- het- -Oh rou- iem. naat Ka noet ‘ken s al- zoo 1‘ijpt dan aar- het oor- '■dig hee- 'ge, blij- toren afgei weg ven geslagen de aan II Voor eenige dagen hare soort stoute aanran- Een meisje namelijk van omstreeks 15 jarenzoo men meenttwee kin deren tegenkomende waarvan het oudste 6 ja ren telde l,okte dezelve het was bij dag mede naar een naburig plein. Daar geko men beduidde zij de kinderen dat hare gou den oorringetjes waren losgegaan en dat zij deze weder zonde vastmaken. Zij rukte nu bei de kinderen de ringetjes uit de ooren onder bedreiging van slagen, bijaldien zij huildenen deed nu als of zij de ringetjes in een zakdoek van eene der kinderen bond. Daarna liet zij de kinderen gaan met het gezegde dat zij ha re ouders moesten verhalen dat die en die uit die en die straat de ringetjes in den zakdoek gebonden had.- Het spreekt van zelvedat wel dra de valschheid van deze opgaaf bleek. Spoe dig heeft de policie de daderes gevonden die ook weldra, naar men zegt,- alles bekend heeft. Zij moet de voorwerpen reeds ergens verkocht hebben. Frankfort, 3 April. Naar luid van de Bid(j. Ztg. nemen de godsdienstige vervolgin gen in het kanton Waadt toe in' plaats van af. Op zondag den 29 Maart heeft de policie te Lausanne niet minder dan vijf godsdienstige bij eenkomsten met meer of minder ruwheid uit eengejaagd hetzelfde geschiedde op dien dag op verschillende plaatsen in het kanton^ Frankfort, 4 April. De Brest. Zlgj schrijft uit Posen, dd. 28 Maart: Een brief uit Krakau, gedagteekend 19 Maart drukte zich aldus uit: Het aantal der vermoor de edellieden, beambten en bedienden, is ver bazend. Ik deel u de namen mede van eeni gen, van welke ik zeker weet, dat zij door de boeren vermoord zijn. Het dorp Siedlisk, kreits Tarnow werd op den 19 en 20 February door zulk eene bende onder aanvoering van zekeren Jakob Schels overvallen en de geheele familie van den landeigenaar Bogusz vermoord. Eerst viel de 87jarige grijsaardde Nestor des adels genaamdmet zijne vrouw en vier kinderen on der hunne slagen. Twee zijner kleinkinderen van 5 en 3jaren, nam Schels als gijzelaars me de. Hierop vermoordde men een 70jarigen edel man juist daar aanwezig, genaamd Ignatius Sabierzewski benevens den proost der parochie de laatste wegens zijne getrouwheid aan den landheer: kortom 27 lijken lagen den 21 Fe bruary op het kerkhof van Siedlisk. Alle do cumenten papieren en het geheele archief der familie werden verbrand en vernietigd. De ge bouwen werden geplunderd en zoo veel moge lijk verwoest; zelfs de bosschen werden omver- gehouwen. Schels, tot heer over leven, dood en vermogen in die streek uitgeroepen, verspreidt nog heden schrik en verderf in die streken, als een tweede Gonta. Frankfort, 5 April. Sedert verscheidene jaren heeft men in Griekenland geen doodvon nis kunnen ten uitvoer leggen. Het vooroor deel des volks tegen den uitvoerder van bet von nis is zoo sterk in dit land, dat in den tijd van drie jaren vijf ongelukkigendie daarvan de uit voering op zich genomen hadden zijn vermoord geworden zonder dat men de bedrijvers dier moorden heeft kunnen ontdekken of misschien ook zonder dat men hen heeft durven vervol gen. liet heeft de regering dan ook sedert 1842 niet mogen gelukkendezen gevaarvollen post te doen vervullen. Daaruit is voortgevloeid dat van dit tijdstip af aan al de misdadigers, die de doodstraf verdiend hadden als ware het ongestraft bleven. Men kan iigtelijk begrijpen dat de driestheid der boosdoeners derhalve toe nemen moest, naar mate de magt der justitie afnam. Maar eene dezer dagen te Athene ge pleegde afgrijsselijke misdaad, door een’ bedien de die zijnen meester, den heer Alexander Capoudasvermoordde heeft eindelijk ieder doen beseffen dat men het middel vinden moest, om de wet ten einde toe te doen uitvoeren. Het gouvernement heeft nu het middel bedacht om zoo lang de gewone wijze van teregtstelling niet plaats kon hebben, deze door eene militai re fusillade te doen vervangen. Met dit doel beeft het nu een wetsontwerp aan de kamer der afgevaardigden aangeboden hetwelk de meer derheid ondanks de oppositiebereidwillig heeft aangenomen. De heer Th. Brorsen stud. phil. in Kiel heeft op den 26 February eenen slechts door verrekijkers zigtbaren komeet, niet ver van bet sterrenbeeld de Visschen" ontdekt. De nieu- Snerk, den 10 April. Men verneemt, dat het Z. M. heeft behaagdbij besluit van 20sten Maart jl. no. 63, het departement van oorlog te magtigenom de miliciens der ligting van 1845 die bij verschillende korpsen der armee in reserve zijn geplaatstvoor den tijd van drie maanden en wel van 15 Mei tot 15 Aug. e. k. in werkelijke dienst op te roepenten einde ge kleed en in den wapenhandel te worden geoe fend zullende die miliciens na gedurende drie maanden aan de exercitiën te hebben deelge nomen, voor zoo verre zij niet door het lot wor den bestemd, om, ter aanvulling van het één vierde gedeelte der Nationale Militie, hetwelk den Koning is voorbehouden onder de wapenen te doen blijven, in werkelijke dienst te worden gehouden, met onbepaald verlof naar hunne haardsteden worden teruggezonden. ’s Gravenha ge, 3 April. Onder het toe- zigt van Z. K. II. prins Hendrikwordt aan H. D. paleis eene zeilboot van bijzonderen vorm vervaardigd. Een jonge losbol J. W. G. die met ver lof uit de Ommerschans naar herwaarts was ge komen en zich ten huize van den schoenmaker II. T.in de Katerstraat bevond, had zich naar liet geheim gemak begeven. Om daar ter plaat se te komen, moest hij eene kamer passeren, waarin een zilveren horologie hing. Alleen zijn de, heeft hij van de gelegenheid gebruik gemaakt, om het horologie van den wand te nemen. Spoe dig echter is zulks ontdekt, en even spoedig was onze snaak in handen der policiedie hem heden aan de justitie heeft overgeleverd. ’s G R AVE N H AG E 6 April. Men verneemt, dat de zaak van den heer van Hulst, in de ver volging tegen den Snelwagenvoor den Hoo- gen Raad zal behandeld worden op den 20 de zer rapporteur in die zaak is Mr. de Greve het publiek minstede zal daarin vervuld wor den door den advokaat-generaal Mr. Deketh. ’s Graven II age, 7 April. lieden namid dag is de winkelier Nelck en zijn zoon die zich omstreeks drie maanden in voorloopige hechtenis bevonden, ter zake van den brand, op het einde van December jl. in de Spuit- straat alhier gewoed hebbende uit krachte van een bevelschrift van de raadkamer der arrond.- regtbank alhierontslagen en op vrije voeten gesteld hebbende deze geene termen aanwezig gevonden om de bedoelde personen verder te vervolgen. Amsterdam, 6 April. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat, na voor afgaande overbrenging in liet depót bij de Ne- derlandsche Bank van de waarde in oude geld speciën met de vereischte aanvulling, behalve de vroeger bekend gemaakte uitgiftentot het einde der maand Maart jl. nog is uitgegeven een bedrag van één millioen zeven honderd duizend guldens aan muntbiljetten, zijnde de uitgege- vene muntbiljetten van ƒ500, f 100, 20, f 10 en ƒ5. Rotterdam, 6 April. Uit Gennep wordt geschreven, dat den 3 April, des middags om streeks half vier uur, een geweldig on wederuit het westen over die gemeente losbrak. Vrees- selijke bliksemstralen doorkliefden de luchten onmiddelijk gevolgd van dreunende don- A1 spoedig werd een ontzettend ge- en met schrik ontwaarde men dat de bovenste koepel van den toren der Her vormde kerk aan de noordzijde was getroffen. Op hel geroep van brand snelde een ieder te hulp. Men zag een flikkerend licht in lageren dampkring het genoemde gebouw omzweven, en werd eene sterke zwavellucht opgemerkt. Reeds was eene brandspuit ter plaatse des on- heils en alles tot blusschen gereed. Gelukkig be merkte men thans dat geen brand was veroor zaakt en slechts eenige leijen en eene plank wa ren afgeslagen terwijl de bovenvermelde koe pel gebarsten schijnt. De bliksem is langs den jeloopen heeft over het daklood zijnen volgdeenen steen uit den voorgevel en is verdwenen zonder verdere scha- te rieten. Nog ten acht uur des avonds werd in de kerk zelve eene 'merkelijke stiklucht waargenomen. ZuTPHEN, 4 April, tijd had zich bij buren verspreid, dat Elske II., vroeger als dienstmeid te V oorst gewoond hebbende doch sedert Au gustus 11. bij hare moeder te Lochem te huis gekomen zijnde, zwanger- zonde zijn, terwijl men in het laatst der week er bijvoegde dat zij heimelijk zoude bevallen wezenen haar kind verduisterd Lebben. Dit gerucht meer en meer veld w innende werd er eindelijk op zaturdag den 28 Maart van wege de justitie onderzoek gedaan, en bekende Elske II. in den laten avond van dien dag, dat zij des maandags morgens den 23 dier maand overwachts toen er niemand dan zij zich le huis bevondbevallen zijnde in haren angst, het kind in een geheim gemak had geworpen, doch later, uit vrees dat men het daar outdekken zoude, het er weder uitge haald en in den stal diep onder de mest had begraven, alwaar op hare aanwijzing dan ook het lijkje ge.vonxleu is. De ongelukkige verklaar de zoodanig het hoofd te zijn kwijt geweest, dat zij noch weet, of het kindje al dan niet geleefd heeft, noch ook van welk geslacht het was. Op het daarvan bekomen berigtvertrok ken de hoeren mrs. F. L. Schlingemann sub- stituut-officierJ. G. Luijken Glashorstreg- ter-commissaris en jhr. J. F. Op ten Noort substituut-griffier bij de regtbank alhieronmid delijk naar Lochemten einde op de plaats zel ve nadere nasporingen te doen. Men verneemt dat de lijkschouwing, gedaan door de geneeshee- ren dr. van Rijn uit Zutphen en dr. Rive uit Lochem, het outegenz.eggelijk bewijs heeft op geleverd dat het kind na de geboorte heeft ge leefd, niet alleen door de bekende longenproef, maar vooral door dat er in de maag stoffen zijn gevonden van dezelfde soort, als in het geheim gemak ecu bewijsdat het kind aldaar nog heeft geslikt. Elske II. is gevankelijk naar het huis van arrest alhier overgevoerd. Wij ont houden van mede te deelen hetgeen verder omtrent deze zaak wordt gezegd, liever het re sultaat willende afwachten van het ijverig on derzoek dat door de justitie wordt gedaan. Wij moeten hi^r echter nog bijvoegendat een boerenknecht te Voorstminnaar van Elske II. zich in de maand July jl.naar men verzekert uit jaloezij voor hare oogen heeft doodgescho ten, Nijmegen, 6 April. wonende te Hees, ƒ2000 afgezonderd Zeker persoon ge naamd P.wonende te Hees, en blind, had eene som van ƒ2000 afgezonderd, om een door hem gekocht huis te betalen. Zijn zoontje, een knaap van 10 jaren wist zich door het open breken eener deur van deze som meester te ma ken en maakte zich daarmede uit de voeten. Zaturdag jl. zijnde drie dagen na den diefstal, vernam men, dat hij zich bij eene weduwe, ze kere jufvrouw G. ophield en tevens dat de ze reeds eenig geld in eenen nahijzijnden tuin had verborgen. Het geregt hiervan onderrigt heeft gezegde jufvrouw laten in hechtenis ne men ten gevolge waarvan men dan ook reeds een gedeelte van het geld moet teruggevonden hebben. Men ziet met gespanneue verwachting nadere bijzonderheden van deze gebeurtenis te gemoet. Groningen, 4 April, heeft alhier eene in ding plaats gehad.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1