NIEIWS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1846. No. 30. Woensdag den 15 April. chi- P; Ll BINNENLAND. 0 BUITENLAND. 22 besluit T ver tot nu toe ter naauwernood geduld werd. 8,’l den ten nomen partij door Z1J voor >gte tane iden 345. wai reft, iden pu- rn: IAP- [jen, Men best 11 lito, reed- nge- nige geen 35 ini; ene- nen 1.55 .95 .85 .25 .45 .85 .90 .10 .85 .25 .00 .00 .25 .50 .00 N, O, ter ir; re- ere 91 9A 7} OU dat hij als man bij vergis- eene ligtvaar- waarvan maar DE- Jus- als- i 48' be- naar waarheid zijn voorgesteld elke beschaafde natie, zij lieb- oppermagtige regering de levens barer onderda- en de losbandigheid des uiterste overgeslagendie i van openbare vrijheid heeft vernie- Ilet Ooslenrijksche keizerrijk is niet ste vig genoeg 1 lijkheden en ven er gevaren verborgen liggen. nemen eer toe dan De vaste goederen der Christenen met na- van de geestelijkheid, in de gemengde dis en al van hunne eigenaars en de Drusen ontzien zich niet, de- eene onbeschaamde wyze zieh toe te Goes, 10 April. Men verneemt, dat er in zekeren stal op het land, eene besmettelijke ziekte onder de paarden heerscht. Men verneemt tevens, dat dezelve ontstaan zou zijn door het gebruik van boonen- en erwtenstroo, dat met eryptogame of roest besmet zou zijn. Het is van belang, dat zulks ontdekt en algemeen be kend worde. Intusschen worden er voorzorgen genomen welke men in dezen doelmatig acht. Op dit oogenblik zijn bereids 3 paarden ge storven en nog 6 anderen door de ziekte aan getast. Groningen, 9 April. Nadat gisteren avond, omstreeks acht uur, gedurende eenigen tijd door vier personen waarbij een vader met zijne twee zoons alle oogenschijnlijk in beschonken toe stand verschillende baldadigheden waren ge pleegd in den omtrek van de Ebbingepoorten- boogen de policie, die ter beteugeling dezer wandaden was geroepen hen ter dier zake ver volgde, had een dezer personen de onbezonnen heid om in den donker in het water te sprin gen ten einde zich zoodoende aan die vervol ging te onttrekken. Gelukkig bleek hetdat hij een goed zwemmer was anders gewisselijk zouden de pogingen die ter zijner redding werden aangewend, niet zulk een’ goeden uit slag hebben gehad terwijl hij nu na eenige oo- genblikken weder uit het water te voorschijn kwam, en. tot groote verwondering dei- ontstel de toeschouwers behouden aan wal stapte. Een landman in Vriesland, merkte voor een paar dagen opdat in het algemeen de moeders van jonge varkens dit voorjaar gezon der zijn, dan wel andere jaren, ais ook hunne zonen en dochters, en dat het getal der jongen ook meer dan andere jareneene gewenschte hoeveelheid bedraagt. Hij schreef dit toe aan het minder gebruik van aardappelener bijvoe gende zij hebben ook zulke aardappelloven niet.” Wanneer deze bijzondere opmerking misschien ook eene algemeene is dan zou de zelve voor den veehouder, althans zeker voor den varkenhoudervan veel belang kunnen zijn. ’s Gravend age, 6 April. Heden zag men, onder behoorlijk geleide buiten de stad bren gen twee schuiten met afgekeurde aardappelen aangebragt door de gebroeders Van der Eee woonachtig te Vlijmen, komende van Rotterdam. Een nieuw voorbeeld waartoe de concur rentie, ook in middelen van vervoer, kan leiden vinden wij in de Londensche dagbladen. Er is namelijk op de Theems dezer dagen eene soort van ammbus-stoombooten daargesteldtot ver voer van personenvan de brug van Londen naar die van West-minsterdus van de beide uitersten dier stadtegen de geringe betaling van een Engelsche penning. Rotterdam, 9 April. Men leest in het Weekblad van het Regt: Men weetdat C. Blommesteinaangeklaagd van moedwillig brand te hebben gestoken in zij ne eigene woning, met het onmogelijk te berei ken doel om zich wederregtelijk door de ba- taafsche brandwaarborg-maatscliappij die brand schade te doen vergoedendoor het hof in Ut recht van alle regtsvervolging ontslagen, door den Imogen raad ter dood veroordeeld isen dat die straf, bij wijze van gratie, is veranderd in die van met roeden te worden gegeeseld en daarna voor 12 jaren te worden opgesloten in een tuchthuis, en zulks in strijd met het advies van den hoogen raaddie zoo men zegthad geadviseerd tot eene correctionnele gevangenis. Een tweede request om gratie van de geesselroe- den is van de hand gewezenenzoo wij uit goede bronnen vernemen, is over dit request de hooge raad niet gehoorden de buitengewo ne spoed, waarmede die zaak is afgedaan, zet aan dit gerucht groote waarschijnlijkheid bij. Wij vragen echter: mag dat? De grondwet wil dat over ieder verzoek om gratie de hooge raad zal gehoord worden; de minister van justitie schijnt op dien regel ui zonderingen te willen maken, maar welke zijn dan die uitzonderin gen? Men zal toch wel niet beweren, denken wij, dat er geene gratie kan worden verleend, maar wel gratie geweigerd, zonder het advies in te winnen van den hoogen raad. Rotterdam, 10 April. Dezer dagen is een troep smokkelaars sterk ongeveer 50 per sonen op de heide nabij Alphen en Kiel door elf grenskommiezen niteengejaagdmet dat ge volg dal eerstgenoemden 26 pakken laken in den steek hebben gelaten naar gissing ter waar de van ongeveer ƒ5000. Men had gevreesd geene aardappelen te zullen kunnen vinden voor de poting. Deze vrees verdwijnt echter geheel. Alle markten zijn met deze aardvrucht ruim voorzien als een voorbeeld hiervan kan strekken dat de markt van Wettern nog nooit in dit saisoen zoo goed is voorzien geweestals 11. donderdag. Rotterdam, 11 April. In Rome hadden eenige jonge lieden de gewoonte aangenomen om in de velden nabij Rome de zwijnenjagt te drijven. Zij vereenigden zich tot een aantal van dertig a veertig voor elke jagtpartijdie door gaans veertien dagen duurde, en des avonds ver poosden zij zich van de moeijelijkheden der jagt, door het spel en gastmalenwaar de edelste wijnen stroomden en waaraan niet alleen de jongelingen, maar ook die vrouwen deel namen welke men hier stoiciermes noemt. De policiewelke deze vermaken beschouwde als ergernis verwekkende, heeft een besluit ge- waarbij bevolen wordtdat elke jagt- eenen priester zal worden vergezeld die waken zal voor het behoud der goede ze den vóór het begin der jagt zal eiken morgen de mis worden gelezen en zullen alle jagers gehouden zijn die bij te wonen die geestelijke zal de eereplaats aan de tafel bekleedenen de vrouwen daarvan uitgesloten zijn. Deze maat regel is te vreemdsoortige!’daar de jongelin gen die deze jagt drijven meest Engelschen of Duitschers zijn, en J godsdienst belijden. Frankfort, 6 April. Rij zekeren wisselaar te Keulen was een Evangelisch kandidaat als huisleeraar aangesteld nadat hij de opvoeding van de aan hem toevertrouwde kweekelingen voltooid had keerde hij voor eenige weken in weerwil van alle vriendschappelijke aanbie ding, om hem eene aanstelling te bezorgen naar zijne woonplaats terug, om zich aldaar voorliet leeraarsambt voor te bereiden. Naauwelijks was hij aangekomen, of hij schreef een’brief aan het bewuste Keulsche buis, bragt dien op den post, maar keerde niet weder naar huis terug. Al de aanvragen te Keulen bij bloedverwanten en be kenden bleven vruchteloos en bragten de be langhebbenden al meer en meer in angst. Nu verspreidde zich een geruchtdat men in een boschje op den avond van zijn verdwijnen, klaag- toonen gehoord had. Men doet nazoek en vindt splinters van den stok, die den verdwenen per soon plagt te gebruikenmen zoekt des te ijve riger en vindt eindelijk opgegraven aarde, en bij liet doorgraven stoot men weldra op het lijk van den kandidaat, met elf wonden bedekt, waarvan geene doodelijk was. De vermoorde was dus levend begraven geworden en daar hij met al zijne kleederen, gouden ketting, enz. onder de aarde gebragt was daar voorts een opziener van den ijzeren spoorweg aldaar door de werklieden doodelijk gebaat is en de gedoo- de op dien avond toevallig juist als die opzie ner gekleed was vermoedt men een onschuldig offer voor dien sing omgebragt is. Frankfort, 6 April. Uit Hildesheim wordt berigtdat de Duitsch-katholieke gemeente al daar (de eenige in Hanover) door den staat er kend is. Dit berigt baart te meer verwonde- bijua allen de protestantsche ring daar het Duitsch-katholicismus in Hano- FrankFort, 7 April. Volgens de jongste berigten uit Beirut van het midden der maand Maartis de toestand der Christenen op Liba non, ten opzigte van de Drusen nog altijd even treurig. De vervolgingen welke de Christenen aldaar te verduren hebben af. me tri eten zijn geheel ontbloot, zelve op eigenen. Breslau, 3 April. Uit eene geloofwaardi ge bron vernemen wij dat de tegen den her vormer Ronge gevoerde regterlijke vervolging ter zake van zijne uitdrukkingen tegen de roomsch- katliolieke kerk, door den opperpresident Van Wedell tot een zoodanig einde gebragt is dat Ronge tot eene boete van 50 th. veroordeeld is. Londen, 8 April. De uitgestrekte boek drukkerij van de 1111. Stevinson en comp.te Edimburgen tevens academiedrukkerij dezer stad is den 28 Maart eene prooi der vlammen geworden. Dit etablissement was merkwaardig door de rijke verzamelingenwelke hetzelve be zat van alle Aziatische talenen vooral van Chinesche letters. Men berekent het geledene verlies op 600,000. De Times wijdt weder eerst een overzigt aan den stand van zaken op het vaste land, en zegtdat op den bodem van de gebeurtenissen, welke sedert drie maanden tot zoo vele moeije- schokken hebben aanleiding gege- voor de groote mogendheden Eerlang zullen echter de ge beurtenissen beter moeten aanduiden de volko- mene uitwerkselen van die rigting der gemoede ren, die zich thans nog slechts onvolledig doet opmaken. De jongste Poolsche opstand is i digeroekelooze poging geweest, waarvan het einde gemakkelijk te voorzien was, maar de in vloed daarvan op naburige landen is er niet te min weder zigtbaar door geworden. »Niet te Warschau of Krakau (zegt het blad) maar te Weenen Berlijn en Parijs moeten wij naar de gevolgen van dien staatsstorm zien. De Oosten- rijksche regering heeft het eerste geleden. De tooneelen die in Gallicie hebben plaats gehad zijn zoo een hoon ben getoond, dat eene buiten magte was, om nen te beschermen volks is er tot een alle sporen tigd. r - 0|u zul|ie schokken zonder gevolg door te staan. Indien het den smeulenden brand in Polen niet kan blusschen wil het dien al thans zoo veel mogelijk dempen; het bewaakt met meer dan gewone scherpte Italiëen met grooter beduchtheid de vijandige uitting van liet volksgevoelen in Frankrijk; maar de slotuitkomst van dat alles kan niet anders zijn dan om het kabinet van Weenen naauwer aan de staatkunde van Rusland aan te sluiten. Parijs, 7 April. Een dagblad meldt eene gebeurtenis, welke een fransch agent tot eere verstrekt. Den 18den Maart hebben te War schau twee Polen met hun leven hunne gehecht heid aan hun vaderland geboet. De heer de Théis fransch consul te dier stededie aan zijne ambtgenooten een feest zou geven verno men hebbende dat die bloedige handeling dien dag zou plaats grijpen, achtte liet onvoegzaam, om zich aan het genoegen over te geven op den oogenblik, waarin die ongelukkigen door de ko gels der Russen zouden worden geveld hij liet alle gasten waarschuwen, en het feest opzeggen. Deze daad heeft in Warschau eene ware sensatie verwekt. Ieder begreep de beweegreden van het gedrag van den heer de Théis. Het consu laire korps heeft dit gedrag goedgekeurd doch zegt men dat het prins Paskewitsch zeer gehin derd heeft, die het beschouwt als eene zwijgen de afkeuring der door hem bevolene executien.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1