NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1846. No, 31 Zaturdag den 18 April, r» BINNENLAND. BUITENLAND. )3> 4} pen i die den leen iet b». lij ko- i con claven ncert Ta rnen, man- voor- is de IN, IO, ker ur re- lere esten ook tiver too- cnd ma in de ntra- rom con- dere W01'- 3.50 3.00 2.85 3.25 3.50 3.90 2.90 3.20 !.85 3.00 1.00 1.00 3.25 1.00 1.00 1.00 >01 houd- disclie d,de- mager weten ig ak- ij no- ishou- hier, zwak onder t den nheid nderj unst, de zo- an de meer ader, erder igder tlieid daas! zen n en geeft korenveld is gezien je of huisje der steel zulks een zeer bijzonder verschijnsel. plunderen den. 7" van dronken- volge heeft gehad. Men vermoedt, dat de oorzaak dezer misdaad is gelegen in groote oneenigheid tusschen de beide vrouwen van welke de vergiftigde bij de andere inwonende was die haar tot aan haren dood toe volgens een onderhandsch contract kost en inwoning moest verschaffen. De justi tie zet hare nasporingen voorten heeft bekwa me scheikundigen aangesteld om door een naauw- lettend onderzoek zich van de al of niet schul digheid der verdachte vrouw te overtuigen. Groningen, 13 April. Zaturdag middag, omstreeks 12 uur, heeft een loodgietersknecht alhier getracht zich van liet leven te berooven. De heel’ A. kandidaat in de theologie die op den steentilpoortenwal wandelde, ziet iemand in het water liggen die nog teekenen van leven geeft. Met behulp van den in de nabijheid wo nenden bleeker P. Terregen-, had hij liet geluk met inspanning van krachteii, dien persoon uit het water te halen die dadelijk naar liet stads hospitaal vervoerd is om aldaar te worden ver pleegd. Zijn leven is thans buiten gevaar. Het schijnt, dat misbruik van sterken drank, zoo menigwerf de oorzaak van armoede en wanhoop dezenvroeger als een ijverig en bekwaam be kenden werkman aanleiding gegeven heeft tot zijne roekelooze daad. In de vorige week is op het eiland Wie- ringen in het gegraven wordende dijkkauaal van de bedijking des polders Nieuwland, opge dolven het geraamte van een hertwaarvan de kop en liet gewei volkomen gaaf zijn. liet werd ongeveer op de diepte van twee ellen onder het terrein gevondenen is bij den heer Hengel burgemeester aldaar, berustende. Uit Assen wordt gemeld dat door vijf per sonen alle woonachtig in de gemeente Dwinge- loo, op den 2 April jl.te Leebroek, op het van Mej. de weduwe R. Bloemberg, een rogge-aardie geheel uit het bus- was opgeschotenzijnde inent eene meer staat en botsingen voor te komen. Van eene geachte zijde wordt ons verze kerd, dat de verderfelijke longziekte welke zich thans ook weder hier en daar in ons land ver toont, alleen aan huiden, die in den grond zijn begraven bij wijze van voorbehoedmiddel tegen de besmettingeene schade van meer dan zes tonnen gouds bedragen. Als een bewijstot welke schrikinboezemen de gevolgen het onmatig gebruik van sterken drank aanleiding geeft, vermelden wijdat thans in Belgie een vadermoorderDemettre genaamd en een moedermoorderRemory teregt staan Frankfort, 11 April. Op den grootea Szamos in Hongarijespleetop den 13 Maart jl. des morgensplotseling de Mormentzel-berg op eene hoogte vAn 1800 voet zich boven aldaar 300 voet breed zijnden stroom scheef verheften plofte dadelijk daarop onder eenen ontzettenden slag j in de rivier nederzoodat hare bedding door deze reuzen-massa geheel ver stopt werd. De D. A. Z. deelt het volgende voorval mede, dat bewijst, op welk een’ geringen trap van maatschappelijke beschaving Gallicie heden ten dage nog staat. In Snyalineen stadje in den Kolomaër kreits dat ongeveer 500 Israëlitische familien teltver sperden eenige handwerkslieden op den groo- ten verzoendagde deuren der Israëlitische sy nagoge gedurende de godsdienstoefeningen hieven daarop het geroep van brandaan. De synagoge was stikvol. Op dit herhaald geroep drong alles naar de deuren die echter niet kon den geopend worden zoodat velen uit de ven sters sprongen en zich gevaarlijksommigen zelfs doodelijk kwetsten. Eenige personen wer den in het gedrang vertrapten de soldaten rukten de vrouwen de paarfen-versierselen van het hoofd. Zeven dooden en ruim 40 gewon den kostte deze gruwzame schertswaarvan de aanlegger nog niet is kunnen ontdekt worden. Eene anderesoorgelijke gebeurtenis viel op denzelfden dag te Podhajzy, in den Brzeszaner kreits voor r hier was het echter de overheid, zelve die het ongeluk veroorzaakte. De Israë litische gemeente aldaar namelijk had dit jaar het volle contingent dienstpligtigen nog niet ge leverd en de commissaris wist geene betere ge legenheid dan dezen dag af te wachten op wel ken alle Joden de synagoge bezoeken. Hij be legerde dezelxe alzoo op dien dag met meer dan 200 boeren die met zeissen en hooivorken ge wapend waren en drong voorts aan het hoofd dezer bendehet gebouw binnen. De Joden die zijn eigenlijk doel niet kenden kwamen op het denkbeelddat men hunne huizen wilde en hen intusschen opgesloten liou- Zij maakten zich tot tegenweer gereed wierpen banken tafels en lampen op de opeen gepakte schaar en zoo onstond een gevecht waarbijook aan den kant der boeren eenigen liet met hun leven bekoopen moesten. Op dit oogenblik bevindt zich te Keulen een katholieke aartsbisschop uit Syrië, de Hoogw. heer Jocob Heliani aartsbisschop van Damas cus en metropolitaan van het patriarchaat van Antiochie. Het doel zijner reis is, de hulp der katliolijken in Europa in te roepen voor hun ne verdrukte geloofsgenooten te Damascus en in den Libanon. De A. Z. laat zich uit Turin, dd. 31 Maartschrijven datvolgens brieven uit Rome eerstdaags de benoeming van acht bisschoppen voor de Russische provinciën verwacht werd. Onderscheidene Duitsche dagbladen hebben dezer dagen melding gemaakt van de uitvinding van een nieuw verwarmings-stelsel. Hetgeen daaromtrent wordt medegedeeld luidt zóó zeld zaam en buitengewoon dat men juist niet on- geloovig behoeft te zijn, om, ten opzigte van de waarheid der opgaven daaromtrent, eenigen twijfel te voeden. Wij laten eenige bijzonder heden van deze nieuwe uitvinding volgen zoo als dezelve door de A. Z. worden medegedeeld. Volgens dit blad kan men van het nieuwe stelsel geen beter- denkbeeld geven dan wanneer men zegtdat hetzelve wat betreft eene snelle en intensive voortbrenging van hitte door de meest mogelijke geringe hoeveelheid brandstof, met gebruikmaking van de uitzcttingkracht der luchtiets soortgelijks te weeg brengtwat de electro-magnetische telegraaf doetals hijbij het mededeelen van tijdingen tijd en ruimte doet vervallen. Om aan 42 millioen kubiekvoet lucht een warmtegraad van 150° R. mede te deelenheeft men op zijn hoogst J vadem hout beide misdaden zijn het gevolg schap. Bij het doen van opgravingen voor het ka naal van de Marne naar den Rijn door de voor stad Saint-Mausuy te Toulheeft men verschei dene grafsteden gevonden van steen van Savoii- nièresdie schenen te belmoren tot het Gallo- Romeinsche tijdperk. Twee bevatten nog ge raamten het een was dat van een kindhet welk eenen glazen bekereene urne van dezelf de stof en eene kleine amphora aan deszelfs zij de had. Het ander was een overblijfsel van een meisje van omtrent 18 jaren. De onder prefect heeft de vazen onder zijne bewaring ge nomen en is voornemens er eene beschrijving van uit te geven. Men schrijft uit Boston dat de aldaar ge vestigde boekdrukkerij van den heer John Dick son onlangs zulk eene uitbreiding heeft gekre gen dat dezelve ontegenzeggelijk de grootste inrigting van deze soort is welke bestaat. De ze drukkerij beslaat 14,297 vierkante voeten en is verdeeld in 15 werkplaatsen, die geduren de den dag door 100 vensters en des avonds door 200 gaskroonen verlicht zijn. Twee wa terbakken leidendoor middel van gegoten pij pen, het water rond door het geheele gebouw. Hier zijn 33 persen waarvan 10 door stoom en 6 door water gedreven worden. In het laat ste jaar zijn er 50,000 ponden metaal gebruikt tot stereotyperenen zijn er 6 millioenen ge drukte vellen afgeleverd. G o RIN c H E M 11 April. Gisteren is uit Ileu- kelom alhier in het huis van arrest in verze kerde bewaring gebragt eene vrouwdie ver dacht wordt zekere Aaltje van Vianen vergiftigd te hebben ten gevolge waarvan deze in eenen zorgelijken toestand verkeert. Op het berigt van dit vermoeden van gepleegde misdaad heeft de substituut-officier Mr. R. Twiss vergezeld van den heer regtcr-commissaris Schuurman zich onmiddellijk derwaarts begeven, ten einde in loco de zaak te onderzoeken waarvan de afloop de inhechtenisneming dier vrouw ten ge- Amsterdam, 10 April. Het brikschip Eu gene de Nanies, kapt. Laurent, komende van Nantes en bestemd naar Brusselgeladen met aardappelen, geraakte vrijdag middag 11., door den zwaren storm en hooge zeetusschen de Hompels en het Noord-land bij Schouwen vast. De kapitein van het vaartuig deed al wat mo gelijk was, om den bodem en de lading te red den, en wierp daartoe het werp-anker uit, doch waarvan het schip dadelijk werd afgeslagenhet zelfde had plaats met een tweede en derde an ker, ten gevolge waarvan liet schip over de plaat heen werd gestooten, en, zonder eenig ander red middel te bezitten aan de verbolgen zee ten prooi gegeven. De schippers Lamhregt en Izak de Waard, voerende de boterschuit, genaamd de Hoop, Pieter Ragoorvoerende de boterschuit, genaamd de Venljagerijen A. Visser, voeren de de Schokkerschuitgenaamd Zuid-Holland- sche Heddincj-Naatschappijallen te Zierikzee te huis behoorendc kennis bekomen hebbende van de in hoogen nood verkeerende schepelin gen begaven zich met hunne vaartuigen naai de hulpbehoevendenen de drie eerstgemelde schippers mogten het genoegen smaken met trotsering van levensgevaardes avonds omstreeks 8 uur aan boord van het bovengezegde schip te gerakenen den schepelingen hunne hulp te verleenen met dat gelukkig gevolg, dat zij het schipzonder verlies van menschenlevensen zonder eenig gedeelte der lading over boord te moeten werpen des zaturdags middags omstreeks 2 uur op de reede te Zierikzee bragten. Toen de drie genoemde schippers aan boord van het schip waren gekomen, en berigt ontvingendat er niet een anker meer voorhanden wasom des noods op eene veilige ankerplaats behoud te zoekennam schipper Lambregt de XV aard het stout besluitom met zijn vaartuig nogmaals de woedende golven te doorworstelen en te Zie rikzee de noodige ankers af te halen en was reeds in den morgen van zaturdag omstreeks 3 ure aan boord van het nu geredde schip terug. Rotterdam, 13 April. N u de kwade prak tijk van het geldsnoeijen een weinig gefnuikt is schijnt men het op iets anders toe te leg gen namelijk op het vervaardigen en namaken van gangbare nationale muntspeciën. Althans dit is zekerdat er tegenwoordig alhier looden dubbeltjes een weinig met compositie vermengd met het jaartal 1826 in omloop zijn. Aanstaanden woensdag over 8 dagen zal de lieer F. L. de Ruyter in navolging van den heer Lehmann, van uit de plaats Concordia, zijne eerste luchtreis ondernemen. Rotterdam, 14 April. Al wat tot nu toe gezegd en geschreven is betrekkelijk het zoo veel gerucht gemaakt hebbende besluit van den heer gouverneur-generaal van Nederlandsch In- diëin zake van deu bisschop Groof en vier andere Roomsch-katholijke geestelijken schijnt op louter gissingen te berusten. Op goede gron den schijnt men het er echter voor te houden, dat door het ministerie van koloniën den ko- ning is voorgesteld om het gedrag door den heer gouverneur-generaal in dezen gehouden, goed te keurendoch tegelijk om een regle- te doen ontwerpen waardoor voortaan op bepaalde wijze de betrekking tusschen kerk geregeld wordeten einde alzoo

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1