NIEIWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I I 1846. Woensdag den 22 April. BINNENLAND. BUITENLAND. ;o af, - Leipzig, 12 April, tot Z. M. gerigte verzoek hebbers aan de onlusten des vorigen jaars heeft de koning eenige verzachting in de wijze van detentie verordend. 1 9 3} 4} L geslagen de zijn. rLjlte enige treil. die chie- zou- Itoos dier ij kten zve wor- elk- eest- arde Itjes van >zigt ierk- snel hikt aan- .ken nige a de zee lijnt :die- wil mgt ino- op- eens i de ner- 1OU- re- tiate nig- op hoe ten. I9J 19J 10 10- 1.50 f.85 >.05 f.25 1.50 f.95 >.90 5.20 >.90 5.25 1.00 ).00 5.25 5.25 1.00 de noodige handwerkslieden bij zichten eigene gemeente te vormen De meeste boeren wa- IN, IO, ker nr; re- lere Ten gevolge van het om gratie der deel- negentig en Juda de Leeuw, éénennegentig ja- ren, alzoo te zamen honderd éénentachtig jaren tellende bijna gelijktijdig het tijdelijke met het eeuwige leven verwisseld hebben nalatende drie kinderen drieëndertig kleinkinderen en veertien achter-kleinkinderen. Tot kort vóór hunnen dood hadden zij het voorregthet Volkomene ge* not hunner zintuigen en eene goede gezond heid te genieten. Hoewel deze lieden bij hun leven doof geene schitterende talentenaanzienlijken rang of rijkdom uitmuntten maar tot die klasse van menschen behoorden, welke door vlijt en arbeid haar onderhoud zoekthetgeen zij ook altijd wilden en dedenvereert men hunne nagedach tenis echter met de openlijke vermelding dat zijin allen opzigte voorbeeldig brave lieden waren een heerlijk monument Tilburg, 15 April. Uit Oosterwijk ver neemt men van 14 dezer dat dien dag aldaar aan de schuur der huizinge van J. Keyzer spo ren van kwaadwillige brandstichting zijn ont dekt, als zijnde eene gloeijende turf door eene van de schuur gebroken plank in een mutsaard-* mijt gevonden welkezoo men zegtbij het ontdekken reeds begon te vlammen doch als- toen gelukkig onmiddellijk is gebluscht. Rotterdam, 18 April. Toen de stoom boot Hibernia, eenigen tijd geleden, de Ohio op naar AV heeling voerstiet dezelve bij acht tien voet water op den grond. Zoo diep ging het waartuig nietmaar eez?e aanzienlijke massa ijs had zich onder aan het schip vastgezet. Nu kwam de kapitein op het denkbeeld om de pijp waardoor de stoom ontsnapt, in het ruim te leiden. Door den heeten stoom smolt de ijs korst en het schip nu weder vlotzette des- zelfs reis voort. Daaruit trekt men nu de ge volgtrekking dat men, wanneer er binnen in eene stoomboot brand uitbreekt, slechts noodig zoude hebben de luiken te sluiten en den stoom in het ruim te leidenwaardoor het vuur zou de gesmoord worden. Wij hopen dat deze opmerking niet in den wind zal geslagen wor den. De Amerikaansche bladen hangen eene min fraaije schilderij op van de parlementaire zeden van hun land. Men leest daaromtrent het vol gende Een koddig tooneel heeft in het congres plaats gehad. Zekere Sawijereen grofsmid die de eer geniet den staat Ohio te vertegenwoordigen is in woede ontstokenomdat een dagblad van New-York had opgemerktdat hij de gewoonte had, in de kamer der vertegenwoordigers zijn middagmaal te houden. Sawijer schijnt dagelijks tegen twee ure zijn middagmaal te houden. Wan neer dat uur gekomen is, dan verlaat hij zijne zitplaats en plaatst zich bij een vensterachter den stoel des presidents daarop haalt hij een smerig papierwaarin zich een stuk broodbe nevens een stuk spek of eenige andere vette zelfstandigheden bevindente voorschijn. Ge noemde artikelen verslindt hij veegt zijne vin gers met het vette papierbij wijze van servet af, en werpt dit dan het Venster uit. Blijft er nog eenig vet aan zijne vingersdan likt hij dezelve schoonof veegt ze aan zijn hoofdhaar afhetgeen hem liet koopen van pommade be spaart daarop wischt hij zijne handen geheel schoon aan zijne broek of aan de mouwen of panden van zijnen rokna vervolgens zijn mes als tandenstoker gebruikt te hebben keert hij naar zijne plaats terug, scheldt de whigs uit, noemt ze de Engelsche partij en vordert het gehecle bezit van het Oregon-gebied als noodig voor de behoorlijke ontwikkeling der Vereenig- de Staten. Zwolle, 17 April. De Nederlandsche Han delmaatschappij heeft dezer dagen een besluit genomen om een groot aantal fabrijkanten die in de tegenwoordige min gunstige omstandighe den naar hun oordeel veroorzaakt door ach teruitgang der garenprijzen eenen grooten voor raad calicots hebben, daarvan te ontlasten. De Handelmaatschappij beschouwt echter den tegenwoordigen toestand der fabrijken als een gevolg van overproductie en wenschtdat de voorraad meer in overeenkomst worde gebragt met de bestaande behoefte er kon anders in welligt geene zeer ver verwijderde toekomst, eene reactie ontstaan die hoogst nadeelig werk te op dezen aanzienlijken tak van nijverheid. Tiel, 15 April. Zaturdagjl.des namiddags ten vier ure, had op den Rijn vóór Rhenen we derom eene van die ongelukken plaats die wij sedert kort zoo dikwijls hebben te betreuren gehad. Een bootje, beladen met vijf personen twee mannen en drie vrouwendoch zonder veermanwerd de rivier overgezet. Door den sterken golfslag eener juist voorbijvarende stoom boot werd het vaartuig door den waterstroom overmand zoodat hetniet meer bestuurd kun nende worden op den ketting der gierpont ge raakte en weldra omsloeg en de ongelukkigen aan de golven werden prijs gegeven. Toen men ter redding aansnelde waren reeds twee man nen en twee vrouwen verdronken terwijl er slechts ééne is gered geworden. Eene der ver dronkenen laat een’ echtgenoot met 10 kinde ren na. Meppel, 14 April. Alhier heeft thans het zeldzame voorbeeld plaats dat twee echte lie den met name Hartog Barends Goldsteen oud Frankfort, 15 April. Men schrijft uit Wezel dat dezer dagen op drie zeilschepen door eene stoomboot gesleepteene gansche ge meente landverhuizers groot 300 zielendie stad was gepasseerd. De troep wordt door eenen grondeigenaar aangevoerddie een kapitaal van ruim 100,000 thaler met zich voertVoorts heb ben zij hunnen geestelijke school-onderwijzer en einde in Texas eene en eene stad te stichten, ren welgestelde lieden. Onze aanstaande mis lokt reeds vele vreemde lingen herwaarts. De vooruitzigten op den goe derenhandel zijn zeer gunstig daarentegen vreest men dat in den boekhandel de gevolgen der buitengewoon strenge censuur zich zullen doen gevoelen. Londen, 13 April, De dagbladen behelzen nu het verhaal van de schipbreuk van de wal- vischvaarder Marie, aangaande welk vaartuig men sints zijn vertrek van Sydney in October 1843 niets vernomen had. Nadat de Marie den 21 November bij de eilanden van Woodlark had schipbreuk geleden gelukte het de equipagie na 24 uren aan eene woedende Zee blootgesteld te zijn geweesten 7 menschen verloren te heb ben met een vlot het land te bereiken. De schipbreukelingen werden goed ontvangen door de inboorlingen; maar geene hoop hebbende, dat eenig schip aldaar voorbij zoude varen ver vaardigden zij een klein vaartuigom zich hier mede naar eene der Engelsche koloniën in Aus tralië te begeven. Doch toen zij dit met zoo veel moeite gebouwde scheepje te water wilden brengenwerden zij door de inboorlingen plot seling aangevallen, die den kapitein en zes man om het leven bragten. De overigen reddeden zich in eene boot van bet vergane schipsta ken in zee, en kwamen, na 10 dagen rondge zwalkt en ter naauwernood het levensonderhoud gevonden te hebben aan een ander eiland van dezen Archipelwaar zij desgelijks door de in boorlingen goed ontvangen werden maar toen eenige bewoners van het vroeger bezochte eiland insgelijks hier heen gekomen warenveranderde ook hier de vriendschap in vijandschap. De ge- heele overige equipagie werd vermoord uitge zonderd een matroosdie in een naburig bosch houthakte, en, na langen tijd gezworven te heb ben door de aldaar toevallig aanleggende brik. Amsterdam, 16 April. Het mislukken van den aardappeleu-oogsf. in he* frigeloopeu jaar heeft op nieuw de aandacht doen vestigen op andere gewassen waardoor als voedsel in de behoeften van menschen én dieren kan worden voorzien. Onder dusdanige gewassen mag de maïs of zoogenaamde Turksche weit of koren geacht worden eene voorname plaats te beklee- denen ten einde ook hier te lande met dé teelt der maïs proeven zouden kunnen worden genomen even als zulks met vrucht in andere landenvooral in Noord-Amerika en de West- Indische koloniën geschiedt en waar het meel dier vrucht tot brood en andere spijzen gebruikt wordtheeft de regering eene hoeveelheid van dat graan doen komen uit Straatsburg in welks omtrek hetzelve met vrucht wordt geteeld. Dat graan zal worden gezonden aan de onderschei dene HH. gouverneurs ten einde door de prov. commission van landbouw kostelooos te worden uitgedeeld in gelijker voege als onlangs heeft plaats gehad met het aardappelenzaad. Amsterdam, 18 April. Uit eenen van re geringswege bekend gemaakten staat van de op brengst der middelen in de eerste drie maanden van 1846, tegenover de opbrengst van de eerste drie maanden van 1845 blijktdat de directe belas tingen hebben opgeleverd,in 1846y4,624,249.82’-, in 1845 ƒ4,311,689.48|, meerder in 1846 dan in 1845 ƒ312,560.34; in- en uitgaande regten scheepvaarts-regtenvuur-, ton- en bakengeld, in 1846 ƒ967,841.22, in 1845 585,840.53 meerder in 1846 dan in 1845 382,000.68’ accijnsen in 1846 4,581,662.38^in 1845 4,272,523.70 jmeerder in 1846 dan in 1845 ƒ309,138.68; registratie, zegel-, successie-reg- ten enz., in 1846 2,079,982.551, in 1845 ƒ2,084,008.74, mindër in 1846 dan in 1845 4,026.18^; regt van waarborg op gouden en zilveren werken, in 1846 ƒ28,425.64, in 1845 ƒ24,864.89’ meerder in 1846 dan in 1845 3,560.74^; posterijen, in 1846 ƒ334,255.41 in 1845 ƒ337,186.84, minder in 1846 dan in 1845 ƒ2,931.43; loterijen, in 1846 ƒ142,927, in 1845 ƒ146,490, minder in 1846 dan in 1845 ƒ3,563.' Totaal in 1846 12,759,344.03’ in 1645 ƒ11,762,604.20; meerder in 1846 dan in 1845 ƒ996,739.83’. ’s Graven h age, 17 April. Als een ken- teeken van vroegen wasdom kan men melden dat op den 2 dezerin de duinen omstreeks deze residentiemorilles (eene soort van cham pignons) gevonden zijn. Volgens aanteekenin- gen van bejaarde menschen die er hun werk van maken deze plant te zoeken is dit ruim eene halve maand eerder dan in gewone jaren. Men schrijft uit Arnhem, dat op den 12 dezer aldaar gevankelijk is binnengebragtze kere Jan Jansen ook gezegd Jansen van den Hoef, arbeider van beroep en onder Wagenin- gen woonachtig. Tegen dezen zijn naar men wil zware vermoedens gerezen dat zijne in de laatste dagen van Dec. 1845 vermist geraak te dertienjarige dochter Elizabeth door hem zelven om het leven is gebragt, of althans zoo hevig mishandeld dat het meisje dien ten ge volge den geest gegeven heeft. Dus verre was de verdwijning van het kind een raadselwant ofschoon sommigen beweerden, dat het meisje, bij bet houtsprokkelen in het Leemgateen uit gestrekt dennenbosch tusschen Wageningen en Benuecomverdoold zou geraakt zijn en an deren meenden dat hetzelve in de omliggende veenen verzonken zou zijn waren toch alle pogingen, door eene menigte van menschen in het werk gesteld, om het kind levend of dood te ontdekken en aan haren vader terug te be zorgen vruchteloos geweest. Het schijntdat de gevangenneming des vaders een gevolg is van eene door eene jongere zuster afgelegde ver klaring, volgens welke de genoemde Elizabeth door haren vadernabij het Leemgatdood geslagen en het lijk door hem weggevoerd zou-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1