NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. r I F J H 1846. Zaturdag den 25 April. 'I BINNENLAND. BUITENLAND. ij 'A ’1 Gorinchem, 20 April, den 17 dezer onder het naburige dorp IL mest reedgeraakte door het steigeren van paard onder de kar en werd daar hij de leid sels niet slechts in de hand hadmaar tevens met zijnen eenen voet daarin was verward ge raakt door het onstuimige dier een geheel eind wegs voortgesleurdwaardoor zijn been over hetwelk reeds het wiel gegaan en dat daardoor gebroken was, geheel uiteen en als 1 reten scheenterwijl hij tevens aan deerlijk gewond was, zoodat hij niettegenstaan de hem als eenig middel van behoud het been was afgezet, in den nacht tusschen 18 en 19 dezer overleden is. L3 Oi r_i Een landman, die oornaar het van een ge- i het hoofd ir; re- ere .50 .85 .85 .30 .50 .00 .90 .15 .85 .00 00 110 25 (10 00 en de verdere voorbehoedmiddelen omtrent het aangetaste en verdachte vee. i te iUW ■eds ent nd- 'da- ief- ven der iw, als in ten de ids- der ge lere eer den ae aen tiie- are het m sijn ind of is be- ge- ten len een let- de ■ij» re- mij ten aat te •ij: ilk !ijk n! en- I met een’ handwagen aardappelen komende van het en spoedig daarna verwondingen, el- van het feit, voor- om voorzigtiger te rijden doch daaraan geen gehoor gegeven heb bende is zoo als men vermoedtvoortvlug- ‘ig- Leijden, 16 April. Willem Marks oud 73 jarenbehoorende tot de Lutherscheen Anna ’sGravenhage, 20 April. Voorden Imo gen raad is heden behandeld het beroep in cas satie van K. van Hulst te Kampenuitgever van den Snel wagen. De raadsheer de Greve heelt in deze zaak verslag uifgebragt. De advocaat- generaal Deketh heeft de gronden van het pu bliek ministerie in Overijssel aangenomen en het incidenteel arrest van 14 February be schouwd als eeu gewijsde van instructie, waar tegen geene cassatie ontvankelijk is. Naar aan leiding van art. 388 van het wetboek van straf vordering heeft de adv.-gener. geconcludeerd tot niet ontvankelijk-verklaring van req. en ver- oordeeling in de kosten. De uitspraak is be paald op den 5 Mei aanstaande. Amsterdam, 21 April. Gisteren avond, ongeveer te 11 ure is Z. M. met eenen speci- alen spoortrein uit ’s Hage hier aangekomen en aan het paleis afgestapt. De aangekondigde au- dientien zijn heden ochtend reeds vroeg aange vangen en werden zeer talrijk bezocht. Heden achtermiddag na het middagmaal te hebben gebruikt, keert de koning naar de re sidentie terug. Rotterdam, 20 April. De hier gevestigde Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van Schipbreukelingen heeft in de vergadering van 3 dezer besloten te doen uitreiken aan luite nant J. II. Nickollde gouden medaille aan Samuel Knight Senior, master, de groote zil veren medaille en aan Thomas Knight Samu el Knight Jr., Charles KnightWilliam Knight George Hide, John Head, Thomas Mitchell, Thomas Allchorn, John Hurd, Richard Hide, James AllchornJames Hide Jr. en Driscoll de gewone zilveren medaille benevens aan ie der een vereerend getuigschrift alle personen wonende te Eastbourne graafschap Sussex in Engeland, als een erkentelijk bewijs en blijvend aandenken hunner stoutmoedige pogingen en menschlievende hulp op den 28 December jl. aan den dag gelegd, bij de schipbreuk in de Pe- vency-Baai van den Nederlandschen Oostindië- vaarder Twee Cornelissen gevoerd door kapi tein 11. D. van Wijk. Voorts hebben de direc teuren der Nëderlandsche Handelmaatschappij eene som van achttien pond sterlingen de Ilee- ren Gebroeders Hartsen te Amsterdamreeders van gemelden bodemzeven pond sterling ge schonken om onder bovengenoemde edele red ders verdeeld te worden; zullende de WelEd.Geb. heer J. W. May Nederlansch consul te Londen uitgenoodigd worden de behulpzame hand te verleenen in deze belooning van eene edele daad. Ook hebben de directeuren voornoemd weder aan verschillende zoo wel hier in de stad als elders wonende, weduwen, wier echtgenooten in zee zijn verdronken ondersteuningen uitge reikt. Rotterdam, 21 April. Uit het verslag der commissie voor de winkelkaartjes van het de partement ’sGravenhage blijkt, dat derzelver bemoeijingen aanvankelijk met den gunstigsten uitslag zijn bekroond. Immers zijn in den tijd van drie maanden 12,000 winkelkaartjes van 5, 10 en 25 cents door de heeren commissarissen aan hunne stadgenooten verkocht, welke in plaats van fooi weggeschonken en alleen in bepaalde winkels tegen levensbehoeften of brandstoffen inwisselbaar zijn en alzoo ontwijfelbaar mede werken tegen het misbruik van sterken drank. Zaturdag avond den 18 April is te Schie dam een knaapje oud ongeveer vijf jaren door het onbesuisd rijden beladen met Broer-veldpad overreden aan de gevolgen van zware lendig gestorvende dader af nog gewaarschuwd zijnde, Bonteoud Tl jaren behoorende tot de Roomseh- katholijke kerk denken eerstdaags hunne gou den bruiloft te beleven, zijnde hun huwelijk voltrokken op den 23 April 1796. Eene merk waardige bijzonderheid is hetdat de man op den 4 February 1787 in dienst trad in de la- ken-fabrijk van de heeren van Heukelomdie onder de firma van F. van Lelyveld Wz. en Comp. wordt gedreven en bij dezelve onafge broken is geweest tot heden dus gedurende een tijdvak van 59 jaren en nog even goed zijn werk doet, als in vroegeren leeftijdterwijl ook de vrouw nog ijverig hare huisselijke bezig heden verrigt. Hun huwelijk is met geene kin deren gezegend. De Helder, 17 April. Den 14den dezer had er een droevig ongeluk plaats. Hendrik van ’tHert, vader van 10 kinderen, een schip op Texelsche gronden wilden doen springen, bragt tot dit eindemet behulp van zekeren Jan Bijl, vader van 7 kinderen, een vaatje bus kruid in hetzelve, benevens eene onuitbluschba- re lont. Na vervolgens op een goeden afstand de ontploffing, eenigen tijd afgewacht te heb ben gingen zij weder naar boordmeenende dat de lont was uitgegaan. Doch naauwelijks was van ’tHert aan boord of eene zware en ver schrikkelijke ontploffing voert hem weg, om nimmer tot zijne geliefde betrekkingen weder te keerendie hij den 12den dezer, in de hoop van met ruime verdiensten terug te komenhet hartelijk vaartwel! toeriep. Jan Bijlwelke zich nog aan de zijde van het schip bevond, werd door het springend hout deerlijk gekwetst zoodat deze zich, hoewel nog in leven, in al lertreurigste omstandigheden bevindt. Wier den, 16 April. Sedert eenigen tijd heerscht in deze gemeente eene kwaadaardige en zeei- besmettelijke ziekte bekend onder den naam van zenuw-zinken-koorts. In het laatst der maand January aangebragt door eenen be- hoeftigen reiziger welke ongesteld geworden zijnen weg niet konde vervolgen, en in zeker huisgezin ter verpleging en geneeskundige be handeling werd besteed heeft zij zich alras zoo zeer voortgeplant dat niet alleen al de leden van dit huisgezin door dezelve zijn aangetast ge worden, maar ook het aantal lijders in verschil lende andere woningen tot de aanmerkelijke hoogte van 106 is geklommen. Dank hebbe in- tusschen het bestuur der Goddelijke Voorzienig heid dat van alle deze lijders nog slechts een tiental onder de heerschappij der ziekte is be zweken. Leeuwarden, 18 April. Men wildat door Z. Exc. den minister van binnenl. zaken aan de heeren gouverneurs van Friesland en Over ijssel is kennis gegeven, om geen rundvee, dat door longziekte aangedaan of daarvan verdacht is meer te doen doodenten zij die besmettelij ke ziekte voor het eerst op eene plaats ontdekt is, liggende in het midden van 12 uren diame ter, binnen welke in het laatst verloopen half jaar deze niet heeft bestaan; terwijl ingeval van uitzondering, de heeren gouverneurs, alvorens tot het doen dooden van het betrokken vee over te gaanonmiddellyk den minister de bijzonder heden van dusdanig geval hebben mede te dee- len, benevens hunne consideratienwordende ech ter daardoor niets te kort gedaan aan de bestaan de bepalingen omtrent het inmiddels afgezon derd houden en geneeskundig behandelen van, Frankfort, 12 April. Een der dagbla den deelt de volgende zinsneden mede y uit de geloofsbelijdenis der Duilsch-kafholijke gemeente te Leipzig op welke de nieuwe leden aldaar worden aangenomen Ik geloof aan Jezus Christus, den Zoon des Vaders, vol genade en waarheid die als mensch leefdeleed en stierf. Hij is ons het reinste en verhevenste voorbeeld van deugd heeft ons van de slavernij des geestes verlostons tot de vrijheid der kinderen Gods opgevoerd y is heen gegaan tot den Vader, en heeft de hoogste waar digheid in het rijk der geesten ontvangen Hij is de eenige Middelaar tusschen God en de men- schen en alleen door Hem komen wij tot den Vader. Ik beloof plegtig zijne leer als het Woord Gods aan te nemen zijn voorbeeldin woord en daad na te volgen en gelijk Hij f den Goddelijken wil zóó te doen, dat ik met den Vader één worde, gelijk Hij met den Vader één is. Ik geloof eene heiligealgemeen» Christelijke kerkdie alle menschen omvat welke de leer van Christus aannemen en volgen en die alleen de zoodanigen als doode leden aanmerktdie de liefde niet hebben. Ik erken Christus alleen als het Hoofd der Christelijke gemeenteals den eenigen Herder en Leidsman onzer zielenwiens uitspraken hooger staan dan menschenwoord en kerkgebed. Ik beloof opregt, het geloof der Duitsch-katholijke kerk getrouw te blijven als haar medelid het Rijk Godsnaar vermogen bij mij zelven en mijne medemenschen te bevorderenmij de middelen tot mijne verbetering en veredeling vlijtig ten nutte te makenvoort te varen in het streven naar waarheid en deugd, door vrije werkzaam heid allen haat tegen anders geloovenden voor immer af te leggen, en met alle menschen in vrede te leven.” Frankfort, 18 April. Men wil, dat in Pruissen eene wet op de drukpers met de op heffing der censuur, maar ook met gestrenge strafbepalingen ophanden is. De schrik voor uitlevering aan de Russen moet onder de naar Pruissen geweken Poolsche ingezetenen verbazend groot zijn gisteren ver nam men, dat eenige dier ongelukkigen zich in het water hadden gestort thans wordt gemeld dat anderen zich vergif aansebaffenom zich door dit middel den dood te geven. Frankfort, 19 April. Eerstdaags zal ee ne proeve genomen worden met eene directe scheepvaart van Amsterdam naar ITeenen. Na den afloop der aanstaande koffij-veilingzal van Amsterdam een bijzonder daartoe bepaald vaartuig, door middel van een’stoomslepertot Frankfort gebragt worden van daar op de Main naar Bamberg in het Ludwigskanaal en dan langs den Donau zich naar Weenen begeven. Men hooptdat deze reis in vijf weken zal kunnen geschieden. Gelukt deze proef, dan zal een schip van Holland in zes of zeven weken naar Pesth kunnen komen. De koninklijk Napelsche familie reedden 30 Maartmet hare gasten (uitgezonderd de kei zerin van Rusland) met eenen extra-trein op den spoorweg naar Caserta vijf minuten na het afrijden van den gewonen trein. Tot aan Ca- salnuovo (bet eerste station) had men het snelle rijden van den koninklijken trein geseind en de conducteur van den eersten trein had denzelven diensvolgens op eenen zijweg gevoerd. Onge lukkiglijk bleef de laatste wagon nog eenen hal- ven voet in de rails van de eigenlijke baanen de vliegende extra-trein verbrijzelde denzelven waarbij eenige passagiershoewel naar men zegtniet gevaarlijk gewond werden. In het koninklijke rijtuig kwamen allen er met den schrik afde vensterglazen en de wagentreden brakenmaar de trein bleef des niet te min in de rails. Dit is het eerste ongeluk op den an ders zoo voortreffelijk ingerigten Casertaner- spoorweg. oc&C)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1