NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 5 No. 1846. •A d k. 1 BINNENLAND. 1» ij. )0. den eisscher optre- Hollhe tot Echten •I l IN, lO, ker re- cre 4 T9» .40 .75 .85 25 .50 .95 .80 .10 .80 .75 .00 .00 .25 75 .00 .00 ver huis in de p eenen ten Ike aan eene Deze zerk dadelijk stortte de stei- De een t uur werd de heer de Ruyter nam steeg op ter hoogte het alleen maar, een nog iets rond den avond, hetwelk blijk- hadom zich bij hem te geene menschelijke gedaan- den grond bewoog en steeds eenzamen schildwacht na- zijne soort worden aangemerkt; - wij haasten ons, zulks hierbij te voegen daar anders sommi ge vaderlandsche dagbladendie zich van onze maatschappj nog altijd de zonderlingste denk beelden vormen, dit al zeer ligt als eene dage- en boek- daarbij misschien den enkelen krokodil leger van krokodillen doende aangroei- ware het alleen maar, om het genoegen leger van Am aio* (n. n. Den löden deZet ■leend de Kriek, huisvrouw van Cor- voren opgelost ni zwa- plasregens. Hoewel hierdoor voorzeker velen hunne woningen werden teruggehoudenwas woelig op Weltevreden, vooral van het wachthuis aan de sluis- buitengewoon levendig punt, en ■F visscherij behelst de volgende bepaling: Met tijdelijke wijziging van artikel 26 der wet van 12 Maart 1818 (Slaalsbl. no. 15), op de uitoefening der groote visscherij wordtvoor de jaren 1846 en 1847 bij wijze van proefne ming, de aanvang der groote of zoutharing-vis- scherij veertien dagen vervroegd en mitsdien vergund dat de netten voor het eerst in volle zee mogen worden uitgeworpen in den avond van den tienden Junij, in plaats van in den avond van den vierentwintigsten dier maand.” De tegenwoordige voordragt is gedaan op drin gend verzoek van Nederlandsche reederijen krachtig ondersteund door het collegie der groo te visscherij in Zuid- en Noord-Holland.In dien de nu voorgestelde vrijlating aan de ver wachting beantwoordt, zullenvóór den aanvang der visscherij van 1848, nadere definitive bepa lingen ter vervanging van art. 26 der wet van 12 Maart 1818, voorgedragen worden. Men verneemtdat in de ontwerpen wetnopens het eerste boek van Sneek, 28 April. Bij de tegenwoordige vroe ge ontwikkeling der groeikracht in het planten rijk, vindt men alhier daartegen eenige belem mering, door eene soort van kleine slak inden grond, welke op vele plaatsen het welig ge was zeei’ beschadigt, zoo niet vernielt. Zul ke diertjes zijn er bij duizenden en tuinlieden alhier, wier bekwaamheid alleenlijk in praktische kennis bestaat, beweren, dat de geringe warmte en weinige zonneschijn, welke men sedert eeni- gen tijd ondervindt, het bestaan dezer slakken aanmerkelijk begunstigt. 44 en schel ijk ware het, tegen dit kwaad een beproefd middel te weten. Bouwgronden heeft men in onzen omtrek niet, zoodat deze slak slechts onze moestuinen bena deelt intusschen vernemen wij van goederhand dat, onder het behoor van den dorpe Tzumeen stuk tarwe bijkans geheel door deze slak is ver woest geworden. ’s GravenHage, 24 April. Het aan de Tweede Kamer aangeboden ontwerp van wet betreffende de uitoefening der groote ofharing- van het wetboek van strafregt, thans bij de Tweede Kamer aanhan gig, nog verschillende wijzigingen gebragt zijn en datonder anderen de straf van tepronkstel- ling thans daarbij is afgeschaft. Amsterdam, 23 April. Wij vernemen, dat het vaartuigwaarmede eene proeve zal wor den genomen van eene directe scheepvaart tus- schen Amsterdam en Weenen waarvan wij in ons blad van gisteren uit een schrijven van Frankfort, gewag maakten, geheel van ijzeraan het etablissement van de heeren Paul van Vlis- singen en Dndok van Heel alhier, is gebouwd en expresselijk voor deze vaart ingerigthet kan 2000 centenaars laden en zal met 1000 cente naars niet meer dan 50 Ned. duimen diep gaan. Rotterdam, 23 April. Gister middag zou alhier, op de plaats Concordia de heer de Ruy ter zijne eerste luchtreis ondernemen. Talrijk was de schare dergenendie ter bijwoning wa ren opgekomen. Onder de tegenwoordige!» merk te men op, den E. A. heer burgemeester, eeni ge wethouders en verscheiden leden van den raad. De plaats was bijzonder goed ingerigten het muzijk-gezelschap Sempre Harmonta onder de leiding van den verdienstelijken Goudswaard liet zich bij tusschenpoozen hooren. De vul ling, die, door toevallige omstandigheden eerst twee uren later dan den bepaalden tijd kon wor den begonnen, was oorzaak, dat, hoewel dezel ve geregeld ging, de ballon echter niet op het door den heer de Ruyter geannonceerde uur ge noegzaam was gevuld, om den togt te kunnen aanvaarden. Eindelijk omstreeks drie de ballon losgemaakt, en in zijn schuitje plaats en echter van de hoornen gekomen trof hem het zelfde ongeluk, als 40 jaren geleden madame Bbnchard op dezelfde plaats overviel; de ballon had nog geene genoegzame hoogte bereikten ee ne schuine rigting aannemende, slingerde de schuit vaderlandsche dagbladendie zich laatschappj nog altijd de zoa vormen, dit al zeer ligt als lijksche gebeurtenis zouden aanmerken staven tot een jen, al te smaken, daartegenover nen te kunnen stellen! GOrinChem, 19 April, heeft de arrondissements-regtbank alhier regtsin- gang, met bevel van gevangenneming, verleend tegen Magdelena nelis Exalto, oud 25 jaren, wonende te Heu- kelotn, als verdacht van vergiftigende Zelfstan digheden (zuringzout) te hebben toegediend aan zekere vrouw, Aaltje van Vianen genaamd, die met haar kind bij genoemden Cornell’s Exalto in woonde. Er schijnen zich reeds bij het eerste regterlijke onderzoek ernstige vermoedens tegen Magdalena de Kriek opgedaan te hebben daar zijofschoon in gevorderde zwangerschap ver- keerendeaanstonds in verzekerde bewaring is genomen, De hoop op het levensbehoud der vergiftigde wordt nog niet opgegevenhetgeen aan de onverwijld ingeroepene geneeskundige hulp van den geneesheer E. F, Bongaen de door dezen toegediende braakmiddelen wordt toege schreven. De oorzaak van dit misdrijf ligt nog in het onzekere. Zwolle, 24 April. Sedert onze laatste be- rigten omtrent de ziekte te Wierdenis helaas het getal lijders weder aanzienlijk vermeerderd en thans reeds tot 126 geklommenwaarvan een getal van 80 tot de geringere volksklasse behoort terwijl men tevens bij vernieuwing het verlies heeft te betreuren van 4 dooden. Groningen, 21 April, Heden morgen is alhier een treffend ongeluk gebeurd, Drie wers waren bezig den gevel van een Poelestraat te schilderen en stonden op eenen ten dien einde vervaardigden steiger well zerk in den gevel was vastgemaakt, liet ongelukkiglijk los, en ger met de drie ongelukkigen neder, verwersbaasviel op eene bank en toen met het hoofd in eenen kelderhij is nog op dit oogenblik geheel bewusteloos, en straks (ten 9 ure) zal naar men verneemtde panboring worden bewerkstelligd. Een tweedeeen knecht heeft een gebroken dijbeen bekomen, en de der de mede een knecht, is op onderscheidene plaatsen des ligchaams meer of minder gekneusd. De eerstgenoemde die gehuwd is verkeert in eenen hoogstbedenkelijken toestand. Assen, 23 April. De heer E. A. Smidt, wethouder dezer stad, en vroeger handelaar in wijnen en sterke dranken, deed, eenige dagen geleden de stad in den persoon van haren bur gemeesterbij deurwaarders-acte sommeren, om hem terug te geven ƒ28,484,293 (onder korting der bij wederuitvoer ontvangene restitutie), wegens over de jaren 18301845 betaalde opcenten op ’s Rijks belasting op de drankenals zullende het reglement, krachtens hetwelk die opcenten geheven zijnvan eene onbevoegde magt zijn uitgegaan. De sommatie zonder uitwerking blij vende volgde eene dagvaarding voor de arron dissements regtbank alhier, legen maandag e. Met gespannene verwachting ziet men hier den uitslag tegemoet van een geding, door een’ ba rer wethouders tegen onze stad aangevangen waarin het voor haar zoo ontzaggelijke sommen geldt, en waarbij scherpzinnigheid vereischt wordt, om in te zien hoe de aanlegger door de beta ling krachtens het bestreden reglement, ééne cent schade leed. Ook voor andere plaatsen bezit dit geding hetzelfde gewigt. Elders in dit ge west toch en, zoo men zegt, ook in andere provinciën, worden diergelijke opcenten gehe ven, krachtens reglementen, van dezelfde magten afkomstig. In deze zaak zullen voor den Jhr. mr. A. W. van als advocaat, en mr. J. Oostingals procureur tegen denzelfden boomwaarin vroeger de be roemde aeronaute was blijven haken. Niet dan na het aanwenden van vele pogingenkon men liet schuitje los krijgen, hetwelk geheel uit des- zelfs verband is gerukt, zoodat het niet moge lijk was daarmede een' togt te wagen. Dc bal lon is onbeschadigd geblevenen wij vernemen dan ook, dat de heer de Ruyter voornemens is aanstaanden woensdag den togt te hervatten. 44 ij vinden in de Javasche Courant van den 25sten February het volgende zonderlinge voorval vermeld: Het was een donkere avond, die van woens dag den 18den dezer maand. De zwangere wol ken hadden zich kort te voren opgelost in zwa re in het nog altijd in de nabijheid brugeen zoo waar onderscheidene wegen elkander kruissen, waar gedurig rijtuigen af en aankomen. De daar ter plaatse op wacht zijnde manschap pen hadden zich binnen het wachthuis neêrge- vlijd, en de op schildwacht staande soldaat wan delde eenzaam met het geweer in den arm op en neder. Doch hij scheen niet lang alleen te zullen blijven, want er dwaalde in de duisternis van i baar het voornemen voegen maar het was te die zich daar over meer’ en meer den derde. Het was omstreeks 10 uur en, gelijk gezegd is, vrij duister, zoodat de krijgsman niet bemerk te dat er iets in aantogt was, voor en aleer dat iets zich in zijne onmiddellijke nabijheid be vond en teekenen gaf van vijandelijke oogmer ken, ja zich zelfs gezind toonde tot den aanval. Op het werda! geen antwoord bekomende, spitst de soldaat zijne blikken en wie zal zij ne verbazing schetsen? hij onderkent in zij nen bezoeker eenen ontzag inboezemende!! kroko dil, die, met weinig vredelievende plannen ee ne nachtwandeling door Weltevreden maakte. De man stelde zich zoo goed mogelijk te weer, doch, niet geroepen om zijnen post tegen zulk eenen vreemdsoortigen vijand te verdedigen nam hij wijsselijk het besluit, op bet wachthuis terug te trekken. Op het door hem gemaakte geruchtkwamen zijne makkers toeschieten doch wel verre van zich hierdoor te laten afschrik ken, scheen zulks den lust tot den aanval bij den krokodil aan te wakkeren hij had het nu op den korporaal van de wacht gemunt. Was de aanval hevig, niet minder vastbera den was de verdediging. De gewerendie aan vankelijk gediend hadden om slagen toe te bren gen en bajonetsteken te geven waren intusschen geladen men beproefdeden hardnekkigen vij and met kogels af te maken. Twintig schoten werden er echter in de duisternis op hem ge lost, alvorens de zege behaald en het djer ge dood was. Men bevond nu dat de krokodil ee ne lengte had van negen en een half voetAm- sterdamsch. Het mag als gelukkig worden aangemerktdat het dier juist dit punt tot den aanval gekozen had; ware hel elders verschenen er zouden mis schien minder tegenstand geboden en treurige gevolgen ondervonden zijn. Nu zelfs had het gedrocht slechts weinige schreden verder behoe ven te gaan om in de naast het wachthuis ge legene woning te hebben kunnen dringen, aan welker ingang hij thans is gedood geworden. Driewerf gelukkig dus, dat men met den schrik is vrijgekomen. Het is niet waarschijnlijk dat de honger het dier zoo onverschrokken heeft gemaaktvermits hij aan die behoefte had kunnen voldoen, zon der tot zoodanig uiterste de toevlugt te nemen: immers op ieder uur van den dag ziet men hon- derde menschel! en paarden zich baden in de rivier, waarin het dier zich heeft opgehouden. De vorenstaande bijzonderheden zijn ons van goederhand medegedeeld. Echter moet dit voor val als hoogst zeldzaam ja schier als eenig in

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1