NIEUWS- EN AIIÏERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1846. Zaturdaq den 2 Jfet. No. 35- I BINNENLAND. op BUITENLAND. 8A 'i M Amsterdam, 28 April. Li 10. N, o. eer ir; re- ?rc !e mt ;oo it- 10 75 85 25 50 95 80 10 80 75 00 00 oo 75 00 liet daaromtrent gedaan onderzoek toevallig tot de ontdekking van Frankfort, 25 April. nisteriële staatkundige gedeelten vierden en iemand welken men schalken en pril. Door destadLeip- 1000 thlr. toegestaan tot gedenjkteeken voor Leibnitz j aanstaan- aan edig huis i en vlie- ii aar Met Jen- eelt zijn vele wei dde naar het a ui. rd I eeds mkt lid, Be- -Hgt hak nde de er edi- root tier lid ja De :eht na- de tor en bei- oon de- j en I de I feel I re en Jan >n t- y Ij VI Eendragtspolderongeveer twee uren zuidwaarts van het hier nabijliggend Oud-Beijerland gelegen. Groningen, 25 April. Dezen morgen is alhier uit de stadsgracht opgehaald het lijk ee- ner burgervrouw welke ,Jch aan het ergerlijk misbruik van sterken drank’ verslaafd had en ten gevolge van die kwaal en andere bijkomen de omstandigheden door een’ zelfmoord een droevig einde aan haar leven gemaakt heeft. Dit nieuwe slagtoffer der dronkenschap strekke velen tot waarschuwing en verbetering. Groningen, 27 April. Met genoegen heeft men vernomen dat het Z. M. behaagd heeft tot Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw te benoemen den weleerw. zeer gel. heer N. Nienhuis Sinninghepredikant te Niehove den oudsten der Ned. hervormde predikanten in ons rijk en die nog in negentigjarigen ou derdom geheel zijn dienstwerk waarneemt. On langs is deze zeldzaamheid door de dagbladen vermeld geworden en dit schijnt de aandaéht Sneek, 28 April. Onder de buitenlieden, die onzen wekelijkschen marktdag bezoeken hebben velen de gewoonteom wanneer zij bier in de winkeds iets koopen hei gekochte vool-- al als het in grutterswaren bestaatdoor den winkelier te laten bezorgen in die herbergen waar zij hunne rijtuigen uitspannen of hunne vaste komst hebben. In eene dezer herber gen nu werden sedert eenigen tijd wel eens zulke goederen vermist hetgeen voor den be woner S. natuurlijk hoogstonaangenaamen in meer dan één opzigtnadeelig was. Deze besloot derhalvein het vervolg een wakend oog op zijne bezoekers te houden waardoor doenen hebben hem naar de appettfegthank verzonden die den molenaar slechts tot de straf van eenige maanden gevangenis heeft veroor deeld om hem den lust te doen vergaan de dieven in het Vervolg van de galg te nemen en verder zich zelven regt te verschaffen* Berlijn, 23 April. Eergisteren avond hel»-' ben zich twee jonge dienstmeisjes, op den Ber- lijn-postdammer Spoorweglaten overrijden en zich in dier voege den dood gegeven en wel niet ver van de plaats alwaar zich onlangs een jongman op dezelfde wijze heeft vart het leVerf beroofd. Men is niet bekend met de oorzaak van dezen gemeenschappelijken Er heerscht in Rusland bruik bij het voltrekken van zaken van hoog verraad. De misdadigers name lijk worden tot aan de geregtsplaats door een muzijkkorps vergezeld dat tot op den afloop der teregtstelling vrolijke stukjes speelt. Oog getuigen zeggen dat dit eenen vreessetyken indruk Onder de bewijzen van zeldzaam vroege rij ping, welke het tegenwoordige voorjaar ople vert, mag met regt genoemd wordendat heden ter graanmarkt alhier frissche en sterk ontwik kelde gerstaren zijn aangebragtvan welke ons eenigen vertoond werden en die gegroeid zijn op het land van de weduwe Boenderin den vermeld geworden der hooge regering op dien verdienstelijken leer- aar gevestigd en aanleiding gegeven te hebben tot de onderscheiding die hem thans te beurt valt en gewis met vreugde zal worden ontvan gen doch misschien ook met een weemoedig grimlachje, als (gelijk Eijlert zegt van den hoog bejaarden Dr. Sack die de roode adelaarsorde ontving) van eenen grijsaarddie in vroom ver langen naar den eeuwig blaauwen sterrenboog henen blikt, en voor wien de aardsche kleuren verbleekt zijn. Amsterdam, 28 April. Door de Nederl. handelmaatschappij zijn heden bevracht gewor den38 schepen, als: 19 voor Amsterdam, 15 voor Rotterdam2 voor Dordrecht en 2 voor Middelburg. Amsterdam, 29 April. Het Staatsblad no. 22 bevat een koninklijk besluit van 25 April 1846 tot buitenkoersstelling en inwisse ling der geschonden of ongerande Zeeuwsche rijksdaalders of stukken van twee guldens zestig cents, en volgens hetwelk de minister van finan ciën ter algemeene kennis brengtdat van dings- dag den 19 tot en met donderdag den 28 Mei aanstaande alsmede op vrijdag en zaturdag den 29 en 30 derzelve maandbij de Nederl. bank en bij de agenten van ’s rijks schatkist op de gewone kantoor-uren ter inwisseling kunnen worden aangebodende Zeeuwsche rijksdaalders of stukken van twee guldens zestig cents wel ke geschonden of ongerand zijn dat de inwis seling geschiedt op den voetaangewezen bij die der vorige ingewisselde muntendat de boven gemelde geschondene of ongerande Zeeuwsche rijksdaalders met den 28 Mei aanstaande buiten omloop worden gesteld en dien ten gevolge niet meer in betalingen voor de schatkist zullen aangenomen worden noch door de ingezetenen zullen behoeven te worden aangenomendat daarentegen de Zeeuwsche rijksdaalders waarvan het omschrift ongeschonden is en die gerand zijn, tijdelijk in omloop zullen blijven, doch dat daarop met den 29 Mei aanstaande toepas selijk is gemaakt het bestaande verbod tegen het aannemen van dezelve in verminkten, besnoei den of geschonden toestand eindelijkdat de van Zeeuwsche rijksdaalders (halven i achtsten) in bovengemelde maatrege len niet zijn begrepen. Rotterdam, 28 April. Men leest in onze Stads-Courant Onder de bewijzen het hem dan ook op heden is geluktzeker in een naburig dorp wonende en reeds ‘geen goed oog hadte ver- hem tg betrappen op de ontvreem ding van een zakje Jmet grutten dat aldaar voor eenen ander gebragt was. De dader had het voorwerp zijner begeerte in eenenbij zich hebbenden zak gestopt; toen men hem in den klem had en dezen zak onderzocht bleek de zelve tevens de schuilplaats te zijn van een zak je met havergort hetwelk de daarbij komende V. d. W. voor het zijne erkende en sedert 10 minuten vermiste uit zijnen w inkelwelken de verzamelaar zoo pas verlaten had. Amsterdam, 27 April. Naar wij verne men is benoemd tot directeur der inrigting voor onderwijs in koophandel en nijverheid, de heer J. J. Alberda directeur van het instituut voor n’tinuen aii'der. aAWt.”, uA’".A’'^.diiT*iA\lcr;uëBcr- inrigting belang stellenen met de omvattende kundigheden en bijzondere geschiktheid van den heer Alberda voor dien post bekend zijn zul len deze keuze toejuichen. Frankfort, 25 April. In den naught van den 20 op den 21 dezer heeft, in de Jesuïten kerk te Heidelberg, een belangrijke diefstal plaats gehad. Onder de gestolen voorwerpen is o. a. een monstrans ter waarde van ongeveer 1000 fl. voorts een zilveren kelk een crucifix enz een en ander, naar gissing, ter waarde van 2000 11. Des morgens las men op de kerkdeur geschrevenv> Wij zijn met ons achten en ste len alle nachten.” Tot nu toe zijn alle naspo- ringen der policie vruchteloos geweesthoewel t valsche munters geleid heeft. pril. Het getal der mi- bladen in Pruissen staat aanmerkelijk vermeerderd te worden. Tot he den toe bedroeg hetzelve driemaar men heeft het voor noodzakelijk gehouden, aan de opposi- tie-pers of de zoogenaamde slechte pers in alle provinciën eene goede pers tegenover te stellen. Deze heeft tot dus verre reeds zeer veel geld gekostzonder dat zij naar evenredig heid goede vruchten gedragen heeft. Frankfort, 26 April, zig is eene som van het oprigten van een g wiens 200jarige geboortedag den 3 Julij de invalt. Een zeer netelachtige zaak is ter beslissing voor het geregtshof van Vermelan in Zweden gebragt geweest. Een dief, voor zijne misda den aan de galg geknoopthing aan dezelve toen een molenaar der omstreek, uit Philipstad daaromtrent gekomen bemerktedat de gehan gene nog leefde. Door een zeer natuurlijk ge voel van medelijden aangedreven snijdt hij hem los werpt hem op zijne kar en brengt hem tot het leven terug doch de dief, eerst een oogen- blik verwonderd, nog op de wereld te wezen, hernam weldra de gewoonten en neigingen, welke hem daaruit hadden doen verbannen hij begon op nieuw te stelen en zijn weldoe ner was de eerste tegen welken hij zijne mis dadige behendigheid uitoefende. Vergramd door zulk eene afschuwelijke ondankbaarheid, roept de molenaar aanstonds zijnen knechtzij krij gen den booswicht in handenen gaan hem weder aan de galg hangen van welke hem nu niemand weer kwam losmaken. De overheid daarvan onderrigtriep den molenaar voor het geregtmaar de regters durfden geene uitspraak Zelfmoord. een zonderling ge* bet doodvonnis irt De misdadigers de geregtsplaats door der teregtstelling vrolijke stukj L op de omstanders maakt. Munster, 23 April* Op dit oogenblik is een gerucht in omloop betreffende eene daad f welke van de grootste verdorvenheid des bedrij vers getuigt, In een nabijgelegen stadje (zoo als men wil ,- Telgte) viert een priester het mis offer en terwijl hij den kelk aan den mond brengt en begint te drinken wordt hij door den vreem den smaak genoodzaakt, denzelven weder neder te zetten. De inhoud des kelks en van de bei de miskannetjes worden onderzocht, en men be vindt, dat zij vergif bevatten. De geestelijke is deels door den gebruikten wijndeels door den schrik ziek geworden. Nadere berigten van den 25 April hielden 1 "Pat de koster van de pastorij-kerk te Telgte hier ae u»;_jar]jger js_ jjjj haatte den geestelij ke, omdat deze i— ,.ne aanvrage van den koster om verhooging van traKu...npi1tbij de aut]lol.j. leit, niet ten zijnen gunste haui wjlJen onder. steunen. Het middel waarvan zich de koster bedic had, was eene aanzienlijke hoeveelheid croso- lum, en deszelfs scherpe reuk zoo wel als des- zelfs ongewone smaak, was voor den priester ee ne waarschuwing tegen den kelk des doods. De aangeklaagde is reeds gevankelijk binnen Mun ster en voor den regter van instructie gebragt. Dantzig, 16 A pril. Den 14 reisde hier eerf van Limburg geboortig man van 38jarigen ouder dom door, welke als kamerdienaar van den groot- vorst-troonopvolgei- van Rusland moet in dienst genomen zijn. Deze man is een waar merkwaar dig verschijnsel in de natuurdaar hij 7 voet 8 duim lang en fiks gebouwd is. De borst tus- schen de beide armen is 28 duim breed. Hij bezit eene zeldzame spierkracht en eene sclroo- ne stem met eene blakende gezondheid. Londen, 25 April. Het gerucht wil, zegt de Globe dat een burggraaf, bloedverwant van eenen beroemden evangelischen leeraar in de hoofdstad eerlang tot de katholijke kerk zal over gaan men verhaalt hetzelfde van eenen edel man die tot de hooge aristocratie behoort. Den 14 der vorige maand werd de Noord- Amerikaansche pakket Henry-Clay 300 perso nen aan boord hebbende van Squba-Benon niet ver van New-York op de kust geworpen. De zee was zoo onstuimig, dat men geen red dingsmiddel met goed gevolg konde aanwenden dan nadat de schipbreukelingen twee nachten, in den vreessel ijk sten toestand op het gestrande vaartuig hadden doorgebragt. Dit zoo zonderlinge middel bestond in een groot okshoofd uit het welk men den eenen bodem had geslagen men zettede het met ballast van boord. Drie of vier passagiers werden tegelijk in dit brooze Vaartuig gezet, en zoo naar het strand gevoerd; op die wijze werden alle passagiers geredmet uitzon dering van zes die bij eene eerste poging tot redding, waren omgekomen; de kapitein bleef aan boordtotdat de laatsten gered waren. Londen, 25 April. De Heer Rettie heeft een stelsel van naauwkeurig seinen op zee zoo wel vooi’ stoom- als andere schepen bedacht

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1