NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 'H 1846. Woensdag den 6 Mei. No. 36- rê- eken BINNENLAND. den 30 ast. 1. DO. dezer da- de maat- VOOT- het van zoo iren i u- ■ide eb, dg- ree- ien boe 8* 8J 3.40 3.75 >.30 >.35 >.60 1.05 >.80 >.05 !.9O i.75 .00 1.00 1.00 i.75 .00 .50 S-SMJ!?«gE»aC.‘WEgT-cg- 1.1 .1» W WWW—WWW*»»1T—-TW«WI^ IN, iO, kor ir; ere art. 7 den 7 September 1828 I kans nimmer ziek, opalle over te komen voor een ruim Deze roepstem 18’ >0/, BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK, gelet hebbende op art. 7 van Zij ner Majesteits Besluit van d c' (Staatsblad no. 55)roepen bij deze personen, welke, als gehuwd of als weduwe naars met kind of kinderen, in de tweede klas se van de Algemeene Rol der Schutterij in het vorige jaar opgemaaktgebragt zijn geworden doch sedert dien tijddoor het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren, om in die klasse te verblij ven en dus als nu in de eerste klasse der voor dit jaar te formeren Algemeene Rol gerangschikt moeten wordenom voor dusdanige veranderde omstandigheden ter Secretary dezer Stad kennis te geven vóór den 15 dezer maand zullende bij verzuim dezer aangifte, de belanghebben den ingevolge art. 8 van Z. M. hiervoren ge noemd besluit bij de Schutterij worden inge- lijfden bovendien tot eene geldboete of ge vangenisstraf verwezen worden. Voorts wordt ter kennisse van de belangheb benden gebragtdat zij welke hun 34ste jaar voleindigdalsmede zij die bij de reserve gedurende vijf jaar hebben gestaandes ver kiezende kunnen worden ontslagen wordende dus een iegelijkdie van dit regt wenscht ge bruik te maken aangemaand om zulks uiter lijk vóór den 30 Junij aanstaande ter Stad Se cretary aan te geven. En opdat niemand hieromtrent eenige onwe tendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplaktzoo als ge bruikelijk is. Sneek den 2 Mei 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van dezelven IIAGA. tot een eigenaardig bewys dat hij niet enkele bevoorregte standen, maar het algemeen ten dienste stond. Bij de vele vermoeijenissen en ontberingweb ke hiermede voor hem onafscheidelijk gepaard gingen, was hij evenwel a'fijd gezond, en, hij- Sterken drank gebruikte hij nooiten wijn zeer zelden niettegenstaande hij noch tijd noch gelegenheidnoch koude noch gevaren ontzag. Op den 30 April 1829 vierde hij feestelijk zijn vijftigjarig doctoraat bij welke gelegenheid hij verscheidene geschenken ontving als blijken van genegenheid en hoogachting. Dij heeft het uiterst zeldzaam voorregt ge noten van zijn vak bijkans 60 jaren lang te kunnen uitoefenenen in vijfentachtigjarigen ouderdom verleende hij zijne laatste verloskun dige hulp bij eene vrouw die, telkens met zijnen bijstandhet dertiende kind mogt ter wereld bren gen. Hiermede besloot hij zijnen verloskundi gen en tevens geneeskundigen loopbaanleefde vervolgens stil, maar altijd opgeruimd en vro lijk onder het genot van eene aanhoudende gezondheid en in het bezit van zijne volle verstandelijke vermogens, zoodat hij het bewust zijn behield tot in de laatste oogenblikken zijns levens die zeer kalm en gelaten zijn geweest. Hij was thans de oudste inwoner van Sneek en vele jaren de oudste doctor in Friesland. Tijdens het Fransch bewind was hij maire en later lid van den raad dezer stad vijftig jaren lang bekleedde hij de betrekking van algemeenen ontvanger der lloreenen en was stads-doctor en lid van onderscheidene genootschappen. Sneek, 5 Mei. Zondag avond jongstleden ging zekere onbesprokene burgervrouw alhier een bezoek afleggen bij liedenwelke zij onder ha re vrienden telde, en die een ziek kind hadden. Het voorname doel van haar bezoek w as om uit deelneming, naar den toestand des zieken kinds te vernemen. Bij hare komst bevond er zich reeds nog eene buurvrouwen nadat men eenen geruimen tijd over de ziekte des kinds had gesproken en elkander gevraagd wat het kind eigenlijk deerde verstoutte de gemelde buurvrouw zich, onbewimpeld te zeggenHet kind is betooverd cn gij’ de niets kwaads vermoedende burgervrouw gij hebt het ge daan.” Het bleef echter niet bij de bloote be schuldiging neen men liet haar de zooge naamde sleutelproef ondergaan een,dchooge waarde des bijbels in aanmerking genomen al- lergoddeloost kunstje, waarbij men eenen sleu tel in den bijbel steekt enz. enz. Hetgeen wij hier vermeldenis waarheid en elk weldenkende wordt smartelijk aangedaan bij de ondervinding, dat, hoe zeldzaam dan ook, het afzigtelijkst bijgeloof, nu en dan nog, het hoofd durft op te steken om met zijnen zwad der de onschuld te bezoedelen en te schande te maken. ’sGravenhage, 1 Mei. Bij een i gen door Z. M. genomen besluit is aan schappij, tot inpoldering van den Dollard eerst concessie verleend tot indijking van zuidelijk gedeelte, bevattende 900 bunders gemelden zeeboezem. II. K. H. mevr, de prinses Albert van Pruis- sen heeft vóór haar vertrek prachtige geschen ken van goud, paarlen en edelgesteenten uitgereikt aan allendie slechts eenigzins de eer hebben gehad, in eenige betrekking tot Hoogstdezelve gedurende haar verblijf alhier, te staan. Ook dc armen, vooral de huiszittende, zijn ruim schoots door II. K. II. bedeeld. Rotterdam, 30 April. Volgens de laatste berigten uit Wierden blijkt, dat het getal der door de ziekte aangetaste personen geklommen is tot 136, waarvan 82 tot de geringere volks klasse behooren. Van deze laatsten zijn tot nu toe 10 overleden. De behoeften blijven groot; niettegenstaande met dankbare blijdschap ver meld wordt, dat het Zijne Majesteit behaagd heeft, op eene gedane oproeping in het dagblad Overijssel, uit Hoogstdeszelfs eigene fondsen de aanmerkelijke som van ƒ500 te doen toezen- Sneek, 1 Mei. Heden overleed alhier de weledele zeer geleerde heer Annastatius An- tonius Jorritsma in den hoogen ouderdom van circa 93 jaren een man algemeen geacht en bemind en wiens nagedachtenis de Redactie dezex- Courant zich opgewekt gevoelt, met eene korte biographisehe beschrijving te vereeren. Den 11 Julij 1753 te Franeker geborenwerd hij bij volgenden leeftijd tot geneesheer op geleid en voltooide daartoe zijne studiën te Leuven. Hij promoveerde echter in zijne ge- boorte-stad en verkreeg aldaarop den 30 April 1779, den doetoralen graad summa cum lande. Kort na zijne promotievestigde hij zich te Leeuwardenen was spoedigmet roem be kend hetgeen vele ingezetenen van Sneekwaar geneeskundige hulp destijds veel te wenseben overliet deed besluiten hem te verzoeken om tot hen over te komen waarbij zij zich per soonlijk voor een ruim bestaan wilden ver binden. Deze roepstem naar Sneek volgende gaf hij aldaar mede vele blijken van kunde en ervarenheid, waardoor bij, zoowel in, als bui ten de stadzeer werd getrokken vooral toen hij, na het overlijden van zijnen schoon vader, den heer Hijlke Steenstra, chirurgijn en beroemd verloskundige te Sneek, zich meer be paaldelijk op het vak der vroedkunde toelegde. Hij was een uitmuntend geneesheer; maar als verloskundige bovenal beroemd zoodat men hemin moeijelijke gevallen de algemeene helper en vraagbaak kon noemen. En geen won der wanneer men bij dit ons berigtin aan merking neemtdat hij vóór en w einige jaren na de invoering der registers van den burgerlij ke! stand aanteekening heeft gehouden van al de kinderen, door hem ter wereld gehaald, en waaruit geblijkt, dat derzelver getal toenmaals dat der inwoners van Sneek (tusschen de 7 en 8,000) reeds overtrof, terwijl men mag vast stellen dat er na genoemd tijdvak nog zulk een getal is bijgekomen. Dit verbazend getal strekt den aan de commissie ter verpleging der' zie ken te Wierden. Rotte ER dam, 1 Mei. Men meent stellig te weten, dat de heer Bruce, onmiddellijk na den afloop der tegenwoordige zittingen .Ier Sta- ten-generaalzal benoemd worden tot nrii van binnenlandsche zaken. Voorts zou bij de regering het voornemen be staanom bij de volgende zittingen een ont werp tot herziening der grondwet aan de Twee de Kamer der Staten-generaal aan te bieden echter alleen betreffende de artikelen over het stem- en kiesregt. Hoewel dit berigt uit eene goede bron is voort gevloeid en niet van waarschijnlykheid ontbloot schijnt, deelen wij hetzelve alleen bij wijze van. gerucht mede. In de Middelburgsche Courant van April leest mens Wij kunnen meldendatna langdurige en onafgebrokene onderzoekingen, de justitie is ge komen op het spoor der daders van de menig vuldige nachtelijke aanrandingen geld-afpersin- gen en dieverijenop de hofsteden onder Oost burg en naburige gemeenten in het 4de district dezer provinciedoor geheele j soms van wape nen voorzienebenden gepleegdin het najaar van 1845en dat dien ten gevolge bereids een veertigtal beklaagden zich in het huis van ver zekering te Middelburg in hechtenis bevinden waaronder in de eerste plaats behooren een veer tigtal lieden uit de gemeente Retranchement welke meer speciaal tot eene bende zich gevormd hebbende, reeds sedert een groot aantal jaren zich aan rooverijen schuldig maaktenzonder dat op hen gezamenlijk de hand is kunnen ge legd worden. Delft, 29 April, werkschool voor pril. Het bestuur det leer- cn behoeftige meisjes alhier heeft ten behoeve dier inrigtingeene giftgroot f 40, van H. M. de koningin ontvangen. Zwolle, 28 April. Te Almelo kwam van tijd tot tijd een vreemdeling die boter verkocht welke voor een derde met water was vermengd. Ook was ze al eens met eijerdoijers doorkneed. De Twentsche Courant herinnert dezen in dustriëlen boterkooper een arrest van den Hoo gen Raad in 1842 gevallen waarbij zekere v. E. werd veroordeeld tot gevangenzetting voor een jaar en eene geldboete van ƒ25, omdat hij 17 oneen boter, vermengd met één derde water, had verkocht voor zuivere boter. Ook hier ter stede heeft de waakzame policie kwade praktijken in den boterhandel ontdekt. Leeuwarden, 30 April. liet gerucht loopt alhier, dat de Koning dit jaar deze residentie met Hoogstdeszelfs tegenwoordigheid zal veree ren althans is men druk bezig met aan het ko ninklijk paleis alhier belangrijke reparation te doen. Het is wenschelijkdat er voor hetzel ve thans ook nog eenige gaz-Iantaarns geplaatst worden omdat de verlichtingop dit gedeelte der stad (het Hof)wel eenige verbetering ver- cischt. Bij deze gelegenheid kunnen wij niet nalaten nogmaals de aandacht der Hooge Regering te vestigen op de noodzakelijkheid, van eenige ver sterking in het garnizoen te Leeuwarden aan te brengenzijnde de eenige stad in Friesland die het voordeel van eene militaire bezetting heeft, welke nogtans in oogenblikken van ge vaar, waarin deze stad door het groot aantal al daar gedetineerde criminele gevangenen reeds meermalen verkeerd heeft, allezins ontoereikend mag geacht worden. Assen, 30 April. Naar men verneemt, heeft de heer E. A. Smidtbij acte, geïnsinu eerd aan den procureur der stadafstand ge daan van de instantie door hem tegen de stad ingesteld ter zake van beweerde onverschuldigde betaling van stedelijke opcenten op de rijks-be- lasting op de dranken. Eindhoven, 29 April. Door de ambtena ren bij ’s rijks belastingen is gisteren ten rijks- kantore alhier övergebragt eene boerenkarbe spannen met een paarddoor de ambtenaren

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1