NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEL k 1846. Zaturdag den 9 Mei. No. 37. ESS n BINNENLAND. PUBLICATIE. >P- r en- den dag OC- IJ BUITENLAND. I 3 5J i; BEKENDMAKING. IN, iO, 11 12 de over ker ur re- lere ZFelhouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van dezelven^ HAGA. len be- tan ?ek ÏR* bij 7 •n, Ier il, ote lo- er- EN a ij- ito en ti te er- ici- 'i, en en las- er- de- te R. er- :\- len JU- vo- b'j :.45 .80 ;.9O :.35 :.G0 .05 :.8O .10 ;.9O .00 .00 1.00 1.00 1.00 .00 .00 Ier i A 'N I Wethouders voornoemd S. TEV (ATE. Ter ordonnantie van deze Iv en HAGA, pd. 1 en WETHOUDERS van de BURGEMEESTER Stad SN EEK, Roepen bij deze opalle Manspersonen binnen deze Stad en jurisdictie woonachtig, welke op den 1 Jannarij 1840 him 25ste jaar zullen zijn ingetreden en mitsdien allen die geboren zijn in den jare 1821 ten einde zich voor de Schnlterlyke dienst te doen inschrijven, zullende daartoe namens Ileeren Burgemees ter en Wethouders ter Stads Secretary worden gevaceerd MAANDAG den 18 Mei 1846, ’s morgens van 9 tot 10 uur voor die van de wijken 12 en 3, 45 en 6 78 cn 9 wijk 10. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK, brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen 1°. Dat de uitreiking der biljetten cn dec^at-oirenvoor beschrijving van dc personele belasting cn het patentregt het dienstjaar 1846, zal plaats licblien in de maand Mei de zes jaars, en wel op den vierden dag na de voor deze gemeen te bepaalde verhuislijden dat met de wedci inzameling daar van acht dagen daarna een aanvang zal worden gemaakt. 2“. Dat evenwel hiervan zijn uitgezonderd de paicnlpligti- gen, vermeld onder no. 3740, van tabel 14 der wet van 21 Mei 1819 {Staatsblad no. 34), zijnde slijters in wijnen, dranken en likeuren in ’t klein, tappers, kroeghouders en kof- lyhuisbonders, als aan welken, door of van wege de ontvan gers, zoodra mogclyk na den ingang van het dienstjaar en zon der de gewone beschrijving af te wachten, een declaratoir zal worden liezorgdhetwelk na verloop van drie dagen van hen weder zal worden afgehaald. 3". Dat diegenen, welke bij het aanbieden of bezorgen der biljetten of verklaringen, of ook bij hel terughalen van dez. moglen zijn voorbijgegaan of overgeslagenzich in geen geval op zoodanig verzuim mogen beroeperimaar integendeel gehou den zijn, om de vercischte en behoorlijk ingevuldeverklaringen vóór of uiterlijk op den 31 Mei e. k. in te dienenten kanto re der ontvangers, alwaar de biljetten ter invulling steeds ver krijgbaar zullen zijn. 4°. Dat de patentpligligen van de tabellen 7 cn 16, zijn de de kramers, vreemde kooplieden en schippers of directievoe- rcndeii van vaartuigenzoo mede de di bitanten van loterij-brii fjes voor zoo veel dezelve hun lieroep niet beginnen aan te vangen ter bekoming van hun patent aangifte Ix-booren te doenbij de hoofden der plaatselijke besturen, aan de plaalselijke Secre- tarijenvóór de expiratie van den termijn voor de ophaling dei gewone declaratoiren van patent bepaald. Sneer, 8 Mei. Onder de ligchaamsziekten zijn epidemische besmettelijk; zulks schijnt on der de zielsziekten mede plaats te vinden. Im mers naauvvelijks heeft het bijgeloof, dat, Gode zij dank verre van algemeen is hier ter stede een betooverd kind aangewezen of er doet zich een-nieuw geval op, waarbij men beweert, dat een meisje van 18 jaren, met epilepsie behebt, betooverd is door eeite alhier wonende wedu we eene doodeenvoudige sloof. Hierbij zijn ech ter tooneelen van verregaande, der arme wedu we aangedane mishandelingen voorgevallen, die wij, wat derzelver bijzonderheden betreft, als nog onvermeld latenmaar die wij met grond vertrouwendat ernstig onderzocht en getuchtigd zullen worden door die autoriteit, welke daar- gesteld is om voor de veiligheid van personen te waken. Bijgeloovige zotten mogen deze vei ligheid onzes bedunkens, evenmin aanranden, als dieven en moordenaars. ’s Graven n age, 2 Mei. In de zitting van de Tweede Kamer van heden is het wets-ont- werp betrekkelijk schepen, varende onder Rus sische vlag beraadslaagd en aangenomen met eene meerderheid van 44 tegen 6 stemmen. Het eenig artikel van dit ontwerp luidt: De schepen onder Russische vlagwelke de ha- vens van het koningrijk der Nederlanden in- komen of uitvaren worden met de dagteeke- ning van de afkondiging dezer wet, ten op- zigte van de goederenwelke zij in- of uit- voeren in het genot gesteld van al de voor- deden, welke aan de meest begunstigde vreern- de natiën reeds zijn of nader zullen worden toegekend. ’sGravenhage, 5 Mei. Heden heeft de Ilooge Raad Kamer van Strafzaken uitspraak gedaan in de zaak van K.* van Hulst, te Kam pen, uitgever van de Kritiek der Troonrede enz.tegen een incidenteel arrest van het hof in Overijssel. De Raad, dit arrest beschouwende als een gewijsde van instructie waartegen geen hooger beroep noch voorziening in cassatie ont vankelijk is dan tegelijk met het eindvonnis heeft den requirant in cassatie niet-ontvankelijk verklaarden hem veroordeeld in de kosten. Rotterdam, 5 Mei. In de laatste tijden zijn alhier ter stede onderscheidene diefstallen door middel van valscbe sleutels en braak ge pleegd geworden niettegenstaande wij de inge zetenen meermalen ernstig hebben gewaarschuwd, tegen het gevaar, om hunne woningen, zonder eenig opzigt te laten. Wij vernemen, dat onze verdienstelijke commissaris van policie van der Creke op heeter daad betrapt en aangehouden heeft den persoon die in den laatsten tijd de schrik van onze stad geweest iszijnde de be ruchte valsche sleutel maker Knel. Deze per soon die vroeger meermalen ter zake van ge pleegde misdaden in handen der justitie en be reids tot schavotstraf is veroordeeld geweesten van het wonenzich insge- jven in dat regis- der jaren 1812 tot en met 1820, waar- 5". Dat voor de onder 4" gemelde patentpligligen, op ver toon der kwitantie van de betaalde regten, dadelijk de paten ten verkrijgbaar zullen zijn, wordende de patentpligligen ver meld onder no. 3740 van tabel 14, bij deze tevens op merkzaam gemaakt, dal het patent, overeenkomstig art. 2 der wet van 24 April 1834 no. 16, niet aan ben mag worden afgegeven, dan nadat zy de helft van bunnen aanslag over het dienstjaar hebben k’taak!en het verschuldigde van hi t’ voorafgaande jaar ten vollen zal zijn aangezuiverdterwijl zij bovendien, wanneer zij in gebreke blijven de patenten af te ha len, telken reize dat zij bet vereisehtc patent of afschrift van dien aan de bevoegde ambtenaren niet kunnen verloonenvol gens art. 32, 1 der wet van 21 Mei 1819, vervallen in ee ne boete van 15.00. 6“. Dat ingevolge art. 29, 2 der wet op het personeel van den 29 Maart 1333 {Staatsblad no. 4), tot tegenschat- ters dezer gemeente zijn )>enoemd WILHELMUS van DRUTEN. JAN FOPPES BAKKER. MEINSE MOLENAAR. JOHANNES DE VRIES. En zal deze op de gewone wijze worden afgekondigd en aan geplakt. Sneek den 2 Mei 1846. Burgemeester en Frankfort, 2 Mei. De Ally. Th*. deelt het volgende niet onbelangrijke berigt mede betreffende de laatste luchtreis van dr. J. F. Natterer die dezer dagen te Weenen is opge stegen. Het vei haal van den aeronaut luidt als volgt: ik voel mij genooptdoor de belangstelling die de bewoners van Weenen in mijne lucht reis op 11. maandag betoond hebbenonze on dervinding op die korte reis door dit blad me de te deelenen tegelijk den bestuurder der ge- heele onderneming, den heer Lehmann, den hem toekomenden lof voor zijne omzigtigheid en zaakkennis toe te zwaaijen. Wij hadden aanvankelijk het schuitje met zoo veel ballast voorzien dat de stijgkracht geheel van ons afhing. Terwijl wij nu zand uitwier pen stegen wij langzaam van de schouwplaats opverligtten den bol meer en meer door het uitwerpen van ruikers devisen en lintenste gen al sneller en sneller tot omtrent eene hoog te van 2000 voet, van waar wy eindelijk door het verwijderen van nog meer zand tot de hoog te van 6000 voet stegen. Hier stond de ther mometer op het vriespunt, en er heerschte zulk eene windstilte dat de luchtbol zich niet van zijne plaats bewoog. Eerst iets later werd hij door een zacht windje naar de Leopolstadt, en toen weder over de velden teruggedreven. De wijl zulk eene volkomene stilte hoogst zeldzaam plaats vindten het niet dikwijls gebeurtdat de bol zoo lang in het gezigt blijft wilden wij toonendat wij den bol in onze magt hadden. Daarom lieten wij hem zoo ver dalen dat wij nog slechts omtrent 40 vademen van de aarde verwijderd waren, en vlogen dan weder, zoo spoedig wij het verlangden in de hoogte. Reus achtige wolk-massa’s rolden op ons aan, en dre ven onder ons henen; wij rezen meer en meer, «10 «11 ’s middags om 12 uur Dat de zoodanigen welkeschoon bevorens in andere ge meenten ingeschrevensedert de inschrijving van het vorige jaar binnen de gemeente Sneek zijn komen lijks op dien dag zullen moeten laten inschrij’ terloopende over een J toe zij volgens hunnen ouderdom behooreu. Wordende wijders bekend gemaakt: Dat een iederzonder onderscheid of zij vermeenen mogten al of niet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooreu tot deze inschrijving verpligt is Dat voor Ingezetenen Morden gehouden alle Nederlandersal hier hun gewoon verblijf houdende, alsmede alle vreemdelingen binnen deze gemeente woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen dit Kijk te vestigen zullen hebben aan den dag gelegdbet zij door eene uitdrukkelijke verklaringhet zij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. Dat zijdie in m<*er dan ééne gemeente hun gewoon ver blijf houdenof den zetel van hun vermogen hebben gevestigd tot de inschrijving verpligt zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende schutterij aanwezig is. Dat de registers ter inschrijving op den 15 Mei e. k. ge opend en op den 1 Junij daaraanvolgende gesloten worden en dat allendie bevonden worden zich alsdan niet te hebben doen inschrijvenvolgens art. 9 der wet op de schutterijen door het stedelijk bestuur, ambtshalve, zullen worden ingeschre ven en door den schutters-raad tot eene geldboete worden verwezenterwijl zij bovendien zonder loting bij de schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal geblijkendat ertijdens de verzuimde inschrijvinggeene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. Dat eindelijk een iederwelke binnen deze gemeente niet geboren is, wordt aangemaand, om zich tijdig van eene ge- boorte-acte te voorzienen zich alzoo van zijnen juisten ou derdom te verzekerenten einde de inschrijving naar behooren geschiedeen hij alzoo niet kome te vallen in de straf bij het aangehaalde art. 9 bepaald. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zoude kunnen voorwendenzal deze worden afgekondigd en aangeplaktzoo als te geschieden gebruikelijk is. Sneek den 2 Mei 1846. Burgemeester en thans verdacht gehouden wordt, aan de onlang® gepleegde diefstallen met valsche sleutels schul dig te zijn, heeft gisteren avonddoor datzelfde misdadige middel in eene woning aan den Stei ger bij den horologiemaker Broedelet, eenen diefstal ondernomen tijdens de bewoners uitge gaan waren, en de woningzonder eenige voor zorg, alleen gelaten hadden. Onder de zoogenaamde afgescheidenen der Herv. kerk, schijnt zich meer en meer het voor nemen uil te breiden, om naar Noord-Amerika te verhuizen. De aanzienlijken en gegoeden gaan hierin voor en nemen de armen der gemeente met dat doel in hunne bescherming. Nu loopt het gerucht, dat het ministerie van koloniën een onderzoek wil instellen naar den toestand van twee bijna braak liggende eilanden, welke behooren tot de Ned. 0. I. bezittingen dit zal naar men zegtgeschieden op verzoek en ten voordeele van bovengenoemde afgescheidenen die daar eene kolonie willen aanleggen. Baardwijk, 2 Mei. Gisteren avond, nage noeg half tien ure, ontdekte een persoon, van huis gaande, dat achter de woning van zekeren Oomcns in een, van alle zijden uit riet zaam- gesteld en onmiddelijk tegen de wanden van het huis of woning gelegen geitenhokzich vuur openbaarde. Bij dadelijk onderzoek is het ge bleken dat eene hoeveelheid in ascli liggende houtskolen in brand waren, welke zonder de ze toevallige ontdekking en spoedige uitdooving noodlottige gevolgen in den nacht zouden kun nen hebben lewecggcbragt. De policie doet onderzoek om op het spoor te komen der oor zaken die de Langstraat met zoo vele hrandeu bedreigen. Breda. 30 April. Naar men uit eene goede bron verneemtzal het monumentter eere van den vice-admiraal Johan Arnold Zoutman te Geertruidenberg in de groote kerk opgerigt aldaar den 14 Mei e. k. op eene plegtige wijze ontbloot worden. Men zegtdat Z. M. onze geëerbiedigde Koning en hooge autoriteiten deze plegtigheid zullen bijwonen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1