NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. i I W 1846. JVoensdag den 13 Mei. No. 38. u ii- tr 1- is BINNENLAND. meenten ingeschrevensedert de inschrijving I werd besloten met 'A BUITENLAND. i weder als te 'ost-lndiën. i X 1 11 12 van .45 .M .00 .50 .70 .10 .95 .20 .95 .25 .00 .00 .00 L00 50 .00 - i t! d n ld ti le le ie i :n td h- !F e- s, n- :h td ir- le rt voor die IN, 40, ik er mr i re- dere nopens het toekennen van voordeelen Franschen handel2“ dat tot regeling stuk der burgerlijke pensioenenen vaarwaters met snelheid te bevaren zijnde Z. K. II. herhaalde malen en bijna door alle jagten en boeijers voorbijgezeild zoodatvoor inlandsch gebruik de eer van snelzeilen wat de construc tie der vaartuigen aangaatvolkomen toekomt aan de Friesche en Hollandsche bouwmeesters. Men leest in de Deventer Courant: Hetzelf de verschijnselhetwelk de minister van justi tie in het koningrijk der Nederlanden in de be langrijke zitting van 4 dezer gemeld heeft de toeneming van misdaden vertoont zich ook in Engeland. Volgens officiële berigten is het ge tal der misdaden, gedurende de vijf jaren 1840— 1844, met de voorafgegane vijf jaren vergeleken 26 percent toegenomen, terwijl het van 112^864 tot 142,380 geklommen was. In het jaar 1837 werd de doodstraf afgeschaft voor pogingen tot moorddie zonder* gevolg voor levensgevaar af- loopenvoor diefstal bij nacht met inbraak voor roof zonder verwondingen voor brand stichting. De officiële berigten bevatten nu datsedert de afschaffing der doodstraf voor de ze misdaden het getal zeer aanzienlijk vermeer derd is; in de jaren 18421844 namelijk ver geleken met 18351837, is het getal der po gingen tot moord met 89, der inbraken met 115, der rooverijen met 33, en der brandstich tingen met 124 percent geklommen. Men moet evenwel opmerken dat ook bijzondere omstan digheden tot deze vermeerdering hebben bijge daan. Leeuwarden, 25 April. Sedert de stoom boot van Harlingen op Londen in de vaart is gebragtneemt de uitvoer van alle soorten van levensmiddelen uit deze provincie aanmerkelijk toe en men ziet hier wekelijks Engelsche koop lieden op de markt (zoo als gisteren nog het geval was) onderscheidene artikels, zoo als vleesch, spek, hoenders, ganzen, kievitseijeren enz., bij partijen opkoopen en naar Engeland trans porteren. Leeuwarden, 7 Mei. Naar het zich laat aanzien, levert Friesland bijna niets op, of men kan het in Engeland gebruiken althans voor een paar weken hebben Engelsche kooplieden in het dorp Berlikum eenige stallen met korven met de bijen gekocht om van daar te vervoeren. Men meldt uit Groningen dat in de maand October aanstaandebij de verwisseling van het rectoraat dier hoogeschooldoor de heeren stu denten eene maskerade zal gehouden worden voorstellende den intogt van de kruisvaarders binnen Konstantinopelbegeleid door keizer A- lexius Comnenus met zijnen hofstoet, nadat zij dezen gehuldigd hadden. de wijken 12 en 3 45 en 6 78 en 9 .wijk 10. Frankfort, 5 Mei. Onlangs legde een wachter op den spoorweg bij Bömischbrod eene zeldzame en merkwaardige tegenwoordigheid van geest aan den dag. Toen deze namelijk in de schemering den van Praag komenden trein met de lantaren seinde, en vervolgens groeten wilde viel zijn pet op het spoor. De onvoorzigtige bukt om dezelve op te rapen toen hem plot seling de aannaderende locomotief overvalt en hem onder hare raderen brengt. Een paar se conden daarna meent de bestuurder van de lo comotief iets voor de machine gezien te heb ben geeft het teeken tot ophoudendatzoo als men weeteerst eenige minuten later kan geschiedenterwijl de trein reeds een zesde mijl wegs aflegt. Wie schildert nu de verbazing van de personen op de locomotief, toen zij van on der de raderen den wachter die zij bij liet vo rige station ontmoet hadden te voorschijn zien treden. De aldus van een bijna onvermijdelij- kendood geredde persoon had zich, bij zijnen val, vastgeklampt aan de twee voorhaken van de lo comotief, en was in die positie gebleventotdat de trein ophield. Hij vervult nu weder als te voren zijnen post. Prof. Stieffel te Karlsruhe berekent naar de bewegingen van den barometer aan het ein de van elke maandden aard en loop van het Amsterdam, 9 Mei. Door Z. Exc. den minister van oorlog zijn de noodige bevelen uit gevaardigd om al de miliciens der ligting van 1844, die tot hiertoe ter aanvulling van ont brekende vrijwilligers bij onderscheidene korp sen van het leger in werkelijke dienst zijn ge houden op den 15 dezer niet groot verlof naar hunne haardsteden terug te zenden. De Utrechtsche Avondpost meldde giste ren datbij de op handen zijnde inwisseling der ongerande Zeeuwsche rijksdaaldersde munt biljetten, door de agenten van's rijks schatkist aan het publiek zullen worden uitgegeven. Men verneemt dat dit berigt overeenkomstig de waar heid is. Botterdam, 9 Mei. Uit Utrecht schrijft men dat de toebereidselen tot feestelijke vie ring van den 2lOden verjaardag dier hoogeschool met ijver worden voortgezet. Onlangs isop eene vergadering der deelnemers aan den te ge ven gecostumeèrden optogtbesloten, zoo mo gelijk ook in de feestweek een voor de gele genheid passend vuurwerk te geven terwijl tot bekoming van een geschikt terrein de noodige moeite wordt aangewend waarvan men zich met grond den besten uitslag mag voorstellen. Ouds hoorn, 3 Mei. Heden vierden de in gezetenen van Oudshoorn een waar feestna melijk den vijftigjarigen gedenkdag van de aan stelling des burgemeesters als hoofd van deze gemeente. Bij deze gelegenheid ontving de acht bare grijsaard als blijk van tevredenheid van Z. M. den koning de Orde van den Nederland- schen Leeuwen van de ingezetenen talrijke bewijzen van belangstelling. Op dit feest heeft de burgemeester ook wederom zijne liefdadig heid betuigd door eene uitdeeling van levens middelen terwijl later in het armen-weeshuis een maaltijd voor de ouden en jongen werd aangerigt. Het feest kenmerkte zich door orde en vrolijkheiden werd besloten met een fraai vuurwerk. Zwolle, 8 Mei. Het getal zieken te Wier- den is thans tot 155 geklommen. De herstel den die bijna allen onder geneeskundig toezigt zijn gesteld bedragen 99 het getaldat direc te medicinale hulp geniet, 39, en dat der over ledenen 17 welke gezamenlijk het eerstgenoemde getal uitmaken. Het aantal der behoeftigen be draagt 91. Men leest in de Prov. O. en Zw. Courant Ary in’t Veld, met zeven andere bouwlieden in ’t Zoute Veen hebben bij de Staten-generaal een adres ingediend waarin ze verklarendat door hen, gedurende drie aaneenvolgende jaren in zoogenaamden lijnkoekdrank eene zekere hoe veelheid zout is gedaantot wering der long ziekteen zij, door dit voorbehoedmiddel, geen enkel spoor dier ziekte bij hun vee hadden be speurd. Zij vinden echter bezwaar in het blijven aan wenden van dat middelorfidat zij van het zout den vollen accijns moeten bfetalen. Zij wenschen daarom eenen jaarlijkschen Vrijdom van dien ac cijns zoo veel als ieder naar gelang van zijn vee noodig heefttot 200 Ned. pd. toe. Men leest in het dagblad Overijssel: Als ee ne bijzonderheid meldt mén ons dat voor ee nige dagen in de lage hooilanden bij de Ligt- mis een hert gezien is hetwelk later is bespeurd in de marke van Dieze in de omstreken van het Helderlicht. Ook in het laatst van het vo rige jaar, wil men in de nabijheid onzer stad zulk een’, in onze streken ongewonen bezoeker gezien hebben. Men vermoedt, dat het dier uit een of ander hertekamp ontvlugt is. Kampen,, 6 Mei. LI. zaturdag heeft Z. K. II. prins Hendrik een zeiltogtje gemaakt, het IJ uit naar den kuil van Markenvergezeld door ee nige liefhebbers van de Amsterdamsche jagtha- ven met hunne boeijersalsmede van eenige veerschepen van Zaandamdaartoe speciaal door den burgemeester uitgenoodigd en is Z. K. H. toen in de gelegenheid geweest op te merken, dat de kotter van Z. K. II. niet van die vol- I doende constructie isom de Nederlandsche PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SAEEK, Roepen bij deze opalle Manspersonen binnen deze Stad en jurisdictie woonachtig, welke op den 1 Januarij 1846 hun 25ste jaar zullen zijn ingetreden en mitsdien alien die geboren zijn in den jare 1821 ten einde zich voor de Schuiterlijke dienst te doen inschrijven zullende daartoe namens Heeren Burgemees ter en Wethouders ter Stads Secret anj worden gevaceerd MAANDAG den 18 Mei 1846, ’smorgens van 9 tot 10 uur, 10 «11 ’s middags om 12 uur Dat de zoodanigen welkeschoon bevorens in andere ge meenten ingeschrevensedert de inschrijving van het vorige jaar binnen de gemeente Sneek zijn komen wonen zich insge lijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven in dat regis ter, kopende over een der jaren 1812 tot en met 1820, waar toe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Wordende wijders bekend gemaakt: Dat een iederzonder onderscheid of zij vprmeenen mogten al of niet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren tot deze inschrijving verpligt is. Dat voor Ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, al hier hun gewoon verblijf houdende, alsmede alle vreemdelingen binnen deze gemeente woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen dit Rijk te vestigen zullen hebban aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. Dat zijdie in meer dan ééne gemeente hun gewoon ver blijf houden, of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd lot de inschrijving verpligt zijn binnen die gemeentealwaar eene dienstdoende schutterij aanwezig is. Dat de registers ter inschrijving op den 15 Mei e. k. ge opend en op den 1 Junij daaraanvolgende gesloten wordenen dat allendie bevonden worden zich alsdan niet te hebben doen inschrijvenvolgens art. 9 der wet op de schutterijen door het stedelijk bestuur, ambtshalve, zullen worden ingeschre ven en door den schutters-raad tot eene geldboete worden verwezenterwijl zij bovendien zonder loting bij de schutterij zullen worden ingclijfd, indien het zal geblijkendat ertijdens de verzuimde inschrijvinggeene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. Dat eindelijk een iederwelke binnen deze gemeente niet geboren iswordt aangemaandom zich tijdig van eene ge- boorte-acte te voorzien en zich alzefo van zijnen juisten ou derdom te verzekerenten einde de inschrijving naar behooren geschiede, en hij alzoo niet kome te vallen in de straf bij het aangebaalde art. 9 bepaald. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zoude kunnen voorwendenzal deze w orden afjekondigd en aangeplaktzoo als te geschieden gebruikelijk is. Sneek den 2 Mei 1846. Burgemeester en JP eihouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van deze Iv en HAGA. ’sGravenhage, 8 Mei. De Eerste Kamer der Staten-generaal heeft in hare zitting van gisteren aangenomen: 1° het ontwerp van wet aan den van het 30 de voor- dragten tot verhooging der begrooting over 1846 en 1847 ter zake van pensioenen. ’sGravenhage, 9 Mei. De Eerste Kamer der Staten-generaal zal heden ha.e werkzaam heden ten einde brengenzoodat de zitting der Staten-generaal van 1845—1846aanstaande maandag in eene vereenigde vergadering der heide Kamers door Z. Exc. den minister van binnenl. zaken ad interim op last des konings zal worden gesloten. Amsterdam, 6 Mei. Men verneemt, dat Z. M. de koning van Pruissen met een min zaam en eigenhandig schrijven aan onzen va- derlandsehen geleerde J. H. Halbertsma te De venter heeft toegezonden de koninklijke gouden medaille voor wetenschappen. Amsterdam, 8 Mei. Heden middag ten half 2 uuris van de werf het Witte Kruis van de scheepsbouwmeesters Jerems Meijes en Zonen, in de kleine Kattenburgerstraat alhier, met goed gevolg te water gelateneen bark schip, groot 250 last, bestemd voor de vaart op O' n I- n El ie >7 1-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1