NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEk. 1 1846. Zaturdag den 16 Mei. ,iJJ I :n- I BINNENLAND. aandeelen in den spoorweg r*r mJ. 1 ok ter re- ?re i nr 1 50 85 05 45 65 10 00 25 95 50 00 00 00 75 00 00 N, O, 'e- de in >e- lit ir- •e- in n- og n- ist gestolen Algerië te aan de uit- ■■MJ uitvinding aangevraagd* de Vaartuigen moet wor- Indieli Na de voltooijing graaf tusschen Engeland een naar neer vat ns en 4/- lat el- de ar de :n- ie- is I in gang dezer zaak nu tegen hou- menigte wonderlijke voorvallen beweging in dit tafereelen 3T- :k- el- r» iet us ns ei- I de >1’- Sneek, 14 Mei. Eenige dagen verleden, hadden twee kinderenop eene zoogenaamde schuifbar zittende, en zich daarmede vermaken de, liet ongeluk, dat zij van den stadswal al hier met wagen en al in de gracht stortten. Een gruttersknechtJ. Postmus in de nabij heid van de plaats des ongevals wonende ver nam hetzelve naauwelijks of hij snelde dade lijk ter hulp en begaf zich zonder dralen te water, met het gelukkig gevolg, de beide kinderen te redden. Wij vermelden deze daad, omdat dezelve in verdienstelijkheid wint daar door, dat de redder niet kan zwemmen en het alzoo zijnerzijds meer opoffering kostte dan van iemand, die in deze kunst bedreven is. ’sGravenhage, 10 Mei. Als eene groote zeldzaamheid mag worden gemeld dat er he den te Schevingen drie gouden bruiloften te ge lijk gevierd worden, als van: 1° Arie Plugge gehuwd met Marie Fieret 2° Willem Pronk gehuwd met Pietronella Pronken 3° Pieter Meysgehuwd met Klaartjc Hoogeveen. ’sGravenhage, 11 Mei. In de vereenig- de zitting der beide Kamers van maandag den 11 Mei, is de gewone zitting der Staten-gene- raal door Z. Exc. den minister van binnenland- sche zaken, in naam des konings, gesloten. Men leest in den Nederlandsehen Sloomposl Na de voltooijing van den electrischen tele- en Frankrijk zal er dergelijke daargesteld worden van de kust Parijs, en van daar naar Marseille. Wan- deze ondqrzeesche, gemeenschap zal tot stand gekomen zijn is de Fransche spoorweg-maat- schappij van voornemen de Afrikaansche kust op gelijke wijze met die van Europa te verbin den, om, aldus doende, eene ongehoord snelle gemeenschap tusschen Marseille en bekomen. Vele geleerden twijfelen voerbaarheid van dit plan, en honden het zelfs voor onmogelijk, om eene verbinding tusschen de Fransche en Engelsehe kust daar te stellen. De naauwkeurigste proeven echter hebben be wezen dat zulks niet alleen zal kunnen ge schieden maar daarenboven zonder aan groote zwarigheden onderworpen te zijn. Het rijtuig voor den koning dat de heer sen Alexander Mackenzie heeft doen vervaardigen voor den spoorweg van Orleans naar Bordeauxbestaat uit drie vertrekken; het middelste, de konink lijke salon, is zeer ruim en prachtig ingerigt; vier groote spiegelruiten verwekken een zeer helder licht, dat gematigd kan worden door blaauwe zijden gordijnen die smaakvol gedra peerd zijn. De binnenste paneelen dier salon en de zoldering zijn met grijze damasten zijde bekleed, en op den vloer ligt een zacht wollig tapijt. In het achterdeel bevindt zich de ko ninklijke armstoel en zijdelings van dezen twee andere armstoelen. Vlak hiertegenover zijn twee prachtige divans, bestemd voor de koninklijke familieen tusschen deze beide ontwaart men eene deurdie ingang aan een kleed-kabinet verleent; dit kabinet vormt het voorste gedeelte van het rijtuig. Spiegels, tapijten, toilettafels en consoles zijn met den grootslen smaak ge plaatst. Het derde vertrek is voor den staf be stemd. De buiten-paneelen van het rijtuig zijn lazuurblaauw en met de wapenen en de naam cijfers van Orleans en Bordeaux beschilderd. Over de Tyne te Newcastle wordt thans ee ne brug gebouwd die onwedersprekelijk een der reusachtigste en merkwaardigste bouwwerken zal daarstellen, waarvan men tot nog toe ge hoord heeft. Deze brug zal uit twee wegen bestaan de een boven den anderende onder ste is bestemd voor rijtuigen en voetgangersde bovenste tweeëntwintig Engelsehe voeten hoo- ger gelegenvoor de spoortreinen het dubbe le spoor bestaat uit drie rails. De eerste brug weg zal dertienhonderdtachtig voet lang zijn en eene regte linie vormen de tweede daar boven liggende bekomt aan het einde weder zijds cenen zijtak vau de regte linie, van inde België brevetten van De toestel welke aan den aangebragt, is niet zeer kostbaar, het zich bevestigt wat men nopens de doelma tigheid van deze uitvinding verzekertdan be hoeft men zelfs in een zeegevecht niet voor het zinken van een schip te vreezen dewijl het schip weldoor het inloopen van water, eene el meer diepgang kan krijgen doch hoe ook doorboord nimmer kan zinken. Te Londert wekt deze zaak een levendige belangstelling* Een Hollandsche Jood is te Parijs, met zijne vrouw en zijn’ schoonbroeder, door de po* licie gevat als verdacht van diefstal van dia manten. Hij Staat bekend als een der behen- digste dieven Van edelgesteenten. Toen hij ge vat werd poogde zijne schoonzuster een doosje met juweelen te onttrekken aan de nasporingen waartegen ook allen zich hevig verzetten. Er volgde eene soort van worstelingdaarna eerst kon de policie met het onderzoek ongestoord voortgaan; de uitkomst was, dat men in zijne kleederen juweelen kostbare ringen en vele andere bewijsstukken Vond. De verwondering van dezen persoon over zijne inhechtenisneming was buitengemeen, want door eene afwezigheid, van eenige maanden meende hij de policie van het spoor gebragt te hebben. Jakob Bzoo heet de dief, heeft niet geaarzeld te bekennen dat hij het was die voor aandeelen in den spoorweg van Lyon eenen valschen overdragtsbrief, geteekend B gemaakt had maar ontkent sterk ze te hebben. Ntiets zal den den die eene oplevert. Rotterdam, 12 Mei. In het belang der lijdende menschheid achten wij het voor wen- schelijk zoodanige ooglijders wier blindheid door cataract (of zoogenaamde graauwe star) veroorzaakt is, te herinneren, dat de maanden Mei en Junij vooi- de verrigting der catraet-ope- ratie het meest geschikte tijdperk des jaars aan bieden weshalve wij vermeenenhun te mo gen aanraden, zich te dien einde bij tijds aan te melden bij dr. NV. Hendriksz, directeur van liet geneeskundig etablissement Zuiderberg, na bij ’s Gravenhage in welke inrigting afzonder lijke en allerdoelmatigste beschikkingen voor patiënten van deze cathegorie gemaakt zijn en tevens een lokaal voor dc verpleging van on vermogende ooglijders aanwezig is. Zoodanige aanmeldingen kunnen bovendien geschieden te Amsterdam, op de Heerengracht, hoek der Uar- testraat, alwaar dr. Hendriksz eiken maandag voor consulterende lijders vaceert. Wij vernemendat de heer J. L. van der Vlietgeboortig van Zierikzee, meer algemeen als auteur bekend onder den naam van Boude- wijn dezer dagen door de maatschappijDe taal is gansch het volk te Gentbenoemd is tot haar corresponderend lid. Uit Hamburg wordt geschreven: Ook de Hollandsche kunstenaars hebben onze tegenwoor dige tentoonstelling rijkelijk bedacht. Wij vin den er schilderijen op van Backhuijzen de bei de van DeventersDreibholz, GeblijHarden- berg en van Ehnlevan Tétar van Elven te Amsterdam van Freudenberg en Hagen te Haar lem van Haanen te Amsterdam van de Gruy- ter jun.Hilverdink en Greater insgelijks van daar. Ook Rotterdam en Dordrecht zijneven als BrusselAntwerpen enz. vertegenwoordigd* Landschappen, havengezigten en tableaux de genre, onder de laatste van uitstekende verdien sten zijn de voornaamste onderwerpen. Onder van Hollanders noemen wij Oltmans te Amsterdam de van den stadhouder, prins de grootere stukken eene schilderij van feestelijke ontvangst Maurits van Oranje door den raad der stad Am sterdam in het jaar 1618, voorstellende. De plaatselijke bijzonderheden zijn volgens opgave van den catalogus, overeenkomstig den tijd; de Er heersclit veel de afzonderlijke zeventig voet lengte. Boven deze zijtakken zal de spoorweg door twee schoone gegoten ijzeren pilaar-zuilen ondersteund worden. Onder de brugboven de rivier zullen zes bogen geplaatst worden, ieder breed hondeidvierentwintig voet en tien duim. Zij zijn uit ijzer vervaardigd en worden door steenen pilaren ondersteund die ieder achtenveertig voet breedzestien voet en zes duim dik honderdeenendertig voet hoog zullen zijn. Aan beide zijden der brug zal een triomfboog geplaatst worden en op dezen een standbeeld. Een dezer standbeelden zal George Stephenson voorstellen. Amsterdam, 11 Mei. Reeds voor eenige maanden hebben de Parijsche dagbladen met veel lof gewaagd van eene nieuwe uitvinding betreffende de teekenkunst. De uitvinderde heer Ernette, heeft niet alleen de onuilwisch- baarheid van het geteekende uitgevondenmaar daarbij nog eene ongeloofelijke verkorting in den oefeningstijd. Door eene zeer eenvoudige combinatie van dezelfde methode, kan iemand, die nimmer vooraf eenig onderrigt in de teeken kunst heeft genoten in drie lessen naar de na tuur en dat wel in eene hooge volkomenheid leeren teekenen. Het Fransche gouvernement heeft den heer Ernette, op eene eervolle wijze, voor die uitvinding hulde gedaan. Thans bevindt zich de heer Ernette sedert eenigen tijd alhier. VV ij hebben ons van de doelmatigheid der leerwijze overtuigd en kun nen inderdaad verklaren, dat niets de bevallig heid, de rondheid en de fijnheid der, op die wijze verkregeneteekeningen evenaart. Allen liefhebbers der edele teekenkunst mogen wij derhalve deze gelegenheid ter gebruikmaking wel aanbevelen. Amsterdam, 13 Mei. Wij verneemen met genoegen dat men zich reeds bezig houdt met de voorbereidende werkzaamheden voor de wed rennen op de Larener hoogtewelke dit jaar in de maand Julij e. k. plaats zullen hebben en niet minder luisterrijk dan in het vorige we zen reeds is een achliental paarden daartoe ingeschreven. Z. K. H. de prins van Oranje heeft tot Isten prijsdoor den heer G. Ver schuur alhier, doen vervaardigen eene zeer rijk bewerkte zilveren vaasde 2de prijs zal een ge schenk in geld zijn van HU. KK. HH. de prin- en Hendrik; terwijl de 3de, 4de, 5de en 6de prijzen in geld zullen zijn van den heer II. M. G. van Rossum bij wien de in schrijving gedaan moeten worden voor primo Julij e. k. De Nederlandsche Stoompost van heden bevat eene wederlegging van de aanmerkingen welke sommige dagbladen gemaakt hebben op de werken tot droogmaking van liet Haarlem mermeer, en aangaande het gebrekkige van de werktuigen die voor die droogmaking zijn ver vaardigd en opgesteld. Volgens de door gemeld blad medegedeeldeteregtwijzing is het stoom werktuig leeghwater gebleken bestand te zijn te gen de werkingbij onderscheidene proeven en laatstelijk bij de proefnemingen gedurende verscheidene dagen voortgezeten Bestaat er schijn noch schaduw Van eenig ongemak. De goede werking dei- machine wordt gestaafd dooi- de uitkomsten van de laatste proefnemingen tus schen 24 Febr. en 5 Maarten wel verre dat de leeghwater zoude zijn afgekeurdis de com missie voor de droogmaking van het Haarlem mermeer door den minister van binnenlandsche zaken, bij missive van 18 April gemagtigdom twee dergelijke stoomwerktuigen behoudens de nuttig geoordeelde wijzingente laten maken. Dat de machine nog niet in voortdurende wer king is gesteld, is daaraan toe te schrijven, dat de ringdijk wegens nog bestaande bezwaren nog niet gesloten is. Deze bezwaren zullen echter allerwaarschijnlijkst weldra uit den weg geruimd zijn. Rotterdam, 11 Mei. Een industrieel heeft naar men verzekerteen middel uitgevonden om alle schepen, zelfs de grootste voor zinken te vrijwarende naam van den uitvinder is beelden zijn van Craayvauger. Trepiu eu hij beeft in Frankrijk Engeland en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1