MEI WS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1846. Woensdag den 20 Hei. No. 40. 'i 'i n I bij I .,F f. BINNENLAND. 4 BUITENLAND. aan 00. de in- op den 15 voor zullende te i-ekenen dehet verleenen gens diligences w- 'jk :n. >o- let ler st- te >n- en ars i d- de Ne- Berlijn ƒ10 kof- van ƒ500 den Min. I 'A 'J 1 'f' •k, lat tit- >er -g" ef- be- ni- zer de ar- ne al- JO- en ka- I m- oo cli )0- I of •or 31*. en ro- I Is: I he I eft 27 Julij dezes jaars in Nederlandsche schepen ook van eene andere dan Nederlandsche haven komende in de havens van het keizerrijk wor den aangebragt. Van deze beschikking is onverwijld kennis ge geven aan al de, in Russische navens gevestigde Nederlandsche consuls mitsgaders aan derlandsche gezanten bij de hoven van en Hanover. Amsterdam, 16 Mei. De stoomboot op de Lemmer heeft, ten gevolge van bekomen avarij aan de machine, gisteren morgen, even na het vertrek de passagiers stoomboot vervolgd. Utrecht, 9 Mei. munt de som die zij voorstellenstaat er acht malen op uitgedrukt. Onder dagteekening van den 5 dezerwordt uit Petersburg gemeld, dat, ten gevolge van ee ne, op aandrang der Nederlandsche regering ge- nomenenadere Russisch-keizerlijke beschikking de verhooging van 50 ten honderd op komende regten vastgesteld bij de ukase van 19 Junij, 1 Julij 1845, niet zal worden toege past op de koopwarenwelke tot op den 15 IN, IO, ker ur; re- lere Thans zijn tbiljetten ter uitgifte toege- van die Behalve den naam van Hall bevatten zij twee geschrevene hand- teekeningen, benevens een watermerk van ’s rijks Wethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van dezelven^ I1AGA. toepasselijk is gemaakt, het bestaande verbod tegen het aannemen van dezelven in vermink ten besnoeiden of geschonden toestand en dat de gedeelten van Zeeuwsche Rijksdaalders en ^ste, in voormelde maatregel niet zijn begrepen. Sneek den 16 Mei 1846. Burgemeester en de machine, gisteren morgen, van hiermoeten terugkeeren hebben de reis met de Harlinger BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK. ontvangen hebbende eene mis sive van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 5 dezer maand (Provinciaal blad no. 61), brengen ter kennis der Ingezete nen dat met den 28 Mei aanstaande zullen worden buiten koers gesteld en ingetrokken de geschonden of ongerande Zeeuwsche Rijks- daalders dat die intrekking zal plaats hebben van Dingsdag den 19 tol en met Donderdag den 28 Mei eerstkomende, alsmede: op Vrij dag en Zaturdag den 29 en 30 derzelve maand bij de Nederlandsche bank en bij de agenten van ’s rijks schatkist; terwijl de ontvangers der belastingen zijn aangeschrevenom tot den maat regel mede te werken door inhouding en over neming tot den 29 Mei van de voorzegde ge schonden specie zoo veel hunne kassen dit toe laten, en dat zij aldus op de gewone kantoor uren bij genoemde agenten en ontvangers de voormelde oude geschonden muntspecie ter ver wisseling zullen kunnen aanbieden, en voorts dat diezelfde muntspecie met den 28 Mei aan staande niet meer in betalingen voor de schatkist zal worden aangenomen noch door de Ingeze tenen zal behoeven aangenomen te worden. Dat daarentegen de Zeeuwsche Rijksdaalders waarvan het omschrift ongeschonden is en die gerand zijn, tigdelijk in omloop zullen blijven, doch dat daarop met den 29 Mei aanstaande Frankfort, 11 Mei. Uit Marburg wordt gemeld dat de beroemde oogarts aldaar dr. Son- nenjaier in dienst van de Nederlandsche regering is getredenen dezer dagen naar ’s Gravenhage zal vertrekken. Londen, 8 Mei. als verschrikkelijke dag eene der w vuld. Men zag den namiddag, kleede elkander in de rivier werpen. Zij werd gegrepen en in bewaring gebragtterwijl de bewoners der na bij gelegen huizen pogingen aanwendden om de ongelukkige kinderen te redden. Slechts met één hunner, een meisje van vier jaren, geluk te dit; het jongste, insgelijks een meisje van nog geen jaar oud waarmede de vrouw op ha ren arm was komen aandragenwerd wel uit het water opgehaaldmaar was reeds dood. Het oudste kind eindelijk, een jongen van bij na zeven jaren schijnt niet gevonden te wezen. De vierentwintigjarige vrouw, Eliza Clark, die deze vreesselijke daad pleegdewas de moe der dier kinderen. In het verhoor verklaarde zij en een .brief, een half uur vroeger in het Gisteren werd het hon derdjarige bestaan der Ilernhuttersche gemeente te Zeist op eene plegtige en indrukwekkende wijze gevierd. Van alle zijden des lands waren belangstellende vrienden derwaarts zamenge- vloeid zoodat het ruime Godshuis ter uaau- wernood de menigte kon bevatten. Bij deze gelegenheid, was er diner bij den heer burge meester van Bernwaaraan ook de heer gou verneur als lid van bet collegie van toevoor- zigtdeel nam. Utrecht, 15 Mei. Bij vonnis van gisteren is Arie S. door de arrondissements-regtbank al hier (corr. kamer) conform het requistoir van gevangenzetting en in twee ƒ8, wegens slag aan .55 I .90 .00 .45 .65 .10 .00 I .25 1 .95 .50 .00 .00 .00 .50 .50 .00 Eene even aandoenlijke gebeurtenis heeft 11. zatur- ijken alhier met ontzetting ver namelijk omstreeks 3 ure in eene jeugdige, niet haveloos ge- vrouw drie kinderenonmiddellijk na over de leuning der Batterseabrug werpen. het 0. M.veroordeeld tot eene voor den tijd van drie maanden geldboeten elk ten bedrage van het moedwillig toebrengen van een slag aan den rijks-ontvanger te Breukelenop deszelfs kan toor en het aldaar beleedigen van denzelven. Ten zelven dage stond aldaar te regt Pie ter Zonne c. s. in substantie wegens het voort durend houden van ongeoorloofde godsdienstige vergaderingen onder Baambrugge. Nadat eenige getuigen waren gehoord en het 0. M. zijn re quisitoir, strekkende tot verooordeeling in eene geldboete a 100 had genomenving de zich noemende bedienaar1 des Goddelijken woords” de voorlezing aan van eene geschrevene verde diging niet alleen werd het blijkbaar, dat de ze uitermate uitgebreid was maar tevens dat daarbij slechts nu en dan een of ander ter za ke dienend punt werd aangestipten het meer- endeel zich in allerlei uitwijdingenrijk in dorven te beuzelingenverdiepte en j homedanen evenmin werden vergetenals de herhaalde aanroepingen van den naam des Hei- lands. Nadat de presiderende regter den gedaag- de herhaaldelijk had gewaarschuwd zich bij de gOec| gezien te hebben, zaak te bepalen in stede van te predikenzag de regtbank zich eindelijk genoodzaaktzich ge noegzaam ingelicht te verklaren en de debatten te sluiten de uitspraak werd bepaald op eenen naderen regtdag. Dordrecht, 12 Mei. Als eene bijzonder heid melden wij dat onze algemeen hooggeach te stadgenootde heer S. II. Lotsy secretaris dezer stad, den 4 dezer den zestigsten verjaar dag mogt beleven van deszelfs zijn ter stede secretairie alhier; gedurende al die jarenbe toonde hij zich onafgebroken werkzaam tot nut van stad en landwas hij de steun van het bestuuren de raadsman en vriend van aanzien lijken en armen. Wij wenschen dien edelen menschen vriend Gods zegen in zijnen ouden dag. Zwolle, 14 Mei. Na het laatste verslag in ons vorig nommeromtrent de heerschende ziekte te Wierdenis het getal der door de ziekte aangetasten tot 166 geklommendat der herstelden die nog voortdurend onder genees kundig toezigt worden gehouden, is hetzelfde gebleven. 46 Patiënten genieten direct medicinale hulp en het getal der aan de ziekte bezwekenen is met 4 vermeerderd, zoodat hetzelve thans 21 bedraagt. De ingezetenen, over het algemeen, gevoelen meer en meer hunnen kommervollen toestand waardoor bij velen eene neerslagtigheid hcerscht, die onder deze omstandigheden slechts uadeeli- ger werken kan. ’s Gravenhage, 14 Mei. Een landbou wer uit het Westland meldt, dat de aardappe len aldaar zonder iets van de ziekte te doen blijkenvoorbeeldeloos groeijen en in het be gin van Junij, zonder merkelijken tegenspoed, gerooid kunnen worden. Amsterdam, 15 Mei. Bij koninklijk be sluit van 9 Mei jl. worden nadere bepalingen gemaakt omtrent het verleenen van concession postwagens, diligences en stoombooten i van den 1 Junij aanstaan- van concession voor postwa- en stoombootenwaarvan de diensten zich binnen eene enkele provincie be palen alsmede de regeling der uren van ver trek enz. aan de gedeputeerde staten der pro vincie in welke de dienst zal worden verrigt worden overgelaten; terwijl voor zoo ver de bedoelde diensten zich tot meer dan eene enke le provincie of naar buitenslands uitstrekken het verleenen der concessien enz. op den te- genwoordigen voet, blijft voorbehouden aan even- genoemd departement. Amsterdam, 16 Mei. ’s rijks agenten mun zonden. Die van ƒ5 zijn rood fijkleurig, van ƒ100 blaauw, en olijfkleurig, van I' Uit de Deventer Courant ontleenen wij het volgende; De nachtelijke overrompelingen door welke van den kant der Bergvolken de Russische vestingen in den Kaukasus onophou delijk verontrust worden hebben de komman danten van deze op allerlei middelen dc-n den ken om zich zoo veel mogelijk tegen de aan vallen te beveiligen. Sedert de garnizoenen zich honden hebben aangesehaft, zijn deze aan vallen minder gevaarlijk geworden. Deze die ren hebben hunne bokken digt onder de wal len der vesting staan en worden zij op Schild wacht gejdaatstdan worden zij door eenen soldaat op hunne posten een paar honderd schre den voor de vesting gebragt waar zij ook ge trouw blijven zitten tot zij afgelost worden de snuit tegen den vijand gerigt. Geen gerucht, geene beweging ontgaat hun waakzaam oor, en het luide blaffen dat zij bij het geringste ver dacht treken aanheffen maakt de schildwachten op de wallen opmerkzaam, zoodat het gansche garnizoen in weinig minuten onder het geweer kan staan. De haat tegen de Tscherkessen wordt den honden op eene zeer eenvoudige wijze in- geboezemd door slagen. Een soldaat in ee- nen Tscherkessen rok en met eene Tscherkessen muts komt bij het hok, slaat den hond dagelijks en neemt hem zijn rantsoen weg. Terstond daarop komt uit de vesting een ander soldaat in Russisch uniform brengt den hond een nieuw rantsoen en hitst hem op den Tscherkessier aan die zich verwijdert. In minder dan eene week werpt de hond zich op alleswat de Tscher- kessische kleeding draagt. ’sIIertogenbosch, 15 Mei. Naar wij ver nemen is de beruchte Stupersdie onlangs al hier met een verregaand cynismus de schavot- straf verduurde en in het tuchthuis te Woer den zijne verdere straf onderging het slagtof fer geworden eenei1 poging tot ontvlugting met drie of vier zijner lotgenooten. Nog bij tijds ontdekt en niet willende gehoorzamen aan het hem toegeroepen bevel om terug te keerefn of te blijven staan heeft men op hem geschoten en hem doodelijk getroffen. ’sHertogenbosch, 15 Mei. In de omstre ken van deze stad lieten zich voor eenigen tijd verontrustende teekenen aan het koren ontdek- de top der aren en de stam schenen be- zijnzoodat dan ook de speculatie- in beweging geraakteen de prijzen van eenige levensmiddelen verhoogd werden. Maar nu staat bet koren weder zoo schoondat velen verklaren het nimmer zoo Men schrijft de vorige vreesverwekkende teekenen aan den hagel en het koude ruwe weder toe. ken daarbij zelfs de Ma- 1 ™eeSf hierdoor weder i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1