NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. n J No* 41 1 r I l' 1846. Zaturdag den 23 2Üet. BINNENLAND. ï- BUITENLAND. 18/26 De- os; de Rio lading hebben opgerigt, welke welvaart vers de nen ke al welke zijne voorouders hem hebben nagelaten haar schild ie- aan haar heeft beliep d ƒ20; met ƒ5 cij- I Berlijn, 12 Mei. De academische commis sie belast met de uitgave van de complete wer ken van Frederik de Groote heeft eergisteren, den koning aangeboden de drie eerste deelen van de pracht-uitgavewaarvan slechts 200 exemplaren zullen worden gedrukt, welke de koning tot geschenken bestemt. Wat de uitga ve betreft, welke bestemd is, om in den han del te komen deze is voorloopig vertraagd door een regtsgeding hetwelkdoor het huis van den boekhandel Vosstegen het ministerie is ingesteld. Na den dood van Frederik de Groo te is het kopijregt zijner werken overgegaan op dit huishetwelk thans het uitsluitend regt eischtdezelven te mogen uitgeven en in strijd, met dit regtzou nu het ministerie den tegen- woordigen hof-boekhandel met deze uitgave heb ben belast. Ter eerste instantie heeft het huis Voss reeds zijn proces gewonnen, I 1-15 4U LI )O. N. p'L 59; LEIN, 1.40, 'ukker uur en re- iedere 3.05 4.00 3.00 3.40 3.60 4.05 3.00 3.25 2.95 6.50 11.00 10.00 8.00 9.50 14 00 34.00 20; 20 37; 19A 30.; 5t’, Fild,| aan- :dre- erd. 'an9 d re lden niet her- en d te len ■wijl niet niet el ijk :loot oom >vol- tref- der heb- itter den den- dfde vij- lad, laat ingt. zijn door ook erde', ndt, hud- i uit door g* go lem- drie- I dik- en vijze end- vast- i’ing ver- igste uur- be er! o- I :chls dat stellingen i de wetten des lands dige geschrift te doen lilijk berokkende hem den baat opperhoofd. ’sGravenhage, 17 Mei. Men verneemt, dat eerstdaags in eene dei- zalen van het gebouw der Teekenakademie alhiereene tentoonstelling zal geopend worden van eenige zeer kostbare voorwerpen van beeldhouw- en schilderkunst bestaande onder anderen uit eene marmeren groep, voorstellende Mars en Venus, door den vermaarde Canova, en uit zeer fraaije schilder stukken van Holbein Claude Lorrain Leonar do da Vinci, Titiaan Guido Reni, Rubens, Van Dijk en andere beroemde schilders. Amsterdam, 18 Mei. Bij koninklijk be sluit van 12 dezer, is bepaald, dat de groote of zoutharing-visscherij voor het tegenwoordi ge jaar 1846 zal mogen worden aangevangen op den 10 Junij eerstkomende, en dat mits dien de netten voor het eerst zullen mogen wor den uitgeworpen om in volle zee haring te visschen, in den avond van genoemden 10 Junij. De minisier van financiën heeft bekend ge maakt dat de muntbiljetten zijn gedrukt op papier, waarin gevonden wordt het watermerk: Rijks-Muntdat zij zijn van ƒ500, ƒ100, ƒ20, ƒ10 en ƒ5 ieder; dat dezelve voorzien zijn van den naamstempel van den minister van financiëndat de registratie van agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam en bij de Nederlandsche bank bevestigd is door eene geschrevene handteekening bij iedere dier instellingendat elke soort der muntbiljetten met onderscheiden kleur in inkt is gedrukt, te wetenmet gele die van ƒ500met blaauwe die van ƒ100; met groene die van paarse die van ƒ10; met roode die van Behoudens echter dat sommige woorden en fergetallen in zwarten inkt zijn gedrukt, en elke soort een doorloopend uommer draagt. Amsterdam, 19 Mei. Volgens brief van kapt, van Hallin dato Mosambique cember 1845 wordt berigtdat tiijten gevol- en leven heeft meid in eene vroeger geheel verlatene plaats, lieer Bosch bij een’ ieder bekend door zij- geestde onuitputtelijke liefdadigheid wek .1 zijne daden kenmerkt, en die de zaak, voortzeten meer nog dan ooitrondom zich welvarenonderwijs en weldaden verspreidt had een mandament doen drukken van den apos- tolischen vicaristen einde van a] de grond- in dit anti-maatschappelijke,- en met J™ LIj en den geest des tijds strij den. Deze handeling van het geestelijke opperhoofd. Vergeefs kenmerkte zich de heer Bosch door talrijke daden van eene zeldzaam aangetroffen edelmoedigheid, zoo als door den opbouw van eene kerk en van eene iraaije in- rigting tot onderwijs, te vergeefs was de naun van dezen man omringd van de liefde en de achting zijner medeburgers en talrijke werklie den die hem als een vader lief hebbenniets kon Mgr. Laurent weerhoudende heer Bosch is geëxcommunieerd geworden! Andere burgers zijn van de sacrementen ver stoken geworden,- omdat zij behooren tot de Orde der A rije metselaren Aan sommigen heeft men de kerkelijke huweïijks-inzegening gewei gerd anderen eene voorloopige afzwering op gelegd. Het sterfbed van sommigen hunner is zelfs door onbetamelijke tooneelen ontwijd ge worden en men heeft zelfs als peetvader ge weigerd toe te laten personendie het avond maal vóór pascheu niet hadden bijgewoond zoo als zulks nog dezer dagen is gesehied met een lid van de overheid van Luxemburg.- Wanneer men zulke daadzaken leest, dan moet men vragenof diergelijke zaken voorval-* len in een land, alwaar eene regering bestaat, welke met hare bescherming en der moet beschermen die zich toevertrouwd Tot dusverre had Luxemburg de volmaakste rustin zake van godsdienstgenoten. Het geloof der voorvaderen werd er zonder dweep zucht zonder huichelarij uitgeoefend de vol maakste eendragt heerschte tusschen de kerke lijke magt en die van den staat. Maar dit is thans het geval niet meer. Men verliest zich in de gevolgtrekkingen, om de beweegredenen te begrijpen, welke de beschermende en heil zame magtsoefening kunnen verlammen, die het gouvernement aan allen verschuldigd is. Men. vraagtwaarom het een geestelijk opperhoofd duldt hetwelk den eed van getrouwheid niet heeft willen afleggen aan den koning en aan de wetten van den staat. Intusschen heeft het droevig treurspelhetwelk dit opperhoofd twee jaren geleden, gespeeld heeft door die duivel- uitbanning waarvan al de bladen van Europa hebben gewaagd, wel de oogen moeten openen van het burgerlijke gezag, en het doen inzien, hoever zich diens magt later zou uitstrekken en welke thans reeds geopenbaard wordt en. het algemeene gezonde verstand met rede onge rust maakt. ge van Zeeëvenementen genoodzaakt was ge worden op zijne reis van Mosambique Zanzi bar, in dato 10 November 1845 in de Rio Fernaö Veloz tot behoud van schip en lading aldaar het anker te laten vallen dat hij op deze rivier rustig voor anker liggende, onver wachts een scherp schot op het onder zijn be stuur staande Holl. schoonerschipgenaamd Mercurius, werd gelost, hetwelk van een Por- tugeschen Oorlogskotter afkwamwiens kom- mandantzonder redenen te geven het schip in beslag nam, de Hollandsche vlag naar beneden liet halen en het schip Mercurius naar Mosam bique opbragt. Men verneemtdat de vereisch- te stappen zullen gedaan wordenom voor de ze wederregtelijke behandeling de nöodige Ver goeding te erlangen. Rotterdam, 19 Mei. Het is streelend voor een’ Nederlander te zien, hoe de werken der Nederlandsche kunstenaars nog steeds bui tenlands op prijs gesteld worden. Kunstver- koopingen in de laatste jaren gehouden lever den doorgaans dit verschijnsel op. Een merk waardig geval van dezen aard had dezer dagen te Londen plaats. Zestig schilderijen der collectie Duval zijn den 13 Mei aldaar openbaar verkocht. De opbrengst beliep bijna 20,000 p. st. Eene schilderij van Karel du Jardin werd betaald met 1800 p. st., de opstanding van Lazarus door Rembrandt met 1100 p. st. een stuk van Albert Cuyp met 1200 p. st.en vijf stukken van A. van der A'elde, F. van Miers, A. van Ostade en van der Heijden ieder met 900 tot 970 guinjes. Aollenhove, 15 Mei. In den namiddag van den 14 dezer, verdronk in deze nabijheid een meisje van drieëntwintig jaren. Eenige wil- lem het als opzettelijk geschied zijndedoen voorkomen. Hoe dit echter ook zijn moge, het is zonderling en allertreurigst voor de ouders die voor eenigen tijd eenen zoon hebben verlo ren welke zich het leven door een pistoolschot benam. Geldrop, 16 Mei. In den afgeloopen nacht ontstond er binnen deze gemeente brandin eene sedert eenigen tijd niet bewoonde en daar door in verval geraakte huizingegelegen in de nabijheid der R. K. kerk alhier; de brand deel de zich weldra aan de belendende gebouwen mede met dat gevolg dat het nevenstaande huis mede eene prooi der vlammen is gewor den. Men kan zich geen denkbeeld vormen hoe de brand ontstaan is, doch men ondersteltdat dezelve aan kwaadwilligheid is toe te schrijven. Het ledige huiswaar de brand is uitgebarsten is voor een paar jaren publiek geveild, als wan neer voor hetzelve met daarbij behooi end erf en tuin 1050 is geboden. Eenigen tijd daar na is hetzelvezoo men verneemtaan zeke ren M. Smits te Woenselonder de hand ver kocht voor eene niet veel hoogere som. Om trent dezen koop en verkoop is tusschen Vinks (eerste eigenaar van het huis) en tusschen ge noemden Smitseen proces voor de regtbank te Eindhoven gevoerd. Het door genoemde Smits gekochte huis is bij de Bataafsche brand verzekering te ’s Gravenhage zoo men verneemt, ten zijnen namein het afgeloopen jaar ver zekerd voor eene som van niet minder dan ƒ2450, dus de helft hoogerdan het geheele huis met erf en tuin heeft opgebragt. Men toont zich hier over dusdanige boven matige verzekeringen welke maar al te dikwerf oorzaak der menigvuldige branden zijn zeer ontevreden en het ware wenschelijk dat des wege voorzieningen genomen werden. Luxemburg, 17 Mei. In onsnommervan den 27 April jl. hebben wij van de algemeene ontevredenheid gesproken welke in het groot hertogdom Luxemburg heerschte, ten gevolge der heerschappij welke het gouvernement aan het opperhoofd der geestelijkheid overlaat. Zie hier eenige daadzaken welke zeer geschikt zijn, om dit misnoegen en deze algemeene veronts waardiging te regtvaardigen. Een achtenswaardig ingezeten van Luxemburg, wiens voorvaderen nabij deze stad eene fabryk Wethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van dezelven HAGA. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK, ontvangen hebbende eene mis sive van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 5 dezer maand (Provinciaal blad no. 61), brengen ter kennis der Ingezete nen dat met den 28 Mei aanstaande zullen worden buiten koers gesteld en ingetrokken de geschonden of ongerande Zeeuwsche Bijks- daalders dat die intrekking zal plaats hebben van Dingsdag den 19 tot en met Donderdag den 28 Mei eerstkomende, alsmede: op Vrij dag en Zaturdag den 29 ez« 30 derzelve maand bij de Nederlandsche bank en bij de agenten van ’s rijks schatkistterwijl de ontvangers der belastingen zijn aangeschreven, om tot den maat regel mede te werken door inhouding en over neming tot den 29 Mei van de voorzegde ge schonden specie zoo veel hunne kassen dit toe latenen dat zij aldus op de gewone kantoor uren bij genoemde agenten en ontvangers de voormelde oude geschonden muntspecie ter ver wisseling zullen kunnen aanbieden, en voorts dat diezelfde muntspecie met den 28 Mei aan staande niet meer in betalingen voor de schatkist zal worden aangenomen noch door de Ingeze tenen zal behoeven aangenomen te worden. Dat daarentegen de Zeeuwsche Rijksdaalders waarvan het omschrift ongeschonden is en die gerand zijn, tijdelijk in omloop zullen blijven, doch dat daarop met den 29 Mei aanstaande toepasselijk is gemaakthet bestaande verbod tegen het aannemen van dezelven, in vermink ten besnoeiden of geschonden toestand en dat de gedeelten van Zeeuwsche Rijksdaalders 1, en -jSte, in voormelde maatregel niet zijn begrepen. Sneek den 16 Mei 1846. Burgemeester en ij,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1