NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1846. Woensdag den 27 Mei. 'i d ii h ie BINNENLAND. last, BUITENLAND. 13.00. 1 i i I a ii i Tl 'rr dat die I alleen het drooge weder, mild bevestigd we- r t e 3.80 1.15 2.00 3.40 3.55 4.00 2.95 3.25 2.90 0.75 1.00 0.00 8.00 9.50 14.00 11 ■)- r- n a- it ie :il iemand uit hun midden de Voorkeur naar hetzelfde doel Overigens schijnt zoons van fan hunne reize hopen verschijnsel den 21 Januaijü 1846, tot ee- van ƒ25, ter zake van het niet den burgemeester zijner gemeente van het in zijne weide aanwezig welke de beschuldiging is inge- 'ver scherpe polemiek tegen de kerkgenootschappen geen on- geregtelijk onderzoek zijn kun- LF.IN, 1.40, ■tikker uur en re- iedere 1 1 De uitvinder heeft patent en privilegie. van Baden heeft verordend, den landbouw in het groot- en wel zoo vele, als de ondervinding noodig zal doen ach ten. Met elke school wordt het bebouwen en behandelen van een landgoed Verbonden waar bij de leerlingen zich aan alle soorten van werk moeten onderwerpen. Het onderwijs zal om niet gegeven worden de kosten van verpleging zuilen tegen de verdiensten der leerlingen wor* den berekend. Kleef, 21 Mei. Eergisteren avond heeft een waanzinnige die zich verbeeldtde neef van koningin Victoria te zijneenen aanslag gemaakt op het leven van den, ook in Holland bekenden tandmeester Lehman Joseph Son en een’ zijner begeleiders verwond. De dader werd wel is waardadelijk in hechtenis genomen maar den anderen dag weder ontslagen waar door de policie zich, in allen gevalleaan eene groote verantwoordelijkheid heeft blootgesteld. De heer Son heeft voor zijn bekend kabinet van naturaliën en rariteiten eene nieuwe zaal laten bouwen, en dezelve eergisteren geopend. Zij was versierd met de Hollandscherruissische en Kleefsche kleuren, en gemelde waanzinnige, verbitterd dat hij ook de Engelsche vlag niet zag gebeschcuheeft daarop den aanslag op zijn leven gesnietd., die echter gelukkigbjk «nislukc Ï6. Frankfort, 21 Mei. Onder dagteekening van 8 Mei heeft het Romeinsche gouvernement aan den apotheker en scheikundige Rolli te Ro me vergunning verleend tot het verlichten van die stad met gaz, vooreerst slechts ten behoeve van de huizen. Het lijdt echter geen twijfel of de straten zullen er ook mede verlicht wor den wanneer de zaak eenmaal op ecuen gerc- gelden voet is gebragt. Het doet de Romeinen v cel geQQegeu, dat deze couccwie verleend is, en dat aan gegeven isboven de vele strevende, vreemdelingen, men in den laatsten tijdbij alle mededinging de voorkeur aan inboorlingen te geven. Het zelfde beginsel is door de regering aangenomen voor de ontworpene spoorwegen. Breslau, 17 Mei. De regtbank alhier heeft Johannes Rouge van de tegen hem ingebragte beschuldiging volkomen vrijgesproken. De be wering dat Ronge in zyne brochure i Nieu- we en toch oude vijanden,'’ door den staat erkende godsdienstige genootschappen gelasterd zou hebben is als onbewezen beschouwden tevens aangemerktdat de bijzondere plaatsen op grond van i leid trots derZelver scherpe leer van andere derwerp van een ncn. Wïeebaden, 11 Mei* In de afgeloopene week gingen vele jonge paren, benevens bejaar de mannen en vrouwen tot de Duitsch-katho- lijke kerk over om terstond daarop de reis naar de nieuwe wereld te aanvaarden en daar dat kerkgenootschap te vestigen. Het waren mee- rendeels bewoners van den Nassauschen Hessi- schen en Beijerschen Rijnoever, die zich veree- nigd hadden om aan gene zijde van den Oce aan eene kolonie te stichten. Pastoor Keilmann alhier lag ziek; daarom was pastoor Kerbler uit Frankfort aangekomen om de nieuwe belijders aan te nemen en met zijnen welgemeenden raad te sterken. Nu is pastoor Keilmann weder her steld en ijveriger dan ooit in de dienst der Duitsch-kalnolijke kerkdie dagelijks, nieuwe leden winten in alle naburige dorpen en plaat sen ook reeds talrijke belijders telt. Men heeft te Weenen eene soort van ver nis uitgevonden, dat het om zich heen grijpen van de Vuurvlam volkomen tegenstand biedt, en wel zoodatzoo een voorwerp op deze wijze gevernist of verlakt aan het vuur bloot gesteld wordtniet meer dan de plek waar aan het vuur lektlangzaam verkolenmaar de vlam zelve geen haarbreed verder grijpen kan terwijl het overige gedeelte en alles wat zich in de nabijheid bevindt, koud en onverlet blijft. Dit vernis onderscheidt zich van alle andere, tot hiertoe voorgeslagene, middelen daar door, dat het in alle kleuren en met glans in plaats van de gewone olieverw gebruikt kan wordengeenen kwaden reuk veroorzaaktzeer spoedig droogt, en regen en weder in den hoog- sten graad weerstand biedt. aanzoek gedaan, om een De groothertog dat er Scholen voor hertogdom zullen worden opgerigt i Zwolle, 22 Mei. H. M. de koningin heeft op 18 dezer, aan het bestuur der maatschappij van Moederlijke Weldadigheid alhier toegezon- den de som van ƒ200waarmede II. M. ge woon is het genootschap jaarlijks te beschenken» Arnhem, 22 Mei. De verhuizing uit deze streken, naar de Vereenigde Staten van Noord- Amerikaneemt dagelijks toe. Vooral heeft dit menigvuldig plaats in het Graafschap Zutphen door lieden zoowel van den meergegoeden stand als van dezulken welke naauwelijks de kosten der yeis kunnen bijeenbrengen. Ook uit deze stad en uit het naburig dorp Velp, leggen eeni- ge lieden het voornemen aan den dagom hun ne geboorte en woonplaats alwaar zij zoo zeer onder den druk van vele en Zware lasten lijden en daardoor voor zich en de hunnen het noo- dige niet kunnen overwinnen, te verlaten en insgelijks naar N. Amerika te vertrekken het welk door hen gezegd wordt het beloofde land een Canaan te zijn. Dat voorbeeld zoude voor zeker door een legio gevolgd wordenindien men de stellige zekerheid had dat het in dat vreemde gewest zoodanig wasals zulks dooi- ■velen wordt voorgewend. De persoon van Gerrit Jan Busscheruit Deerde die beschuldigd wordt van zijnen stiefva der gedood te hebbenis gisteren alhier gevan kelijk binnengebragt. Men verneemtdat de lijk opening van den overledene aanleiding heeft ge geven tot deze inhechtenisneming. Arnhem, 22 Mei. De zilversmid K. alhier en opzigter over de machinerie van den Rijn spoorweg, met iets aan dezelve bezig zijnde, geraakte zijne hemdsmouw tusschen twee jp wer- king zijnde raderen, hetgeen deh arm insgelyks daartusschen bragten denzelven geheel ver pletterde. Het gewonde deel werd gisteren reeds geamputeerd bijkomende koortsen stellen het leven des patients niet buiten gevaar. De vrees dat de granen op de markt al hier heden wederom zouden stijgen ten gevol ge van het geruchtals of dezelve door ziekte waren aangetast, en waardoor, in de afgeloope ne week, de rogge alleen ƒ1.50 per mud gere zen was, heeft zich gelukkig niet daar, by geen zeer groote toeVoer, dezelve der ruim 1.50 zijn gedaald. - te mogen en het van Sn EEK, 26 Mei. Jelger Schelfsma t belast met het toezigt op het heiwerk bij de aan te leggen schouw over de 4V ijmertsin den nieu wen weg van Heeg naar den straatweg te Hom- mertshad vrijdag jl. het ongeluk, van met zijne regterhand tusschen eenen paal en het daar op vallende zware heiblok te geraken hetwelk ten gevolge heeft gehad dat hem een vinger dezer hand geheel, en twee anderen gedeeltelijk zijn afgezet geworden. Ten aanzien van de buitengewoon vroege vruchtbaarheid der landerijen alhierin dit jaar, kunnen wij, als merkwaardig, met zekerheid melden, dat men in dezen omtrek hier en daar, niet alleen reeds aanvangt te maaijen, maar dat er zelfs, onder het behoor van het naburig Woudsendal nieuw hooi is gewonnen. Rotterdam, 19 Mei. Men verneemt, dat de haringvloot dit jaar zal zijn zamengesteld uit de volgende schepen te weten van Vlaar- dingen 69; van Maassluis 14; van Enkhuizen 7van de Rijp 7van Amsterdam 7 van Zwartewaa] 6 van Middelharnis 4 van Delfts haven 1 en van Dordrecht 1 te zamen 116. Van de zeven jagers, zijn de eerste en vijf laat sten naar Vlaardingen, en is de tweede naar Maassluis bestemd zullende als eerste jager ee ne stoomboot worden gebezigd. Zwolle, 22 Mei. Het dagblad Overijssel bevat heden het volgende berigtonder den titel van t Zonderlinge Industrie, Jl. vrijdag avond werd onze stad vereerd met de aankomst eener Hoogduitsche juffer, zich noemende Maria Leuffer, oud 20 jaren, huishoudster bij den heer Adam II., gewezen apotheker, thans ren tenier te Crefeld. Volgens haai zeggen had zij in last, om hier familie van haren heer, die zeer rijk was, en in Duitschland volstrekt geene bloed verwanten had op te zoekendeze had zij nu te Zwolle gevonden in eene familie van am bachtslieden die den naam II. voeren. Na de ze gelukkige ontdekking, wilde zij nu zondag, met de stoomboot op Dusseldorp, naar huis te- rugkeeren en toonde zich zeer ingenomen met de bereidverklaring van twee zoons der familie H.om haar naar Crefeld te vergezellen ten einde den rijken bloedverwant te bezoeken. In- tusschen werd zaturdag middag omgeroepen dat er een witte vrouwen zak verloren was, inhou dende ongeveer 30 Pruissische daalders deze zak was van die Duitsche dame doch zij ver klaarde ofschoon zij er zeer ter nedergeslagen over was dat zij nog geld genoeg over had om naar huis te ‘keeren. In den avond van dien dag verdween zij en de familie II. heeft niets meel- van haar vernomen de voorgenomene reis der twee zoons ging door, en men ziet nu met gespannen verwachting de berigten te genioet die zij van den rijken bloedverwant te Crefeld zullen medebrengen. Een uit Kampen gekomen reiziger verhaalt dat aldaar jl. zaterdag avond eene dame met de diligence uit Zwolle is aangekomen zich heeft vervoegd bij den spekslager A. B. aldaar, met een gelijk berigt van een’ rijken bloedverwant en naamgenoot te Crefeldook deze heeft al daar haren zak met geld verloren en doen om- roepen en toen van dien spekslager geld ont vangen om de terugreis aan te nemen. Met de avond-diligence van zondag, is zij op Zwolle ge reden doch halverwege aan de Kroon er afge gaan zeggende, dat zij liever den verderen weg tot Zwolle wilde wandelen alwaar men haar echter niet heeft zien aankomen. Is dit dezelf de dame die de Zwolsche familie II. de blijde I tijding heeft gebragt, dan schijnt men haar ge rust voor eene industrie-ridderes te mogen hou den, die echter hier ter stede, wie kan zeggen waarom? van hare operatie geen geldehjk voor deel heeft zoeken te trekken. De zoons van den handwerksman II. zijn naar Crefeld terug. Zij hebben zich uit de registers van den burgerlijken stand overtuigd, dat er nu noch vroeger ooit iemand van dien naam aldaar is bekcud geweest. Men meent alzoo ziekte niet bestaat het gevolg is geweest hetgeen door de nu gevallene regens hersteld is. Breda, 23 Mei. Van regeringswege is de" zer dagen afgewezen het verzoek om gratie van Gijsbert de Bruvnlandmanassessor van de gemeente Kamerijk en de IloUtdijken veroor deeld bij vonnis der arrondissements-regtbank te Utrecht, van ne geldboete dadelijk aan kennis geven zijn van eene hem toebehoorende koe verdacht van door eene besmettelijke ziekte te zijn aan gedaan. Een driejarig kind van zekeren Dekkers, mr. smid bier ter stedewerd gisteren avond op de meest jammervolle wijze dooi- eenen in '*^lpze streken zoogenaamden boedswagen waarop een zwaren eikenboom geladen wasover het geheele ligchaam overreden, en is, aan de ge volgen van dien dezen morgen onder de vrees- selijkste pijnen bezweken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1