NIEUWS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. n PH I J 1846. rroensdag den 3 Junij» No. 44. BINNENLAND. BUITENLAND. i JULI] den 8 en 22, J n A tuchthuisstraf. stad 1} I 0. voorover dan in de echte 14« bran- □er- iwe ko- aaa hikt mb- oieu >ver klee. [uisi- rfer ken- len, de over i de land velk rief- eest liie- r; .90 .25 .85 .30 50 90 .90 .20 .95 50 00 00 00 50 00 00 50 Beis, tjalk Minerva, Beide i Vliss. 23 Mei 1846, namiddag 12ure. N, O, Te worden gehouden in de maand AUGUSTUS den 5 en 19. De Griffier KLEINSCHMIT. Bij besluit der Arrondissements-Regtbank te Sneek in de algemeene vergadering van den 28 Mei 1846, is bepaald, dat Bare gewone te- regtzittingengedurende de vacantie inditjaar, zullen worden gehouden in de maand nog van er onlangs eene van valsehe 25 cents-stukken in provincie Noord-Braband is uitgegeven ge- ■den, voerende het jaartal 1825, het teeken en in kleur vrij wel met de zoo het óór t 8 Het I dan I id, I e ri jers I be en oe- ger van ie- hj het Sneek,31 Mei. Zekere Van der Wijksmids knecht te Slooten alhier gedetineerd in het Huis van Arresttot het ondergaan eener correctio nele gevangenisstraf, voor den tijd van zes maan den, hem, bij vonnis der Arrondissements-Regt bank alhier, opgelegd, is in den afgeloopen nachtna lange sukkelingoverleden. ’s Gr avenhage 29 Mei. De Staats-Cou rant bevat heden de volgende aankondiging Het Collegie van Raden en Generaalmeesteren der Munt Gezien hebbende, dat niet alleen van tijd tot tijd valsehe vijfentwintig cents-stukken wor den uitgegeven, welke gegoten zijn in vormen, vervaardigd op echte stukken doch die meest al zeer kenbaar zijn aan afwijking in gewigt, aan gebrek van scherpte der gravure, aan ruw heid der oppervlakte en aan de kleurdie af wijkt van die der echte stukken, maar dat, be halve de valsehe vijfentwintig cents-stukken waartegen het publiek bij bekendmakingen van het Collegie van den 27 Junij, 9 en 23 Julij 1828 gewaarschuwd is geworden, welke stuk ken toenmaals voornamelijk in de zuidelijke pro vinciën des Rijks in de wandeling werden ont dekt, en waarvan zich soms ook thans tijd tot tijd eenige vertoonen nieuwe soort de worden der munt te Utrecht de echte stukken overeenkomende acht zich van 19 Mei 31) de ingezetenen met valschheid dezer nieuwe J doen vermoeden, dat zy met de eene of an dere tijding is afgezonden geweestwaarom dan ook te eerder dit berigt door ons wordt overgenomen. Diegenewelke bewijzen van ei gendom geven kankan deze duif bij den te- genwoordigen bezitter terug bekomem. Het ope- ne, aan den staart vastgemaakte biljetje, luidt als volgt: Hanov. kof CeciliaCapt. O. I. Wilts, Bremen. BiefstaRotterdam, aan Dhr. Chs. Grisar. pr. J. S. P. Smith. stukken voorkomt. De leeuw iets meer stukken. Het kroontje van de leeuw te klein. De horizontale strepen het azuur aanduiden- van uitvinding zijn voor plaats treden waarmede men pen. Men leest in de Dusseld. Ztg. De koning van Pruissen heeft de Johannes- kerkgelegen op Nassausch grondgebied aan ge ne zijde van den Rijn tegen over den brug Stol- zenfels pelwaar teen i afzetting van een historisch gedenkteeken schap te bewaren. De Berl. N. deelen het volgende berigt uit Breslau mede, in dato 18 Mei: De Meteorologen breken zich het hoofd over een der zeldzaamste en merkwaardigste verschijn selen. Zondag 11. des voormiddags steeg de ther mometer bij helder weder, plotseling van tot 22°, en een aanhoudende, drooge en dend heete zuidoosten wind woeigedurende den gebeden dag zoo hevig dat men het maar een zeer korten tijd onder den blooten hemel kon uithouden. De huid van het aangezigt en de oogen leden evenzeerhoofdpijn was bij velen het onmiddelijk gevolg van een langer verblijf op eene plaatswaar men aan den onmiddelij- ken invloed van den wind blootstond. Daarbij bleef het weder voortdurend uiterst warm en drukkend, als ware een onweder op handen. Doch hoewel de hemel door eenen digten nevel aan de grenzen van den gezigteindei' bezet was vertoonde zich desniettemin geen spoot van wol ken. Men nam tegelijkertijd sterke westelijke luchtstroomingen waar, welke de veleniet wei nig schade aanrigtende, wervelwinden eenigerma- te verklaarbaar maken. Men is hier zeer geneigd dezen storm met den Sirocco in verband te bren gen. Twee dagen daarop werden wij des na middags door eene zware hagelbui overvallen. Frankfort, 27 Mei. Verscheidene naar de Nederlanden bestemde schepen met timmer houtuit de Donau-landen komende, geladen, zijn in den jongsten tijd langs het Donau-Main- kanaal gepasseerd. Oliezaden en run zelfs gra nen uit Hongarijen zullen weldra den zelfden van den Rijn tegen voor 4000 thaler gekocht, om den tem- eenmaal Bernard de Clairveaux predik- in welks portaal de keurvorsten over de keizer Wenzel beraadslaagdenals voor de nakomeling- r»? 7‘ 1 5 4 I iA J verpligtingevolge art. 13 der wet 1819 (Staatsblad no. de kenteekenen van soort bekend maken. I. Met betrekking tot het gewigtzijn de valsehe stukken ligter dan de echte. Het stuk dat door het Collegie onderzocht is, woog slechts 3 Ned. wigtjes, in plaats van 4 Ned. wigtjes 230 duizendsten het wettig gewigt der 25 cents- stukken volgens de wet van 28 Septeinper 1816 (Staatsblad no. 10) geslagen. IJ. Met betrekking tot het stempelwerk: A. aan de letterzijde-. Hier valt dadelijk in het oogdat de W be langrijk kleiner en meer ineen gedrongen is terwijl de laatste krul grooter is dan in de echte stukken. De kroon is zeer ligt te onderscheiden van die der echte stukken. liet onderste gedeelte der kroon is naauwer, de afwijkende onderkant ronderde fleurons de paarlen op de banden der kroon en het kruis midden op de kroon veel grover dan op de echte stukken. De edelgesteenten van den rand der kroon slordig gegraveerden de pareltjes van den rand van het stuk onduidelijk en te ver van el kander verwijderd. De cijfers niet alle even groot: de 8 kleiner dan in de echte stukken. B. aan de wapenzijde-. Al de aanmerkingen op de kroon der letter- zijde gemaakt, zijn op de kroon der wapenzijde toepasselijk, terwijl dezelve bovendien scheef is. Het wapenschild kleiner en voorzien van een’ hreeden platten rand die niet op do echte de slordig en in elkander loopende. De blok jes ongelijk van grootte en niet zuiver vierkant. De cijfers 25 te klein en tevens te hoog ge plaatst: de C daarentegen te groot. De punt te digt bij de C. De Mercurius-stafhet teeken der Munt te Utrecht onnaauwkeurig en gebrekkig. De paarlen van den rand der wapenzijde te spits van gedaante, te weinig in getal, en te ver van elkander verwijderd. JU. Met betrekking tot de zamenstelling zoo bestond het door het Collegie onderzochte stuk uit koper, zink en nickel, komende dus over een met de meest gewone zamenstelling van het Argenton of zoogenaamde Neu-Silber. Utrecht, 25 Mei 1846. Ter ordonnantie van het Collegie, C. VAN DER Voort, Secretaris. ’sGravenhage, 29 Mei. Naar men ver neemt heeft Z. M. dezer dagen van de hand ge wezen het verzoek om gratie van Maria van Antwerpen Neeltje de Callée, Gerrit Redeker en Maria Hendrika Wijarda, wed. van J. Bar tholomy. Men zal zich herinneren dat deze per sonen, bij arrest van het prov. geregtshof in Zuid-Holland van 26 February 11.waren schul dig verklaard: de eerste aan diefstal, ten huize van en jegens haren meester, tijdens zij bij den- zelvcn voor loon in dienst wasde tweededer de en vierde aan medepligtigheid aan gemelden diefstal door elk, des bewust, een gedeelte van het gestolenc te hebben geheeld, en veroor deeld ieder tot tepronkste)li<»g op een schavot binnen deze stad en vijf jaren tuchthuisstraf. De 78jarige jufvrouw Singelenbergdie mede in deze zaak was betrokken, is kort na hare vrijspraak overleden. Amsterdam, 28 Mei. Ten aanzien der reis van Z. M. vernemen wij dat de afstand van hier naar Arnhem gisteren daaronder be grepen de haltes in l uur 30 minuten is af gelegd. Te Arnhem heeft zich Z. M. dadelijk ingescheept aan boord van de stoomboot de Leeuw die terstond den Rijn is opgevaren. Rotterdam, 30 Mei. Uit Schiedam wordt ons het volgende gemeld: Men verneemt, dat, uit dezer dagen door de commissie lot uitdeeling van-soep binnen deze stad aan liet stedelijk bestuur overgelegde re kening en verantwoording wegens hare laatst ge houden adminisstratieis gebleken dat gedu rende dèn afgeloopen winter San behoeftige huis gezinnen, zoo binnen als in den omtrek van de ze stadzijn uitgedeeld 232,902 portien warme en voedzame soep, waarvan 219,906 portien van wege de stad en 12,996 portien door buiten gemeentebesturen en sommige particulire inge zetenen zijn bekostigd geworden. Het valt niet te ontkennen, dat deze spijsuitdeelingen welke gedurende nagenoeg vijl maanden, zesmaal per week hebben plaats gevondengevoegd bij de buitengewone werkzaamheden, welke voor reke ning der stad zijn verrigt gewordenveel heb ben toegebragt tot leniging der armoede en el lende, waarmede de behoeftige klasse der inge zetenen zich, bij den aanvang van den winter, op zulk eene schrikbarende wijze bedreigd zag. Men schrijft ons uit Capelle, dd. 28 Mei: XV ij heben uitzigt op eenen uitmuntenden oogst; de aardappelen en zomervruchten staan bijzon der gunstigmaar wij voeden eenige vrees voor het korenwant ook hier hebben wij het reeds vermelde rooskleurige poeder op de bladeren opgemerkt, en reeds schijnt eenige kwijning daar van het gevolg geweest te zijn hoewel er in de halmen geen bederf te ontdekken is. Op de weilanden staat alles ook zeer gunstig voor het vee. Men leest in de Goessche Courant In een schrijven uit Baarland, van gisteren, meldt men ons, dat aldaar dien dag is aange houden eene duif, van de soort der hoogvlie gers welke waarschijnlijk door den eenen of ande ren roofvogel vervolgd en van het spoor gebragt is. De bijzondere teekenen aan de duif zelve alsmede een briefje aan haren staart gehecht, Frankfort, 25 Mei. De nieuwe beroem- de bisschop van Jeiuzalem de heer Gobat, is een boerenzoon uit het kanton Bern. Zijne eerste opleiding genoot hij in het instituut voor zendelingen te Baselen daarna te Parijs on der de Sacij. Als zendeling was hij eenige ja ren achtereenvolgende werkzaam in Egypte Abyssinie en Syriëen is tegenwoordig direc teur van het protestantsch collegie te Malta. De heer Gobat is gehuwd. Tegenwoordig wordt in Krakau een uit OostenrijkschePruissische en Russische regts- geleerden zamengestelde civiele regtbank gevormd, tot het houden van het onderzoeknopens de staatkundige gevangenen van den vrijstaat; tot rigtsnoer van het regtsgeding zal het Oosten- rijksclie strafwetboek dienen. Een Zweedsch kruidkundige, meent het middel uitgevonden te hebben, om planten en bloemen te balsemenzoodat zij het aanzien levend te zijn behouden. Eene dergelijke zou ongetwijfeld eene groote aanwinst de kruidkundeen voordeelig in de van de gedroogde herbariums, zich tot dusverre moet behel- iik ii

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1