NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR RE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1846. No. 45. Zaturdag den 6 Junij. r- pel V X E -Tzegi 1. 5«=S BINNENLAND. r,8j 09 van Courant meldt uit I. pil. ven tnder e van zijns ijnen chrij- ikker uur n re- ;dere kleeding R.... mder 6 rc- i een jager van den ver welk zijn ver- i be ach t. De i de on ver i «IN, .40, veel Jester min- ont- cdel- reeg nent. lof- llen g van ook 20» 20* 37> 19 31A 3.90 4.25 2.85" 3.25 3.50 3.90 2.90 3.20 2.95 6.50 1.00 2.00 8.00 9.75 4.00 'iige- ken zijn erd FRE- n af zijne ;oort i hem i hnit terug i ein- :bied- zal Dp I zende Luudcrs personen had geholpen enz. hij volgens zijn zeggengeen wanneer hij den lijder of de Het tot stand komen van voormelde onderneming isonzes inziens, voor de provincie Friesland in liet bijzonder, en ook voor de naburige provinciën GroningenDrenthe cn Overijssel in het algemeen, van groot gewigt te achten, en zulks niet slechts wegens het gemak van het onderlinge verkeer, maar ook uit een commercieel en industrieel oogpunt. Immers indien Friesland reeds nu blijkbare teekenen ople vert van ontwikkeling en vooruitgang, in zijnen handel en nij verheid getuigen de aanvankelijk ten jare 1845 plaats gehad hebbende tentoonstelling van industriële voortbrengselenverder de plaats hebbende landontginningende meerdere vestiging van fabrijken en tralijkende toegenomen nitvocr van turf, volgens authentieke opgaven thans reeds bedragende ruim 3,100.000 mudden jaarlijks, enz. enz., dan zal ongetwij feld dit versnelde gemeenschapsmiddelwaardoor die provincie aan de eene zijde met de Noord- en Zuiderzee, aan de andere zijde met Noord- Duilschlanden aan de zuidzijde met geheel het Nederlandsche spoorwegennet in verbinding komtonver mijdelijk van den krachtdadigsten invloed moeten zijn op de verdere ontwikkeling van de bedrijvigheid en welvaart van dat gewest. Dat middel zal bovendien de gemeenschap tusschen Amster dam en Hamburg aanmerkelijk bekortenen voor de reizigers komende van laatstgenoemde stad, van Zweden, Denemarken. Bremen en Hannover, cn bestemd naar Amsterdam, of omge keerd De handelsbeweging tusschen de Engelsche koopstad Huil over Harlingen en Groningen naar Noord-Duitschland gelijk ook die op de vier vermelde Nederlandsche provinciën zelve er evenzeer aanmerkelijk bij winnen. landontginningen en indijkingenwaartoe nog vele dui- .s in de provincie Friesland zelve beschikbaar zijn, Ruurd Passchier van Dijkbeschul- moord met voorbedachten radege- de huisvrouw van zekere van AA ie- Sneek, 4 Junij. Heden morgen is de per soon van digd van pleegd aan len te Ralk en van nog andere diefstallen met verzwaïende omstandigheden van uit het huis van arrest alhier, naar Leeuwarden getranspor teerd geworden om aldaar te worden teregtge- steld voor het provinciaal geregtshof van Fries land. Sneek, 5 Junij. Hoewel wij hier in den omtrek geene bouwlanden hebben en derijen alleenlijk dienen om talrijke vee te onderhoudenontbreekt het echter der ons niet aan de algemeene geruchten de zich ook thans weder vertoonende ziekte der de aardappelengeruchtenzoo den zolder hangende in dier voege dat men hetzelve touwen onder de armen gespannenen zoo aan den nok van het dak had opgehangen. Er is eene verklaring afgelegd dat het kind in dien toestand verkeerd had van des morgens Eene geregtelijke dig met den hoofdarbeid aangevangen. Amsterdam, 2 Junij. Het Amerikaansch congres heeft den 6 Mei jl. de voordragt aan genomen waarbij de differentiële regten op de Java-koffij uit Europesche havens der Ver- eenigde Staten ingevoerd wordendezijn inge trokken. Het personen-vervoer over den spoorweg tusschen Amsterdam en ’s Gravenhage geduren de de beide feestdagen (zondag en maandag) bedraagt 11,760 reizigers. Rotterdam, 2 Junij. Den 31 Mei had te Scheveningen eene plegtigheid plaats die on der de zeer zeldzame mag worden gerangschikt en uit dien hoofde bijzondere vermelding ver dient. Gijsbert de Jager, scheepsreederen Kniertje Blokvierden hunne zestigjarige echt verbintenis. Beiden zijn geboren in het jaar 1762, en zijn alzoo 84 jaren oud; de man is geboren den 18 November 1762, de vrouw den 30 Mei 1762. Op hun 24 jaar, in 1786, wa ren zij alzoo eerst in den echt getreden. Uit die huwelijksvereeniging zijn thans nog in leven vijf kinderen negenentwintig kleinkinderen en negentien achter-kleinkinderente zanten drie ënvijftig personen. Het oudste dezer achter kleinkinderen heeft reeds den ouderdom veertien jaren bereikt. De Prov. Overijss. Wierden van 28 Mei Hoewel de ziekte over zullenvooral bij het tot stand komen der bill op den invoer der voortbrengselen van landbouw in Engelandeene onbere kenbare vlugt nemenen de krachtigste aanmoediging onder vinden en ook voor de naburige prov meien mede zoo rijk in voortbrengselen van landbouw, en vatbaar voor meerdere ont wikkeling, zal in vele gevallen, door de vermeerderde betrek kingen der provincie Friesland met Engeland, bij het nieuw daar te stellen gemeensclutpsmiddelg—tot nut en voordeel wor den teweeggebragt. De handel in paarden, hoornvee, boter, kaas en andere landproduetenin den laatsten tijd zoo zeer verlevendigd dat bereids nieuwe aanvragen tot vermeerderde stooinbool-commu- nicatien van Engeland op Harlingen zijn geschied zal eene beduidende ontwikkeling erlangen; en daar het in die provin cie, even als in de naburige, noch aan kapitalen, noch aan lust en arbeidzaamheid, noch aan moed tot ondernemingen ont breekt mag men inderdaad van de verwezenlijking van dit versnelde vervoermiddel dc heilrijkste vruchten voor genoemde gewesten en bijzonder ook voor de zeeplaats Harlingen tege moet zien. Evengenoemde stad bezit toch hetvoor de Nederlandsche zeehavens, zoo zeldzame voorregtdat zij in alle jaargetijden, schier zonder uitzondering, voor de scheepvaart bereikbaar is, hetgeen dan ook door een gedeelte van deze tol die haven de toevlugt doet nemenin tijdendat de meeste andere onzer zeehavens met ijs bezet zijn gelijk nog in het vorige jaar plaats vond, toen onderscheidene schepen, naar eene andere Neder landsche haven bestemd, met grondstoffen voor de Twentsche fabrijken, te Harlingen zijn gelost, en de ladingen van daar, over landnaar hare bestemming vervoerdterwijl eerst zes weken later de Zuiderzee aan andere gedeelten der kust be- vaariiaar was, zoodat het alleen aan de geschiktheid dier ha ven te danken is geweest, dat gemelde fabrijken niet geduren de al dien tijd van hare grond.tolfen beroofd hebben moeten blijven. Ontwijfelbaar moeten dan ook, door den aan te leggen spoor weg de reeds nu beduidende handelslietrekkingen van genoern de zeeplaats op HuilHamburg enz.eene aanmerkelijke uit breiding erlangen. Ten slotte mogen wij niet onopgemerkt laten dat het in omloop komen van zulke belangrijke kapitalen, als tot den aanleg van s|>oorwegen vereischt wordenook binnen de pro vincie Frieslanden evenzeer in de provinciën Groningen en Drenthe, gewigtige toeneming van vei lier en bestaanmiddelen moet teweegbrengen en te wenschen is het dan ook uit dien hoofdedat de voorliereidende werkzaamheden voor deze onder neming met dien ijver mogen worden voortgezetdat al spoe dig met den hoofdarbeid aan den wi g zelven kunne worden het algemeen in den laatsten tijd minder hevig schijnt te zijn dan voor veertien dagenen voor het tegenwoordige slechts twee lijders in een bedenkeiijken toestand vërkeeren is echter het getal aangetasten op nieuw met 9 vermeerderden thans tot 187 geklommen. Ook hebben wij wederom het ver lies te betreuren van eenen manwelke twee jeugdige en onbezorgde kinderen als weezen achterlaat. Het getal dooden bedraagt dien ten gevolge 24, dat der bedeelden 116. Rotterdam, 3 Junij. Jl. vrijdag gaven eenige inwoners der rue des Chevaliers te Leu- aan de policie kennis dat een paar ouders hun kind, eenen jongen van 10 jaren, hadden mishandeld de policie begaf zich naar liet aan gewezen huis en vond het ongelukkig kind op steld. -In de omstreken der Fransche stad Havre is dezer dagen een zonderlinge diefstal gepleegd. De pachter R woont sedert een jaar ge heel alleen met zijne oude blinde moeder. Voov eenige dagen kwam een zeer net gekleed per soon bij hem gaf zich uit voor dr. M en zeidedat hij bij eene operatie in den om trek gehoord had dat de moeder van R blind wasmaar dat hij waarschijnlijk dit ge brek wel zoude kunnen verwijderenook dat hij vele blinde t bovendien nam I honorarium, dan lijderes geheel genezen had. De sierlijke manieren en de fijne van den gewaanden doctor, lieten aan geen twijfel over nopens deszelfs identiteitde laatste begaf zich derhalve bij zijne moeder en berigtte haardat een beroemd geneesheer haar zien wilde. De gewaande doctor beschouwde de zieke met eene groote oplettendheidherken de zoo als hij zeide de oorzaak van het gebrek en verzekerde dat de blinde binnen eene maand zoude genezen zijn. Terwijl ik nu toch hier ben, zeide hij, is het nutteloos terug te komen ten einde de behandeling te beginnen. Bij deze woorden haalde hij een doosje met instrumenten uit den zak en eischte dat men. hem alleen zoude laten. Iedereen verwijderde zich en liet den kunste naar alleen gedurende een kwartieruurs hield hij zich bezig met zijne werktuigen heen en we der te werpen en te doen klinken; daarop zei de hij aan de blinde dat hij haar een pleister op de oogen moest leggenvóór dat hij tot de operatie over kon gaan. Bij die woorden legde hij haar een pekpleister op liet zieke deel, en bond hierover een band waarop hijna de blinden voor de vensters gesloten te hebben zich naar den pachter begaf, wien hij meldde, dat de ongelukkige vrouw weldra genezen zou de zijn maar dat men niet liet minste licht in hare kamer moest laten doordringen hij zou na twee of drie dagen terugkomenom band en pleister af te nemen. Alen wacht hem nog. Vier dagen lang heeft de ongelukkige blinde haren pekpleister moeten dragen, en eerst toen men niettegenstaande den raad des doctorsde blinden geopend had bemerkte mendat de gaauwdief geen enkel cataract geligtmaar daar entegen een gouden horlogie een zilveren le pel en eenige kleine gouden voorwerpen mede genomen had. Groningev, l Junij. Eene vreesselijke ge beurtenis vermoedelijk het gevolg van eene ijzingwekkende misdaad, is in de naburige ge meente Alarum voorgevallen. Op den middag van 11. donderdag den 28 Alei zond de vrouw van den arbeider Jan Wessels Poelman wonen de te Noordwijkonder genoemde gemeente haar tienjarig dienstmeisje Knelske Tjerks Hoek stra met een pot gekookt gerstemeel naar ha ren man die op het veld arbeidde kort daar na vond men dat kind, hetwelk onder het heen gaan van deze spijs gesnoept schijnt te hebben, op den terugreis dood liggen en kwam ook de arbeider weldra te huisklagende over onge steldheid en hevige pijnen in den buik. Hij begaf zich naar bedontving geneeskundige hulp, doch overleed reeds ongeveer vier uur daarna. Den volgenden dag heeft dienaangaan de een geregtelijk onderzoek plaats gehaden zijn de beide lijken door deskundigen onder zocht. Er schijnt toen een zwaar vermoeden van vergiftiging tegen den vrouw van den ar beider gerezen te zijn want zij is terstond daar na gevankelijk naar herwaarts gebragten de in gewanden der beide lijken alsmede het over dien toestand verkeerd had 5 tot des namiddags 3 ure. vervolging zal tegen de ouders worden ingp- alle lan- kudden on- van on onrustba rend dat wij de moeite hebben genomendien aangaande eenig bepaald onderzoek te doen waarvan de uitkomst is: dat men hier en daar wel eens eene zieke plant vindt hetgeen trouwens te verwachten wasomdat er stellig zeker ook zieke aardappelen zijn gepoot maar dat overigens voor als nog de geruchten de zer ziekte overdreven zijn deels uit eene te verregaande bezorgdheid deels uit de vrij al gemeene geaardheid der menschen om het goe de te verkleinen en het kwade te vergrooten. Bij deze onze aanmerking vinden wij niet on gepast te berigten dat eene groenvrouw alhier heden morgen reeds nieuwe aardappelen heeft ontvangen, welke, bij eene behoorlijke grootte er alleruitmuntendst uitzien en ook niet duur der in prijs zijn dan in vorige jaren. De N. Sloomposl geeft het volgend belang rijk berigt Naar men verneemtheeft Z. M. bij besluit van 25 Mei 11. autorisatie verleend, om, bij wij ze van regtstreeksche concessie, door de heeren A. J. Haages en J. G. der Kinderen te doen voorzien in den aanleg en de exploitatie van eenen ijzeren spoorweg loopende van de zee plaats Harlingenin Frieslandnaar de stad Leeuwarden en van daar naar Groningen om zich hier aan te sluiten aan den Groninger spoor weg en langs dezen in verbinding te komen met Noord-Duitschland (Hanover enz.). AA ij zijn in staat gesteld, hierbij tevens te berigten, dat: Van de hoofdplaats Leeuwarden verder een zijtak zal uitgaan naar Meppelwaar de verbin ding wordt daargesteld met den spoorweg op Zwolle zoo ook met dien van Zwolle op Arn hemen zoo verder met de beide groote inter nationale spoorwegen met name den Rhijn- en den Zeeuwsch-Limburgschen spoorweg. DE FRIESCHE SPOORWEG. Hamburg aanmerkelijk bekorten van laatstgenoemde stad, van en Hannover, en bestemd naar zeer vergemakkelijken. Harlingen op E fa

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1