NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 11 Sn No. 46 1846. fi- hÜ :en jn. BINNENLAND. Op den kant i 10. BUITENLAND. nersonen aangetast lert het laatste be- de- uke .90 .25 .85 .30 .50 95 90 .20 .90 .50 .00 .00 .00 .75 00 IN, lO, ker ir5 re- ere tspécien voor hen die het aan te schaf- ’S 0. RAVEN H AG E 4 JUllij. in Zuid—Holland heeft heden maakt met de behandeling van Of ‘i 5r< een per- de Bie te Eerselin winterkool of zoo- omtrek heeft van acht en 5 duimenwaarvan palm zesen- Frankfort, 3 Junij. Uit Warschau, van den 26 Mei wordt aan een Silezisch blad het volgende medegedeeldDe arrestatien welke sedert bijna negen maanden in het koningrijk Polen plaats hebbenmoeten ook de W arschauei* letterkundigen getroffen hebbeneerst onlangs moet het geheele personeel der redactie en de meeste medewerkers van den Bibliotheca Wars- ?k, •or- ge- ed- 'ge of de mg I ap. een od ds: nz. lig- in of ene ien ten zal len eid ien ;el- os ten dat rde m, dié of nj en kte 'jn I PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK verwittigen bij deze de Ingezete nen: dat de alphabetische Naamlijst van de per sonen die in dit jaar aan de loting voor de Schutterij moeten deelnemen ter visie van elk en een iegelijk zal liggen ter Stads-Secretarij alhier van Maandag den 8 dezer tot en met Za- turdag den 13 daaraanvolgende, des morgens van 9 tot 12 uur, ten einde ieder in staat zal zijn om ingeval hem eenige personen of om standigheden mogten voorkomen die op de üjst nog zouden behooren te worden aangetee- kend, of daarvan weggelaten, daarvan aan het Stedelijk Bestuur kennis te geven. Dat de loting zal plaats hebben op het Stads huis, op Donderdag den 18 Junij 1846, des voormiddags ten elf uur, voor diegenen, wel ke geboren zijn in 1821, terwijl daarna dadelijk zal worden overgegaan tot de naloting der in geschrevenen van de jaren 18201812. Wordende een ieder ingeschrevene opgeroe pen, om daarbij tegenwoordig te zijn, en, re denen van vrijstelling hebbende die alsdan op te geven. En opdat zulks kome ter kennis van een ie der die het aangaat, zal deze worden afgekon- digd en aangeplakt, zoo als zulks te geschieden gebruikelijk is. Sneek den 6 Junij 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van dezelven, BI AG A zijn opgebaggerd onderscheidene gebrokene smelt kroezen dat op al deze voorwerpenbij een scheikundig onderzoek, zilverdeelen zijn bevon den terwijl eindelijk is gebleken dat de vier de besch. steeds panden voor aanzienlijke som men in de bank van leen-ng gcbragt heeft die weinige dagen later weder gelost werden hetgeen bij de ruime omstandigheden waarin de derde en vierde besch. zich bevondenalleen ten doel kon hebben van zich mun hun misdadig bedrijf of dat van ten hunnen behoeve uitoefenden fen. Een zeer groot aantal getuigen is in deze zaak gehoord. De adv.-gen. Mr. Gefken, neemt in deze zaak de functien van het openbaar minis terie waar. De heered Mrs; de Witte van Git ters en Valeton treden van ambtswege als ver dedigers voor de besch. op. Morgen zal de behandeling worden voortgezet. ’sGravenhage, 5 Junij. Z. M. de ko- ning is den 29 Mei jl. in volmaakte gezondheid te Weimar aangekomen. Men verzekert ons op het oogenblik dat het Handels-tractaat met Belgie geteekend is. Men wil wetendat Jhr. Mr. J. A. Ridder van der Heim van Duivendijke staatsraad gou verneur der- provincie Zuid-Holland na de slui ting der vergadering der provinciale staten definitievelijk zal benoemd worden tot minister van binnenlandsche zaken, en dat Jhr. J. C. R. van Hoorn van Burghlid van den raad van stateden gouverneur in deze betrekking zal vervangen. ’sGravenhage, 5 Junij. Ofschoon na de muntwet van het jaar 1816 geschonden Neder- landsche munt ongangbaar is, ziet men niet zelden onderscheiden stukken in min of meer gealtereerden staat. Zoo heeft men nog dezer dagen te Rotterdamonder meerdere tiengul denstukken één ontvangen dat gesnoeid was en waarvan de rand met de letters was wegge slepen. Op den kant van het muntstuk had men eenige krassen gemaakt, die het randschrift moesten verbeelden. Daar het tienguldenstuk zoo als van zelf spreekt, kleiner was dan de andere waarmede het gelijktijdig werd ontvan genliep het dadelijk in het oog, maar wan neer een dusdanig stuk afzonderlijk werd aan geboden zou het waarschijnlijk aan de aandacht ontsnappen en als gaaf worden aangenomen daar alleen deskundigen den verminkten toestand kunnen bespeuren. Het is derhalve voor een ieder van groot belang bij de ontvangst van deze of van andere soorten van Nederlandsche munt, wel toe te zien, dat dezelve ongeschon den zij. Particuliere brieven, heden alhier uit Zee land ontvangen vermelden dat de oogst al daar zoo voortreffelijk staatdatzoo er geene tegenspoeden komen behalve de granende aardappelen tot zeer lage prijzen zullen worden verkocht. Rotterdam, 5 Junij. Uit nadere informa- tiën omtrent de verwisseling van muntbiljetten tegen specie hebben wij ontwaard dat de kas siers hier ter stede geen agio op de specie voor muntbiljetten nemen ten einde dit papier niet te deprecieerenmaar dat zij desniettemin wei geren muntbiljetten tegen specie te verwisselen. Bij particulieren betaalt men voor guldens een procent, zoo als wij mededeeldenen voor stuk ken van ƒ2,50 2 pCt. Rotterdam, 6 Junij. Met de verwisseling der bewijzen voor rijksdaalders afgegeven is het nog hetzelfde schrijft een onzer corresponden ten uit Zeeland; onze agent blijft zonder munt biljetten of Specie. Ik heb een bewijs, dat nu reeds 10 dagen oud isen waarvoor ik niets kan krijgen men moet dus maar geduld heb ben totdat de heeren het zullen goedvinden af te rekenen. Men zouzoo doendegeene eer aan zijne zaken meer kunnen doen. Door de te Wierden heerschende ziekte, zijn wederom verscheidene pi gewordenen hoewel er sede rigt slechts één patient aan dezelve is bezwe ken zijn er toch ook weder eenigen die in levensgevaar verkeeren. De staat der ziekte is nu als volgt: Het getal der aangetasten beloopt I9.t, Dat der herstelden137. Dat der patiënten die de medicinale hulp genieten33. En dat der overledenen25. 120 personen worden er door de commissie tot verzorging der behoeftige zieken bedeeld. Nijmegen, 5 Junij. De oudheidkundige opgravingen welke alhier in het nabijgelegene Ilolledoorn gemeente Groesbeekdoor den heer dr. Janssenconservator1 bij ’s Rijks mu seum van oudheden in dit jaar wederom op last van het hoog bestuur zijn bewerkstelligd hebbennaar wij van goederhand vernemen wederom belangrijke uitkomsten opgeleverd. Niet ver van de plaats waar verleden jaar door denzelfden geleerdeRomeinsche outaren met opschriften hypocaustum’s en andere con struction ontdekt waren heeft men thans ter diepte van 0,75 elonder hard puin eene even zeldzame als welbewaarde Romeinsche waterlei ding ontdektdie thans reeds ter lengte van 12 ellen ontbloot is. Zij loopt van het noor den naar het zuiden en heeft klaarblijkelijk met de verleden jaar ontdekte construction in verband gestaan. Zij bestaat uit ronde buizen van roode gebakken aardedie de lengte van 0,44 tot 0,54 el en eene middellijn van 0,2 el hebben en digt aan elkander gesloten liggen tusschen vast leemterwijl zij ter zijde dooi’ Romeinsche tegelfragmenten ondersteund zijn. Naar de opschriften te oordeelenwelke zich op deze tegelfragmenten bevondenkan de wa terleiding den tijd der Antonynen niet te bo ven gaan. Eindhoven, 5 Junij. Men heeft in deze en virons het blijde vooruitzigtin dit jaar op een’ goeden oogst te kunnen rekenende rogge hoewel algemeen door de roest aangedaanis in de laatste dagen zoo bijgekomen dat zij sedert jaren niet beter gestaan heeftzijnde de zelve op vele plaatsen buitengewoon hoog ge wassen. Het oliezaad hetwelk men reeds be zig is af te maaijen en in te zamelen, is alle- zins goed uitgevallen de aardappelen beloven veel men hoort niet dat aan dezelven iets kwaads te bespeuren is. Kampen, 4 Junij. Gister middag had men hier op een uur afstands van deze stad weder om een voorbeeld hoe gevaarlijk het is zich in het water te wagen zonder te kunnen zwem men een jongeling van ruim 24 jarendie zich baden wilde in de rivier, had het ongeluk op de diepte komende en niet kunnende zwem men van te verdrinken. ’s II E R TOG EN B os c H 4 Junij. In ceel bouwland van W. deze provincie, groeit eene genaamde sloor die een Ned. ellen4 palmen en 5 duimen de hoofdstam een omtrek heeft van een negen duimen gemelde hoofdstam heeft dertig takkenwaaronder er zijndie ieder tweeëntwintig takken hebben en welke laatste ook nog van andere takken zijn voorzien. De onderste takken van den hoofdstam dezer kool zijn de meest vruchtdragendeen zoo door gaans vervolgens naar de hoogte. De drie laag ste takken bevatten nagenoeg elk even vele peu len de drie gemelde te zamen 5,844en de geheele plant bij raming meei- dan 20,000. Het Prov. Hof een’ aan vang ge- de zaak van 1°. J. H. Berkenkamp; 2°. D. Toornburghuis vrouw van J. H. Berkenkamp; 3°. F. F. Wie nand en 4°. C. van Toorn, huisvrouw van P. F. Wienanddie door den prokureur-generaal worden beschuldigd: de eerste van schennis van zilveren nationale gangbare muntspeciën de twee de van misdadige deelneming aan het in imloop brengen dezer geschondene muntspeciën en de derde en vierde aan medepligtigheid aan de mis daad den eersten beschuldigde ten laste gelegd, door den dader, des bewust, bij te staan in de bedrijven, die het feit zouden "doen gelukken. Uit de instructie dezer zaak is geblekendat de eerste besch. op den 18 Febr. 1845, op heeter- daad is betrapt, terwijl hij in de achterkamer zijner woning (na de voordeur met de ketting te hebben gesloten) bezig was met eene schaal de randen van eenen Zeeuwschen rijksdaalder af te knippendat hijverwittigd dat hij betrapt was, en de geregtsdienaren op hem ziende aan komen de vlugt heeft genomen naar den zol derwaar hij door het dakvenster ten deele op het ijs (in de destijds bevrorene gracht) ten dee le op de straat naar beneden heeft geworpen ee nige Zeeuwsche rijksdaalders, eene schaar en een blikken doosje met eenige randen van muntspe ciën; dat van een’ dezer rijksdaalders de rand nog maar gedeeltelijk was losgeknipt en omge bogen stond; dat is gebleken, dat de tweede besch. het gesnoeide of verminkte geld in om loop bragt, en daarenboven zoo door het in wis selen van grove zilveren muntstukken hetzij voor klein-, hetzij voor goudgeld, als door het koopen van smeltkroezen, den eersten, derden en de vierde beklaagde heeft bijgestaan in de be drijven, die het schenden van geldspeciën moes ten doen gelukken dat de opgave van den eer sten besch.dat hij het snoeisel verkocht aan den derden besch.ennog drie dagen voor zijne arrestatie, aan diens huisvrouw, de vierde besch., 23f loden zilver verkocht had door me nigvuldige aanwijzingen gebleken is, overeenkom stig te zijn met de waarheid dat daarenboven ten huize van den derden en vierde besch. is gevonden èen paar koperen weegschalen en uit de gracht, achter het door hen bewoonde huis

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1