NIEUWS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1846. Zaturdag den 13 unij. BINNENLAND. BUITENLAND. °P rs 1 on den r I. •e 10 10 ik- de :ne me 'atriotdoor elk schip in een 9 I, f 10 30 35 30 15 35 30 15 35 30 10 een gaf >a- ar- )u- ien ge- ff 5^ 3 nd :et en en lie- «Z- m- k, en •r op het wor- wij spoedig met eenen groeizamen regen begun stigd worden (waartoe de op heden invallende volle maan het vooruitzigt levert) nog veel van die schade hersteld zal worden. voor en 23 8. en. wezenlijk gevecht, tusschen de La- Grieksche geestelijken. De laatsten. eene plaats in de kerk waarop zij ro- en cr ies im de it- d, on V1J I de in- or ei- en el- la- it- m er m in drinken even als degeendie hij zoo oogenblik eene prooi der golven heeft zien den dringen zij niet verder hij hem aan maar verwijderen zich. Het jongetje begeeft zich naar de stad en heeft zoo wij verder verne men van het voorval kenn’s aan de policie ge geven. Het is te hopen dat het de policie moge gelukken, die aterlingen in banden te krijgen, opdat zij hunne welverdiende straf niet ontgaan, want die personen zijn dezelfden wien niets te heilig isom hen tot dekmantel te die nen ten einde ongestraft hunne snoode euvel daden daarmede te bedekken. Zij geven onder het een of ander voorwendsel voor dat zij on langs uit Oost- of West-lndië gekomen zijn en onder de te koop aanbieding van eenige snuis terijen koffij thee enz., bedrijven zij de groot ste bedriegerijen en opiigterijen waarvan men elders een voorbeeld te vergeefs zoeken zalen wel op plaatsen, waar hunne klub vergaderd is berooven u door middel van valsch spelen als anderzins, van uw geld, en gelukt hun dit niet zoo als in het onderhavig geval van uw leven. Apeldoorn, 9 Junij. Zondag avond heeft een jongelingbij het zwemmen in de vaart zijnen dood gevonden de aangewende genees kundige hulp heeft niet mogen baten, om hem in het leven te behouden. Vlissingen, 8 Junij. De navolgende ver schrikkelijke gebeurtenis heeft, te Breskens, ee nen braven en ijverigen huisvader in eenen diep rampzaligen toestand gebragt. Roel Stales, een daglooner die voor zijne vrouw hoogbejaarde moeder en vijf kinderen met handenarbeid het levensonderhoud won en door ingetogenheid en naarstigheid, de achting van allen, die hem kennen verdientverliet met zijne vrouw op 5 Junij jl. zijne woning, gelegen aan de sluis no. 1 gemeente Breskens om door handenarbeid een stuk brood voor de zijnen te verdienen zijne vijf kinderen aan de zorg van zijne oude moeder toevertrouwende. Deze ongelukkige vrouw liet bare kleinkinderen alleen om melk voor hunne voeding te halen. Tijdens hare afwezig heid ontstond er brand in de schamele arbei ders woning welke met zoo veel kracht woed de dat dezelve binnen weinig tijds met alles wat zich daarin bevond in eene hoop gloeijend puin en asch was verkeerd. De vijf kinderen kwamen allen in de vlammen om; het jongste, een zuigeling, heeft men nog levend uit den vuurgloed gered maar ondanks alle aangewen de hulp, bezweek ook dit wichtje onder de vreesselijkste folteringen. Dat men zich de aan wanhoop grenzende smart der diep getroffen ou ders voorstelle die niet alleen hunne have en hun goed dat hoewel gering echter hunnen rijkdom, hun geluk uitmaakte, maar ook hunne vijf kinderen in weinige oogenblikken verloren; die rampzaligen welken niets op deze wereld overbleef, dan de verschroeide en misvormde lijken hunner vijf lievelingen die zij weinig tijds te voren in bloeijende gezondheid verlieten. Menschenvriendenu is de schoone taak voor behouden het ouderhart niet te doen vertwij felende wond te lenigen die God alleen hee- len kan! van alles beroofd, blijft den troos- telooze ouders zelfs geen steen over, waarop zij hun hoofd kunnen nederleggen. Ouders moedersdie u in het bezit uwer telgen ver heugten daarom juist het verschrikkelijk ver lies dier ongelukkigen beseft, weest barmhartig en weldadighandelt jegens hen met liefde opdat gij liefde ontvangt van Hem, wiens zegen op iedere weldaad rust. ’sHertogenbosch, 5 Junij. Van alle oorden uit deze gewesten komen ons de gun stigste berigten in nopens al het te veld staan de gewas. Indien geene ongelukken gebeuren en de Hemel ons voor rampen behoeden wil levert alles het vooruitzigt ópdat men bij ’s menschen geheugen nooit eenen zoo rijken en voordeeligen oogst zal hebben beleefd. De late nachtvorsten hebben wel hier en daar eenige schade aangerigt, maar, behalve dat dit niets vreemds is en geene zich verspreidende kwaal -veroorzaakt, bestaat nog de hoop, <Jatindien SnEEK, 12 Junij. Volgens berigt in de Nieu we Rolterd. Courant van gisteren waren voor den wedstrijd van de koninklijke Yacht-Club, den 10 dezer te Rotterdam gehouden 69 sche pen ingeschreven, waarvan 46 roeivaartuigen, de wedstrijden no. 1, 2, 3, 4, 5 en 6, zeilschepen voor de wedstrijden no. 7 en Tot dezen laatsten wedstrijd (no. 8) behoor den de zeilschepen zonder dek waarvan er 13 waren onder welken het jagt van onzen stadge noot W. 1’. Zandstra mede was opgenomen; terwijl wij hier thans nog bij voegen kunnen I dat door genoemden VVI’. Zandstravan de zeilschepen zonder dek de prijs is gewonnen. 's Grave niiage, 7 Junij. Men verneemt, dat Z. M. de koning aanstaanden zaturdag of zon dag van Hoogstdeszelfs reisalhier zal terug- keeren. Onder de merkwaardigheden dezer dagen te Scheveningen voorgevallenals ééne zestig en drie vijftigjarige bruiloftsvieringen kan men nog vermei en, den levensloop van mejufvrouw Margaretha van Duivenbode geboren den 23 November 1762, gehuwd den 22 Augustus 1781 met Daniel Verbaan, destijds kapitein op het Haagsche kaperschip de dappere P. de heeren Bergion uitgerust, w< hardnekkig gevecht, op den 24 Augustus 1781 niet het Engelsche schip Kameleonmet de ge- heele equipagie in de lucht is gesprongen. Zij was dus binnen weinige dagen weduween daar na moeder van één’ zoon, uit wiens huwelijk thans nog 6 kinderen, 25 kleinkinderen en 2 achter-kleinkinderen zijnzoodat voornoemde vrouw thans over-overgrootmoeder is in het vijfde geslacht, waarvan het oudste achter-ach- terkleinkind reeds vijf jaren telt; zij was laatst gehuwd met wijlen den heer J. Kleyweg, is thans 84 jaren oud, en geniet de volmaaktste gezondheid, zoodat zij nog wel een zesde ge slacht zoude kunnen beleven. ’s Grave NH age, 9 Junij. Men zal zich herinneren, dat, eenigen tijd geleden, van het paleis van Z. K. II. prins Frederik der Neder landen een ambachtsman Spanceerder genaamd gevallen en onmiddellijk daarna overleden is; thans verneemt men dat het Z. K. II. heelt be haagd drie van diens nagelatene kinderen voor Hoogstd. rekening te doen opnemen in het dia conie oude vrouwen- en kinderenhuis en te be palen dat de weduwe als vaste bediende in het paleis zal werkzaam zijn. Rotterdam, 7 Junij. Zoo men verneemt, is in de nabijheid dezer stad eene allerverschrik kelijkste en hoogst afschuwelijke daad gepleegd. Een knecht van den zeefteumaker v. G alhier woonachtig zich eergisteren avond be vindende aan den boezem buiten deze stad, ontmoet vijf a zes manspersonen die een ge sprek met hem aanknoopenen hem eindelijk, niet dan na vele moeitendaar deze niets van de zwemkunst verstond, persuaderen omeens, bij gelegenheid der hevige hitte, te gaan zwem men zullende zij wel zorgen dat hij niet kon verdrinken. Zoo gezegd zoo gedaan ge noemde persoon springt in het water doch in plaats van hem te helpen, is hunne eerste zorg om hem te doen verdrinken en hem van het bij zich hebbende geld ten bedrage van onge veer twintig guldens dat zijnen patroon toebe hoorde, en waarvan zij de lucht, op hoedanige wijze ook. is ons onbekend, gekregen hebben, te berooven; welk voornemen hun dan ook ge lukt is. daar zij den buit gedeeld hebben. Het lijk is zoo ver wij vernemen nog niet opge- vischt. at wil het geval verderde gesprek ken van wederzijden gevoerd worden door een jongetje van omstreeks tien jarendaar in de nabijheid aanwezig aangeboord welk jonge tje zij ook willen overhalen om eens te zwem men dezen ter beloojiing aanbiedende twee a drie kwartjes daar die snoodaards wel bemer ken dat er een getuige op aarde bestaat, die hunne snoode handeling heeft gadegeslagen; doch daar deze antwoordt: dat hij ook niet wil ver- WEENEN, 2 Junij. De lang gekoesterde wensch, dat alhier eene akademie van weten- schappen opgerigt mogt worden is vervuld. De Weener courant van gisteren behelst het daartoe op voordragt van den huis- hof- en staatskanselier vorst von Metternichgenomen be sluit. De akademie zal den titel voeren van kei- zerlijke-koninklijke akademie van wetenschappen. Frankfort, 5 Jtinij. In de kerk van het heilige graf te Jeruzalem ontstond op goede vrijdag een tijnsdie en hadden op volgens het beweren der eersten geen regt had- een tapijt gelegd zij verzetteden zich met der daad tegen de pogingen der Latijnsche gees telijken om het tapijt weg te nemen er ontstond eene hevige worsteling de kerkkroonen en de vaandels der processie dienden tot wapenen in dit gevecht, waarin, naar men zegt, verschei dene personen doodelijk gewond, andere, we gens het gedrang in de kerkbestolen zijn tot dat de rust en vrede hersteld werd door den toegesneldeu pacha van Jeruzalem. De Turken zijn aldaar gewoon en genoodzaakt, met stokken en sabels den vrede te stichten tusschen de chris telijke monnikken. Frankfort, 7 Junij. Men wilde in Ve netie weten, dat het metalen standbeeld voor keizer Frans, dat den 16 Junij in den hofburg te Weenen zal onthuld worden, bij den over- togt van den vrachtwagen over de brug Van het riviertje Laibach door het instorten derzelve in het water gevallen waswaaruit hetzelve wegens zijn groot gewigt, niet zoo gemakkelijk kan geligt worden. Dit gerucht verdient ech ter bevestiging. In het groothertogdom Posen is door den opper-rabbijn Eiger het plan gevormd tot eene kolonisatie van Joden in die provincieals mid del om den zedelijken en maatschappelijken toe stand van dat gedeelte der bevolking te verbe teren. Volgens dit plan dat reeds de goed keuring der regering tevens met de toezegging van krachtige ondersteuning moet verworven hebben, zal, onder de leiding van een bekwaam landbouwkundige, eene talrijke Joodsche landge meente gesticht worden waarvan de leden zich enkel met den landbouw en de veeteelt zullen mogen bezig houden met uitsluiting van allen eigenlijken handel. Trier, 2 Jnnij. Men leest in ons dagblad: Wie heden morgen eenen blik had geworpen op het dompleintusschen het stadshuis en de domkerk zou gelegenheid gehad hebben eene treurige ondervinding van onzen maatschappe lijken toestand op te doen. Er waren omtrent honderd kolonisten uit het Hochwald bijeen zij hadden gebrek aan alles, en lagen allen, grijsaards, mannen, vrouwen en kinderen bont dooreen en hoogst ellendig vóór het stadshuis. Zij waren gekomen om bij de regering hulp te zoeken in hunne ellendedie onmogelijk hoo- ger stijgen kan. Naar men verneemtheeft de regering, gelijk reeds vroeger uit een bijzonder fonds, nu ook weder de ongelukkigen met geld ondersteund. Konde men nu ook maar de over tuiging erlangen dat hiermede werkelijk hulp verleend was. Men verneemt, dat die lieden in het denkbeeld verkeeren dat het gouverne ment hen moet helpen. De nood moet op het platte land grootzeer groot zijn. Onze stad is nog nimmer zoo door geheele bedel-familien overstroomd als tegenwoordig. Hanover, 3 Junij. Bij gelegenheid van een bal ten hove heeft hier dezer dagen eene gebeurtenis plaats gehad welke velen der aan- zienlijkste familien in de stad onaangenaam ge troffen heeft. De luitenant van de gardegraaf

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1