NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOll DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1846. JVbensdag den 17 Junij» No. 48. BINNENLAND. 3 BUITENLAND. i 00. 'I k 1 5‘ H 84 vol was- Na den 1.75 .00 “enen reder naan het rien- voor Zoe ven taan, heel J ge- een 9» 'i 8 IN, IO, kcr nr; lere i no 1.25 !.9O 1.25 1.45 i 95 1.85 5.15 1.95 >.75 .110 l.OO vooraf en be- hadden twee van te te geraken in de golven op het hulpgeschrei lerij. ten van >en toen mij aren wek hie- ujde mij- ehjk ruit eer- :oen lam- i ge- rd ge le m i af- n de ren die Hij I op- te Bantam heeft zich, onmid- hct voorgevallene met naar de plaats be llij vond het woonhuis in bezit van tot vierhonderd gewapende inlanders en her 11., is de woning van den landheer van Tjikandie Oedick gelegen in het Bantamsche op de grens van Bataviaoverrompeld. De landheer Kamphuis en zijne vrouw, met vijf hunner acht kinderenalsmede de heeren l’es Viering en Waubert de 1‘uiseau zijn daar bij omgekomen. De huisvrouw van Viering die met twee kinderen gevlugt was, is met de zelve op het naburige Tjikandie lelier afgemaakt. De residentie van dellijk na het berigt van een twintigtal djayang-sekars geven, drie- moest terugtrekkendaar de op dat oogenblik ter zijner beschikking zijnde manschappen tegen zoodanige overmagt niet bestand werden geoor deeld. Een wachtmeester der djayang-sekars die zich te ver vooruit bad begeven werd ge wond en is sedert overleden. Het garnizoen trok daarop met twee veldstuk ken naar Tjikandie Oedick, dreef, na 1 geslagen te zijn de oproerigen uiteen zette het landhuis. Een twintig- of dertigtal inlanders hebben daarbij het leven verloren van onze zijde zijn drie personen gewond. Twee kompagniën van het 13de bataillonmet bijvoeging van 25 Europeanen van eene flank-kompagnie van dat bataillon, twee veldstukken en een detachement kavallerievan Batavia naar Tjikandie Oedick gezonden kwamen aldaar aan toen de kwaad- willigers reeds verstrooid waren. Door de policie zijn tweehonderd vierenzeven tig personen opgevatdie onder vermoeden lig gen van aan den moord en het verzet tegen de openbare magt te hebben deelgenomen en on der welke verscheidene aanleggers van den moord gezegd worden zich te bevinden. Den 11 dezer is voor de arrondissements- regtbank te Leijden behandeld de zaak van flo bert en Bolstierboofdlieden der nacbtbrand- wachtmet 10 agenten van policiebeschuldigd van in den nacht van 1 op 2 Maart dezes jaars, door verzuim en nalatigheid te hebben veroorJ zaakt den dood van Elisabeth van Beemen door de beide eerste beklaagden in het zoogenaamde ijkhuisje opgesloten en niet, weder ontslagen. Niet minder dan 21 getuigen werden in deze zaak gehoord. Het openbaar ministerie werd waargenomen door mr. T. Siegenbeek. Als ver dediger van de twee eerste beklaagden trad mr. Goudsmit op. Een talrijk publiek woonde de teregtzitting bij, die tot gisteren avond tien ure heeft geduurd. De uitspraak is bepaald op 18 dezer. Ten gevolge van den dood des pausen is Ernst Augustus, koning van Hanover, geboren 15 Junij 1771, tegenwoordig de oudste der vorsten van Europa. Daarop volgt de koning van Frankrijk welke 5 October 1773 is gebo ren. ZliTFHEJf, 12 Junij. Noor eenigen tijd wer den er bij herhalingop den openbaren weg tusscben, Zeddam en Wehl, in de nabijheid der woning van den landbouwer Geurt Koster al daargeschriften gevonden, houdende last, om op eene aangeduide plaats eene som gelds ne der te leggen, bij gebreke waarvan die land bouwer met brandstichting zijner woning en bezittingen wordt bedreigd. De justitie heeft onmiddellijk met den meesten ijver een geregtelijk onderzoek in het werk gesteld, om zoo mogelijk den schuldigen schrijver en legger van deze zoo genaamde brandbrieven te ontdekken. Wij ver nemen dat dezer dagen door de arrondissements- regtbank regtsingang en een bevel van gevan genneming verleend is tegen zekeren Jan Jee- ne gewoond hebbende te Kilderonder de ge meente Bergh als verdacht van zich aan bo vengemelde misdaad te hebben schuldig gemaakt. Genoemde persoon welke thans als milicien bij het 1ste reg. infanterie te Nijmegen in garnizoen lag is reeds gevankelijk alhier binnen gebragt. Nijmegen, 12 Junij. Gisteren namiddag, terwijl drie knapen van 912 jaren zich bui ten deze stad in de zoogenaamde Zoom baadden Frankfort, 9 Junij. Uit Weenen schrijft men dat de op te rigten academie van weten schappen reeds eerstdaags zal worden geopend. De jaarlijksche dotatie zou 48,000 guldens be dragen en het getal der leden is op 24 (waar onder 12 bezoldigden) bepaald. Het gerucht als of wijsbegeerte en geschiedenis zouden uitge sloten blijven is voorzeker ongegrond. Galacz, 25 Mei. Voor omtrent acht dagen bad er tusschen deze stad en Giurgewo een voor val plaats, dat ligtelijk de treurigste gevolgen na zich bad kunnen slepen. Een Turksche pa cha voer vrouwen Sneek, 16 Junij. De berigten in de dag bladen, omtrent de uitzigten op den graanoogst en wel bijzonder op dien van de rogge zijn te genstrijdig. Sommigen geven hoop op eene goe de, anderen op eene schadelijke uitkomst. Aan welke zijde de waarheid is, zal de tijd leeren en zoo lang de oogst niet werkelijk daar is bestaat, ten deze, geen beslissend gezag. Over dit punt willen wij dan ook in geene redene ring treden en het beste hopenmaar ten opzigte van den hooibouw welke, bij den groo- ten veestapel in onzen omtrekvan het uiterst gewigt is, deelen wij met even veel zekerheid als genoegen, mede, dat dezelve in dit jaar uit muntend slaagt. Wantbij eene behoorlijke hoe veelheid en goede hoedanigheid is menten minste alhiermet de inzameling van dit be langrijk product reeds zoo verre gevorderd, dat, indien wij nog eenigen tijd het daarvoor gun stige weder houden de hoofdzakelijke hooioogst zal geëindigd zijn vóór dat de eigenlijke hooi maand (Julij) aanvangt. Hierbij valt nog op te merken dat de aanhoudende droogte en zon neschijn op het frissche groen van plant en boom nog niet dien ontsierenden invloed uit oefent hieraan anders zoo algemeen eigen welk voorregt misschien een gevolg is van den verkwikkenden dauw, die eiken nacht het aard rijk bedekt. ’s Gravenhage 13 Junij. Z. M. de ko ning ,is gisteren avond in goeden welstand van Iloogstdeszelfs reize naar Weimar, in deze re sidentie teruggekeerd. Amsterdam, 11 Junij. De dagbladen zijn steeds zoo opgevuld met het relaas van misda den en gruwelen, dat de vermelding van eenen edelen trek onzen lezers gewis niet ongevallig zal zijn. Vele jaren geleden overleed alhier zekere lieer L.een godvruchtig en braaf Israëlietdie eene weduwe en kinderen achterliet, in wier be hoeften vreemde hulp moest voorzien. Ver scheidene gegoede geloofsgenootengeachte bur gers dezer stadnamen de edele taak op zich de kinderen van den overledene te verzorgen. Een dier kinderen zich genomen door ven voorzanger in Deze zelf door fortuin niet weigerde echter langen tijd het aanbod ’sjaars, dat de genoemde verzorgers hem her- Een Turksche p— met zijnen harem, welke uit een 50tai bestond met de van Konstantinopel komende stoomboot naar Belgrado. De harem had de dames-kajuit in beslag genomen en de pacha nam in een ander vertrek zijn verblijf. Te gelijkertijd bevond zich een jong Malthezer op het schip die waarschijnlijk nog nimmer zoo nabij eenen harem was geweestdoor nieuws gierigheid gedrevenwilde hij denzelven van nabij zien ligtte de gordijn op welke daar voor deur diende, en wilde juist heengaan, toen een der wachthebbende eunuchen hem bemerkte en den pacha waarschuwde. Deze geraakte in woe dedat zijne heiligdommen door het oog van eenen Frank (Christen) waren ontwijd, sprong op den ongel uk kigen Malthezer los en zoude denzelven waarschijnlijk hebben vermoordin dien liet den kapitein niet had mogen geluk ken de rust te herstellen tot zekerheid nam hij den twistenden de wapens af en in bewa ring of wierp zevolgens anderen in den Do- nau hetwelk evenwel onwaarschijnlijk klinkt. Men verneemt uit Fockschan dat een dorp aan de VVallachysche zijde, in welks nabijheid zich sedert geruimen tijd een meer met zwavel- een jonge knaap, werd tot wijlen den heer H.in le- eene der synagogen alhier, mildelijk bedeeld, van ƒ150 haaldelijk aanboden als geringe vergoeding voor de meest onvermijdelijke kosten; op het laatst evenwel kon hij hnn dringend aanbod geen’weer stand bieden en liet zich jaarlijks gemelde som uitbetalen. Niet lang geleden stierf de heer II.; onder zijne papieren vond men een pakket, geadresseerd aan een’ der brave verzorgers van de vaderlooze kinderen. Geopend zijnde, vond men nog een pakketop welks omslag aan dien heer het verzoek was gerigt, hetzelve niet te openen vóór op den trouwdag van den jonge ling dien hij had opgevoed. Dezer dagen trad de pleegzoon des braven H.thans een v „I.. sen manook werkelijk in den echt. afloop der huwelijks-inzegening werd ingevol ge den laatsten wil des pleegvaders, het pakket ontzegeld; maar hoe groot was ieders verbazing toen men eene som van zestienhonderd gulden aan papier er in vond zijnde het bedrag van liet kostgeld, gedurende tien jaren en acht maan den door dén overledene genoten De edel- denkende en liefdadige manzelf met moeite een bestaan voor zich en de zijnen gevonden hebbendehad nogtans voor een werk der lief de geene belooning kunnen of willen aanne men en het ontvangene geld als een onschend baar heiligdom voor zijnen dierbaren pleegzoon bewaard. Menige traan werd der nagedachtenis van den edelen afgestorvene gewijd. Amsterdam, 13 Junij. In de Javasche couranten van January 11. vindt men nog de volgende bijzonderheden omtrent den moord, te Bantam aan het gezin van den heer Kamphuis gepleegd In den nacht van den 12 op den 13 Decem- dezelve het ongelukin de diep* en zouden zeer zeker hun graf gevonden hebbenindien niet i van den derden knaap, de koekkramer Vink ware toegesnelden zon der zich van zijne kleederen te ontdoen de beide drenkelingen, met veel inspanning, van den bodem der rivier ophaalde. Ofschoon aan vankelijk weinig teekenen van leven gevende mogt het hem evenwel gelukken de voorwer pen zijner menschlieVendheid tot bewustzijn te rug te roependoor de aanwending van wrij vingen en schudden welke middelen hij meen de dat daartoe dienstig waren. Eere zij den edelen menschenvriend. De denrups die zich in 1845 in Gelder land heeft vertoond heeft er 985 bunders den- nebosch vernield. Men heeft opgemerktdat dit insectna drie jaren in een bosch gewoed te hebben van zelve verdwynten alzoo de mid delen tot hare stuiting en vernieling zelf me debrengt. Vele rupsen intusschen zijn ook door trekvogels vernield. Het beste middel tot uit- delging van dit, Vooral voor oude denneboo- men schadelijk insect schijnt te zijn zwijnen, of hoenders in de bosschen te drijven; beide eten de rups gretig en zonder letsel. Ter ver nieling der poppen wordt ook zeer aangeraden het mos en de dennenaaiden op te hoopen en aan de zonnehitte, waartegen de poppen niet bestand zijn, bloot te stellen, of wel dat mos en die naalden voor strooisel te gebruiken. Het is te vreezen dat de rups dit jaar in menigte daar zal zijn waar ze zich in 1845 voor het eerst vertoond heeft. Goes, 11 Junij. Met genoegen kunnen wij vermelden dat het oude Zeeuwsche volksspel het gaai- of vogelschietenweder meer in zwang begint te komen. Deze uitspanningwaarbij men de krachten en het oog oefenten die een stil vermaak ook den aansehouwers bezorgtvalt weder in den smaak van den tijdgeest, welke, zonderling genoegzich steeds in velerlei op- zigten in gelijke rigtingen openbaarten dat niet altijd bij navolgingmaar als rets epide misch. i en tel- rots laan. gan- hij olgd ■uit,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1