NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEk. I u No. 49. 1846. Zalurdag den 20 Junij. hü kopij te la* BINNENLAND. aan U’. BUITENLAND. >.00 pd. halve 9J 81 der op a en ner an- de lieer 8’ U7 <75 i.OO ii>- NA- eer 8 9 84 1.00 1.25 ’.85 5.25 <45 <90 i.80 <10 >.90 <50 1.00 ).00 IN, 40, .kcr ur re lent schikking bezit was getel ijken ver bid z,j ro!;- der- i inze I and 1 loo- ge- d er- oo- gd enI ich- I Zy rot, I aat, I len. niet ren. aar- ‘P'jt ;en. tste rie- om hei- and r te en uit- Dc visscher Jacob Schagenmet nog 3 zijner makkers, waren bijkans niet dan met vele moei te in staat om dit monster der heilbottenuit het water te ligten, en waren dan ook verpligt zich te water te begeven. ’sHertogenbosch, 15 Jtinij, Wij willen onze lezers niet onbekend laten met het zoo ciirieuse proces van zekeren A. I’. Aartsbe schuldigd van diefstal van twee hammen zon der verzwarende omstandigheden gepleegd wel ke op eene waarde van ongeveer ƒ1.25 geschat wordenen aan proceskostenhet zij voor den staat het zij voor den beklaagde nog al een beduidend sommetje beloopen zullen. Over den diefstal dezer hammen is de beklaag de reeds voor de derde maal in cassatie en ééns in appel en wel op de navolgende wijze De zaak is bereids bij de arrondissements- regtbank te ’s Bosch behandeld door welke regt- bank genoemde Aarts tot vijf jaren gevangenis straf is veroordeeldwaarvan de beklaagde is gekomen in appelals wanneer de straf, den appellant bij het gemeld vonnis der arrondisse- ments-regtbank opgelegd is geconfirmeerd. De procureur-generaal bij het provinciaal ge- regtshof van Noord-Braband en de appellant kwamen hiervan in cassatiede procureur-ge neraal op grond dat deszelfs requisitoir van voorloopige gevangenneming niet was toegewe zen de appellant op gronddat de heer com missaris van policie alhier, niet zijnde gedag vaard als getuige is gehoord. De hooge raad der Nederlanden verwierp de cassatie van den procurenr-generaalcn nam die des veroordeelden aan met verwijzing der zaak, naar het hof van Gelderland. Te Arnhem werd bet vonnis van het hof van Noord-Braband en de arrend. regtbank aldaar, weder geconfirmeerd van daar kwam men van deze zaak nogmaals in cassatie en wel uit hoof de de hooge raad der Nederlanden eene nieuwe instructie had bevolen en het hof van Gelder land de getuigen niet op nieuw had doen dag vaarden. De hooge raad nam voor de tweede maal de cassatie aanen verwees de zaak naar het hof van Utrechtmet bevel van nieuwe instructie der zaak. Dit hof heeft nu insgelijks het vonnis der ar- rondissements-regtbank te ’s Bosch geconfirmeerd, en aldus was gezegde veroordeel in g door drie provinciale geregtshoven bevestigd nu verneemt men dat de veroordeelde andermaal is gekomen in cassatieen met de meeste belangstelling zul len wij wederom den uitslag dezer, zoo veel op- ziens barende zaak vernemen. en wimpels versierd, en waarvan één een orkest van blaasistrumenten aan en de ontelbare menigte wandelaars die dit alles kwamen genieten leverden een al leraangenaamst geheel. Tot laat in den avond nadat de vaartuigen in de jagthaven teruggekeerd warenheeft de muzijk zich ook aldaar laten hoorenwaar het feest tusschen hen, die het zelve ingerigt hadden in betainelijke vrolijkheid is ten einde gebragt. Amsterdam, 17 Junij. Gisteren avond werd er aan het dak van een huis op de Hee- rengracht brand ontdekt, veroorzaakt door een met brandende voorloop gevulde van elders op gelaten luchtballetjehetwelk op een met zeil doek overdekt plat was nedergekomen. Rotterdam, 17 Junij. Zoo even ontvan gen wij per courier uit ’s Dage het berigtdat de Dooge Raad in deszelfs zitting van lieden liet arrest van het hof van Gelderlandin de zaak van den uitgever der Arnhemsche Courant C. A. Thiemeverworpen en de zaak verwezen heeft naar het hof in Zuid-IIoilandten einde op nieuw in appel te worden behandeld en af gedaan. In dezelfde zitting heeft de Ilooge Raad, in zake den heer K. van Hulst, drukker en uit gever van de kritiek der troonrede al de mid delen tegen de incidentele- en eindarresten ge- rigt en betrekking hebbende op de schending van vormen verworpen doch het arrest en het vonnis in eersten aanleg alleen in zoo verre ver nietigd, als de beklaagde daarbij is schuldig ver klaard aan aanranding van de waardigheid des koningsdoch overigens is het arrest van het hof in Overijssel benevens de schuldig-verkla- ring in volle kracht gebleven. Utrecht, 15 Junij. Het wapperen van met allerlei tooisels voorziene vlaggengroen en andere versieringen aan de huizen, en een toe vloed van vreemdelingenverkondigen dat het feest van het 210-jarig bestaan der Utrechtscbe hoogeschool is aangebroken. Met genoegen merkt men de algemeene geestdrift der ingezetenen op om aan dat feest, ook zonder eenige uitnoodi- ging of opwekking der stedelijke regering, allen mogelijken luister hij te zetten. Onder de smaak volle decoratien munt onder anderen die van de w oning van den gouverneur dezer provincie uit. De IV. Rott. C. meldt: Te Dordrecht zijn dezer dagen valsche daalders van dejaren 1679, 1680 1689 eh 1691 in omloop gebragt. Men ver zekert echterdat de schuldigendie te Rotter dam zouden te huis behoorengearresteerd en bereids tot bekentenis zijn gebragt. De policie. die in deze zaak met den meesten ijver hee.ft gewerkt, schijnt zoo niet alle, dan toch het meerendeel der valsche stukken in banden te hebben. Men schrijft van de Helder: Als eene merkwaardigheid dient te worden vermelddat aan het hoofd van deze haven heden morgenis gevangendoor middel van eene haakeen heilbotwegende 65 pond. daarvan, voor eigene rekening, eene kopij te la ten nemen door denzelfden bekwamen kunste naar, den heer J. A. Kruseman die vroeger ook het orgineel had vervaardigden deze kopij als een blijvend aandenken aan dm algemeen geach- ten en beminden manhet athenaeftin ten ge schenke te geven. Wij kunnen hier ook nog bijvoegen dat on langs het portret van wijlen den heer J. II. van Reenenvroeger lioogleeraar in de regten aan en laatstelijk curator van het athenaeum lllustre, insgelijks van wege de familie des overledene aan gemeld athenaeum ten geschenke is gege ven. Deze afbeelding is eveneens eene kopij naar een portretbij de familie berustende. Zondag jl. is op den Buiten-Amstel alhier ter gelegenheid der, den vorigen dag plaats ge had hebbende verjaring van Z. K. H. prins Hen drik eene zoogenaamde wimpelpartij gehouden. De niet te sterke noord oostelijke windhet heerlijke zomerwederhet vervrolijkend gezigt der door elkander zwierende pleiziervaartuigen, met vlaggen daarenboven boord had Frankfort. 12 Junij, Het tuchthuis te Koppenhagen telt tegenwoordig onder zijne ge vangenen twee personen hoedanig wel geen tuchthuis ze aan te wijzen heeftnamelijk t eenen koning benevens zijnen minister, van de kust van Guinea, Deze 70jarige vorstdie on der Deensch oppergezag staathad eene andere mede onder Deensche protectie staande majesteit omgebragt. Hiervoor werd hij door den gou verneur ter dood veroordeeld welke straf ech ter in die van tuchthuis in Denemarken veran derd is, Eene niet onaardige Bijzonderheid wordt uit Wilna verhaald. In de Israëlitische gemeen te aldaar, die 15, a 16,000 Joodsche inwoners teltzijn als een aandenken aan sir en lady Mozes Montifore in die stad allegedurende hun verblijf aldaar geborene kinderen naar hen genoemd, zoodat de jongens zijnen en de meis jes haren naam zullen dragen. Dit is een tee- ken van onderscheidingdie onder de Joden alleen aan Alexander den Groote ten deel viel tot wiens eervolgens de chroniekbij zijne aanwezigheid in Jeruzalemaan allein dat jaar geborene, knapen, den naam Alexander ge geven werd een Grieksehe naam die tot op den huidigen dag in Israëlitische familien is blij- Sneek, 19 Junij. Hebben wij vroeger in onze courant de opmerking medegedeelddat bij ons en elders de tuingewassen zeer veel na deel leden van de slakken en dat koud en vochtig weder, gelijk wij destijds hadden, dit ongedierte bijzonder begunstigt; nu ondervindt menhoe nuttig en dienstig de thans aanhou dende droogte en warmte is om hetzelve te keer te gaan. Hieraan schrijft men het immers toe, dat deze slak zich thans geheel schuil houdt, en nu en dan nog slechts aan zulke planten knaagt, welke dagelijks kunstmatig bevochtigd worden. ’s Gravenhage, 14 Junij. De Slaats-Cou- rant bevat het volgende besluit: Wij WILLEM II, enz. Gelet op ons besluit van 27 Maart 1845 enz. enz. Hebben besloten en besluiten: Art. 1. Op den eersten Junij 1846 zijn in geld aflosbaar de schuldbekentenissen begrepen in de vijf en twintigbij de op 31 Maart 1845 plaats gehad hebbende algemeene loting laatst uitgetrokkene reeksen, en alzoo uitmakende een kapitaal van vijf millioen gulden. Na den dertigsten Julij 1846 is op de schuld bekentenissen behoorende tot deze vijf en twin tig reeksen, geene rente meer verschuldigd. Art. 2. De houders derkrachtens het vorig artikel aflosbare schuldbekentenissen kunnen de zelve ter aflossing aanbieden bij den staatsraad, agent van het ministerie van financiën te Am sterdam. Het kapitaalmet drie maanden rente wordt aan hen voldaan bij assignatie op de Nederland- sche Bank. Onze minister van financiën is belast met de uitvoering van het tegenwoordig besluithetwelk in het Staatsblad zal worden geplaatsten waar van een afschrift zal warden gezonden aan de algemeene rekenkamer, tot narigt. WILLEM. Weimar, den 6den Junij 1846. De minister van financiën, Van Hall. Uitgegeven den vijftienden Junij 1846. De directeur van het kabinet des konings, A. G. A. van Rappard. ’s G R A v E N H A G E16 Junij. Nadat heden morgen ten 10 uur de gewone geschenken van den eersten haring aan Z. M. den koning wa ren toegezonden, en ten half elf uur daarop aan de ministersis omstreeks half 2 uur eerste koopmans-haring aangekomen bij den Hoek. De stoomboot Cerberuswaarmede de zelve is aangebragten welke vrijdag 11. van de vloot is teruggekeerd, heeft 91jJ ton haring in gehouden. De prijs is ƒ700 per ton. Gedu rende de geheele vangstis de vlootbestaande uit 70 schepen, bij elkander gebleven. De kwa liteit der nieuwe haring wordt voor vrij goed gehouden; terwijl de berigten omtrent de ge heele vangst allergunstigst luiden. Zoo zoude er allezins grond bestaan om zich wegens deze vervroegde vangst te verheugen. Amsterdam, 15 Junij. W ij vernemen dat de heeren directeuren der Ilollandsche maat schappij van wetenschappen te Haarlemop ha re vier en negentigste jaarlijksche algemeene ver gadering, den 23 Mei jl. gehouden, besloten heeft, eene zilveren medaille met een toepasse lijk opschrift aan te bieden aan het oudste lid dier maatschappijonzen stadgenootDr. D. Heilbron Cz.die heden vóór eene halve eeuw tot lid werd benoemd. Amsterdam, 16 Junij. Het athenaeum Il lusive dezer stad is voor weinige dagen verrijkt geworden met het portret van eenen man wiens gedachtenis bij alle weldenkenden altijd in zege ning zal blijven: van den lioogleeraar Rooijens. Mevr. Sp. te Rotterdamdie bij uiterste wilsbe schikking van den waardigen overledenein het geraakt van de beeltenis dezes onver- vriends, is edelmoedig genoeg geweest e-oeftp -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1