NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEL hl 1846. Au* 51. Zalurdag den 27 Junij. •wè L 1 9 A BINNENLAND. 8 2 pd. BUITENLAND. 1 1.50 i 00 de Britsch- eene vrees de oor- 190 i.20 5.05 1.15 5.65 1.10 1.(15 1.25 1.05 5.50 1.00 ),00 JN, 40, ikrr mr ro dere 70 gr.; 2 66 gr.i i 11 uur 83 gr.2 uur 84 gr. 87 gr. goederhand dat het be- hier en ex Oi •j; e; 14 5A 2i 9* van haren eisch van en wij zullen dus Luik moeten reizen. goedmaar zij telt nog beter. Van I ver- I ee- ter- van ■rd; j wat lans rh te den tien - ge- 100- mk- ijne j t-ee! i .ten I iik, VTO- I gO en ver- □nd er I en ge- and len wa nen ner nk- ren alle wat m, zigt wa- en. nen or en t i en 60 >or- hij ;ee- aen 41. •ac- er- Weenen, 16 Junij. Het bedrag der staats schulden gedurende de regering van den over leden paus gemaakt, beloopt eene som van 1516 mil. scudi. Men heeft daarbij zelfs de kerkejij- door diens vrouw soms niet al te wel behandeld werd en dat zij hierover aan hare ouders die behoeftig zijn en een talrijk gezin hebben klagende door dezeingeval zy uit de dienst liepmet straffen werd bedreigdschoon het niet gebleken is, dat hare cipiers haar verkeerd behandelden. Twee harer zusters lagen ziek aan de hier heerschende besmettelijke koortsenzij bij geruchte hoorende dat eene derzelve over leden was begaf zich den 17 naar de ouderlij ke woningbevond dat beide zusters nog leef den dronk met hare moeder koffij en ging schreijende heen dit geschiedde omstreeks den middag. Des avonds moet de vrouw bij wie zij diende haar weggejaagd hebben zy ging naar de ouderlijke woning terug, en vond daar misschien reeds alles te bed. Nu wist ze niet waarheen en een hoopje oud bedstroo achter het huis bij het mestgat vindendekroop zij daarin en bragt er den nacht in door. Zij sliep er in; de arme! zij wist niet, dat die plaats voor haar eene plaats des doods zou wezen. Den volgenden morgen ten elf uurlag zij nog gerust in haar armelijk leger. Haar half broeder Jannes Bennink van beroep kleeder- makeroud 26 jaren had voor de andere zie ken dranken gehaald en verhit door den spoed dien hij gemaakt had gaat hij om de koelte achter het huis zitten werken onmiddellyk naast het hoopje stroowaaronder zijne half-zuster geheel verborgen sliep. Misschien begon zij te ontwaken, althans hij ziet beweging in dat stroo en daar hij, eenige dagen vroeger, daarin een paar ratten had doodgeslagen is natuurlijk zij ne eerste gedachte, dat die beweging weder door ratten wordt veroorzaakt. Hij roept zijne moe der ook deze ziet de beweging en niets anders zij, door hare zieke kinderen ter hulpe geroepen wordende, gaat naar hen toe in huis; midde lerwijl neemt Jannes Bennink èene daar staande oude greep of veenschoffel om daarmede de vermeende rat dood te slaan hij slaat toemaar een verschrikkelijke gil treft de moeder en ook de buren: hij had zijne half-zuster, die onder het stroo lag te slapenhet hoofd verbrijzeld deze wonde was doodelijkheden morgen stierf de ongelukkige. ’s Her t o G ENB osch, 22 Junij. Een korte lings verschenen boek, getiteld: The Bounda ries of Empires behelst onder anderen de vol gende zinsneden De koningin van Engeland is nu beheerscheres van een vast land, van hon derd schiereilanden, vijfhonderd voorgebergten, duizend zeeën, tweeduizend rivieren en tien duizend eilanden. Beweegt zij hare handdan vliegen 500,000 krijgers ten strijde, om te over winnen of te sterven. Schudt zij liet hoofd dan bewegen zich duizend oorlogschepen en honderdduizend matrozen op het vlak van den oceaan. Plaatst zij den voet op den grond dan voelen honderd en twintig millioenen men- schen den zacliten druk barer schreden. Het Assyrische rijk was niet zoo- welvarend het Ro- meinsche niet zoo bevolkt; het Perzische niet zoo uitgebreid; het Arabische niet zoo magtig; het Karthaagsche niet zoo gevreesd het Spaan- sche niet zoo uitgestrekt. Wij hebben meer landen overwonnen dan Attila de geessel Gods, ooit veroverde! Wij hebben eene grootere uit gebreidheid lands veroverd dan Tamerlan ooit op zijn oorlogsros doorkruiste.” Maastricht, 20 Junij. Aan Mile. Rachel welke zich thans te Luik bevindt, is ƒ1000 aangeboden, om zich ook éénmaal te Maastricht te doen hooren doch de beroemde tragedienne wilde van haren eisch van 5000 fr. niet afstap pen en wij zullen dus, om haar te hooren, naar Luik moeten reizen. Mile. Rachel speelt zeer Sneek, 26 Junij. Gisteren, den 25 dezer, is in de nabijheid Van Balk, bij IL W. van der Gooteen koebeest door den bliksem doodge slagen. Amsterdim, 22 Junij. De thermometer aan het stads waterkantoor teekende gisteren ten 12 uur 70 graden; 1 uur 70 gr.; 2 uur 69 gr. 3 uur 68 gr.4 en 5 uur 66 gr.en is door gerezen tot heden morgen 11 uur op 80 gr. 12 uur 81 gr.1 uur 3 uur 86 gr. en 4 uur Wij vernemen van roemde kabinet schilderijennagelaten door wij len den baron Verstolk van Soelen eerstdaags tot eenen hoogst aanzienlijken prijs is gekocht geworden door den heer A. Brondgeest; tot ons leedwezen moeten wij echter daarbij voegen dat deze verzameling bestemd is, om onverwijld in haar geheel naar Londen te worden overge- bragt. Rotterdam, 22 Junij. De nieuwbenoem de lectoren aan de alhier gevestigde Clinische school hebben heden avond hun onderwijs geo pend met eene openbare les, welke in de ge hoorzaal van het theatrum anatomicum werd ge houden. De wel-ed. zeer gel. heer C. H. van der Looylector in de verloskundesprak over de menschlievendheid, als de eerste verpligting voor den verloskundige, en de wel-ed. zeer gel. heer N. H. van Charante, lector in de kruid kunde enz.over het denkbeeld van levenskracht. De gehoorzaaal was door een talrijk publiek be zet. Rotterdam, 24 Junij, Wij vernemen, dat de heer J. P. Koens te ’silage, het voor nemen heeft opgevat tot bet leggen van eenen spoorweg regtstreeks van hier naar Amsterdam, en dat hij tot den aanleg cn exploitatie daarvan dezer dagen aan Z. M. een verzoek om conces sie heeft ingediend. Die spoorweg zou zoo wij verder vernemenuitgaan van de Oosterpoort in de nabijheid van de rivier en van ’sRijks werf alhier, en verder in eene regte lijn langs Alphen loopen tot buiten de Utrechtsche poort bij de zoogenaamde Beerebijt, te Amsterdam. Deze spoorweg zou bijzonder dienen tot het vervoer van koopmansgoederenwaartoe ook nachttreinen zouden worden gebezigd. Eene hoos, gelijk aan die, welke in Frank rijk de gemeenten van Monville en Malaunay zoozeer teisterde heeft in de Vereenigde Staten de stad Grenada gedeeltelijk in een puinhoop veranderd. Den 7 Mei kondigde eene ontzetten de wolk van rook en stof de nadering van de hoos aan. Weldra was de stad ter prooi aan den vreesselijksten angst. De kerk der wederdoo- pers is in een puinhoop verkeerdeven als al de huizen, die in de rigting stonden, welke de hoos nam. Geheele gezinnen zijn onder de puinhoopen bedolven en ook in de omstreken der stad heeft de hoos verwoestingen aangerigt. Men zegt, dat het getal dooden 29 en dat der gewonden 20 is doch men verondersteltdat het getal slagtoffers veel grooter zal zijn. Nijmegen, 23 Junij. Zondag avond, ruim 9 ureis door verscheidene menschen te Groes beck gezien dat een vuurbol ten zuid-oosten langs de R. K. kerk gevallen is welke door som migen voor eenen meteor-steen (van welke ech ter niets meer is te vinden geweest) doch door anderen voor een phosphoriek verschijnsel is gehouden het licht was zoo sterkdat men hetzelve alhier en nog veel verder heeft waar genomen. Ook te Overasselt en eenige andere dorpen beeft men op verscheidene plaatsen vuur zien vallen. Smii.de, 22 Junij. Donderdag jl. is hier een treffend ongeluk gebeurd naar het deswe ge gedaan onderzoek heeft het zich op de vol gende wijze toegedragen. Zekere Aaltje Bennink een meisje van bijna 16 jaren, diende als meid bij Klaas Post, arbeider alhier, en men wil, dat zij die een weinigje ounoozel scheen te zijn ke goederen moeten aantasten, ten minste met beslag laten beleggen. Vooral moeten de regi menten Zwitsers, die in de legation liggen, den staat veel geld kosten. Men is zeer verlangend of het onder den volgenden paus lot het aan loggen van spoorwegen zal komen. liet heeft eenige verwondering verwekt, dat in de laatste congregatie, toen over dit onderwerp gehandeld werd de kardinaal Fernetti tegen het aanleggen derzelve was. Men is echter in het onzekere of hij zich naai’ zijne ware meening, of uit staat kunde in dien geest heeft uitgelaten. De Zwitsersche lijfwacht heeft haar oud ceri- moniëel weder naauwkeurig in acht genomen. Hetzelve bestaat hierin: Allen pakken hunne randsels, Daarop vraagt de camerlengo: Waar toe moet dat dienen?” en het antwoord is: Wij hebben geen’ heer meer, wij hebben nie mand die ons betaalt.” Op dat antwoord hervat de camerlengo: Als ik u betaal, wilt gij dan blijven?” Antwoord: »Ja.” Frankfort, 20 Juny. De koning van Sak sen sloot op 17 dezer door eene troonrede de zitting der stenden van zijn koningrijk. In die rede Wordt, onder anderen, gezegd: Dank zij de Goddelijke Voorzienigheidde dreigende bezorgdheid voor de prysverhooging der onont- beerlijkste levensbehoeften en eenen stijgenden nood voor de armenis niet verwezenlijkt gewor den.” Inderdaad ontvangt men uit al de landen van Duitschland de meest geruststellende berig- ten ten opzigte van den aanstaanden oogst. De koornoogst (over welken men zulk eene leven dige ongerustheid koesterde) zalin allen geval le, meer dan middelmatig zyn. De tarwe cn zomervruchten hebben zich in vele jaren zoo niet ontwikkeld. De aardappelen staan, over het algemeen gerekendzeer goed. De oogst van het raapzaad is reeds begonnen, en belooft den' gunstigsten uitslag. De wijngaarden belo ven eene betere opbrengstdan sints vele ja ren. Schweinfurt, 17 Junij. Heden arriveer de hier het kanaalscliip Moenaniatoebehoo- rende aan den schipper II. Seeüg, met eene la ding van 1700 ets. suiker. Deze lading gaat onmiddelijk van Rotterdam naar Pesth en is de eerste, die door het kanaal in het binnenste van Oostenrijk wordt aangevoerd, dat tot nu toé de suiker alleen uit Triest bekwam. Op zulk eene wijze wordt het denkbeeld eener ver binding van de Noord-Zee met de Zwarte Zee meer en meer verwezenlijkt. Hachenburg, 17 Junij. Heden morgen heeft in de groote ijzersmelterij van Nassausche ijzersmelterij-maatschappij selijke ontploffing plaats gehad waarvan zaak nog onbekend is. Ofschoon daardoor de schrikbarendste verwoestingen aan huizen en ge bouwen zijn te weeg gebragtzijn, op eene won derbaarlijke wijzealle werklieden onverlet uit de puinhoopen gekomen. Als een zeldzaam be wijs van kracht van ontploffing', verdient onder anderen bijzondere vermelding, dat men de ar men van een meer dan 3000 centenaars wegend ijzeren schepradals speelballenmeer dan 400 voet door en over het dak van het groote ge bouw in de hoogte zag vliegenen thans in brokken van eene zwaarte, welke slechts ver scheidene paarden in beweging zullen kunnen brengen, op eenen afstand van 40 tot 60 voeten rondom het gebouw liggen. De schade wordt op meer dan 50,000 th. berekend. Van DEN Rijn. 18 Junij. Aangaande den stand der veldvruchten kan men nu zeer naauw- kenrige inlichtingen geven, die gedeeltelijk do vrucht zijn van eigene beschouwingen gedeel telijk van mededeelingen waarop als zeker ver-* trouwd kan worden. De rogge staat overal goed, en zal waarschijnlijk eenen rijken oogst opleveren. De roest, die naadeelig scheen te zullen worden voor het jonge gewas heeft gee- ne schade berokkend daarentegen is de halm tot eene ongewone hoogte krachtig opgeschoten. In eenige streken van het Rijndal heeft de roest zich ook in de aren vertoondwaardoor na tuurlijk de opbrengst eeuigzius zal worden ver-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1