NIEUWS- EN ADAERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEL L 1846. Woensdag den 1 Jul ij' Syracuse, iti zijri zeventigste jaar över- BINNENLAND. BUITENLAND. A leg- lui- 1 om top de die PÜ i I LI. woensdag morgen vertrok een aanzienlijk getal heeren ten half zes uur, met een’ specialen van Londen naar Ipswichwelke stad van Londen) juist in twee uren be llier werd liet gezelschap vermeer- i en de na buurschap aandeelhouders in den spoorweg en de voorgenomene stoomdienst tusschen Harwich en Rotterdam; allen, ten getale van 30 of 40 personen begaven zich terstond aan boord van de stoom-packet Orwell, welke wachtte aan de kade te Ipswich, en in minder dan vijf minuten aanvaardde het stoomschip de reis. Ten half negen uur kwam het schip te Harwich aan. Ten acht uur des avonds arriveerde hetzelve te Brielle, waar het gewone onderzoek der tolbe ambten plaats vond. Ten laatste werd verlof verleend om verder te stoomen en weldra be reikte men Rotterdam, terwijl de gasten aan boord vele toasten instelden, op den koning der Nederlanben, koningin Victoria, de direc teuren van den E«s/erw-CZnZon-spoorweg de stooniboot-meatschappij te Harwich, enz. Even voor 10 uur kwam de stoomboot te Rotterdam aan. d)0- T’. 5. re IJ i er r 50 L)O 70 I O 10 50 70 20 10 10 15 50 DO JO 1 tt 1 Li\ uur vrije lucht, eene menzij snelde :ken een en ian- :on- vee- het oer- oeg- leb- baai van leed; van rs, /er rs, een de in; ede ote im- die ch- :est be- lei- I er om di- •el- :he ar- 14, ne ler JN iet n en De m- er en Woensdag avond, nog vóór den middernacht waren de Times en de Orwell overgebragt en dus was de afstand in 18 uren afgelegd. af. te Ipswich gezelschap ’s morgens 10 minuten óver 1 waardoor dus de reis den in 15 uren was Leijden, 27 Junij. Onze stadgenoot, de ver dienstelijke historieschilder Cornet, heeft dezer dagen eene treffende schilderij voltooid voor stellende het laatste afscheid van den admiraal de Ruyter van zijn gezin, bij zijn vertrek naar de Middellandsche Zee, waar hij in den strijd tegen den beroemden Franschen vlootvoogd Du quesne, den 22sten April 1876, de wonde be kwam, aan welke hij, eene week later, in de en valt p zeer gunstig kwam de stoomboot bijzondere trein het Genemuiden spreekt Zwol. Cl. op eene den 20 jl. medege- trein (68 mijlen reikt werd. derd door vele heeren uit Ipswich pend, benoemd: tot weij Bz.president van stuur van Zuid-Holland tot dent Brabaud cundus Wor, lid Overijssel Amsterdam, 27 Junij. uitgever der zoogenaamde IVaarachtige Physio logic van Amsterdam. Evert Jan van Loenen stond op 11. woensdag voor de correctionele regtbank te Amsterdam teregt, wegens verschil lende lasterlijke artikelen in dat blaauwboekje geplaatst. liet openbaar ministerie reqnireerde schuldigverklaring en condemnatie tot zes maan den gevangenis 1250 boete en lOjarige ontzeg ging van br.rgerschapsregten. De uitspraak van het vonnis is bepaald op 15 Julij e. k. Naar men verneemt, is aan den heer no taris Kikkert c. s.te Texel, krachtens konink lijke beschikking, door den staat verkocht ge worden eene oppervlakte van bijna 500 bun ders buitengrond, gelegen aan de zuid-west- kust van het eiland Texel welke gronden van eene uitmuntende kwaliteit schijnen te zijn en bestaat er planom met de bedijking dier gron- F R a N K F o ft T 23 Junij. In de eerste eeuw te beginnen met het jaar 42 van de Christelij ke tijdrekening telt men 8 pausen in de twee de 9; in de derde 15; in de vierde 11 inde vijfde 12in de zesde 13 in de zevende 20 in de achtste 13; in de negende 104 in de tien de 24; in de elfde 19; in de twaalfde 16 4 in de dertiende 17; in de veertiende 10, in de vijftiende 13; in de zestiende 17; in de zeven tiende 11; in de achttiende 8. Van af den II. Petrus tot aan Piüs IX telt men 5 pausen van Syrische afkomst, 2 van Dal- matische, 2 van Afrikaansche2 van Sardini- sche, 1 van Portugeesche2 van Spaansche, 1 van Ilollandsche1 van Engelsche, 7 van Duit- sche, 13 van Fransche88 van Romeinsche en 91 van Italiaansehe. Frankfort, 24 Junij. Volgens berigtert uit Neder-Beijeren zal de koorn-oogst reeds te gen het laatst dezer week beginnen en eene over vloedige opbrengst opleveren. De garst-oogst is reeds begonnen zeer voldoende uit. Uit alle streken van Zuid- Duitschland verneemt mendat de landerijen door de weldadigste regens zijn verkwikt gewor den. Eene voor de stoomtaart zeer aanbevelens- waardige verbetering hebben wij onlangs aan ee- Russische stoomboot opgemerkt, waarvoor den uitvinder eenen verdienden dank toekomt, daar zij bij levensgevaar der passagiers van het grootste nut kan zijn. In plaats namelijk van de gewo ne boogsgewijze raderkastenis ieder dezer over dekt met eene roeiboot, die, in geval Van nood, in een oogenblik kan te water gebragt worden. Het is, zegt de berigtgever, het ei van Colom- bus: men moet zich verwonderen, dat uien niet eerder op dit denkbeeld gekomen is. Koblents, 22 Junij. Gisteren avond, ten half tien uur, is hier, bij heldere, van wolken vurige verheveling waargeno men; zij snelde van het westen naar het oosten had een’ verblindenden rooden schitterglans, die geheel den gezigteinder als een Bengaalsch vuur plotseling verlichtte, en verdween eindelijk met gedruisch. Men meent, dat dit aanhoudende hit te voorspeltdie onzen wijnstok wel te stade zou komen. In langen tyd heeft men geen jaar beleefd hetwelk eenen zoo vroegtijc'igen en zoo goeden wijnoogst schijnt te belooven. (De hier boven bedoelee verlieveling is ook te Frankfort te Darmstad, te Manheim en waarschijnlijk op nog vele andere plaatsen gezien.) Keulen, 20 Junij. De zoon van eenen aan zienlijken ambtenaar in Bonn beging eergisteren in Homburg, nadat hij al zijn geld op de bank verspeeld had de onbegrijpelijke daad om in het bijzijn van den croupier en de spelers het geld der speelbank aan te tasten en eene rol met 100 frederiksd’or wreg te nemenen daar mede uit de zaal te vlugten» Hij werd echter dadelyk achterhaald en in verzekerde bewaring genomen. Toen het geregt den daardoor ver pletterden vader de tijding van deze misdaad zijns zoons bragt, gaf hij ten antwoord, dat de tijding van zynen dood hem zoo niet getroffen zou hebben. Krakau, 17 Junij. Eindelijk schijnt men het lot van den vrijstaat Krakau geregeld te heb ben» De nieuwe regering zal uit drie directeu ren worden zamengesteldieder der drie be schermende mogendheden levert één’ derzelve. Naar het zeggen isontvangen wij van Oosten rijks zijde den voormaligen president J. Schind ler van de Russische den gewezen policie-di- recteur en kamerheer J. Miroszewski en van dc Pruissische den senateur v. Kopff. Koppenhagen, 19 Junij. Opeenen avond in de vorige week heeft men aan de kusten van den Sontvodral tusschen- Vedbek en Rumg- sted eene soort van fata morgana, waargeno- Sn EEK, 30 Junij. Een geloofwaardig getui ge, die terug gekeerd is van een uitstapje naar dat gedeelte van Drenthe en Overijssel, hetwelk aan onze provincie grenstverzekert onsdat al de veldvruchten aldaar bijzonder gunstig staan uitgezonderd de haverwaarvoor de warme droogte te lang schijnt geduurd te hebben. De landman was algemeen te vrede, zonder beducht te zijn noch voor de aardappelziekte, noch voor nadeelige gevolgen van de roest in de rogge. De overal gevallene, zoo weldadige regen, ach tervolgd door het heerlijkste weder, heeft zoo wel aldaarals hier en elders de menschelij- ke. bezorgdheid getemperd, te meer, daar al le soorten van eetwaren allengs in prijs dalen zoo als ook de nieuwe aardappelwelks hoe danigheid uitmuntend is, cn die, bij nog eelti ge prijsverlaging, weldra weder het goedkoopste voedsel zal zijn. Wij vernemen dat Ruurd P. van Dijk dief en moordenaar, die aanvankelijk door de justitie alhier gearresteerd en tot bekentenis gebragt isden 26 dezer door het provinciaal geregtshof te Leeuwarden is veroordeeld tot den strop. Uit Oppenhuizen schrijft men ons Aangaan de den vuurbol, vermeld in de Piov. Friesche Cour, van den 28 dezer uit Nijmegen door in woners van Groesbeck gezien kan gemeld wor dendat dezelve ook alhier is gezien op den- zelfden tijd en hetzelfde uuren werd door ons gehouden voor eene phosphorische ophoo- pingveroorzaakt door de sterke droogte en warmte. ’s Graven hage, 24 Junij. De Hooge Raad kamer van strafzaken, heeft, bij arrest van 23 Junij jl., eene niet onbelangrijke uitspraak gege ven betrekkelijk de uitoefening der korte jagt. Daarbij toch is uitgemaakt dat het aan den opperhoutvester of wel aan de gouverneurs der provinciën niet vrijstaat volgens de jagtwet om de korte jagt te beperken tot eenige dagen in de week en dat alzoo hij die op zoodani- gen verboden dag die korte jagt uitoefent niet strafbaar is. Iemand, die op zulken verboden dag had gejaagd is bij gemeld arrest van het hoogste regterlijk collegie verklaard teregt van alle regtsvervolging ontslagen. ’sGravenhage, 25 Junij. Bij koninklijk besluit van 20 Junij 1846, is benoemd tot ont vanger der registratie te Sneekde heer E. II. Ramaer. Door Zijne Maj. zijn bij besluit van den 14 Junij jl.no. 66, voor de vergadering der algemeeue Hervormde Synodewelke op woens dag den Isten Julij aanstaande zal worden geo- presidentde heer A. Ver liet provinciaal kerkbe- en predikant te Leijden vice-precidentde heer C. W. Papepresi- van het provinciaal kerkbestuur van Noord en predikant te Heusdenen tot Se van Óen vice-president, de heer J. S. van het provinciaal kerkbestuur van en predikant te Zwolle. De tegenwoordige den in het voorjaar van 1847 eenen aanvang te maken zoodat daardoor op nieuw in de pro vincie Noord-Holland een gedeelte gronds aan de golven ontwoekerd en in vruchtbare lands douwen herschapen zal worden. Met genoegen kunnen wij er bijvoegen dat dezelve polder, met toestemming van Z. K. II. prins Hendrik der Nederlandenden naam zal dragen van prins Hendriks polder. De burgemeester van in de Prov. Overijss. en stellige wijze het door ons deelde en aan de Pr. friesche Cl. ontleende berigt tegen dat bij Genemuiden sommige hooi landen zeer erg zijn. Integendeel hoedanigheid van felijk zijn. Men leest in de N. Rolt. Courant In het Lon don Mercantile vinden wij, nopens de reis van de Orwell naar herwaarts het volgende gemeld Verscheidene van de nieuwspapierenwelke dien morgen in Londen waren uitgegeven wer den in de voornaamste letterkundige inrigtingen cn in eenige koffijhuizen verspreidtot groote verwondering van de ingezetenen van Rotterdam. Donderdag morgen ten 10 uur ging het ge- heele gezelschap weder aan boord zeer voldaan over deszelfs kort bezoek in de stad Rotterdam, welke het in dien beperkten tijd toch eeniger- mate in oogenschouw had genomen. In vergel ding voor de overgebragte Engelsche nieuws bladen werd een Nederlandsch dagbladde Nieuwe Rotterdamsche Courant, in grooten ge tale aan boord verspreidin dezelve was een artikel vervat, vermeldende de aankomst van de Orwell in éénen dag van Londenals een der wonderen van dezen tijd. eenige pakkettendie met waren te ’s Hage bezorgd, van Londen naar ’s Hage uren afgelegd. De stoomboot-maatschap- van Harwich vleit zich met voor die dienst ingerigte booten in het vervolg die reis in 12 uren te kunnen volbrengen. De terugreis naai’ Engeland liep Kwartier over 10 ure 1 aanalwaar een 1 'j op wachtte,’dat te Londen vrijdag w ure aankwam van Rotterdam naar Lon- afgelegd. met den roest zouden bezet zou, volgens ZEd. Achtb.de het hooi gewas zeer voortref-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1