NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEk. I 1846. BINNENLAND. onzen minister van enz. BUITENLAND. 5.50 p<l. 91} 9 A W 91 2| 8} 8} of De ch an d de da ge- 9.25 4 00 tam dde ink- ver- aijn >or- da- ’tte in en- ver- Jrag riii- hJ aan- ver- dat riu- Alle i ha- iws- eiii- :ene en het- 3.50 3.8G 3.00 3.40 3.60 4 10 2.90 3.20 3.00 6.50 11.00 9.00 JN, 40, »ker mr; i re den: men ii'llt- aantal jonge handwerkslie- van liet 28ste regementdie spottende uitdrukking be- Dresden, 24 J unij. De Deutsche A lig. Zei- tuvg meldt het volgendeonder dagteekening van den 22 uit Keulen Gisteren avond heeft hier een bloedig krakeel tusschen soldaten en burgers plaats gehad. Kort na 7 ure namelijk kwam hetin eene zeer levendige straatwaar juist eene onzer tallooze kermissen gehouden werdtusschen een den en een’ soldaat de anderen door eene van Tipperary zegt, dat het -opperhoofd Héki, dantersen de ee- aan het Britsehe gezag heeft niemand anders is dan een Ier, en die Voor eenige jaren zijn vaderland king bekleedt het plaatshet is zoo tionaal karakter. vlugt! verstaat bij een driftig politanen zeer 1 ke vereenigingenvooral onder de slechts uit nieuwsgierigheid te zaamgeschoolden. »Nu hebben wij zoodanig een vlugt! vlugt! bijgewoond zoo luisterrijk als er misschien nim mer een gezien is. keer zou hebben gekregenwegens de Weder waardigheden welke hem het gedrag van een zijner zonen doet ondergaan, Deze zelfde bla den zeggen dan namelijk, dat de zoon van sir Robert Peel, na twee jaren te Madrid te heb ben gewoondterug geroepen werden gepro moveerd tot den graad van eersten secretaris bij de Engelsche legatie te Bern. Maar gedurende de 14 dagen, welke hij laatstelijk te Londen doorbragt, gaf hij zich weder zoodanig aan zij-» ne oude neiging over, het spel, dat hij de ont zaggelijke som van 60,000 p. st. (ƒ720,000) verloor, voor welke hij wisselbrieven van slechts korten omloop teekende. Daar de vervaldag kwam, en sir Robert Peel weigerde om voor Zip nen zoon zulke hooge schulden te betalenis de jongeling gegijzeld geworden in plaats zich naar zijnen nieuwen post te Bern te kunnen be geven. Londen, 28 Junij. ming van de graanwet was spoedig door geheel Engeland verspreid te Birmingham hebben do akte I dige oed- luiar >rm- elijk aide woordenwisseling, die weldra, daar de soldaat zijne sabel trok, tot dadelijkheden overging. Ver scheidene in eene naburige herberg aanwezige pioniers snelden op het ontstahe geruchtden infanterist te hulp, en nu ontstónd er een woe dend gevechtwaarin een der burgers door de hersenpan gehouwen werd, zoodat hij het kort daarna bestierfnog anderen bekwamen mede daar de soldaten het scherp hunner sabels ge bruikten, aanmerkelijke wonden. De rust werd eerst hersteldnadat sterke detachementen mi litairen en de kommandant der stad zelf op het tooneel dezer beklagelijke wanorden aangekomen waren. Dit treurige voorval bewijst overigens op nieuw hoe welgegrond de klagten zijn die reeds herhaalde malen gedaan zijn tegen de ge woonte om den soldaten te veroorlooven ook buiten de dienst hunne zijdgeweren te dragen. Deze geheel doellooze gunst behoorde ten min ste tot de onder-officieren beperkt te blijven. Londen, 27 Junij. De jongste berigten heb ben op de gewigtige gebeurtenis voorbereid welke thans heeft plaats gehadi het ministerie Peel heeft zijn ontslag ingediend. Het ministerie Peel zal nog tot de volgen- weekvoor den goeden loop van zakenaan blijven, en maandag-avond van zijn genomen besluit aan het parlement kennis geven. Eenige Engelsche dagbladen verhalen, dat sir Robert Peelvan het staatkundige leven een af- van den sou- SNEEK, 3 Julij. lieden heeft in het huis van arrest alhier een gevangene die naar wij vernemen, ter zake van gekwalificeerden dief stal op zich zelf echter van weinig belangop morgen naar Leeuwarden moest worden getrans porteerdeen einde aan zijn leven gemaakt, door zich aan zijnen zakdoek op te hangen. Toevalligerwijze is dit ontdekt, al spoedig nadat zulks heeft kunnen gebeuren en met den mees ten spoed is alle geneeskundige hulp aangewend geworden doch te vergeefshij was reeds over leden. Amsterdam, 29 Junij. De Staats-Cou- rant behelst het volgende BESLUIT van den. 33 Junij 38-16houden de nadere bepalingen in betrekking tot de afgifte door de plaatselijke besturen van attestatiëu de vitabenoodigd tot be taling van pensioenen enz. Wij WILLEM IIenz. enz. Gezien de voordragt van onzen minister van binnenlandsche zakenenz. Gezien het rapport van financiën enz. Gelet op art. 8 van het besluit vereinen vorstenz. Gelet op de koninklijke besluiten Hebben goedgevonden en verstaanmet wij- voorschreven besluiten, leges voor at- lijfrenten pen- ziendie sedert 1815, toen zijn naamgenoot ophield te bestaandoor velen gevoeld is. Amsterdam 1 Julij. Ten aanzien van het liandelstraktaat met België, VeWtemen wij thans, dat men het reeds sedert eenige weken was eens geworden omtrent de hoofdpunten en grondsla gen. Sedert is aan de moeijelijke en uitgebrei de taak der redactie met voortvarendheid de hand gelegd en bestaat alle hoop, dat de zaak allengskens haar beslag nadert. Doch, ook in dien geene onvoorziene beTemmeriligen den loop der onderhandelingen komen stremmen, is het te berekenen dat nog vele wekenja maanden zullen verloopen zijneer het traktaat in wer king zal kunnen komen. Het zal voor den handel, die de sluiting van dit traktaat tot eene berekening zijner speculation heeft gesteld niet onbelangerijk zijn het vorenstaande uit eene wel onderrigte bron te vernemen. Zwolle, 29 Junij. Men verneemt, dat de heer K. van Hulst, te Kampen, den 18 dezer aan den griffier bij het provinciaal hof in Over ijssel een request om gratie aan Z. M. den ko- ning heeft aangeboden, met verzoek, om daar aan ingevolge de v opschriften van het wetboek van strafvordering, het noodige gevolg te geven. Zier Ik zee, 24 Junij. De tongblaar onder het rundvee welke zich sedert eenigen tijd in eenige provinciën van ons vaderland had ver- toond heeft zich ook in het eiland Schouwen geopenbaard. Bij den landbouwer M. de Oude, te Renessezijn bereids 8 en bij den dijkbaas J. Kooreman te Boinmenede’, 4 melkkoeijen door die ziekte aangetast. Sedert 1842 was men in deze omstreken van die ziekte verschoond ge bleven doch zijn er toen eenige beesten aan gestorven hetwelk echter grootendeels aan ver- waarloozing en eene verkeerde .geneeswijze werd toegeschreven daar de zieken onder eene ge paste en zorgvuldige behandeling zonder bui tengewone toevallen, alle herstelbaar zijn. ziging in zooverre van te bepalendat de heffing van testatiën de vita tot ontvang van sioenen gagementen en riddersoldijen in het algemeen wordt ingetrokkenen de afgifte derzelve door de plaatselijke besturen voortaan kosteloos zal geschieden, behoudens het reeds bepaaldeof hetgeen nader inogt worden be paald, omtrent de kosten van zegel en die der formulieren de vita welke laatstgcmelde voort durend door de zorg der gouverneurs in de on derscheidene provinciën des rijks zullen worden gedrukten bij hen voor de plaatselijke bestu ren verkrijgbaar worden gesteldterwijl de kos ten dier formulieren zoo laag mogelijk zullen moeten worden berekenden in geen geval meer dan drie cents per exemplaar zullen mo gen bedragen. Onze ministers van binnenlandsche zaken en financiën zijn belast met de uitvoering dezes hetwelk in het Staatsblad zal worden geplaatst. 's Gravenhage 13 Junij 1846. WILLEM. De secretaris-generaalwaarnemende ad interim de betrekking van minister van binnenlandsche zaken, C. VolleNIIOVEN. leedigd had, tot eene met bitterheid gevoerde De minister van financiën Van Hall. Uitgegeven den zesentwintigsten Junij 1846. De directeur van het kabinet des konings A. G. A. van Rappard. Door de Nederlandsche handel-maatschap- pij zijn bevracht geworden 22 schepen, als: 14 voor Amsterdam6 voor Rotterdam1 voor Dordrecht en 1 voor Middelburg. Amsterdam, 30 Junij. Men verneemt, dat onze stadgenootende boekhandelaars M. Schooneveld en Zoon, plan hebben om gelijk zulks in het meerendeel der groote steden van ons rijk reeds geschiedt, ook voor deze stad een maandboekje uit te geven, dat de, door ons stads-bestuur toegezegde, authentieke opgave zal bevatten van alle ingeschrevenen in de geboorte-, huwelijk- en sterfregisters te dezer stedeonder bijvoeging van eene lijst der publiek geveilde eigendommen en den prijs, de aanbestedingen in de provincieenz. Dat de uitgevers deze Nieuwe Amsterdamsche Mercurius niet slechts van plaatselijk belang wil len doen zijn, blijkt uit de verdere rubrieken, die dit boekje zullen bevatten, zoo als onder an deren uit het belangrijke: Handel en Nijverheid. Vlij hebben grond, om te vertrouwen, daar <1 redactie, zoo wij vernemen in bekwame han den is. dat dit maandboekje der hoofdstad tot s. waad zal zijn, en in eene behoefte zal voor- De tijding der aanne- spoedig door geheel klokken den geheelen dag geluid i en des avonds zoude eene algemeene illuminatie plaats hebben. De Daily-News spreekt in dezer voege van sir Robert Peelde naajn van sir Robert Peel zal gewis tot de nakomelingschap overgaan als die van den eersten minister van den vrijen handel en de grondlegger eener wijze en edel moedige staatkunde. Men kan hem uit het ka binet verwijderen maar hem zijne plaats uit de geschiedenis niet ontnemen. Hij kon in den parlementairen wedstrijd overwinningen beha len en nederlagen lijden maar beide zullen in de schaduw gesteld wordeu door het groote werk, dat hij tot stand bragt, en die zijnen roem in verband zullen brengen met den voor spoed van zijn volk. Een dagblad beruchte Nieuw-Zeelandsche de schrik der Engelsche volksplanters nige, die zich niet onderworpen geboortig uit het graafschap Tipperarij Hickey heet. r verlaten hebbendeleed hij schipbreuk op de kust van Nieuw-Zeelandwerd door een’ hoop inboorlingen gevangen genomen, en als slaaf aan een’ hunner opperhoofden verkocht. Eenigen tijd later huwde hij de dochter des opperhoofds, en bij den dood zijns schoonvadersdeden zijn moed en zijne bekwaamheid als krijgsman, hem tot zijnen opvolger kiezen. Alvorens tot deze waardigheid te zijn verhevenhad hij zijnen naam in dien van Héki veranderd. Men heeft in Engeland eene water-kerk vervaardigd. Bezienswaardig is dit schip van nieuwe vinding. Het is van onderen plat. De achtersteven is vierkant en de voorsteven is als die van een ander schip. De lengte van dezen drijvenden tempel is omtrent 24 meters, de breedte 7. Aan binnen is hij 5 meters hoog. Het dak wordt door ijzeren kolommen onder- schraagd. De predikstoelmet rood fluweel be kleed, is van ijzer. De stoelen en banken zul len insgelijks van ijzer zijn. De bestemming dezer kerk is nog niet juist bekend; maar zij kan omtrent 700 personen bevatten. Parijs, 28 Junij. Een correspondent te Napels schrijft aan den Courier de Marseille Wij zijn hier getuigen geweest van eene op schudding, die men zeer wel voor een politiek oproer zou hebben kunnen nemenen waarvan het volgende de kluchtige bijzonderheden bevat. «Onder de gewoonten der Napelsche bevol- t vlugt! vlugt! eene eerste veel als een trek van het na- Onder de benaming van vlugt! men een panischen schrikdie en ligt vattend karakter der Na- veelvuldig plaats grijpt bij talrij- MaW A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1