NIEUWS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. ’s Grave nh age, 5 Julij. 1846. Zaturdag den 11 Julij» BINNENLAND. I BUITENLAND. al- II. M. de ko ningin heeft den ongelukkigen Roelof Galens huisje in de gemeente Iloofdpiaat4de oo 5J 9J ®A '4 »A 14 -.Z -‘A TF 5 5 .25 pd. IN, IO, ker ur re- lere 1.75 i ver- aange- 1.50 1.80 :.9O ;.40 .60 .10 :.oo ;.2O ;.00 .25 1.00 1.00 ;ees- het ver- ien- be- 'lijk hei- 1 i de we ina “g, I ress iee- erd ten ian- van :zit- elij- ilo- >en. van ven ieiv ren oor in de en >fd. lin- ge- te •ipt are [er en, icie aar u li jn, liet het itie I n I de let- :en nu ver aai' en allen BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend aan alle gebrui kers van Maten en Gewigten binnen deze ge meentedat door den Arrondissements-Ijker alhierten zijnen huizevoor den herijk zal worden gevaceerd op Maandagen Woensdagen Donderdagen, Vrijdagen en Zaturdagen den 6, 8,9, 10, 11, 13 151617 en 18 Julij eerstkomende telkens des morgens van 6 tot des avonds 6 uur. En opdat zulks algemeene bekendheid krijge zal deze worden afgekondigd en plakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 4 Julij 1846. Burgemeester en rijke toegevloeide menigte werd overal op het vriendelijkst door Z. M. begroet. Sneek, 10 Julij. Heden avond ruim 8 uur heeft Z. M. onze Koning, op Hd. reis van Leeu warden naar de Lemmer, hier ter stede eenige ©ogenblikken op het stadshuis vertoefd. De tal- wier hulp hij de vrijheid herkreeg geheel on bekend w as en alleen de omstandigheden w aar in hij zich bevond, tot spoorslag hunner edele daad hebben gestrekt. Amsterdam, 8 Julij. Naai men verneemt zal het staats-examen tot toelating op de IIoo- geschool dit jaar den 3 der volgende maand eenen aanvang nemen en te Arnhem plaats heb ben 260 jongelieden zouden zich reeds daar toe hebben aangemeld. Als een voorbeeld van buitengewone groei krachtwordt ons gemeld, dat de pachter H. Adink, aan den Steeg onder de Rouwenberg in Bouwerszathe geplant heeft een perceel rogge, vertoonende pollen van zelfs meer dan veertig halmen aan elke halm een rijk geladene sommigen ter lengte van 8 duimen uit eenen enkelen plant gesproten. Dordrecht, 6 Julij. Op zaturdagden 4 dezer viel den heer Jan Christiaan Bendorp den vermaarden graveur alhier, een hoogst zeld zaam geluk ten deelhet leesgezelschap Lust lol de Fraaije Letterenvierde dien dag des- zelfs vijftigjarig bestaan en hij met hetzelve het jubilé van zijn cjuestorschapzijnde hij sedert 1796 het tijdschip der oprigting vijftig malen achtereen jaarlijks met eenparigheid tot die waar digheid verkozen. Hij was de eenigedie van de oprigters nog in leven is. De leden van dat gezelschap hebben dien dag met een gepast feest gevierdhetwelk is opgeluisterd door eene sere nade van de leden van het harmoniegezelschap Euterpe. Wie rd EN, 1 Julij. De ziekte, die hier zelfs nog tot in het midden der gepasseerde maand een zeer dreigend aanzien heeft behou den schijnt in de laatste veertien dagen aan merkelijk van hare kracht verloren te hebben. Ook is het getal dier patiënten, welke nog me dicinale hulp gebruikten tot op 19 gedaald en bestaat er gegronde hoop, dat Wrerdens in gezetenen bevrijd zullen worden van eene plaag die haar reeds zoo lang heeft gedrukt. De staat dei’ ziekte is tegenwoordig als volgt: 222 personen zijn er in het geheel door aange tastwaarvan er 29 zijn bezweken en 174 her steld zoodat, als boven gemeld, een getal van 19 personen medicinale hulp geniet. Assen, 6 Julij. Van eene zijde, alwaar men zeer goed in staat isom zulks te beoor- deelen vernemen wij datofschoon vele aard appelen door de langdurige en sterke droogte geleden hebbenhet aardappelgewas in deze provincie over het algemeen zeer goed staat en dat men tot hiertoe voor zoo verre bekend nergens in dit gewest eenige teekenen van be derf aan de aardappelen heeft ontdekt. Maastricht, 4 Julij. Zekere Johanna Conix rondvensterdie door het provinciaal geregtshof onlangs wegens diefstal tot zes jaren dwangarbeid en te pronkstelling was veroordeeld werd heden morgen tusscheri 11 en 12 uur, ter uitvoering van dat arrestaan de kaak ge steld. De vrouw die met een ijzeren band om den hals aan eenen paal was vastgemaakt verloor haar bewustzijn door de brandende zon afgemat. Vruchteloos trachtte men haar we der bij te brengenzij moest op eene kar naar de gevangenis terug gebragt worden. Het ware te wenschen, dat dergelijke publieke strafoefe ningen ’s morgens vroeg en niet op het heetste van den dag geschieddenen dat in het alge meen met meer menschlievendheid jegens de veroordeelden gehandeld werd zoo werd on der anderen onlangs een veroordeelde tot levens langen dwangarbeid, daags nadat hij gebrand merkt was gewordente voet van hier naar Holland verzonden, om zijne verdere straf te ondergaanhetgeen hem blootstelde om het koud vuur in zijne nog opene wonde te krijgen en voor den man doodelijk had kunnen zijn. om gezamenlijk gegijzelde alléén zijne bevrijding. gaf iets en eene som bijeengebragtgroot ge- de eerste vordering des schuld- Die som werd den heer dat gesticht ter hand gesteld, en veel edelmoedigheid aan, die, innig dank- dat aanbod gebruik maakteen ten van dien op den voorlaatsten dag der aan gade en kroost werd te- Frankfort, 3 Julij. In September e. k. zullen hier ter stede twee belangrijke vergade ringen van geleerden plaats hebben. Op den 24 September namelijk begint de vergadering van een groot aantal Duitsche geleerden om in het openbaar voorslagen en voorstellen te be handelen, betreffende vragen over Duitsch regt Duitsche geschiedenis en taalen op den 28 derzelfde maand en de daarop volgende dagen zal eene bijeenkomst van een aantal voor de hervorming der gevangenissen (naar het peniten tiair stelsel) levendig bezielde mannen, uit ver schillende natiën plaats hebben. Onder ande ren hebben de heeren MittermaierDies, Ju lius, Nöllner, Crawford, Russell, Suringar AubanelDavid, Ducpetiaux, Mareau-Chris- topheenz. hunne persoonlijke deelneming aan deze vergaderingen toegezegd. Volgens berigten uit Mainz van gisteren, was de tarwe op de markt aldaar weder 1 ft 20 kr. en de rogge 1 fl 18 kr. in prijs gedaald. De aanvoeren namen nog altijd toe. Uit geheel Duitschland zoo wel als Hongarije komen de gunstigste berigten in en men ziet vooruit dat in deze streken het Maintzier mud tarwe tot 9 ff. dalen zal. Regensburg, 1 Julij. De schepen Neu- markt en Mönonia zijn gisteren voormiddag met eene lading ruwe suiker’ alhier aangekomen. De dagbladen dezer stad deelen dit berigt mede met de volgende aanmerkingDit is de eer ste partij welke uit Holland door middel van het Ludwigs-kanaal naar den Donau verscheept wordten bij gevolg eene gebeurtenis te noe men welke voor onze stad van groot gewigt is. Mogt derhalve deze proef gunstig uitvallen en de opheffing der transito-tolregten op alle door bet kanaal aankomende goederen even als de verminderingen der kanaal-regten binnen kort volgen om met eenigen grond op de her leving van deze nieuwe water-communicatie te durven hopen.” Hanover, 3 Julij. Het heden verschenen nommer van de HannoVersche Morgen-Zeitung geeft de volgende belangrijke mededeelingHet komité voor den spoorweg is den 1 tot het be sluit gekomen, dat, hoezeer ook erkennende de doelmatigheid van de ontworpen spoorwegen van Embden naar Munster en van Lingen naar Osnabruck evenwel de aanleg voor als nog niet ondernemen kan wordenomdat de geldelijke omstandigheden zulks niet toelaten en de voort zettingen naar Pruissen en Holland nog niet ver zekerd zijn. Men meldt uit Bern in Zwitserland, dd. 30 Junijr lieden nam de constituerende raad verscheidene gewigtige artikelen in de nieuwe constitutie op. Alle burgers zullen gelijk zijn Voor de weten de staat zal geene voorregten van plaatsvan geboorte van personen of familiën en vooral geen adelijke titels erkennen. De personele vrij heid wordt gewaarborgd; niemand mag in hech tenis genomen worden als in de gevallen bij de wet bepaald en met inachtneming van de voorgeschreven vormen. Ingeval iemand gevan gen genomen wordt, is alle onnoodige gestreng heid verboden evenmin mag men tot middelen van geweld de toevlugt nementen einde ee ne bekentenis af te persen. Het regt van ver zet tegen inhechtenisnemingen bij welke de vorm geschonden isdoor de commissie van voorloopige beraadslagingen voorgeslagen werd door den constituerenden raad met eene ver zachtende wijziging aangenomen. Niemand mag aan den gewonen regter onttrokken worden het huisregt is onschendbaar. De vrijheid van mededeeling door woord schrift en Beeldende voorstellingen is gewaarborgd. Wel bepaalt de wet de straf op het misbruik doch geen cen suur of een andere maatregel mag ooit den vrij en loop der drukpers stremmen. Eveneens is bet regt van petitie aangenomen. Londen, 4 Julij. Tegen maandag is op het paleis van Buckingham een geheime raad belegd in welken de aftredende ministers hunne zegels aan U. M. zouden overreiken, en deze aan hun ne opvolgers ter hand gesteld zouden worden. Lord J. Russell heeft eenen brief aan de kie zers van Londen publiek gemaaktin welken Ibij, met veel bezadigdheid ten opzigte van Welhouders voortioenid S. TEN CATE. Ter ordonnantie van dezelven HA GA. wiens huisje in de gemeente Hoofdplaat, 4de district van Zeeland op den 5 junij jl. geheel is afgebranden bij welken brand zijne vijf kin deren jammerlijk het leven verloren eene som van vijftig gulden toegezonden. De vrijmetse laarsloge L' astre de 1' Orient te Vlissingen heeft insgelijks eene som van vijf tig gulden voor dien ongelukkige beschikbaar gesteld. Wij lezen in den ’s Grav. Nieuwsbode: Beijveren wij menschclijke melden die lof, wij zien ken dit niet afhankelijk van wij deswege j ons steeds om daden die het hart tot lof verstrekkente ver- onverschillig is het ons hierbij wien zoo hij regtmatig isten deel valt. Ook het goede daar waar het is en ma- van de betrekking of den stand waarin hij zich bevindtdien onze hnlde toebrengen. Daarom vermelden wij dan ook gaarne het navolgende: Een schilder en glazenmaker, te Delft te huis Hehoorendebevond zich sedert ettelijke maanden in het huis van arrest alhier gegijzeld voor eene somdie betrekkelijk niet groot was te noemen. De man was gehuwden volstrekt benoodigd in deszelfs huishouding wilde deze staande blijven. Het laat zich be grijpen dat die huishouding ten gevolge van ’s mans gijzeling allengskens ten achteren ging zóó zelfs dal hij die vroeger ongeveer de helft zijner schuld in afkorting contant wilde vol doen in den laatsten tijd geenen penning meer bezat, om zijnen schuldeischer aan te bieden en derhalve geen gebruik konde maken van de inderdaad uiterst redelijke voorwaarden waar onder deze hem thans weder in vrijheid wilde doen stellen, eene vrijheid, die de levensvraag van zijnen verder bestaan en van dat zijner vrouw en kinderen uitmaakte. Toevallig kwamen deze omstandigheden ter oore van eenige gevangenen in het huis van ar rest alhier en dadelijk vatteden zijgevange nen onderling het plan op te bewerkstelligen wat den ten eenenmale onmogelijk was: Iederdie iets kon afzonderen weldra was noegom aan eischers te voldoen. concierge van dezegetroffen door zoo bood ze den gegijzelden baar, van gevolge voorgaai de week rug gegeven. Te meer dient deze zaak gewaardeerd te wor den daar de gegijzelde, den gevangenendoor

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1