NIEUWS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1846. Woensdag den 15 Julij» I Ir BINNENLAND. kende de prij- goedkeuring 9} BUITENLAND. 5f 0.00 ).00. I I 1 9.00 3.50 den echten loffelijk oog Wethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van dezelveny 1IACA. 0 «7, UI 51 FIN, .40, kker uur; n re- ;dere ebt “ich icll aak me sell liet alk tv e- 3.40 3.70 2.90 3.40 3.60 4.10 2.90 3.20 3.00 6.50 0.00 0.00 ins i aar lar- m !11- lel ie- ur- J'Is It-r lol- rre ■ik- gc- ëc- >eu om de oo- an- ker le- ffe- óór leu I au- I of ed- in hiJ icli het be llet de uit ak- ele nog boven op. waren om de wagens uit de diepte Frankfort, 8 Julij. Men kan zich ecu denkbeeld vormen van de landverhuizing uit Duitschland dit jaar naar Amerika, wanneer men verneemt, dal alleen in den loop der eer ste vier maanden van dit jaar niet minder dan ongeveer 62,000 personen hun vaderland ver laten hebben om een nieuw te gaan zoeken onder den Amerikaanschen hemel. Voortdurend worden uit Griekenland treu rige berigten ontvangen over de verwoestingen die door de dagelijks herhaalde aardbevingen in de provincie Messenie worden aangerigt. Ge durende de aanwezigheid van Uil, MM. in die streken werd het vlek Mikromani geheel ver woest, een dag later volgde de ondergang der dorpen Baliaga Gliala en Aslanaga. In de stad Nisa stortten vele huizen in; Kalamata heeft eveneens veel geleden benevens de gemeente Thonria welker dorpen bijna allen vernield zijn. De aarde spleet op vele plaatsen, en uit deze kolken vloeit voortdurend met gedruiscl» rookend heet water. Op de bebouwde landen zijn de verwoestingen nog verschrikkelijker. De angst in de provincie is buitengewoon groot; de menschen snellen van de eene plaats naai de andere, en overal onder lien dreunt den bo dem en spelt dood en verderf. Evenwel zijn er nog niet zoo vele menschenlevens verloren als men naar de ontzettende uitgestrektheid van het ongeluk zoude oordeelen. De regering heeft maatregelen genomen om hulp te verschaffen bijzondere personen hebben beslotenzich vrij willig naar de plaats des ongeluks te begeven om door hunne tegenwoordigheid de zedelijke kracht des volks te versterken. Te Athene is gelegenheid opengesteldom tot leniging der ellende, voor eene grootere of kleinere som in te teekenen. dergestort. Verschrikkelijk is het tafereel hetwelk de lieer de Vries van de gebeurtenis geeft: bij weet geene betere vergelijking dan van een slagveld, kort na een bloedig gevecht; het verspreid lig gen van verminkte dooden, van vreeselijk ker mende gewonden de woeling van hen die naar betrekkingen omzagen, de drukte van hen, die hulp poogden aan te brengen, en de gewon den, zoo veel mogelijk, wilde verbinden. De heeren de Vries en Bia hadden nog eenen derden togtgenoot, den heer A. P. Voitus van llaiume balletmeester aan den schouwburg al- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad BNEEKmaken door dezen bekend dat van af Maandag den 13 tot en met 27 .lulij e. k. ter Secretary dezer Stad ter visie van de belanghebbenden zal liggenhet Kohier van Per- Sonelen Omslag over den jare 1846. Dat gedurende gemeld tijdstipalle werkda gen des voormiddags van 11 tot 12 uur ter Secretary voormeld de gelegenheid zal worden gegeven tot het bekomen van verlangd wor dende ophelderingen, terwijl de reclamation, welke de belanghebbenden tegen hunnen aan slag mogten hebben in te brengen, vóór den 27 aanstaande, het zij schriftelijk het zij mon deling moeten worden opgegeven. En opdat deze kome ter kennisse van allen die hierbij belang hebbenzal deze op de twee eerstvolgende Zondagen worden afgekondigd en aangeplakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 11 Julij 1846. Burgemeester en op dien schat. Een opkooper van stempel bood hem zeker met een merk, zes gulden voor de Zak in massa. Neen! om de Mei-maand zullen zij veel meer waard zijn. Hij vermengde zijne aardappelen met kalk kuilde die ih en dekte ze zorgvuldig voor de vorst, of liever voor de aanranding der honger lijdende menigte. Met de streelendste verwach ting sloeg hij zijne begeerlijke blikken menigmaal op de aardhöopenonder welke die schatten als in eene goudmijn bedolven lagen/ De Mei- maand kwamde aardappelen bleven nog on-' aangeroerd; ook de Junij-maand was daar en nu werd de mijn geopend en de inhoud te koop geveild, maar helaas! het good was verkalkten van geene waarde meer. De naam van zulk een" man prijkte met ka-< uit sle- pi tale letters op de lange lijst van landbouw kundige ijveraars voor de provinciale welvaart. De tentoonstelling van voorwerpen van Over- ijsselsche nijverheid en kunst is maandag 11. te Kampen geopend door Z. Exc. den heer staats raad gouverneur der provincie. De katalogus bevat 514 nommers buiten de 95 voorwerpen vervaardigd door personen, die in het krankzin nigengesticht te Deventer verpleegd worden. De provinciale staten van Groningen heb ben in hunne vergadering van den 7 dezer als leden van de Tweede Kamer verkozen de heeren jhr. mr. J. F. van Panbüijs bij herkie zing en mr. C. M. Nap advokaat te Gronin gen in plaats van den lieer mr. IL Wichel*. De uitkomst dezer stemming heeft velen verwonderdofschoon men de keuze van den heer Nap niet misbillijktziet men echter vrij algemeen met leedwezendat de lieer Wichers niet herkozen is die afgevaardigde stond in hooge achting, en bijna overalwaar men komt hoort men het betreuren dat hij na slechts twee jaren in die betrekking werkzaam geweest te zijn, nu reeds als zoodanig moet aftreden in Onderdendam is de gelegenheid opengesteld, tot deelneming in een plan, om aan Z. W. E. G. een bewijs van hulde en goedkeuring aan te bieden. Amsterdam, 10 Julij. Men verneemt, dat de zoogenaamde beurtman van Osnabrug op deze stad, door ambtenaren van de ryks-belas- tingen alhierop vermoeden van kwade prak tijken onder bewaking gesteld is aangehaald als fraudeleus ingevoerd en in den nacht van den 8 op den 9 dezer op eene feitelijke wijze gelost te hebben tweeëntwintig oxhoofden voor loop, van 170 pCt.en zeven balen wollen manufacturen welke goederen zoo wel als het Osnabrugger beurtschip en eene bij de lossing gebezigde zolderschuit in beslag zijn genomen terwijl de schipper en verdere manschappen, zich met de vlugt gered hebben. Amsterdam, 11 Julij. Z. M. de koning is heden ochtend vroegtijdig aan 's rijks werf aangekomen en naar de residentie vertrokken met den spoortrein van 7| ure alwaar Hd. reeds ten 9 uur arriveerde. Bij het ongeluk op den Franschen noor- der-spoorwegvan den 8 dezerwaarvan de dagbladen thans uitvoerig melding maken zijn ook twee onzer stadgenooten de heer J. E. de Vries, mede directeur van den schouwburg en de heer A. Bia, tegenwoordig geweest, en zijn beide den dood als door een wonder ontkomen. De heer de Vriesdien wij gesproken hebben bevestigt in alle deelen het juiste van het door ons gegeven verhaal het was in de nabijheid van het dorp Roeuxdoch meer bepaaldelijk te Vanpoux, aan de brug over de Scarpe, dat, na het buiten spoor geraken der stoomslepers en knappen der kettingen de rijtuigen van den dijk zijn geslagen en in de diepte verzonken, tot zoo langedat de eerste ternedergestorte rij tuigen eene verstopping hadden daargesteld, waartegen de verdere rijtuigen zijn blijven stui ten. In een der laatste rijtuigen die van den dijk zijn afgestort, bevonden zich de heeren de Vries en Bia, die daardoor ten minste boven water zijn verbleven en hoe weten zij zelven niet, uit den waggon, waarin zij zich bevon den hebben weten te geraken nog even voor dat ook het volgend rijtuig op het hunne is ne- liier, bij zich moeten hebben, maar wijl zij te Parijs eenigzins laat aan het station gekomen waren en hunne bagaadje dus eerst met een’ volgenden trein kon gaan Vas laatstgenoemde daarbij verbleven. De beide geredde heeren de Vries en Bia wa ren derhalve begeerig, dezen, gelijktijdig met de tijding van het ongeluk ook van hun gered zijn te berigten; te dien einde namen zij eene kar te Vanpoux en reden daarmede naar Arras, waar wel bereids eenig gerucht van een onge luk door een’ voetganger was medegedeeld doch waar zij de eersten waren die eenig wezentlijk berigt mededeelden en het afzenden van hulp hielpen verhaasten. Den volgenden dag hetzelfde punt wederom voorbij rijdende, herkenden zij nog hunnen wa gen half in het water gedoken half er i... en met den volgenden die er over heen gestort was er nog boven op. Een driehon derdtal werklieden waren bezig met het oprig- ten van toestellen op te winden. Rotterdam, 8 Julij. Onze correspondent te Breda, meldt dato 8 Julij: Als een bewijs der buitengewone groeikracht van dit jaar, kun nen wij het volgende mededeelendat op de gis ter gehouden graanmarkt de eerste nieuwe rogge ter verkoop werd gebragtdezelve werd a ƒ7,50 tot ƒ8,55 het Nederl. mud verkocht; en als eene bijzonderheid voegen wij hierbij dat men sints het jaar 1822 nimmer weder zoo vroeg nieuwe rogge als nu dit jaar aan de markt heeft gebragt. Voor het overige staan de an dere veldgewassen veel belovend de boekweit velden staan uitmuntend schoon de aardappe len worden van dag tot dag beter, en de prij zen mindermen verkoopt die a 15 cents de 5 Nederl. kop. De in de laatste dagen geval len regen heeft dan ook weldadig op alle de gewassen gewerkt. Het eskaderdat zaturdag 11. onder het opperbevel van Z. K. II prins Hendrik van de reede van Vlissingen naar zee gestevend is bestaat uit de fregatten de Prins van Oranje, kapt, ter zee prins Hendrik de Sam.bre, kapt, ter zee Ferguson en Jason, kapt, ter zee Wil- linck de korvetten Nehalennia. kapt. luit, van Braam Houckgeest en Juno, kapt. luit. Stort; de brik de Echo, kapt. luit. Freudenberg en de schoener de Adder ,i luit. 1ste klasse Knol- laert. Als een bewijs voor de goede orde op den Ilollandschen spoorweg kan dienen dat er zondag en maandag den 5 en 6 dezer, behalve de tien gewone treinenop ieder dezer dagen nog zeven extra treinen geloopen hebben zoo geheel doorloopende als tnsschen Amsterdam Haarlem en Leijden en dat deze belangrijke diensten zonder eenige stoornis zijn verrigt. Oss, 5 Julij. Men heeft alhier, in een stuk wel wassende aardappelen aan het loof, gevan gen een monster-rups. Zij is lang een palm en twee duimen en in den omtrek 4| duim dik, het voorlijf met den kop lang 2 duim; daar de oogen schijnen te staantwee zwarte vlakken en daaronder twee gaatjes; de kleur hiervan, even als het achterlijf, waarop eene kromme staart staat, is licht geel: aan het voor lijf bevinden zich twee rijen drietallige hoorn achtige pooten op bet lijf zeven winkelhaak achtige groen, blaauw en geelachtige streepeu met zwarte stippen. Zij eet het aardappelenloof en in eene doos opgesloten waarin men aarde gedaan heeftverbergt zij zich daaronder. Jam mer dat men haar niet weet te verzorgenom daarvan eene vlinder te trekken. Zwolle, 10 Julij. In de Prov. Overijs. Cour, leest men het volgende als ingezonden Een ontzettende ramp heeft eenen belangzoeken de!! bijwoner van het landbouwkundig congres getroffen. Hij had in den voorgaanden herfst eenen uitneinenden voorraad van aardappelen geoogst. De schamele bewoners van den oord zijner woonplaats staarden met gretige blikken

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1