1 NIEUWS' EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1846. s; ft» Burgemeester aan de deren BUITENLAND. 14 5i 0.25 9. ]xl. 0J 8 9.00 4.00 Der- wer- 9J 9{ 57. een 1 liet bestaan valt. te er lili- ink ;eft za- uk- 3.40 3.70 3.00 3.45 3.65 4.10 2.90 3.20 3.00 6.50 0.00 0.00 BWWfai1 L. 4“W-U'-'W tJHW.’.L14'JB.T1!'J' «11 - - - BINNENLAND. PIN, .40, ikker uur n re- edere :Ien erd dde OU- alle ■ide on en, ine >nt- ur, tter van de ch- m, o-tij rde ge le rs bij- ide a ri ven mij >or» ien ieid oor aan Iers irie de tge- irig Irie aat- rop liet eze den zaken, denom het derzoeken. Men schrijft uit Napels dat in meer lava stroomen baar, gedruisch en den als door eenen de lucht gevoerd. Buitendien klaagt zoudeonzes inziensonkiesch en daarenboven onnoodig zijn. Bevredigend is intusschen deze gedachte voor het tegenwoordigemaar zij is niet minder bevredigend en geruststellend voor het toekomende.” Zwolle, 10 Jnlij. Een der schoonste plans van onzen tijd, is voorzeker de verbinding van den IJssel en de Zuiderzeemet de Eems. De heer A. van Bunen, door aankoop eigenaar ge worden van 5000 bunders veen, heeft concessie aangevraagdom van Koevorden door de vee nen tot in de Eems bij Meppen te graven. Zekere Hilligje Koningeene ongehuwde vrouw, tusschen de 40 en 50 jaren oud, woon achtig te Steenwijk werd in den ochtend van gisteren door hare buurvrouw, die haar als naar gewoonte des morgens een kop kofij wilde bren gen op den grond liggende deerlijk vermoord gevondeneene zware wonde was de ongeluk kige aan den hals toegebragt. Voor alsnog is de aanleiding tot deze gruweldaad evenzeer als de dader onbekend. Intusschen heeft men ten huize van de vermoorde een kabinet opengebro ken gevondenzoodat aan het bestaan van dief stal wel niet te twijfelen valt. Het verder on derzoek in dezen wordt met belangstelling te gemoet gezien. Men schrijft het volgende uit Hengelo Twentsehe Courant-. Eene raapplant uit een stuk land met raap bezaaid heeft voortgebragt 33,600 korrels die niet medegerekend welke er uitgevallen waren terwijl bij denzelfden landbouwer een rogge- stengel is van 24 halmen waarvan de kortste halm, de aar medegerekend, 21 en de langste 24| palm lang is. dd. 27 Junij, de laatste drie weken de Vesuvius weder dan ooit in beweging is; de groote massa’s uit den krater met ijsselijk mis- gesisen de vlammen wor- verborgen blaasbalg hoog in „t men over de langdurige hitte, en men bidt reeds om re gen. De door de HII. Bocca en Eug. Flandin in de ruinen van Ninivé gemaakte ontdekkingen houden de wijsbegeerte der geleerden voortdu rend in hooge mate geboeid. De overblijfselen van een uitgestrekt paleishetwelk 15 aan el kander grenzende kamers bevatzijn nadat zij 2500 jaren lang onder de aarde bedolven, in vergetelheid waren gedompeldwederom aan het daglicht gebragtdoor vlijtig voortgezetten. arbeid gedurende twee jaren. Van de 15 zalen des gebouws zijn 9 in volmaakten staat bewaard, gebleven. Londen, 11 Julij. De Times brengt hulde aan den ijver, dien de Nederlanders sedert ee- nige jaren aan den dag leggen om de kennis van hunne Oost-Indische bezittingen te vermeer- en brengt daartoe de in belang steeds winnende werken van het Bataviaasch genoot schap, de uitgave van tijdschriften enz. bij. Het blad erkentdat onder anderen de Chine- sche taalkunde en de betere kennis van de ou de Uawi-taal zoo naauw aan het Sanscritsch verwantaan hen veel te danken hebben. Te Quebec is in den koninklijken schouw burg een hevige brand ontstaan door het om slaan van eene lamp welke de heer Harrison bij zijne voorstelling van chemische diorama's bezigde. In een oogenblik stond de geheels zaal in lichtelaaije vlam; zoo verre bekend was waren reeds 46 lijken uit de puinhoopen opge haald. De schouwburg en de daaraan annexe gebouwen zijn tot den grond toe afgebrand. De oorzaak dat zoo vele lieden daarbij het le ven verloren hebben, is, dat er slechts één uit gang was en door het gedrang dat daar plaats had de trap die derwaarts leidde instortte zoodat er slechts weinig middel tot redding was. Londen, 12 Julij. Het nut van den elek- trischen telegraaf is dezer dagen wederom ge bleken. tingham delijk de Duitsche bond een einde kruik maken dat tot schande van door het eigenbelang van dusverre blijft voortbestaan. Rome, 1 Julij. Eene expeditie naar de bin nenlanden van Afrika was altijd het lievelings denkbeeld van den overleden paus. Hetzelve was reeds sedert verscheidene jaren opgevat en voortdurend gevoed. Gregorius XVI is intus schen overleden doch zijn plan zal ten uitvoer gebragt worden, en reeds zijn vierdoor hunne kunde en ijver uitstekende, mannen tot deze zen ding benoemd. Het terrein der missie zal zich van Abyssinië tot Senegambië, van het Maange- bergte en den Kongo tot aan de Barbarijsche staten uitstrekken. Twee der benoemde geeste lijken zullen morgen de reis naar Azië aanvaar den om zich voorloopig met de Oostersche ze den en gewoonten bekend te maken; de twee overigen zullen hen tegen November volgen. Rome, 2 Julij. Dezen morgen hebben wij den paus gezien die zich te voetslechts ver gezeld van twee prelaten en eenige Zwitsers begaf tot aan de kerk van het klooster DelT Unila, waar het feest der bezoeking van Maria gevierd werd. Dit is de eerstemaalsedert Clemens XIV dat een paus te voet uitgaat. Ook heeft de menigte zich om den heiligen va der gedrongen om hem zijnen zegen te vragen, en toen hij bij zijne terugkomsteen verzoek schrift uit de handen van eenen armen man heeft aangenomen, hebben zich de luidste toejuichin gen lucht gemaakt en den paus lang verge zeld. Het nieuwe opperhoofd der kerk heeft de dienst van zijn huis merkelijk verminderd en menige nuttelooze uitgaven afgeschaft. Hij Sneer, 17 Julij. Sommige dagbladen, in welker kolommen bij voortduring berigten van correspondenten worden opgenomen, aan gaande den tegenwoordigen toestand der aard appelen, geven aanleiding tot gerustheid en on gerustheid beide. Zoo meldt men b. v. van hier dat bij de aardappelen geen zweem van ziekte is te vinden, terwijl men van elders, in tegen deel, verzekert, dat zich onder de aardappelen dezelfde ziekte van 1845 vertoont. Wij zullen ons wel wachtenom al de ge ruchten die melding van deze ziekte maken zonder uitzondering voor leugenachtig te ver klaren maar wij gelooven toch dat sommige derzelve op verkeerde inzigten steunen, of met een zeker baatzuchtig oogmerk verspreid wor den. Ten bewijze hiervan deelen wij mede wat iemand uit Dragten ons dezer dagen berigt- te. Van daar verzekert men ons namelijk, dat de onlangs te Leeuwarden vertoonde zieke aard appelen aldaar zijn aangebragt door eenen geld- gierigen landmandie het er op scheen toe te leggen, om het gerucht daarvan te versprei den deze aardappelen echter waren afkomstig van een stuk land waarop onpartijdige deskun digen beweren, dat, zoo als de grond thans is, nimmer goede aardappelen kunnen groeijen. De bedoeling zijner' daad wordt nog minder twij felachtig, wanneer men hierbij in aanmerking neemt, dat deze boer zeer vele aardappelen en andere vruchten heeft te wachten van zijn overig goed land, waar alles uiterst voordeelig staat. -De Nederlandsche Stoompas t deelt uit de Fransche en Belgische dagbladen de berigten mede, nopens het vreesselijke ongeluk, dat den 8 dezer op de zoogenaamde Noorder-spoor- weg in Frankrijk is voorgevallen. Hij maakt echter teregt zijne lezers opmerkzaam op de niet minder bewezene daadzaakdat in Neder land tot nog toe (en de spoorwegen bestaan toch reeds bij ons verscheidene jaren) niet één reiziger op den spoorweg is omgekomen noch zelfs eenig letsel heeft bekomen. Te meer om dat men het minste oponthoud of het niet op den daartoe bepaalden tijd aankomen van den een of anderen trein niet zelden met veel op hef in de dagbladen vindt aangekondigd. Wij herhalen het,” zegt dat blad, bij ons was, bij het vernemen van het ongeluk, op den Fran- schen spoorweg voorgevallen de eerste indruk: medelijden met de slagtojfersmaar tevens, waarom zouden wij het ontkennen, onder dank baar opzien tot eene hoogere magterkenning der wezenlijke verdiensten van hen, die bij ons het spoorwegstelsel voorbereidenbestu ren en uitvoeren. Hier namen tc noemen geeft bij voortduring gehoor zonder ceremonie en zeer dikwijls brengt hij den avond door in gesprekken met hooge ambtenaren over staats- -■-- Eene commissie staat benoemd te wor- vraagpunt der spoorwegen te on- Een beambte bij den spoorweg te Not- gafbij het w isselen van een bankbrief- een souverein te veel terug; zoodra hij na het vertrek van den trein zijne verzinning be merkte deed hij door den telegraaf naar by hiervan berigt gevenen ontving ook kelijk het geld van den reiziger terug. In Engeland heeft men noch loterijen noch hazardspelen daarentegen heeft zich daar de hartstogt van het spel in eenen anderen vorm lucht gegevennamelijk in het wedden. In Engeland wedt allesde financier in staats schuldbrieven en industriële aandeelende ge ringere klassen in vuistgevechten de aristocra tie in paarde-wedloopen. Intusschen bepaalt zich deze laatste soort van wedden niet uitslui tend tot de hoogere kringenvan deze heeft zij zich ook tot de mindere standen uitgebreid die haar met gelijke drifthoewel dan met ge ringere middelen, huldigen. Een artikel in een der dagbladen zegt, aangaande de jongste wed- loopen bij Epsom en Ascot, het volgende Fraai zyn de paarden die mededingen, bekoorlijk is de landstreek waar zij loopen en belangwekkend is het aanschouwen der volksmenigte, hoog en laag, die zich verdringt, om de paarden te zien, loopen. De hoofdzaak is echter niet de paar den niet de menschenniet de landstreek de hoofdzaak is bet geld, de weddingschappen. De eigenaar van elk paard dat medeloopt. moet zijnen inzet gevendat wil zeggenwedden BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van de Stad SNEEK maken door dezen bekend dat van af Maandag den 13 tot en met 27 Jnlij e. k. ter Secretary dezer Stad ter visie van de belanghebbenden zal liggenhet Kohier van Per- sonelen Omslag over den jare 1846. Dat gedurende gemeld tijdstip, alle werkda gen, des voormiddags van 11 tot 12 uur, ter Secretary voormeld de gelegenheid zal worden gegeven tot het bekomen van verlangd wor dende ophelderingen, terwijl de reclamatien welke de belanghebbenden tegen hunnen aan slag mogten hebben in te brengen, vóór den 27 aanstaande, het zij schriftelijk het zij mon deling moeten worden opgegeven. En opdat deze kome ter kennisse van allen die hierbij belang hebben zal deze op de twee eerstvolgende Zondagen worden afgekondigd en aangeplakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 11 Julij 1846. en Wethouders voornoemd S. TEN CA TE. Ter ordonnantie van dezelven, HAGA. Frankfort, 11 Julij. Onder de slagtof- fers welke de speelhollen in de naburige Tau- nus-baden in den laatsten tijd gemaakt hebben noemt men onderscheidene ambtenaren uit nabij gelegen staten diedaar zij bij eene schrale bezoldiging, zonder eenig eigen vermogen huis vaders van vaak talrijke gezinnen zijn aan den eenen kant alle medelijden verdienen, doch ook van de andere zijde juist daarom eene strenge berisping niet kunnen ontgaan. Mogt toch ein- aan dit mis- Duitschland sommige staten tot

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1