NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEk. I 1846. Woensdag den 22 I Du ten A 1 Rotterdam, 17 Julij. laten avond omstreeks 11 uur jongeling, met name v. V.. Delftsche Vaart op de straataan den waterkant, door middel van een pistoolschot van het leven beroofd. Men kan zich een denkbeeld vormen van de ontsteltenis en den schrik der bewoners iu die wijk, op het booten van het schot, en nog meer toen zij buiten gekomen ontdekten dat er een jongeling op de straat lag, badende in zijn bloed en de hersenpan verbrijzeld met de pistool nevens zich, liet lijk is onmiddelijk in eene nabij zijnde herberg gebragt. Zoo wij vernemen, was die jongeling, welke met een aldaar wonend meisje op eenen vertrouwelijken waarschijnlijk vernomen had was op een ongelegen die woning gegaan met een geladen om dengeen die hij bij meisje ontmoettete doorschieten. Doch de deur dier woning komende, wordt hem j en schiet zich den kogel die hij hoogstwaarschijnlijk voor eenen ander bestemd haddoor het hoofd. BINNENLAND. den postconducteur Sigrist zal de varkens tot spijs BUITENLAND. 1 .50. dat ?.75 1.00 JL !IN, 40, kkrr mr i re- dere 1.40 .70 .10 ;.5O .70 .15 1.90 1.20 1.00 ;.5O >.00 ).00 Gisteren in den heeft zich een op de aterkant, het leven voet leefdeen dat zij hem ontrouw uur naar pistoolmet oogmerk het meisje aan de toegang ontzegd hij keert terug 16 Julij. De staat der ziekte te meer eene gunstiger Er zijn in de laatste nog twee nieuwe pa- ook weder twee her- 'er aan de ziekte is be- van de 229 zieken 186 ’s Graten» age, 17 Julij. Naar wij ver nemen zijn dezer dagen ook alhier eenige val- sche (koperen) guldens en daalders in omloop bevonden vermoedelijk afkomstig van den per soon van Joh. Ad. Hase onder den naam van Heeswyk kort te voren te Katwijk gearresteerd en die sedert gebleken is te Leijden op kamers gewoond te hebben. Het plaatselijk onderzoek aldaar heeft, naar men zegt, de justitie in het bezit gesteld van voorwerpen die genoegzaam aantoonen, dat de gearresteerde de te Katwijk door hem uitgegevene valsehe munt zelf ver vaardigd heeft. Vermoedelijk staat deze valsehe munter in verband met de personen die we gens de uitgifte van valsehe daalderseenige we ken geleden, te Dordrecht zijn aangehouden. Daar zeer vele dezer guldens en daalders, even sterk gesnoeid zijn als de meeste echte stukken, die hier thans in de wandeling zijn, zoo wachte een ieder zich voor schade. Men schrijft uit Delftdat de tongblaar onder de koeijen hand over hand toeneemt zoodat de boeren in die omstrekenreeds se dert 14 dagen geen zuivel daarvan trekken wel is de ziekte goedaardiger dan voor een ze vental jaren maar de productie van boter en kaas moet toch 5 a 6 pCt. minder gerekend worden. Zwolle, Wierden begint meer en verhouding te verkrijgen, acht dagen, wel is waar, tienten bijgekomen maar steld terwijl er één lijd' zweken. Er zijn alzoo hersteld en 30 overleden. Zwolle, 17 Julij. In de zitting der pro vinciale staten van heden is het voorstel tot het daarstellen van een kanaal voor de scheep vaart van af de Dedemsvaart naar Coeverden met eene groote meerderheid van stemmen aan genomen. Deventer, 14 Julij. streeks 6 uuren is er boven deze stad een zwaar gebroken. Ten gevolge van men den dood te betreuren met een jong kind in Koelhuis op weg z is getroffen geworden, staden laat eene kinderen achter. 's II er TOGEN BOSCH 17 Julij. Niettegen staande de roggevelden ruim gewonnen oogst zullen opleveren en de tijdingen alhier zijn dat ruim 6000 last van dat graan uit de Oost zee in aan voer is is sedert 8 dagen de prijs- verliooging zoo aanmerkelijk geweestdat onge lukkig voor den minderen ingezetenenhet roggebrood in eens 4j- cent per drie pond is a—i opgeslagen. De oorzaak van deze prijsverhoo- ging moet voornamelijk daarin gezocht worden dat de landlieden niet dqji spaarzaam met hun graan aan de markt komen in de hoop, dat een misgewas elders zal bewa^heid worden en zij alsdan Iiun goed tegen goud zullen kunnen verruilen. Het zal hun echter gaan als den be waarders van oude aardappelen in deze provin cie die duizende mudden uit hebzucht bewaard hebbenwelke zij later aan hebben moeten geven. Frankfort, 15 Julij. Op het romantische landgoed Mödling toebehoorende aan vorst Liechtensteinwordt de oudste soldaat der Oos- tenrijksche armée verpleegdnamelijk een oude huzaar, genaamd Lauterwald, geboren teFunf- kirchen in Hongarije. Deze man trad ten jare 1765 in de dienst, woonde den zevenjarigen oorlog bijstreed tegen de Franschen tijdens de revolutie en werd ten jare 1822 invalide. Hij telt thans 101 jaar; en hoewel met wonden bedektis de oude soldaat nog altijd een goed voetganger. Zijne meest bekende bravoure is zijn tweegevecht voor de muren van Belgrado met een’ Turk die de Oostenrijksclie armée uit daagde, en wien hij na een langdurig, vruch teloos gevechtmet een’ strik verschalkte en ge vangen in het Oostenrijksclie leger bragt. Tot op den 4 hadden reeds 17 staatkundi ge gevangenen van den paus genade ontvangen, en zijn dien tengevolge in vrijheid gesteld. De volksgeest in de pauselijke staten verklaart het lange wegblijven van een algemeener decreet van amnestie aan het wachten op eenen courier uit Weenen. In Rome houdt men zich nog steeds overtuigddat er thans een nieuw tijd perk zal beginnen in den geest van eenen met den tijd strookenden vooruitgang. Deze hoop werd nog meer versterkt door de toespraken welke Pius IX tot verscheidene congregatiën hield welke hem hare opwachting maakten zoo aks: dat er vobr volken te regeren altijd moeijelijke tijden bestondendat vroeger het gezag reeds voldoende was, om de volken te besturen dat dit echter tegenwoordig anders is dat men om gunstig op den geest des tijds te werkenhem niet moet tegenwerken maar dat men denzelven veeleer in eenen beteren zin moet begunstigen. Behalve Oostenrijk moeten ook nog ver scheidene Italiaansche regeringenvooral Napels en Modena, tegen eene amnestie in den kerke- lijken staat protesteren, daar zij geen plan heb ben een dusdanig voorbeeld te volgenen er evenwel onlusten in hunne landen te duchten zijn wanneer Rome’s voorbeeld door hen niet gevolgd werd. Berlijn, 13 Julij. De nieuwe ministeriele krisis die op onderscheidene punten hier ge lijktijdig is ontstaan heeft haren aanvang ge nomen met de heden bekend gewordene demissie van den minister van financiën Flottwellwiens ontslag ook reeds door Z. M. moet zijn aange nomen. Uit eene goede bron vernemen wij dat men op dit oogenblik bezig is met op de ver schillende plaatsen al de seminarien van de Pruis- sische monarchie uit de grootere steden naar de kleinere landsteden over te brengen. Dat deze maatregel grootendeels veroorzaakt is door den geest, welke zich in den jongsten tijd op ver scheidene dezer seminarien geopenbaard heeft, is buiten twijfel. Stuttgart, 13 Julij. Heden verkondigt het donderen der kanonnen van de vesting Kro nenburg, de voltrekking des huwelijks van den kroonprins met de grootvorstin Olga. Ter vie ring van dezen heugelijken dagheeft de ko ningin een feest aangerigt op het lustslot Ro- senstein. Volgens de Katholische Slaats-Zeilung is de postconducteur Sigrist in Huttwyl mishan deld geworden. In de herberg aldaar, waar hem eene menigte volks vervolgde, werd hij met een invretend vocht geworpen zoo zijne kleederen geheel door brandden. Staats-Zeilung besluit haar berigt aldus: gevolge der in Huttwyl plaats gehad hebbende mishandeling van den postconducteur Sigrist zal de post van Lucern vooreerst niet verder dan tot de grenzen van het kanton Bern doorrijden. Men heeft onlangs eene ontdekking gedaan welke voor de letterkunde kan beschouwd wor- den niet van belang ontbloot te zijn. Wij be doelen het vinden van onuitgegevene brieven van koningin Christina van Zweden. In de laat ste vereeniging die zich te Stockholm gevormd heeltmet het doel om documenten uit te ge ven betrekkelijk de geschiedenis van Scandi navië, heeft de baron d’lhre medegedeeld, dat de heer Bergmanzaakgelastigde van Zweden en Noorwegen in Italië, hem had berigtdat in de bibliotheek van den markies Azzolini te Florenceverscheidene brieven van koningin Christina voorhanden waren, welke tot heden onbekend waren gebleven aan de Zweedsche ge schiedschrijversals ook verscheidene documen ten de koningin betreffende, en dat deze diplo maat vergunning had bekomenom daarvan ko pijen te maken Men weet, dat koningin Christina den kardi naal Azzolini tot haren univerzelen erfgenaam had benoemdde markies van dien naam die thans te Florence woontis een afstammeling van dien kardinaalwaardoor het duidelijk wordt hoe hij in het bezit is gekomen van die papie ren. Wij voegen hierbij de opmerkingdat zich in de archiven van Antwerpen een eigenhandig geschreven brief van de koningin bevindtwaar in zij aanbiedt, om handelsbetrekkingen aau te knoopen tusschen Zweden en Antwerpenop zeer voordeelige voorwaarden voor laatstgenoem de stad. Deze brief is door de heer Gachard medegedeeld in het 2 deel van de verzameling van onuitgegevene stukken betreffende de ge schiedenis van Belgie. Petersburg, 4 Julij. Het koele weder en de vele regens, die wij in de laatste weken gehad hebben schijnen het gedijen van onze korenvelden bij uitstek te begunstigen. Voor zooverre men verneemtstaan dezelveVooral de rogge zeer naar wensch. Een gezegende oogst behoort tot de heilzaamste verschijnselefr in de tegenwoordige omstandighedennadat verschei dene op elkander volgende jaren van misgewas, de grootste helft des rijks zoo deerlijk geteisterd hebben. Londen, 14 Junij. Voor zoo veel de ver eeniging tegen de koren wetten betreft, haar werk is volbragt zij verlaat het strijdperk. Richard Cobden liet hoofd daarvan neemt om redenen, zijne fortuin en zijne gezondheid betreffendeeen verlof van een jaar, en bekomt eene nationale belooning van 50,000 p. st.hem door de nijvere klasse verzekerd. De vereeni ging heeft echter zorg gedragen, zich zelve bij het uiteengaan uit te noodigen om zich op nieuw te organiseren en de woeling op nieuw te beginnen zoodra de voorstanders van de beschermende regten het hoofd weder mogten op steken en de handels-hervorming mogten be dreigen. Het is de grootste uitkomstdie nog immer, door eenige wettelijke woelingis ver kregen gewordenen ofschoon de heer Cobden van oordeel moge zijndat er een verbazend lange tijd toe noodig is geweest zoo zijn zeven jaren toch voldoende geweestom hem zijn doel te doen bereiken. Het is nu reeds meer dan veertig jarendat de groote beroerder O’Connell voor de bevrijding van Ierland strijdt, en nog heeft hij het zoo verre niet gebragt, als de Engelsche vereeniging dit gedaan heeft. (Amst. Cour.) Londen, 15 Julij. Sir Robert Peel, die voornemens was zich binnen een paar dagen naar Parijs te begeven, is daarin verhinderd door een toevalhem in zijne kamer overko men, ofschoon zijn toestand niet gevaarlijk moet zijn. Hij heeft namelijk terwijl hij zich kleed- Gisteren avond om» later nogmaals ten 9* uur, onweder los liet eerste heeft van eenen man die de nabijheid van het ijndedoor den bliksem Hij was inwoner dezer jeugdige weduwe met twee S3»?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1