EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS 11 No. 50. 1846. Zaturdag den 25 Julij» :1 ;I o 0 0 to 0 5 10 to 10 'I 1 t- :r n a TE BINNENLAND. EÜITËNLANI). 1 re ,'t !t 9, I, I V nieuw hongersnood bewaard rr r; IO .0 iO ie. il- it- m ti« tn d >e i? :r n e- t: i. 15 met bijzonderheden betreffende de verwoestin gen welke door den hagel op vele plaatsen 'Van het land zijn aangerigt. Kleef, 20 July. Nog nimmer waren hier Zoo vele vreemdelingen als dezen zomer. Bij Maywald alleen 102; bij Robbers bijna evenveel. In het laatstgenoemde hotel was gisteren het terras opgepropt vol met gastenmaar toen de ze tegen den avond om van den dans gebruik te makenzich Voor een gedeelte in de zaal begavenwerd het gezelschap aldaar door eene Hier V. B. Ephesen III, vs. 20 en 21, hield hij eene naar de gelegenheid des tijds toepasselijke leerrede, die van de nog onverzwakte geestkracht des 8 (jarigen grijsaards getuigde. Na den feestvie renden leeraar, bijtrad zijn ambtgenootde wel* eerw. heer K. II. Greeven —den Ransel en rigtte zoowel tot zynen ambtsbroeder als tot de gemeente hartelijke en indrukwekkende toespra ken. Allertreffendst waren inzonderheid daarna de oogenblikkentoen de geheele vergadering, na de beide eerste versen van psalm 134 in koren te hebben gezongen in staande en naai den grijzen leeraar gekeerde houding, het laat ste vers van dien psalm aanhief. De plegtigheid werd verhoogd door de te genwoordigheid van commission uit den ring en het klassikaal bestuur van Rotterdamen zal voor de talrijke aanwezigenen inzonderheid voor de gemeente die zoodanig feest voor het eerst gedurende haar bijna driehonderdjarig be staan mogt vieren onvergetelijk blijven. Utrecht, 21 Julij. Het jaarlijksche exa men der kweekelingen aan ’s rijks veeartsenij school alhier gevestigd heeft plaats gehad op den 15, 16, 17 en 18 dezer, na den afloop van hetwelk tot veeartsen zijn bevorderd; An tonie Dunnewold en Evert Overboschuit de provincie GelderlandIzaak Korteweg uit de provincie Noord-BrabandBernardus Johan Aalbers, uit de provincie Zuid-Uolland llel- mig Hermanns Laseur uit de provincie Utrecht; Herman Voetelink, uit de provincie Overijssel; Simon Lantinga, uit de provincie Vriesland; Lieve Ilubenet, uit de provincie Drenthe Ger rit Wituit de provincie Noord-llolland. Kampen, 20 Julij. Een jongetje van 13 jarenzoontje van den stuurman op de kof Admiraal de Winter, had heden morgen het ongeluk van achterover in het ruim van gemeld schip te vallen met het betreurenswaardig ge volg dat liet kind oogenblikkelijk op de plaats dood bleef. Tübingen, 12 Julij. Gisteren heeft hier eene plegtigheid plaats gehad van zeer ouden oorsprong maar welke sedert 60 jaren in ge heel Duilschland was afgeschaft, namelijk eene inzegening van korenschoven. Zie hier eenige bijzonderheden dienaangaande. Ten twaalf uur werden ouder het gelui van al de klokken eenige schoven van het nieuwe koren te Tubingen aangebragt op een boeren wagen, bespannen met vier witte paarden en versierd met bloemkransen waarin zes meisjes in landelijk kostuum gezeten waren. Dadelijk op deZen wagen volgden in derd kleine jongens en tragisch-komische gebeurtenis gestoord, waren namelijk de heeren N. W. en wier alom bekend twistgeding door een zoo on begrijpelijk zacht, en nu ook door het hof van. appèl bevestigd vonnis afgeloopen wasbijeenge komen en W. gaf aan v. B. het eerst eenige oorvegen en daarop onderscheidene slagen met eenen rijzweep over het gezigt. Voorzeker zou dit gedragvooral ten aanzien van het daar door beleedigde, zeer achtingwaardige publiek, zeer euvel Zijn opgenomen geworden, ware het niet, dat W.volgens het eenparig oordeel van de heeren die het digtst bij hem stonden op eene allerhatelykste manier door den heer v. B. was aangetast geworden. Bij denoverigens zeer natuurlijken, onverzoenbaren haat van deze beide heerenmoet men alle vrees voeden dat dit drama een bloedig einde nemen zal. In allen gevalle zijn de noodige maatregelen genomen dat de beide heeren hunne vete over al elders kunnen beslechten, behalve in open bare gezelschappen. Londen, 18 Julij. Zondag 11., vóór het aankomen van den trein van Leicester, die aan het station Van Rugby ten 9 uur des morgens moest aankomen, verwittigde men door den electrieken telegraafdat op dien trein zich een jongeling bevond waarvan men het signalement opgaf, met een jong meisje, hetwelk hij hei melijk bij hare familie geschaakt had. De in specteur van policie was verwittigd en begaf zich naar het station waar het hem niet moei- jelijk viel bij het aankomen van den trein de bei de vlugtelingen te herkennenen hun te ver zoekennaar hunne ouders terug te heeren. Voor zekerheid heeft hij ze Zei ven naar Leices ter terug gevoerd. Hoe vele onaangenaamheden veroorzaakt toch de steeds vooruitgaande ver lichting onzer eeuw niet! Londen, 18 Julij. De beroemde beker van Shakespeare is onlangs op eene openbare ver knoping voor 121 guinjes verkocht aan een’han delaar in zeldzaamheden. Deze beker was in 1756 vervaardigd door den liorologiemaker Tho mas Sharp uit het hout van den moerbeziën boomdien Shakespeare zelf, in 1609in de na bijheid van het huis te Stratford had geplant. De beker is een waar meesterstuk van kunst zijn de voornaamste scènes i van den dichter zoo fijn en kunstig gesneden dat men de fijnheid daar van slechts met een gewapend oog kan onder scheiden, Deze beker werd door Garrick ten geschenke gegeven bij gelegenheid dat deze den tweehonderdste!! geboortedag van den grooten schrijver te Straffort vierde, door de rol te ver vullen in een zijner treurspelen. Na den dood van Garrick, kocht de Londensche bankier John Davidson den bekeren bij den verkoop van diens huisraad, heeft de heer Isachs denzelveii aangekocht. Parijs, 19 Julij. Onze dagbladen maken melding van het volgende zonderlinge geval. Zekere heer de V een welgegoed eigenaar in een niet Ver van Parijs gelegen departement had, nu zes of zeven jaren geleden eene vrouw getrouwd, die kort na het huwelijk teekenen van krankzinnigheid gaf. Hij wendde alles aan om haar het onbelemmerd gebruik haver ver standelijke vermogens te doen herkrijgenmaar geene der middelen welke deskundigen daartoe bezigden, wilde baten, en daar de krankzin nigheid van mevrouw V van zeer zachten aard was zoo behield de man haar bij zich en I droeg hiervan was zijn huisgezin getuige voor dezelve ter gevuld ter te Winschoten beschouwd en Kuijper vrijgesproken. De officier kwam daar tegen in hooger beroepen ningen bevestigde voor een nietigde het vonnis voor een Niettemin werd Kuijper alweder vrijgesproken alhoewel op andere grondenals op die van de Wintschoter regtbank waarna de procureur* generaal bij dat hof, tegen dit vonnis, in cas satie is gekomen. Het openbaar ministerie bij den hoogen Raad heeft nu het gevoelen gedeeld van den procureur-generaal van het hof in Gro ningen, en derhalve gerequireerdKuijper schul dig te verklaren aan diefstal met inklimming in eene bewoonde huizinge, doch, uit aanmerking van vele gunstige omstandigheden hem te ver- oordeelen tot eene maand gevangenis. Het 0. M. trachtte hoofdzakelijk te betoogen, dat de wet hoegenaamd geen onderscheid kent, of eene strafbare daad had plaats gehad uit kortswijl of uit ernst. Zoo als wij reeds zeiden, zal de hooge Raad op 31 dezer in deze zaak uitspraak doen. Amsterdam, 22 Julij, Wij vernemendat het den koning heeft behaagd onder anderen, te bepalen, dat de oproeping der verlofgangers van de nationale militie, om in den wapenhan del te worden geoefend weder op den 1 Sep tember aanstaande zal plaats hebben, doch dat deze oproeping zich alléén tot de ligting van 1844 uitstrekt, en zich slechts bepaalt tot de miliciens van .die ligting ingedeeld bij de korp sen infanterie, grenadiers en jagers, en geene anderen en maar alleen de manschappen van voormelde ligtingdie niet langer dan drie maanden in werkelijke dienst zijn geweest tot de najaars-oefeningen zullen opgeroepen wor den en de overige manschappen, bij infante* rie-korpsen ingedeeld insgelijks vrij van de oproeping zullen blijven. Rotterdam, 21 Julij. Men leest in onze >Stads-CourantIn het naburig Delfshaven bad den 20 Julij eene zeldzaam voorkomende pleg tigheid plaats. De weleerw. heer D. J. van Brandenburgh namelijkvierde gedachtenis van zijn vijftigjarig dienstwerk als leeraar der her vormde gemeente aldaar. Naar aanleiding van waren, twee rijen hou- even zoo vele kleine meisjes, alle in boerenkleedingwaarvan de op de buitenzijde zi eersten vlaggen en de overigen elk een’ bloem- uit de tooneelstilkkcn krans in de hand hielden. Deze kinderen wer den vooraf gegaan door de l^den van den lan- delijken raad en van de vertegenwoordigers der aanzienlijke burgers van Tübingen, De wagen was omringd en gevolgd door een groot aantal boeren en boerinnen in nationale kleeding. Deze processie beeftna de voornaamste straten doorgetrokken te hebbenopgehouden voor de St. Maria-kerkwaar vier jonge boerinnetj'es uit den wagen eene korenschoof namen en die, vergezeld door de geheele processie, in de kerk bragten en op het altaar legden. Al de tegen woordig zijnde personen vielen als nu op de knieën en zongen de hymne: l.of zij God on zen Heer! onder begeleiding van het orgel en trombones. Vervolgens heeft de eerste predi kant Hingfeld eene rede uitgesproken en de op het altaar liggende schoof gezegend. De plegtigheid eindigde met een koraal, opzettelijk door Luther voor deze plegtigheid vervaardigd en op muzijk gezet, waarbij aan God dank toe- gebragt wordt voor het geluk dat Hij op het land voor gebrek en hongersnood bi heeft. Alle Zwabische dagbladen zijn opgevuld Sn EEK, 24 Julij. Onder de vroege aardap pelen, die hier doorgaans, voor consumptie en handel,'uit de Grietenij Menaldumadeel worden aangevoerd, kan men niet ontkennen nu en dan eene zoogenaamde zieke te ontdekkenwel ker getal echter betrekkelijk zeer gering mag heeten. Wordt het kwaad bij deze vrucht niet erger, dan wij hetzelve tot nu toe in waarheid ondervindendan bestaan er geene gegronde redenen tot klagen, vooral, wanneer men hier bij in aanmerking neemt, dat gemelde vroege aardappelen zoo uitmuntend van stuk en hoe danigheid zijn als men in vorige jaren zeer zelden heeft ondervonden. Wij kunnenbij de ze onze aanmerking, niet nalaten opmerkzaam te maken op hetgeen de N. Rotterd. Courant van den 22 dezer als berigt van haren corres pondent in de Neder-Betuwebetreffende de tegenwoordige aardappelziekte heeft opgenomen luidende aldus: «Personen, bekend door hun ne naauwkeurige waarnemingen, verzekeren, dat de ziekte niet geheel dezelfde isals die van het vorige jaar maar een drooge kanker, zoo als die sints jaren in Duitschland zich ver toonde.” ’s Gravenha ge, 21 Julij. De hooge Raad zal op 31 dezer over eene zonderlinge regts- zaak uitspraak hebben te doen. De Ibjarige jongeling namelijk, J. R. Kuijper, in de pro vincie Groningen, had, op nieuwsjaarsdag mid den op den dag eene ladder geplaatst tegen het venster van een huiswas op dc ladder ge klommen, had eene ruit nit het venster gesne den, de flesch jenever, die op de tafel voor het venster stondmet zijne kameraden uitge dronkenen dezelve vervolgens weder, met wa- alaatse weggezet. De regtbank heeft deze daad als kortswijl dien ten gevolge den jongen het hof van Gro- gedeelteen ver ander gedeelte.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1