NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 1846. Woensdag den 29 Julij' I A No. 60, -i °g I ;b- BINNENLAND. T< BUITENLAND. 'A .00. Wij 3 lè I I en he L’tS ke in jr- e, en J.75 L.00 e, ‘s> :n- rk ;U ad si te Z,J ad n- A 5 .50 .80 .10 .50 .70 .15 .00 .25 :.O5 :.25 IK, 40, ikpr ur ro dere en an let ne iet ne nt 00 d- 00 ;el eft je- 30 men in •en acht dagen het verlies te van eenen huisvaderin de en na een kort lijden van eene vrouw en drie 1 wijze plaats. Aanzienlijk was wederom het getal van aan- schouwers, welke deze feestviering bijwoonden. Honderdtweeënvijftig kweekelingen zijn in dit jaar in deze weldadige inrigting opgevoed en onderwezen, waarvan 14 bij deze gelegenheid eervol ontslagen zijn7 van deze hebben voor eenige weken hunne geloofsbelijdenis naai de leer der Hervormden afgelegd, en 6 Roomsch- Katholijken zijn, voor eenige dagen, tot de II. communie toegelatenterwijl één wiens ouders tot het Doopsgezinde kerkgenootschap behooren eerlang in de plaats zijner inwoning hoopt aangenomen en tot den II. waterdoop toe gelaten te worden; behalve deze 14, zijn er twee, welke het Instituut verlaten, als onvat baar zijnde voor verdere ontwikkeling in ken nisalsmede in het aanleeren van een ambacht ten gevolge van zeer bckrompene verstandelijke vermogens. Alle bij de hoofddirectie bekende en geregistreerde doofstommen van 9 jaren en ouder, zijn tegen het begin van September op geroepen. Er blijven gedurende de vacantie altijd kweekelingen, dit jaar meer dan een der de zoodat de openbare lessen des woensdags morgens, precies te 11 ure, het geheele jaar aan hetzelve gehoudenen daarna de inrigting bezigtigd kan worden. Deze liefdeschool is der halve op den daarvoor bepaalden tijd nooit voor de contribuerende leden en vreemdelingen ge sloten zoo als de meeste instellingen van dien aard in den zomertijd. Van de bovengenoemde 152 kweekelingen des Instituutszijn 84 jongens en 68 meisjes zijn 73 jongens in het jongens-kosthuis62 meisjes in het meisjes-kosthuis en 11 jongens en 6 meisjes in het Israëlielisch kosthuis ver zorgd. Van dezen zijns 102 Gereformeerd26 Roomsch-katholijk 5 Doopsgezind 2 Evange- lisch-Lutersch 14 Iloogdnitsch-Israëlietisch en 3 Portugeesch-Israëlietisch. Aan deze 152 kweekelingen zijn uit de pro vincie Noord-Holland 45 Zuid-Holland 32 Vriesland 16, Groningen 19, Utrecht 7, Gel derland 8 Overijssel 7Zeeland 5 Drenthe 8 Noord-Braband 2Limburg 1 uit de West- Indiën 1 en uit de Oost-Indiën 1. Het volle kostgeld (ƒ250,00) wordt betaald voor 2 kweekelingen, eene toelage van ƒ125 voor 1 van ƒ100 voor 3, van ƒ50 voor 3, voor 1 4 van ƒ25 van 15 voor 1 rekening van het ’sGravenhage, 24 Julij. In het dagblad dezer stad leest men Men verneemt van een’ ooggetuigedat eergisteren gevankelijk te Bre da zijn binnengebragt twee manspersonen die zich hadden onledig gehouden met, op het plat te land het aardappelenloofof groene struiken met vitriool-olie of sterkwater te bestrijken om welligt daardoor de landlieden, door de verwek te zwarte vlekken te doen denken dat de ziekte in hunne aardvruchten heersclite en mis schien nog om andere redenen ook verhaalt men dat de gevatte lieden slechts de werktui gen zouden zijn.” (Amst. Cour.) Amsterdam, 24 Julij. Gisteren avond, heeft even aan deze zijde Weesp, een ongeluk met rijtuig plaats gehad hetwelk zeer droevig had kunnen ailoopen iets hetwelk evenwel door snel toegevoerde hulp voorgekomen is gewor den. De heer I). Overmars keerde met zijne moe der, schoonmoeder, twee broeders en twee zus ters met rijtuig uit Kortenhoef, over ’s Grave- land naar Amsterdam terug even door AA eesp werd een der paarden schichtig en deed eenen zij sprong waardoor rijtuig met paarden en al in de sloot geslingerd werdzoodat liet gansche rijtuig met watei’ en modder vervuld geraakte. Oogenblikkelijk echter kwam er hulp toegescho ten en zoo werden de passagiersalsmede de koetsier, die er allen met slechts eenige ligte schrampen of kneuzingen afkwamen, tijdig ge red; het rijtuig alleen is deerlijk gehavend. Na bij den gewezen logementhouder Oorte AVeesp van kleedercn verwisseld te hebben heeft het ge zelschap de reis naar Amsterdam verder voort gezet. Aan de ziekte te AVierden heeft de laatst verloopt betreuren gehad kracht zijns levens eenige dagen nalatende nog zeer jonge kinderen. De ziekte zelve wijkt meer en meer uit deze gemeente en begint zich naar het schijnt, el ders te verspreiden. Slechts 6 zieken genieten nog medicinale hulp zoodat er nu van de 233 patiënten, waaronder 4 kortelings bijgekomen, reeds 196 zijn hersteld en 31 overleden. Zwolle, 23 Julij. Heden middag om half één uur arriveerde Z. AI. onze geëerbiedigde koning met Hd. stoomjagt de Leeuw voor Kam pen. Onder het uitbundigst gejuich stapte Z. AL aan wal en reed vergezeld van Z. E. den heer staatsraad gouverneur, den heer burgemees ter enz. langs den schoonen buitenkant en ver volgens door de stad naar de tentoonstelling. Na ruim één uur tijds met Hd. gevolg tus- schen de voortbrengselen onzer provinciale nij verheid doorgebragt, en daarover zijne hooge tevredenheid te kennen gegeven te hebbenver liet Z. AL de sierlijke zalen en begaf zich naai de nieuwe stads herberg om aldaar een dejeu ner te gebruiken dat van wegc de stad Z. M. werd aangeboden. Bij de intrede van dit gebouw, viel de echt genoot van den heer K. van Hulst Z. AL te voet, reikte Hd. een verzoekschrift over, waar in ze kwijtschelding vroeg van de twee jaren gevangenisstraf, waartoe haar echtgenoot is ver oordeeld, en sprak den koning, die haar dade lijk minzaam ophielp eenige woorden toe. De Ed. Achtb. heer van Stoetwegen ondersteunde deze bedeopwelke Z. M. een bemoedigend antwoord gaf. (Amst. Cour.) Tiel, 23 Julij. AA’ij vernemen, dat een inwoner van deze stad vader van zeven kinde ren waarvan het jongste den 4 Alei jl. geboren is op grond der bekende Fransche verorde ning den gouverneur dezer provincie bij deur- waarders-exploiteen derzelve heeft doen op geven waarvoor hij de opvoeding op lands kosten vordert. Tiel, 22 Julij. Het is eene onloochenbare waarheid, dat er een booger band bestaat, die over ons waakt en ons menigmaal voor gevaar, ja niet zelden voor eenen anders onvermijdelij ken dood behoedt. Het ailernoodlottigst onge luk op den Franscli-Belgiscjien spoorweg levert er een treffend bewijs van in den lieer Lecom- te-AA alle, die te Arras in den eersten waggon wilde stappen en door eenen vriend die in den achtersten wagon zat, werd geroepen en over gehaald om naast hem plaats te nemen. Aan deze plaatsverwisseling had genoemde heer het behoud van zijn leven te danken. Zóó herin neren wij ons dertig jaren geleden een koop vaardijschip te hebben zien vertrekken naar de Levantop welk schip één onzer vrienden zich dacht in te schepen. Koffer en bagagie waren aan boord maar de goede reiziger had zich Goddank! verslapen. Hij stond een uur te laat op en de scheepskapitein niet beter wetende of mijnheer II. was aan boord, liet het anker ligten en ging onder zeil. De achtergebleve ne was verdrietig toen hijte laat komende het schip met volle zeilen een mijl ver in zee zag. Aan achterna-roeijen was niet te denken. Koffer en bagagie waren verlorenmet eene aanzienlijke som in geldswaarde. Maar drie we ken daarna dankte de teleurgestelde man de alles beschikkende Voorzienigheid voor zijn schijnbaar ongeluk toen hij vernamdat het bewuste schip, in de Aliddellandsche zee, met man en muis was vergaan. Groningen, 23 Julij. Gisteren had in de Nieuwe kerk alhier de jaarlijksche tentoonstel ling der proeven van vorderingen der kweeke lingen van het Instituut voor Doofstommenen de prijsuitdeeling aan dezelveop de gewone van 45 voor 1 van ƒ30 voor 7, van ƒ20 Voor 2, van ƒ10 voor 4. geheel voor Instituut zijn 127. Van de jongens leeren het kleermaken 23 letterzetten 8 schoenmaken 8 kuipen 5, schrijn werken 4, wagenmaken 5, boekbinden 5, blik- slaan 4, zeilmaken 1 borstëhnaken 2, timme ren 2, mandemaken l, broodbakken 1, stoel- draaijen 2smeden 1 nog op geen ambacht zijn 12van de meisjes leeren het naaijen borduren enz. 56 en het breiden 12. De navolgende belangrijke bijzonderheid ontleenen wij uit de Drentsehe Courant. In onze 0. I. bezittingen bestaat, gelijk men weet, de slavernij nog, maar vrij van al de onmen- schelijkheiddie haar in onze AV. I. bezittingen aankleeft. in AY. Indie zijn de slaven Afrika nen die tot veldarbeid worden gebruikt. In (1. Indie zijn ze van hetzelfde mensebenras, als de bevolking waaronder zij leven en worden bijna alleen tot huisdiensten en handwerken ge bruikt. De slaaf is op Java degeendie het minst werkthet oubezorgst leefthet best ge voed en gekleed is wanneer men hem verge lijkt met den gemeenen man onder de vrije in landers. Niettemin is het verblijdend op te mer ken hoezeer het getal slaven in Nederl. 0. I. afneemt. Volgens het pas verschenen nommer der Bijdragen lot de kennis der Koloniën heeft het hoofdgeld der slaven (bedragende ƒ2.50 per hoofd van eiken slaaf of slavin boven acht jaar oud) in 1820 in geheel Nederl. O. I. op- gebragt ƒ51,710, en in 1843 slechts ƒ24,768, dat is ruim de helft minder wanneer men nu steltdat de kinderen beneden het 9de jaar een derde uitmaken der gansche slavenbevolking, dan waren in 1843 in geheel Nederli O. I. slechts 13,209 slaven. Belangrijke uitkomst voorwaarte verblijdender en opmerkelijker als verkregen niet door toegeven aan de heer- schende begrippen omtrent emancipatiemaar door trapsgewijze menschlievende en menschkun- dige losmaking der knellendste banden van de slavernij door de regering uit eigen beweging ingevoerd en door de 0. I. slaveneigenaars ge willig ondersteund en bevorderd. AV EE N E N 16 Junij. De heer Deinhardstein censor van de letterkundige bladen van AVee- nen is van zijnen post ontzet gewordenop het aandringen van Rusland om dat hij in de Theater Zeilung een artikel had laten staan in hetwelk de voorspoed der Russen in den Kaukasus in twijfel getrokken was. Het gou vernement heeft nog geen opvolger voor den. heer Deinhardstein kunnen vinden, daar al de letterkundigen tot wie men zich dienaangaan de vervoegd had gemeend hebbenvoor die eer te moeten bedanken. Frankfort, 22 Junij. In eene barer zit tingen dezer dagenheeft de rijkssynode te Berlijn zich onledig gehouden met de voorstel len der derde commissie, betreffende de voor bereiding der aanstaande geestelijken. Bij deze gelegenheid is de kwestie ter sprake gekomen betreffende het groote nadeeldat kandidaten na hun vertrek van de hoogeschoolniet zelden van 10 tot 15 jaren moeten wachten, voor zij eene plaats bekomen. Frankfort, 23 Julij. Rusland heeft on langs twee belangrijke tractaten gesloteneen tractaat van handel en scheepvaart met de Por te, waarvan de ratilicatien onlangs te Konstan- tinopel zijn uitgewisselden een tractaat van zeehandel met Oostenrijkdat voor eenige dagen door den Russischen gevolmagtigde te AVeenen moet onderteekend zijn. Men stelt zich van dit tractaat groote voordeelen voor den handel op den Donaü vooraangezien gelijk men weetde monden van dezen stroom in handen van Rusland zijn welk rijk sedert dien tijd weinig gedaan heeft, om dezelve voor verzanden te bewaren waaruit voor de communicatie van I - T;-, 3,0^0-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1