NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1846. ^aturdag den 1 Augustus 1 BINNENLAND. re BUITENLAND. £3 ill 5J te zamen 2,987,570 de. pd. Gelderland Z. Hol land N. Holland Zeeland Utrecht Friesland Overijssel Groningen Drenthe de voortreffelij- dan als medelid. IN, 40, kcr ur re ien; 1.50 1.80 (.00 (.40 (.60 1.00 !.9O (.20 (.00 1.25 >ord ook L Air reeg £KE -ld, dig- zelf aar- Hes zer- be- Inj jne nik ide el, ran t.” 366,468 558,837 468,737 157,062 153,083 245.266 211,279 189.714 80,978 197,956 i.öo 1.00 1.00 an be- i,” I ta lar- iwe de die rro- bjk de: oor rii. de ge» aan Als JON- ude een mij ang bepaald, en naar men verneemt, _j met eenige plegtigheid plaats !>4 ■J S 1846, 390,368 ziel. verre verwijderd liggende van detl gezonkene te be- wa- de prov. N.Braband het hertogd. Limburg plegtigheid uitgenoodigdeven i maaltijd. Na het gastmaal zal ialeis eene groote soiréewaartoe G. en niet verre achtigijlings uit zijne woning ten en den dringenden nood, zich het water had hebben. Amsterdam, 29 Julij. Door de N. II. M. zijn bevracht geworden voor Amsterdam 7 sche pen Rotterdam 5, Dordrecht 1. Gouda, 27 Julij. Heden namiddag had een spelend achtjarig knaapje het ongeluk, van de hooge gouwe-brug alhier in het water te val len. Te vergeefs beproefden eenigen uit de toegesnelde menigteom door het toesteken van hoornen en haken het reeds op den bodem der gouwe gezonken knaapje te redden. De steeds om vergif, vitriool of zoo iets te knopenhet welk hem geweigerd wordt. In zijn logies te ruggekeerd, was reeds de kantonregter aangeko men die dadelijk proces-verbaal opmaakte en den misdadiger gebonden met zich deed voeren. Eenigen van het gezelschap hadden opgemerkt, t een lleschje had gedronken, weshalve men hem na zijne aanhouding een braakmiddel deed geven ten gevolge waarvan hij bloed overgaf. De mis dadiger is naar Zwolle övergebragt en aan de justitie overgeleverd; men meent het er vüOT te moeten houden dat hij krankzinnig is. wel van hen die tot den geleerdenals van hendie tot den be schaafden stand behoorengetuigde sprekend van de hooge belangstelling, waarmede men de ze inrigting voor het booger onderwijs ook hier ter plaatse gadeslaat. Amsterdam, 26 Julij. Zoo als bekend is zal de heer Albarda met 15 Augustus aanstaan de zijne betrekking als directeur en hoofdonder- w ijzer- van het Blinden-Instituut alhier neder- leggenom de betrekking van directeur der school voor handel en nijverheid te aanvaarden Verscheidene bekwame mannen hebben zich aangeboden tot de vervulling van den, in allen deele zoo hoogst gewigtigen postwelken den heer Albarda met de meeste naauwgezetheid heeft waargenomen zoodat zijn gemis ten zeer ste zal worden gevoeld. Bestuurderen van het Blinden-Instituut hebben echter aan geene der sollicitanten die eervolle en moeijelijke taak op gedragen maar den kundigen, en onder de leiding van den verdienstelijken Albarda gekweek- ten eersten hulponderwijzer in genoemd insti tuut, den heer Bruninghoff, voorloopig met de werkzaamheden belast aan den post van direc teur en hoofdonderwijzer van het Blinden-Iu- stituut verbonden. Van de bemoeijingen des heeren Albarda voor de school van handel en nijverheid wordt veel goeds verwacht. Gemel de school zal echter wat later worden geopend dan eerst was I zal deze opening eag—can klimmende nood van het kind en het besef daarvan ontstelde zelfs de meest bezadigden dermate dat men er niet cens op bedacht was door middel van niet booten de redding proeven bij deze algemeene radeloosheid voorzeker het kind verloren gegaan, ten zij dat de misdadiger vóór het voorval iets uit de heer J. van der Lindenzoon van den heer van der Linden, winkelier ter dezer stede, niet verre van de plaats des gevaars woon- ware toegescho- zonder aarzelen, niet lettende dan op van de hooge brug -in liet water had geworpenen neerduikende tot op den bodem der gouwena eenige inspan ning het geluk had gehad het gezonken knaap je te grijpen en met zijnen last behouden den wal te bereiken. Groningen, 27 Julij. Met genoegen heeft men vernomen dat het aan onze ijverige po- licie gelukt is in verzekerde bewaring te kun nen nemen de personen van Maries Liebman CohenWatze Heringa en Arent L. Tromp beschuldigd van opligting door middel van spel, gepleegd op twee Oost-Friesche hooijérs bij welke gelegenheid zij zich tevens zouden hebben voorgedaan als agenten van policie, be last met de surveillance op het hazard-spel. De beide eerstgenoemden zijn vroeger reeds in handen der justitie geweest, terwijl thans we derom eene vervolging tegen hen was begonnen wegens gepleegde mishandeling jegens personen. Men hoopt, dat, door deze belangrijke arres tatie een einde gemaakt is aan het spelen op de publieke straat met kaartenwaarbij door allerhande kunstgrepen en listige streken me nig voorbijganger werd uitgeloktom eene kans te wagen en zich weldra op eene schandelijke wijze bedrogen en afgezet zag. Volgens de jaarlijksche verslagen wegens den toestand der verschillende provinciën die De bevolking was dus op den 1 Januarij 1846 vermeerderd met 32,178 Zwolle, 28 Julij. Jongst], vrijdag middag omstreeks 12 ure had te Steen wijk het navol gend voorval plaatsEen kermis-gezelschap zou op reis van Leeuwarden naar Zwolle in de herberg even buiten Steenwijk het middagmaal gebruiken. Zekere B. een der beide de corateurs die zich bij dit gezelschap bevonden welke de geheele reis over somber en stil ge weest was, vliegt, zonder eenige aanleiding, in eens aan op den anderen decorateuren brengt hem met een knipmes in de borst eene wonde toedie echter niet gevaarlijk is. Terstond wordt hij daarop door een ander van het ge zelschap op den grond geworpen en vastgehou den, terwijl het knipmes hem wordt ontrukt, ten einde hem te belettenom zich zelven in den buik te stekenwaartoe hij alle moeite aanwendde. Hij vindt echter een ander mes dat op den grond lagen opgestaan zijnde steekt hij er den heer 0. (ook bij het gezel schap helioorende) mede in de dijdoch even min gevaarlijk; vervolgens snijdt hij zich zelven in den hals welke snede ook niet diep gaat en vliegt daarop de deur uit naar eene apotheek in de laatste vergaderingen der provinciale Sta ten zijn uitgebragt, bedroeg de bevolking van het koningrijk op den 1 Januarij 1846vergele ken met die op den 1 Januarij 1845 1845, 386,561 l 363,135 553,356 463.916 155,149 151,663 241,551 209,339 187.146 79,110 186,644 2,987,570 3,019,748 ziel. Bevolking op den 1 Jan. 1845 2,987,570 Frankfort, 26 Julij. Onder de leiding van het statistische bureau te Berlijn, worden, op aanzoek van den heer A. v. Humboldt34 meteorologische stations ten opzigte van ther mometersbarometers, psychrometers, wind en regen-waarnemingen enz. ingerigt. Een de zer stations zal in Masuren nabij Lyck geplaatst worden, en met 1 Januarij 1847 in werking komen. Aschaffenburg, 19 Julij. Heden kwam het Hollandsche schip Amsterdam en Weenen op zijne reis naar Pesth langs onze Stad.- Aan. de landingsplaats werd hetzelve door eene menig te volks luide verwelkomd. De stedelijke mu- zijk deed vrolijke toonen hoorenterwijl de artillerie der landweer het vaartuig met saluut schoten begroette. De koning aanschouwde de feestelijkheid van uit het paveljoen zijns kastecls. Men hoopt, dat het schip in drie weken de reis tot aan Pesth zal kunnen afleggen/ Uit N oor d-Duitsch land, 20 Julij. Bij de tegenwoordige gesteldheid van de kwestie der erfopvolging in Sleeswijk en Holstein kan de volgende bijzonderheid uit goede bronnen ont leend en voor zoo vei- wij wetennog geheel onbekend niet onbelangrijk schijnen. Toen de beide broeders de hertog Christiaan en de prins Frederik van Holstein-Sonderburg- Augustenburg hun voornemen opvatteden tot een huwelijk met de gravinnen van Daneskiold- Samsoë waren zij voorzigtig genoeg eerst eene aanvraag te doen bij al de agnaten van het Gottorp- sche huis en zich van de toekomstige regten van opvolging te verzekeren. Al de agnaten gaven hieraan gehoor, met uitzondering van Rusland hetwelk dat huwelijk als niet voegelijkvolgens den stand der echtgenooten, beschouwde. Wat volgt hieruit Dat Ruslandna hel uitsterven van den Deenschen mannelijken stam, geneigd, zijn, ja zich zelfs als geregtigd beschouwen zou zijne aanspraken op het zoogenaamde Gottorp- sche aandeelhetwelk de grootvorst Paul op den 1 Junij 1773 tegen de graafschappen Ol denburg en Delmenhorst aan Denemarken af stond te doen gelden. Welk schoon vooruit- zigtRusland in het bezit van ke haven van Kiel te zien, en van het Duitsche verbond te mogen begroeten. Londen, 25 Julij. Heden zal de dooppleg- tigheid van de jonggeboren prinses plaats heb ben. De dagbladen deelen bet programmabe nevens de orde van deii koninklijken optogt me- De plegtigheid zal in de kapel van het pa leis Buckingham plaats hebben. De hertogin van Cambridge en de hertogin van Kent, bij procuratie van de hertogin van Orleans, zullen meters zijn van de koninklijke spruit de peter is de erfgroothertog van Mecklenburg Strelitz. De aartsbisschop van Canterbury zal de gods dienstige plegtigheid besturen bijgestaan door den aartsbisschop van York de bisschoppen van Londen en Norwichen de kapellanen van de koningin en van prins Albert. De vreemde mi nisters en gezanten de leden van het kabinet de groot-dignitarissen van den staatde groot- oflicieren van de kroon en de personen behoo- rende tot het koninklijk huis, zijn allen tot de ze plegtigheid uitgenoodigd even als tot den daarop volgenden er op het pi ongeveer 300 uitnoodigingen zijn gedaangege ven worden, Sn EEK, 24 Julij. Nadat gisteren en heden, in tegenwoordigheid van HU. Curatoren der La- tijnsche Scholen, van eene commissie uit den E. Ach tb. Raad en van ettelijke belangstellen de toehoorders, het gewone halfjaarlijksche exa men had plaats gehadvolgde daarop onmid dellijk het feest der promotie De Rector open de de plegtigheid met eene redevoering: unde repetendum videaturquod nostro aevo qui vere germani dicanturpoetae reperianlur paucissimi. Vervolgens betraden, met aanzien lijke boekgeschenken begiftigd Abraham Theo- door Folkersma van Koudum en Godschalk Ho- ratius van Borssum Waalkes van IJsbrechtum twee jongelingen wier vorderingen aan hunnen loffelijken ijver hadden beantwoord, het spreek gestoelte en handelden de eerste de Cicero- nis studiis iuvenilibus eorumque fructibusin viri vita conspicuis, de tweede: de legibus XII tabularum. Nadat beide zich van hunne taak gekweten en tevens dankzeggend en heil- wenschend der school vaarwel hadden gezegd rigtte nog eens de Rector in eene hartelijke toe spraak het woord tot hen om zoo mogelijk den indruk van het oogenblik blijvend te ma ken. Eindelijk werden de leerlingendie dat verdiend hadden, naar hoogere klassen bevor derd. Van hen ontvingen prijzenop de eerste klasse G. Nauta van Ijlst; op de 1ste orde der 3de klasse A. Bloemen; op de 2de orde der zelfde klasse T. J. Jorritsma; op de 4de klas se B. S. de Groot en D. Brenninkmeijer. De historische en geographische prijzen die slechts ééns in het jaar aan den verdienstelijksten in deze vakken onder alle leerlingen worden uit gereikt, vielen dit jaar beide aan A. T. Folkers ma toe hoezeer ettelijke hem zeer nabij waren gekomenen op de drie klassen voor de wis kundige wetenschappen droeg evengemelde jon geling insgelijks den eersten, N. .1. Lankhorst den tweeden en D. Brenninkmeijer den derden prijs weg. De talrijke opkomst zoo den geleerdenals van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1