NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1846. Woensdag den 5 Augustus, No. 62 o» ud, en, BINNENLAND. ul i! BUITENLAND. 4 4 09. het schip, 4 4 1.00 ■ns- de en één »gel ng. an il s. sch :.5O .80 .00 .40 .60 .00 .00 .25 .10 '.50 4 4 j 4 'r‘r 4 4 oor odo aen van ge- tian aar uk- Jen .ers rei- ige- itte an- Er ik het or- ige de prijzen en veranderen. Breda, 31 Julij. Bij gelegenheid der he den plaats gehad hebbende exercitiën in het vuur door de alhier garnizoen houdende artil lerie op de naburige Oosterhoutsche heide had één kanonnier de onvoorzigtigheid voor langs een stuk geschut te passerenop het oo- genblikdat hetzelve werd afgesehotenmet dat noodlottig gevolg dat de 'ongelukkige door de gelieele lading getroffen werdzoo dat hij oogenblikkelijk op de plaatsen op de deer niswaardigste wijze gekwetstdood bleef. De ze heillooze omstandigheid is overigens geheel toe te schrijven aan de verregaande onbedacht zaamheid van den gesneuvelde. Frankfort, 28 Julij. In de omstreken van Weimar is de rogge-oogst bij uitstek gun stig uitgevallen. Men berekentdat door de tegenwoordi ge pauselijke amnestie ruim 6000 ongelukkigen aan hunne betrekkingen en familiën zijn weder gegeven. Deze lieden kostten den staat dage lijks ruim 1200 scudi. Alleen te Bome telt men ongeveer 900 zulke personen. Als een bewijs van de handeling, die land verhuizers naar Amerika dikwijls ondervinden wordt het volgende voorbeeld medegedeeld. Den 17 April jl. kwam op de ree van San Mi quel een der Azorische eilanden het Ameri- kaansche schip Franklinom water in te ne men. Het had 150 landverhuizers uit Duitsch- landmannen, vrouwen en kinderen, meest Pruissen, uit den omtrek vaij Trieraan boord was naar Nieuw-Orleans bestemd en had den weg van Antwerpenvan waar het kwam in 42 dagen afgelegd. Reeds te Antwerpen was het geld voor overvaart en onderhoud aan de ondernemers vooruitbetaald. Bij het onderzoek van het schip bleek het, dat het niet alleen buiten staat was de reis voort te zettenmaar dat ook de passagiers niet langer aan boord konden gelaten wordendewijl het schip in dringend gevaar van zinken was. Reeds twee dagen na het vertrek, nog in het kanaal, was het lek geworden terwijl de kapitein in weer wil van het verzoek der passagiers om in eene Engelsche haven in te loopende reis voort zette. Bet benedenste gedeelte was in zulk ee- nen treurigen toestanddat de redding der pas sagiers inderdaad als wonderbaar voor moet komen. Zij werden op San Miguel in openba re gebouwen ondergebragt en door de inwoners verpleegd. De Pruissische Consul trok zich de zaak ernstig aanen eischte van den kapitein teruggave der betaalde geldendat ook voor een gedeelte geschied is uit de opbrengst der geredde voorwerpen van het schip, zoo dat de passagiers hunne reis naar Amerika met een Engelsch schip znllen kunnen Voortzetter Breslau, 14 Junij. Op het einde der Vo rige week bragten onze spoorwegen ons van al le punten van Duitschland de leden van de ver- vereeniging der rabijnen aan welke voor de derdemaal alhier zullen bijeenkomen, om te. be raadslagen over de aan te brengen veranderin gen en verbeteringen die als noodzakelijk mog- ten geoordeeld worden* in de eeredienst der Is- raëliten. De heer Geigerlid van de perma nente commissie, die door de vergadering des vorigen jaars is benoemdheeft de zittingen geopend met eene redevoering i waarin hij zijne meening te kennen geeftdat ofschoon het aan matigend zoude schijnen te denken dat de ver eeniging alle gebreken zoude helpen het des niettemin verkeerd zoude zijn werkeloos te blij ven en geene pogingen tot verbetering aan te wenden. De vereeniging der rabijnen zal het resultaat harer werkzaamheden aan al de Israëlitische ge meenten mededeelen. Vooral zal er gehandeld worden over het opstellen van een nieuw gebe denboek en over de viering van den sabbat. De lieer Geiger is tot voorzitter van de vergadering verkozen. Karlsruhe, 24 Julij. Onlangs begaf zich de heer Schollgeestelijke bij de Duitsch-kat- holijken te Manheim, naar Neustaedtelin de Paltsprovincie in Beijerenalwaar hij eenige vrienden en nabestaanden had. Des anderen, daags na zijïie aankomstkwam de directeur van lolicie hem aanzeggendat hij de Stad en het toningrijk moest verlaten binnen twee Uren jij nalating waarvan hij door de gendartrfen over de Beijersche grenzen zou gebragt worden, De heer Scholl vroeg naar de reden van dezen bui tengewonen maatregel tegen een vreedzaam menschdie zich aan geenerlei overtreding had schuldig gemaakten de directeur van policie liet hem eene circulaire van den minister van binnenlandsche zaken zien waarbij het verblijf in Beijeren ontzegd werd aan alle personen die de Duitsch-katholijke leer beleden. Düsseldorf, 30 Julij. Gister avond te gen 9y uur werd hier eene aardbeving waarge nomen. Dezelve duurde eene seconde en was niet onbelangrijk. Gelijktijdig vernam men een gedruisch als of op de bovenste verdiepingen iets naar beneden stortte. Naar het gevoel was het eene schudding van dien aard hoedanig men ondervindtals men zich gedurende het varen eener stoomboot op eene bank zet. Meu belen en keuken-gereedschappen werden bewo gen en de menschen ontvloden verschrikt de bedreigde plaatsen. De lucht was helder, zon der een wolkje doch drukkend. Uit het naburig Micklen schrijft menGis ter avond ten half tien uur, werd hier eene aardbeving zeer voelbaar waargenomen. Twee schokken volgden ras op elkander en duurden ongeveer 4 seconden. De gesloten vensters rammelden tafels en stoelen werden bewogen en wij zelven voelden eene sidderende beweging. De lucht was kalmeenigzins roodachtig van kleur, overigens helder met maanschijn. Ook te Luik en elders heeft men op onder scheidene punten der stad aardscliuddingen gedurende 2 a 3 minuten gevoeld. Koppenhagen, 24 Julij. De beroemde en geachte Britsche zeeofficierkapt. John Ross overal bekend geworden door zijne ondernemin gen tot ontdekking van eene noordwestelijke doorvaartboven Amerika om is eergisteren op zijnen kotter Mai-y van slechts vier last in houd uit Stokholm te Elseneur aangekomen. De geheele manschap bestond, buiten hem, slechts uit één man. Hiermede denkt hij thans naar Engeland te zeilen. Vier jaren lang is hij con sul van Groot-Brittanje te Stokholm geweest welke betrekking hij thans heeft laten varen om nog in zijn zeventigste jaar eene nieuwe reis naar den Noordpool te ondernemen. Hij denkt deze reis, laat in den zomer, met een stoom- en twee zeilschepen die opzettelijk daartoe ge bouwd zijnte aanvaarden. binnen eene maand of vroeger, zoo moge lijk na de teckening van het verdrag moeten uitge wisseld zijn, en dat het tractaat zelf in werking zal treden vijf dagen na die uitwisseling. Oudewater, 31 Julij. Alhier in de om streken heeft zich de ziekte om'-r de aardappelen weder vertoond doch voor het grootste gedeel te slaan dezelvevooral op de zware gronden uitmuntend. De kwaliteit laat niets te wenschen over, en men koopt reeds zeer lekkere aardap pelen tegen 171- cents de 5 kop. ’s He r T oge NB osc H 31 Julij. Van alle zijden hoort men thansdat in deze provincie de aardappelplant welig en veel belovend groeit en dat dus de vrees voor de ziekte meer gewe ken iste meer nogomdat daarwaar men de eerste voorteekenen daarvan meende te be speuren het kwaad zich niet verspreid of toe genomen heeft. Deze tijding alsmede de be vestigingdat de tarwe, de boekweitde garst de haver en het zaad buitengewoon veel belo ven en dat de rogge al is het dan ook niet in kwantiteit dan toch voorzeker in kwaliteit alles overtreftheeft al dadelijk veel invloed op i van al de levensmiddelen uitgeoefend doet de reeds ontstane vrees in blijde hoop Sneer, 4 Agustus. Sommige dagbladen be- rigten, aangaande de longziekte, onder ande ren het volgende: Er bestaan middelen ter genezing niet al leen maar ook behoedmiddelen tegen dezelve zelfs bij runderen op stallen waai' deze ziekte reeds aanwezig is. Eeredien eere toekomt Er is een veearts in Nederlanddie de ziekte geneesten het behoedmiddel tegen dezelve kent. Getuige de stal vee van den heer J. Veurman te Steenwijkerwold. En deze is de heer Gronink, veearts te Winterswijk, in Gel derland. Een mandie wegens zijne verdien sten ten deze waardig is openlijk bekend te worden.” Tot bewijs van het beweerde, wordt aange voerd Dat de heer W. Jonkers te Oldemarkt, toe vallig met de bekwaamheden van genoemden veearts, in dit opzigtbekend geworden zijnde den heer J. Veurman op wiens stal de ziekte zoo hevig woedde en het afmaken aan de or de van den dag' w ashiervan kennis gaf. De ze vervoegde zich nu dadelijk, per missive, tot dien veearts. Onverwijld zond de heer Gro nink een recept met de noodige inlichtingen. Weldra zag men na het gebruik der middelen het gezegendste gevolgde aangetaste runde ren genazen en de overigen bleven bevrijd. Tot nu toe blijft dit vee gezond en ih den bes ten staat. Indien berigt en daadzaken hier zuivere waar heid zijn, verdient zulks allezins de aandacht, zoo wel van overheid als veehouders. ’sGravenhage, 30 Julij. Uit Delft schrijft men dat de waargenomen ziekte aan de aard appelen in het Westland geenen verderen voort gang maakt, ten minste, dat men geen nieuw bederf waarneemt. Men schrijft zulks aan het drooge weder toe. Rotterdam, 31 Julij. Dewijl het tractaat tusschen Nederland en Belgiedat eergisteren door de respective gevolmagtigden is geteekend nog door beide gouvernementen moet worden geratificeerd zal het Nederlandsch gouverne ment den tekst van het verdrag niet uitgeven vóór de officieele mededeeling, die het Belgisch gouvernement verpligt is daarvan aan de kamers te doen die ook bij de ratificatie stem moeten uitbrengen. Wij meenen evenwel onze lezers dienst te doen door hun een berigt mede te deelen dat wij uit eeue goede bron geput hebben namelijkdat de ratification van het verdrag BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SN EEKvernomen hebbendedat zich in deze Stad een dolle hond heeft vertoond: Gelasten door deze aan elk en een iegelijk binnen deze Stad en jurisdictie, omhunnen hond of honden van stonden aan vast te leggen en te houdentot en met den 13 September dezes jaars; zullende gedurende dien tijd ook aan nie mand gepermitteerd zijn, om met eenen hond, aan een touw, keten of iets anders vastgemaakt, langs de publieke wandelwegen of straten te gaan alles bij boete van drie guldens te be- keeren volgens de wet; terwijl daarenboven de losloopende honden zullen worden doodgeslagen. En worden de Commissaris en Dienaren van de Policie gelastom toe te zien en te zorgen dat hieraan naauwkeurig worde voldaan. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden, zal deze worden af- gekondigd en aangeplaktalsmede een exem plaar aan den Commissaris van Policie ter hand gesteld. Sneek den 3 Augustus 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN IATE. Ter ordonnantie van dezelven HAGA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1