j NIEUWS- Eli ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. - -- 1846. Woensdag den 12 Augustus, e- H- ■k- oit No. 64. BINNENLAND. BUITENLAND. 5 an df- b<j iet en >ut en P*JP. schilderijtje, digtgeplakt je tegen de was. De kop- aan 50 0. 7 1S- «le n én jcl 'ff- 50 (10 L_ T d, ize de et- ge m- iet en i. er- rd in en ie- 70 OO 05 15 65 05 00 80 10 50 is an- :ci- len >ff- :n- pel de er- nd 'an ers Ier en la- ci- is, «n >ns ir- tot t>r- S, te Ier de ek liet is door staatshuishoudkundigen betoogd dat vermeerdering dei- bestaanbronnen op zich zelve geenszins voldoende is, om de armoede weg te nemen, maar integendeel de natuurlijke strek king der bevolking, om de mate der bestaan middelen te overschrijden, moet vergrooten. In het jaarlijksch verslag aan de staten van N. Hol land leest men het volgende: Te Haarlem wa ren op 31 December jl. 5431 bedeelden, zijn de 493 meer dan in 1844, 2C00 meer dan in 1835 en 3054 meer dan in 1825. Daar nu Haarlem op 1 Januarij 1825 19618, op 1 Jan. 1835 22537, op 1 Jan. 1845 25381 inwoners telde, blijkt, dat in 20 jaren de bevolking met 5763 en het aantal bedeelden met 3054 is ver meerderd zoadat de aanwas der bevolking voor ruim de helft uit bedeelden bestaat. Dit is te opmerkelijker, omdat na 1830 drie groote fabrijken in Haarlem zijn opgerigt, waarin om streeks duizend menschen, meest arbeid vinden. De toeneming der bevolking te Haarlem is deels een gevolg van meedere geboorten, daar het ge tal geborenendat der overledenen van 1825 tot 1845 met 2816 heeft overtroffen, en overi gens van de overkomst uit andere plaatsen van. nieuwe inwoners.” SnEEK, 11 Augustus. Hebben wij in ons laatstvoorgaand nommer dezer courant melding gemaakt van het plotseling overlijden van eenen daglooner alhier, veroorzaakt door het onvoor- zigtig gebruik van karnemelk bij een verhit lig- chaam thans heeft een gezin hier weder eenen vader te betreuren, met name G. Hoekstra die mede tot de arbeidende klasse behoorende vrij dag nademiddag jl. op weg zijnde van Leeuwar den herwaarts met eenige koeijen welke hij dreef, door drukkende warmte, in den omtrek van de Drie Roemers, zoodanig onpasselijk werd, dat hij niet alleen aldaar moest verblijven, maar reeds des avonds overleed. Gisteren avond ongeveer 7 uur, zag men van hier, in het westen, eenen hevigen brand uitbarsten. Volgens ingewonnen berigten, was het eene boerenplaats, gelegen te Wolsum en bewoond wordende door Sjoerd Lolles de Boer. Het hooibroeijen wordt opgegeven als oorzaak van dezen brand, waarbij de goederen gered zijn, maar het geheele gebouw vernield is ge worden, uitgezonderd het voorhuis. Amsterdam, 8 Augustus. Bij koninklijk besluit van 11 Julij jl.worden de besturen der steden en gemeenten bij deze gemagtigd om zonder hoogere autorisatie over te gaan tot den onderhandschen verkoop of afstand van on roerende goederen aan steden of gemeenten toe- behoorende wanneer die goederen benoodigd zijn tot het aanleggen of volbrengen van open bare werken, alsmede, om in die gevallen te be schikken op de verzoeken van administratien van armen-, gods- of weeshuizen, diakonien en an dere dergelijke administratien en gestichten van weldadigheidom magtiging tot het onder de hand verkoopen of afstaan van onroerende goe deren. Utrecht, 6 Augustus. Na eenen buiten gewonen warmen dag hadden wij in den nacht van dingsdag op woensdag4 en 5 Augustus omstreeks half 3 ure een zwaar onweder. Om half 4 ure sloeg de bliksem in de voorstad de Lauenrecht en had aldaai- eenen wonderlijken loop. De buurschout Veenendeeldie zich op straat bevond, zag eene vuurkolom te midden van de straat nederslaan een helder licht rond om zich verspreidende. Deze vuurkolom sloeg met een sissend geraas van eenen liet eene onaangename brandlucht na. Omtrent ten zelf den tijd sloeg de bliksem in den schoorsteen van het huis la M.no. 176, bewoond door H. Nieuwenhoven smid op de fabrijk van de hee- ren de Waal en Van Driest. Daar de schoor steen schuins gebouwd isz heeft de bliksem den- zelven niet gevolgd maar een gat in den muur geslagen, en op den zolder vele bewijzen van zijne tegenwoordigheid achtergelaten. Langs den schoorsteen zocht de bliksem een’ uitweg naar beneden, sloeg eene schilderij, welke tusschen den schoorsteen en de bedstede hingmet een zoodanig geweld van den wand dat het glas aan duizend stukken door het vertrek vloog zelfs eenige stukken op het bed nederkwamen en een stuk aan de overzijde in den muur drong. Het papier van de prentschilderij was gezengd en een stuk der lijst lag in de wiegwelke tusschen den schoorsteen en de bedstede stond. Toen uu de verschrikte ouders het bed verlie ten bemerkten zij, dat de deken van de wieg met electriek vuur bedekt washetwelk bij de afschudding verdween. Het kind was niets be zeerd. De deur stond openechter was het vertrek met eene brandlucht gevuld. De vader ging naar hoven doch vond toen geen bewijs van brand. Bij zijn’ nabuurden schoenmaker Schipper, met welken hij eenen gemeenschappe- Jijken schoorsteen heeft, had de bliksem eene andere uitwerking. Vóór het gat in den schoor steen waardoor des winters de pijp van den kagchel wordt gestokenhing een i Het papierwaarmede dit gat was was verscheurd en het schilderijtj deur geworpenwelke gesloten jes en kommetjes waren van den schoorsteen mantel tegen den grond geworpen, en de lui- Berlijn, 4 Augustus. Na een alvorens ge- spannene zoogenaamde eere-vierschaarheeft den 30 der vorige maandin de niet ver van deze hoofdstad gelegene badplaats Freijenwalde een duel met pistolen tusschen twee officieren der landweer plaats gehad. Een dier heeren lostte herhaalde malen vruchteloos zijne pistool niettegenstaande de andere telkens grootmoedig- lijk het zijne in de lucht schoot. Eindelijk ont ving de laatste der kampvechters een schamp schot aan den arm, waaana ook hij op zijne tegenpartij schoot en hem doodelijk kwetste. Van Den Rijn, 3 Augustus. Gisteren had in het nabij Oppenheim gelegen hotelbekend onder den naam van het gele huis, eene ver gadering plaats van een groot aantal vrijzinnige, verlichte en onafhankelijke mannen, uit ver schillende streken van Rijn-Beijerende beide HessenBaden Nassau en de vrije stad Frank- fort, en hoofdzakelijk tot de Protestantsehe of Duitsch-Katholijke kerk behoorende, met het doel, om eene krachtige vereeniging te vormen om langs den wettelijken weg de veldwinnende beginselen van het Piëtismus en Jezuitismus te keer te gaan en het zuivere Protestantismus te handhaven. Deze vereeniging, welke allerge- wigtigst kan wordenzal den naam van Mo- nolheïstische Unie voeren, en zal eerlang eene blootlegging van bare bedoeling en grondbegin selen openbaar maken. Romej 24 Julij. Gisteren morgen, bij ge legenheid der openbare audiëntieheeft Z. H. andermaal een bewijs geleverd van zijne mensch- lievendheid. Hij heeft namelijk, uit vrije bewe ging een aantal vaders van huisgezinnen en an deren die wegens schulden in de gevangenissen van het kapitool smachttenbevrijddaar hij hunne schuldeisschers bij zich liet komenen door voorloopige bare Betaling van het derde gedeelte hunner schulden (ruim 18.000 scudi) uit zijne eigene middelen, de banden der onge- lukkigen slaakte en dezelve aan hunne betrek kingen terug gaf. Aan al dezulken die in de pauselijke paleizen eene aanstelling hebben en daar niet wonen was van oudsher het ge bruik der pauselijke paarden en rijtuigen voor hunne dienst toegestaan; en daar, volgens het tot nu toe bestaande stelselaan opzigt ten deze niet te denken was maakten zij van dit verlof een uitgebreid gebruik. Dit is nu insgelijks an ders geworden daar door de vermindering van de pauselijke paarden zulke en dergelijke reg- ten door Z. H. voor eens en altijd vernietigd zijn. Londen, 5 Augustus. De Indiaansche vorst Dwar-Kanauth Tagore, die een’ geruimen tijd de lion van deze hoofdstad wasis alhier in bljarigen ouderdom overleden. Hij beroemde ken aan de straat opengeslagen. De hier sla pende huisgenooten kwamen ook met den schrik vrij. Tusschen 5 en half 6 ure zagen de over buren, dat er een branddamp uit het dak van Nieuwenboven sloeg. Men .elde naar den zol der en vond aldaar in brand staan eene groóte ton met turf, die tusschen eenig vlas nevens den schoorsteen stond alwaar de bliksem zich eenen uitweg naar beneden gemaakt had. Waar schijnlijk heeft de bliksem of het electriek vuur eenige vonken' in het vlas achtergelaten, waar door de ton aan het smeulen is geraakt. Ver scheidene hoepels waren tot houtskool vergaan. Men moest de smeulende ton en het smeulende vlas met water uitdooven. Indien men welligt eenige oogenblikken later ware gekomen had de ton turf vlam gevat en het huis was een roof der vlammen geworden. Te verwonderen is het daar de bliksem zoo vele zigtbare teekens van zijne tegenwoordigheid heeft achtergelatenen in de beide huizen zich zoo vele menschen te bed bevonden dat niemand eenig letsel heeft ondervonden. (Amst. Cour.') Harderwijk, 3 Augustus. Jongstleden maandag ten één uuris alhier door een 26- tal manschappen en 4 regements-kinderen van ons garnizoenin de Zuiderzee, om uitgeloofde prijzen gezwommen. De zwemmersdie op eene tentboot bijeen waren moesten van daar afzwemmen naar eene tweede schuit, die, naar gelang de zwemtogt wezen moest, van 20 tot 40 ellen van de eer ste verwijderd lagen op welke zich de heeren officieren en commissarissen die de prijzen moesten toekennen bevonden. De eerste togten werden gedaan door de 26 ongekleedde manschappendaarop volgden die van 6 geheel gewapende, wier geladen geweren, nadat zij aan boord geklommen waren afgescho ten werden,- ten bewijze,-dat zij dezelve had den weten droog te houden. Ten slotte zwom men de 4 regements-kinderen om het snelst. Een derde boot vergezelde, voorzigtigheids- halve, al deze exercitiën; terwijl de wedstrijd, zoo door het vlaggen der schepen als de muzijk van het korpsverlevendigd werd. Alles is vulkomen naar wensch afgeloopen. (Amsl. C.) Leeuwarden, 6 Augustus. Omtrent de plaatsing der bibliotheek van het voormalige rijks-athenaeum te Franeker, welke men alge meen verwachtte dat nog in dit jaar naar Leeu warden zoude worden overgebragtvernemen wij met leedwezen dat op het vroegst eerst in derzelver volgende jaarlijksche zitting (van 1847) door de provinciale staten zal worden gedispo neerd nadat aan derzelver deliberatien ter vol doening aan het door dit ligchaam uitgedrukte verlangeneene nadere voordragt van H. H. gedeputeerde staten zal worden onderworpen. Het voornaamste beletsel zou naar men wil gelegen zijn in de gelijktijdige jaarlijksche uil- keering van het legaat van Schuurman bestemd tot den aankoop van boek-^bninzonderheid van vervolgwerkenwaarin dooi’ het bestuur van Franeker, als de eigendom'van die stad aange merkt wordende, zeer gedifficulteerd wordt. De jaarlijksche opbrengst van dit legaat bedraagt p. m. ƒ700. De prov. staten van Friesland hebben den 30 Julij 11. behandeld de zaak, betrekkelijk het bouwen van een paleis van justitie te Leeuwar den. De commissie die in de zitting van den 15 bevorens benoemd was, om deswege rapport uit te brengen, heeft dit gedaan, en zich daar bij bepaaldelijk tegen het bestek en tegen de aannemings-som van ƒ174,000 verklaard, en nadere voorstellen daaromtrent gedaan. Na lang durige beraadslagingen, is bij de stemming geble ken dat er zich 17 leden der vergadering voor het rapporten 27 voor het voorstel van gede puteerde staten hebben verklaardweshalve het bestek en de som waarvoor het gebouw be reids is aanbesteed zijn aangenomen, met last op gedeputeerde statenom de uitvoering te bevor deren. Men ziet al zoo eerlang den opbouw te gemoet van een paleis van justitie, dat de stad Leeuwarden tot sieraad zal strekken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1